Doktor Tv Banner

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Diyet Listesi

Prof. Dr. Osman müftüoğlu diyet listesi
96 1 73

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, 1955’te Anamur’da doğdu. 1972’de Anamur Lisesi’ni, 1978’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1984’ iç hastalıkları uzmanı, 1989’da endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları klinik şef yardımcısı, 1989’da doçenti, 1990’da iç hastalıkları klinik şefi, 1997’de profesör oldu.

1993-2001 arasında Ankara Numune Hastanesi Başhekimliği ve Cumhurbaşkanı sağlık başdanışmanlığı görevlerinde bulundu. 1991’den beri 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in özel hekimliğini yapmaktadır. Amerika Mikrobiyoloji Derneği(1991), Amerika Anti-Aging Akademisi(1997), Amerika Triod Birliği(1998), Avrupa Aterosklerozis Derneği(1997), Avrupa Akdeniz Diyabet Çalışma Grubu(1999), Lozan Tıp Birliği(1986), Türkiye Diyabet derneği, Ankara Diyabet derneği, Türk hipertansiyon ve Nefroloji derneği, Türk iç hastalıkları derneği ve Osteoporoz Çalışma grubu üyesi olan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası, Etik kurul ve ilaç ruhsatlandırma komisyonu üyeliklerinde bulundu. Müftüoğlu’nun ilk kitabı “Yaşasın Hayat” da Doğan Kitapçılık tarafından ocak 2003’te yayımlandı.

Diyet listesi aşağıdadır.

Bu diyette size öğün öğün ne yemeniz gerektiği sunulmuyor, her öğün için değişik alternatifleri siz belirliyorsunuz.

Sınırlar içinde beğendiklerinizi ve canınızın çektiğini yiyebilirsiniz.

Kahvaltınız 300-350, öğle ve akşam yemekleriniz 350-400, ara öğünleriniz ise 65 kaloriden oluşuyor. Bu diyet programına uyarsanız, yedi günde üç kilo verebilirsiniz. Tabii ki bu tür bir diyete uzun süre devam etmenin sağlık açısından sakıncalı olduğunu da unutmayın.

SABAH l Bir dilim kepek ekmeğine sürülmüş yağsız labne, yanında bir adet domates ya da greyfurt ve bir bardak taze sıkılmış meyve suyu. l İki dilim kepek ekmeğiyle hazırlanmış peynirli tost, bir adet yumurtayla yapılmış omlet, bir adet domates. l Bir adet elma, 30 gram müsli, bir çay kaşığı bal ve 100 gram yağsız sütle hazırlanmış elmalı müsli. l Bir dilim reçelli ya da ballı etimek, 40 gram yağsız salam ya da tavuk göğsü, yarım adet salatalık. l Çalışan kadınlar için, bir adet muz, bir adet elma, bir adet kividen oluşan meyve tabağı.

ÖĞLE l Bir porsiyon yağsız tavada

hazırlanmış sebze ızgara. l İki dilim vejetaryen pizza. l Bir kase çorba, bir

dilim kepek ekmeği, 20 gram yağsız peynir. l Bir adet fırında patates, yanında

haşlanmış sebze. l Çalışan kadınlar için, salata yapraklı, peynirli, domatesli

sandviç, yanında bir bardak domates suyu.

AKŞAM l Bir adet kepek ekmeğiyle hazırlanmış domatesli, biberli, peynirli tost. l Patates, kabak ve bamyayla hazırlanmış bir tabak yağsız türlü. l Bir tabak spagetti bolonez. l İki adet etli domates dolması. l 250 gram haşlanmış patates. Üzerine maydanoz, karabiber ve tuz serpebilirsiniz.

Lezzetli ve Hafif Diyet Muhallebi

Muhallebiyi ve sütlü tatlıları sevenlere özel hafif ve diyet bir tarif.. Malzemeler 750 ml diyet süt 3 yemek kaşığı nişasta Diyet sıvı tatlan..
980 6 314
Elektrikli Battaniye Sinir Hastası Yapıyor

Kadınlar ve çocuklar elektrikli battaniyeden çok fazla etkileniyor. Sinir hastalıklarının başlamasına sebep olabiliyor.Prof. Dr. Osman Çerezci anlatıy..
766 10 251
C Vitamini İle Tansiyona Son

Tansiyon hastalarının yediklerine çok dikkat etmesi gerekir. C vitamini içeren sebze ve meyveler ise kan basıncı diyetinin ilk sırasında yer alır. ..
666 9 278
Hangi İlaçlar Panik Atağa Sebep Olur?

Bazı hastalıklar için alınan ilaçlar panik atağa sebep oluyor. Guatr, kalp hastalıkları gibi uzun süre kullanımlı ilaçlar ruh sağlığını da etkiliyor....
222 11 704
Diyet Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Her güne başlarken diyet yapan bir kişi olarak farklı uyanırız. Vücudumuz da kararlarımız da değişiyordur. Nature dergisinde yayınlanan bir ara..
536 9 228
Diyet Sodadan Vazgeçmek İçin Sebepler

Diyet sodalarda yapay tatlandırıcılar bulunur. Şekerden daha yoğun bir tat alırsınız. Bu maddeler şekerin yaptığı etkilere sahiptir. Vücudun yağ d..
541 9 285
Astım Hastalığı İçin Beslenme Önerileri

Prof. Dr. Elif Dağlı astıma karşı neler yenilmesi ve nelerden kaçınılması gerektiğini bildirdi. Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağl..
556 16 165
Sağlıklı Beslenme ve Diyetin Faydaları

Diyet sürecini sıkıntılı değil eğlenceli ve hayata bağlı olarak geçirin. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında hizmet veren Diyetkolik..
882 18 559
Güzel Görünmenin Lezzetli Sırları

Bu besinleri tüketerek hem sağlığınızı koruyacak hem de pürüzsüz bir cilde ve ışıl ışıl güzelliğe sahi olacaksınız. Osman Müftüoğlu'ndan güzelleşt..
295 7 782
Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Prof. Dr. Azmi Özler kalbi dinlemenin ve ona iyi bakmanın önemini anlatıyor. Kalp ve damar sağlığı için neler yapılabilir? Memorial Ataşehir Hastan..
656 8 774
Bitkisel de Olsa İlaç Alırken Dikkat

Prof. Dr. Esat Yılgör her ilacın bileşeninde bitki olduğunu ancak bitkisel de olsa ilacın dikkatli kullanılması gerektiğini vurguluyor. Doğadaki bi..
495 8 853
Sigara Bağımlıları Kimseyi Dinlemiyor

Sigara paketlerinin üzerindeki caydırıcı sağlığa zarar resimleri dahi kimseyi caydırmıyor. Sigara içenler devam ediyor hatta yeni başlayanlar da var....
727 25 269
Sağlıkta Şiddet Bitmek Bilmiyor

Ziyaret saatinden sonra içeri girmek isteyen hasta yakınları engellenince sağlık personellerini darp ettiler. Sağlıkta şiddet ne zaman biter? Pazar..
893 16 453
Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar ve Çözümleri

Çocuk, Genç ve Aile Psikiyatrisi Osman Abalı prikososyal stres kavramının çocuklarda daha çok görüldüğünü bildirdi. “Psikososyal stres faktörleri, ..
247 18 721
Kalp Damar Sağlığı İçin Sarımsak Yiyin

Prof. Dr. Khalid Rahman sarımsağın bol bol tüketilmesi gerektiğini bildiriyor.. Liverpool John Moores Üniversitesi'nden Prof. Dr. Khalid Rahman, sa..
887 5 118