Probiyotik-Prebiyotik Gıdalar

Probiyotik-Prebiyotik gıdalar
75 2 32

Marketlerde sıklıkla probiyotik ve prebiyotik ürünlere rastlıyoruz. Ancak doğal olarak çoğumuz ne anlama geldiklerini bilmiyoruz.

Mikroorganizmalar (çoğumuzun deyişi ile mikroplar) yaygın inancın tersine vücudumuz için her zaman zararlı değillerdir. Bağışıklık sistemimizin bir parçası olarak bizi hastalıklara karşı savunurlar, bağırsaklarımızın doğal mikroflorası içinde bulunurlar, sindirim sistemimizin işleyişini düzenlenler, kısacası hayatımız içinde önemli yer tutarlar.

Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sisteminde bulunan ve sağlığımız için önemli “yararlı” mikroorganizmalardır. En yaygın olarak bilinen probiyotikler, süt şekerini (laktoz) laktik asite çeviren laktik asit bakterileridir. Bu bakteriler bağırsaklarda ve birçok fermente süt ürününde doğal olarak bulunurlar. Geçirdiğimiz bazı hastalıklar, antibiyotik kullanımı, alkol kullanımı, stres gibi etkenler bu bakterilerin bağırsaklarda sayılarının azalmasına neden olabilir ki, bu da sağlığımızı negatif yönde etkiler. Örnek olarak; antibiyotik kullanımı sonucunda oluşan ishalin en büyük nedenlerinden biri budur. Vücut zaman içinde bozulan bağırsak mikroflorasını tamir eder. Günümüzde bu sürecin etkisi probiyotik gıdalarla yapılan takviye ile en aza indirilebilmektedir. Peki, örneğin; normal yoğurt ile probiyotik yoğurt veya normal sütle probiyotik süt arasında ne fark vardır? Dışarıdan takviye amaçlı kullanılan probiyotik gıdalarda önemli olan bu bakterilerin hangi suşlarının kullanıldığıdır. Normal (geleneksel) yöntemle yapılan yoğurtta bulunan probiyotikler sindirim sisteminde canlı kalamazlar. Takviye olarak kullanılan probiyotik süt ürünlerinde bakterilerin sindirim sistemi içinde canlı kalabilecek ve işlev görebilecek suşları kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar, bu tür ürünlerin içindeki probiyotiklerin, vücutta eksilen bakterilerin yerine geçmek yerine bağırsaklarda geçici koloniler oluşturarak işlev gördüğüne işaret etmektedir.

PREBİYOTİKLERE GELİNCE…
Prebiyotikler vücudumuzda sindirilemeden kalın bağırsağa gelen ve kalın bağırsaktaki yararlı mikroorganizmaların (probiyotikler gibi) üremesine ve aktivitelerini olumlu yönde etkileyen maddelerdir. Biz prebiyotikleri büyük ölçüde günlük tükettiğimiz pırasa, enginar, patlıcan, bazı baklagiller gibi lifli yiyeceklerden alırız. Bunların büyük kısmı karbonhidratlardır.

Prebiyotikler, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynarlar. Buna bağlı olarak kolesterolün düşmesinde, bağırsak kanseri riskinin azalmasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve daha birçok sağlık probleminin aşılmasında prebiyotiklerin önemli olduğu bilinmektedir.

Marketlerde sıklıkla rastladığımız probiyotik-prebiyotik ürünler fonsiyonel gıda ürünleridir. Yani günlük ihtiyacımız olan bir besini yeteri kadar alamadığımızı düşündüğümüzde takviye amaçlı tükettiğimiz ürünlerdendir. Probiyotik ürünler ince bağırsaklarda mikrobiyal dengeyi korumayı hedeflerken, prebiyotik ürünler kalınbağırsakların düzenli çalışmasını sağlamayı hedeflemektedirler.

Etin yanında mutlaka yeşillik tüketmek gerekiyor. Kalın bağırsaktaki bakterileri arındırmak için neler tüketmeliyiz? Probiyotik-Prebiyotik Derneği ..
673 6 184

Hangi besinler probiyotik sınıfında hangi özelliklere sahipler ve yararları neler.. Probiyotik ürünler aslında yüzyıllardır tüketilen hatta antik R..
477 21 205

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yolları... Probiyotik nedir? Prebiyotiklerin metabolizma için faydaları nelerdir? Bağışıklık sisteminin güçlü..
668 25 517

Bahar ve yaz aylarında daha hafif beslenmeliyiz işte sizin için harika öneriler.. Yaz yaklaşıyor, sağlıklı beslenmenin tam zamanı! Diyetisyen ve Ya..
523 15 385

    1. günKahvaltıda: Yulaflı elma rendesi (porridge), 1 adet ceviz, şekersiz çay     Yulaflı elma için malzemeler: 2 ye..
384 11 858

Herkes kolay kilo veremiyor. Özellikle kadınların üzerine düştüğü bu konu can sıkmaya yetiyor. Probiyotikler ise kilo vermeyi kolaylaştırıyor.. Pro..
318 19 415

Doç. Dr. Tarkan Karakan bağırsak rahatsızlıklarının ve bağırsak bakterisinin depresyon nedeni olabileceğini bildirdi. Probiyotik Derneği Başkanı Do..
226 7 238

Diyetisyen Canan Aksoy, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlattı.. Bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda şiddetli hastalıklar daha sık g..
429 7 707

Beyinden sonra en çok sinir burada var. Bağırsak sağlığı için yapılması gerekenler.. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim ..
656 9 633

Kırmızı etteki bir madde kalp ve damarları tıkıyor mu? Kırmızı eti nasıl, ne kadar ve ne zamanlar tüketmeliyiz? Bilim adamları, kırmızı ette bulun..
516 26 656

Organik gıdalar, basit olarak, yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, genetik mühendisliğin, yapay ve benzeri gübrelerin, böcek ilaçlarının, yabani ot ve ..
703 18 741

Diyetisyen Deniz Berksoy yaz aylarına fit girmek için önerilerde bulundu. İşte o 9 besin.. Sizi hem zayıflatacak hem de bağışıklık sisteminizi güçl..
799 4 535