Doktor Tv Banner

Probiyotik-Prebiyotik Gıdalar

Probiyotik-Prebiyotik gıdalar
87 0 44

Marketlerde sıklıkla probiyotik ve prebiyotik ürünlere rastlıyoruz. Ancak doğal olarak çoğumuz ne anlama geldiklerini bilmiyoruz.

Mikroorganizmalar (çoğumuzun deyişi ile mikroplar) yaygın inancın tersine vücudumuz için her zaman zararlı değillerdir. Bağışıklık sistemimizin bir parçası olarak bizi hastalıklara karşı savunurlar, bağırsaklarımızın doğal mikroflorası içinde bulunurlar, sindirim sistemimizin işleyişini düzenlenler, kısacası hayatımız içinde önemli yer tutarlar.

Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sisteminde bulunan ve sağlığımız için önemli “yararlı” mikroorganizmalardır. En yaygın olarak bilinen probiyotikler, süt şekerini (laktoz) laktik asite çeviren laktik asit bakterileridir. Bu bakteriler bağırsaklarda ve birçok fermente süt ürününde doğal olarak bulunurlar. Geçirdiğimiz bazı hastalıklar, antibiyotik kullanımı, alkol kullanımı, stres gibi etkenler bu bakterilerin bağırsaklarda sayılarının azalmasına neden olabilir ki, bu da sağlığımızı negatif yönde etkiler. Örnek olarak; antibiyotik kullanımı sonucunda oluşan ishalin en büyük nedenlerinden biri budur. Vücut zaman içinde bozulan bağırsak mikroflorasını tamir eder. Günümüzde bu sürecin etkisi probiyotik gıdalarla yapılan takviye ile en aza indirilebilmektedir. Peki, örneğin; normal yoğurt ile probiyotik yoğurt veya normal sütle probiyotik süt arasında ne fark vardır? Dışarıdan takviye amaçlı kullanılan probiyotik gıdalarda önemli olan bu bakterilerin hangi suşlarının kullanıldığıdır. Normal (geleneksel) yöntemle yapılan yoğurtta bulunan probiyotikler sindirim sisteminde canlı kalamazlar. Takviye olarak kullanılan probiyotik süt ürünlerinde bakterilerin sindirim sistemi içinde canlı kalabilecek ve işlev görebilecek suşları kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar, bu tür ürünlerin içindeki probiyotiklerin, vücutta eksilen bakterilerin yerine geçmek yerine bağırsaklarda geçici koloniler oluşturarak işlev gördüğüne işaret etmektedir.

PREBİYOTİKLERE GELİNCE...

Prebiyotikler vücudumuzda sindirilemeden kalın bağırsağa gelen ve kalın bağırsaktaki yararlı mikroorganizmaların (probiyotikler gibi) üremesine ve aktivitelerini olumlu yönde etkileyen maddelerdir. Biz prebiyotikleri büyük ölçüde günlük tükettiğimiz pırasa, enginar, patlıcan, bazı baklagiller gibi lifli yiyeceklerden alırız. Bunların büyük kısmı karbonhidratlardır.

Prebiyotikler, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynarlar. Buna bağlı olarak kolesterolün düşmesinde, bağırsak kanseri riskinin azalmasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve daha birçok sağlık probleminin aşılmasında prebiyotiklerin önemli olduğu bilinmektedir.

Marketlerde sıklıkla rastladığımız probiyotik-prebiyotik ürünler fonsiyonel gıda ürünleridir. Yani günlük ihtiyacımız olan bir besini yeteri kadar alamadığımızı düşündüğümüzde takviye amaçlı tükettiğimiz ürünlerdendir. Probiyotik ürünler ince bağırsaklarda mikrobiyal dengeyi korumayı hedeflerken, prebiyotik ürünler kalınbağırsakların düzenli çalışmasını sağlamayı hedeflemektedirler.

Kalın Bağırsak Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz?

Etin yanında mutlaka yeşillik tüketmek gerekiyor. Kalın bağırsaktaki bakterileri arındırmak için neler tüketmeliyiz? Probiyotik-Prebiyotik Derneği ..
308 17 286
Yaz Mevsimine Özel Beslenme Önerileri

Bahar ve yaz aylarında daha hafif beslenmeliyiz işte sizin için harika öneriler.. Yaz yaklaşıyor, sağlıklı beslenmenin tam zamanı! Diyetisyen ve Ya..
650 13 564
Depresyonun Sebebi Bağırsak Bakterisi Olabilir

Doç. Dr. Tarkan Karakan bağırsak rahatsızlıklarının ve bağırsak bakterisinin depresyon nedeni olabileceğini bildirdi. Probiyotik Derneği Başkanı Do..
899 26 494
Bağışıklığı Güçlendiren Vitamin ve Mineraller Hangileri?

Diyetisyen Canan Aksoy, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlattı.. Bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda şiddetli hastalıklar daha sık g..
452 5 387
Bağırsak Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Beyinden sonra en çok sinir burada var. Bağırsak sağlığı için yapılması gerekenler.. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim ..
488 18 114
Kırmızı Et Kalp Hastalığına mı Yol Açıyor?

Kırmızı etteki bir madde kalp ve damarları tıkıyor mu? Kırmızı eti nasıl, ne kadar ve ne zamanlar tüketmeliyiz? Bilim adamları, kırmızı ette bulun..
491 25 250
9 Mucize Besinle Yaza Formda Girin

Diyetisyen Deniz Berksoy yaz aylarına fit girmek için önerilerde bulundu. İşte o 9 besin.. Sizi hem zayıflatacak hem de bağışıklık sisteminizi güçl..
624 9 284
Probiyotikli Gıdaların Özellikleri ve Faydaları

Yoğurt, iyi bir probiyotik kaynağıdır. Lactobacillus veya bifidobacteriathat gibi "iyi" bakteriler içerir ve bağırsak dengesini ve sağlığını..
992 22 763
Sağlıklı Beslenme Hakkında Efsane ve Gerçekler

Beslenme uzmanları neler diyor hangi besinleri tavsiye ediyor. Kulaktan dolma hangi bilgiler aslında gerçek dışı? Besin değeri açısından zengin besinl..
284 18 609
Kalp Sağlığını Koruyan Beslenme Şekli

Sağlıklı beslenmek tüm vücudumuzu korur, kalbi korur, besler ve güçlendirir. Koroner arter hastalıkları yağlı ve yanlış beslenmekten ileri geli..
575 6 513
Beslenme Düzeninizi Daha Sağlıklı Hale Getirin

Yeni yıl geldi. Pozitif ve mutlu bir yıl diledik. Bu pozitif değişimleri beslenme düzenimizde de uygularsak daha sağlıklı bir yıl bizi bekler.. Pro..
908 10 188
Bebekler Ne Zaman Sofraya Geçmeli?

Prof. Dr. Hilal Mocan bebeklerin 9. aydan itibaren sofraya oturtulmaları gerektiğini savunuyor.. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hil..
270 24 518
Lif Alımının Artırılması Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Yüksek lifli gıdalar kalp damar hastalıklarından koruyor ve insanların sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. 1970’de bu konuyla ilgili başlatılan ..
764 21 498
Diyet Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Her güne başlarken diyet yapan bir kişi olarak farklı uyanırız. Vücudumuz da kararlarımız da değişiyordur. Nature dergisinde yayınlanan bir ara..
343 7 559
Kırmızı Görmek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır mı?

Yemek tabaklarımız, çatal, kaşıklarımız, masa örtülerimiz kırmızı olursa yeme hissimiz azalır mı? Tatil günlerinde kurabiye ve şekeri fazlaca t..
652 16 269