Panik Atak Oldurur Mu?

Panik atak oldurur mu?
93 6 43

Panik atak öldürür mü?

Fazla bilinmeyen bu hastalıkta en çok ‘Acaba ölür müyüm?’ diye soruluyor…
Hastalığın görülme oranı, az gelişmiş ülkelere gidildikçe Batıya oranla epey azalıyor biyolojik nedenler, genetik ve psikolojik sorunların hastalığa yol açtığı düşünülüyor. Halk arasında modern çağın hastalığı, beyaz yakalı hastalığı olarak bilinen panik atak, aslında nedenleri çok iyi bilinen bir hastalık değil. İnsanlar bu hastalığın nedenlerini çok iyi tanımıyor. Henüz 1990 yılında bir hastalık olarak tanımlanan panik atak, günümüzün yaşam şartlarında giderek yaygınlaşmaya başladı.

HER 10 KİŞİDEN BİRİNDE VAR
Her 10 kişiden birinin panik atak hastalığına yakalandığı tahmin edilirken, ABD’de panik atağa her 4 kişiden birinde rastlanıyor.

Çok gelişmiş bölgelerden az gelişmiş bölgere gidildikçe panik atağa rastlama oranı da düşüyor. Çok bilinmeyen bu hastalıkla ilgili olarak uzmanlara en fazla, “Ben ölecek miyim, delirecek miyim” gibi sorular yöneltiliyor.

ŞİZOFRENİYE DÖNÜŞÜR MÜ?
İşte uzmanlara yöneltilen sorulardan bazıları ve yanıtları…

* Panik atak beni öldürür mü?

Panik atak kesinlikle öldürmez. Rahatsızlıktan dolayı intihar etmek de söz konusu olamaz. Çünkü panik atak insanı hayata bağlayan bir hastalık.

* Aklımı kaybedebilir miyim, beni şizofreniye götürür mü?

KALP KRİZİYLE FARKI NE?
Kesinlikle akli dengeniz bozulmaz. Hastalık şizofreni veya başka tür hastalıklara çevirmez.

* Yıllardır hastayım. Tedavisi var mı?

Tedavisi yapılabilen bir hastalık. Başarı oranı ise % -arasında değişiyor. Uzun yıllar hastalığı çektiyseniz tedavi biraz daha zor olabiliyor.

* Panik atağımı kimseye söyleyemiyorum. Bu iyi mi kötü mü?

Panik atağın olabildiğinde ifade edilmesi gerekiyor. Böylece meşrulaştırılması çok daha kolay olacaktır. Gizlendiği süre tedavisi de gecikecektir.

* Kalp krizi ile panik atağı nasıl ayırt edebilirim?

Kalp krizini daha tipik ağrısı var. Panik atak gibi nöbetsel özellik göstermiyor. Dolayısıyla kalp krizi geçirildiğinde bu hemen ortaya çıkıyor.

Naşide Göktürk (Sanatçı): Kanser korkusu panik atak yaptı
Bundan 4 yıl önce kalın barsak probleminden hastanede yattım. Ancak panik atak olduğumu öğrendim. Belki de kanser riski ve korkusu neden olmuştur. Çünkü o dönem aşırı kilo kaybetmiştim. Bir erkek çocuğu gibi yetişmiştim ve korkularım yoktu. Ancak eskisine oranla hayatımda bazı değişiklikler oldu. Artık ne hızlı giden bir arabada ne de uçakta huzurlu seyahat edebiliyorum. Önceden de sessiz, sakin yerleri seviyordum. Zaten mesleğim yüzünden de böyle yerlerde oturmam gerekiyordu. Ancak çevreden fazla etkilenmemek için Yeniköy’deki evimi Tuzla’ya taşıdım.

Panik ataktan önce haftada iki kez dışarıya çıkıyordum. Bu hastalıkla birlikte dışarı çıkamamaya başladım. Ancak şimdi yendim ve haftada bir kez dışarıya çıkıyorum.

Neslihan Kozanoğlu (Ev kadını): Üçüncü krizde ortaya çıktı
3 sene önce başladı. Çok ağır bir kriz geldi, nefes alamadım ve kasıldım kaldım. Hemen hastaneye ambulansla kaldırıldım. Çok büyük bir check-up yapıldı. Ama bir şey bulamadılar. Bir ay sonra tekrar bir kriz geldi ve yine ambulansla hastaneye kaldırıldım. Yine araştırma yaptılar ama bulamadılar. Bu krizin üzerinden 15 gün geçtikten sonra üçüncü kriz geldi. Bu sefer beni psikiyatri bölümüne yolladılar. Burada Muzaffer Uyar ile tanıştım ve ilk cümlesinde benim panik atak olduğumu söyledi. Bir çok arkadaşım hasta olduğuma inanmadı. “Senden bunu beklemezdik, şımarıyorsun, bu sosyete hastalığı, sana rahat mı zor geldi” dedi. Bunlar beni üzdü.

Cemil İpekçi (Modacı): Annem öldükten sonra başladı
Annem kalp hastasıydı ve 8 yıl önce kalp rahatsızlığı yüzünden vefat etti. Bu olaydan olumsuz yönde etkilendim. İlk başta kalp krizi geçirme korkusu yaşadım. Bu korku daha sonra başka fobilere dönüştü, örneğin uçağa binme korkusu başladı. Ancak bu korkularımı mesleğime sarılarak yenmeye çalışıyorum. Son 2 yıldır çok iyi durumdayım. Benim gibi panik atak olanlara ise şunu tavsiye ediyorum: “Kesinlikle profesyonel yardım alsınlar, ilâç tedavisine karşı çıkmasınlar. Bu rahatsızlığı hissettikleri an doktora gitsinler. Çünkü panik atak ayıp bir şey değil. Nasıl bedensel rahatsızlıklar varsa ruhsal rahatsızlıkları da doğal karşılamak gerekiyor. Zaten günümüzün yaşam koşullarında ruhsal olarak rahatsızlanmak kadar doğal bir şey olamaz. Panik atak hastaları kendilerinden utanmasınlar ve korkmasınlar!.

Öge DEMİRKAN

Bu rahatsızlıkta kişi çıldırıyormuş gibi bile hissedebilir. Panik atak belirtileri ve tedavisi.. Panik atak bozukluğu yaşayanlarda, kalabalık korku..
556 23 843

Panik atak hastalarının yüzde 48’inin uyku sırasında da ortada hiçbir neden yokken panik atak geçirdiğini biliyor muydunuz? Bakırköy Prof. Dr. Mazhar..
814 6 285

Uzmanlar her insanın stres altında ömrü boyunca 2-3 kez panik atak yaşayabileceğini ancak panik atak halinin kalp kriziyle karıştırılmaması gerektiğin..
841 24 559

Panik atak krizleriniz sizi hayattan soğutmasın. Doğru tanı ve tedavi yöntemleriyle panik ataktan kolayca kurtulabilirsiniz. Hastaların yaşamını al..
162 11 454

Son dönemde herkes panik ataklı! Hastalık giderek artıyor ve tıp tam olarak nedenini çözemiyor. Prof. Dr. Sedat Özkan, “Panik 10 dakikada doruğa ulaşı..
354 13 99

Panik atakPanik atak birden bire meydana gelen aşırı korku ve de endişe nöbeti olarak tanımlanabilir. Bu nöbetler yoğun olarak başlar 10 ila 30 dakika..
321 22 187

Bazı hastalıklar için alınan ilaçlar panik atağa sebep oluyor. Guatr, kalp hastalıkları gibi uzun süre kullanımlı ilaçlar ruh sağlığını da etkiliyor....
892 10 861

Ülkemizde özellikle deprem felaketi yaşadığımız dönemde Panik atak hastalığı çok fazla sayıda artış gösterdi.Özellikle 25 ‘li yaşlardan sonra bu hasta..
615 11 549

Panik bozukluk hastalığı kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülüyor. Nedenleri ve tedavi süreci nedir nasıldır uzmanlar yanıtlıyor.. “Panik bo..
397 13 444

Zaman zaman kalp atışlarınızın hızlandığını mı hissediyorsunuz? Terleme, göğüs ağrısı, baş dönmesi veya nefes darlığı gibi sorunlarla mı karşılaşıyors..
820 12 888

Panik ya da büyük korku nöbetle­ri bunaltı belirtisi midir? Panik nöbeti bunaltının en ağır biçi­midir. Ölüm ve delirme korkusunun yanı sıra genellikl..
296 23 778

Stresli zamanlarda endişe duymak en doğalıdır. Ama bu durum hastalığa dönüşürse endişe ve panik hastalığı anksiyeteye dönüşebilir. Gergin ve kaygı..
240 18 859