Doktor Tv Banner

Palyatif Bakim Nedir

Palyatif Bakim Nedir
25 0 28

Palyatif Bakım Nedir

Kanser tedavilerinin artık işe yaramadığı ve kanserin durdurula­madığı bir an gelebilir. Bazı hastalar, hekim etkili olma olasılığının hemen hiç olmadığını söylese de tedaviye devam etmeyi seçer. Bazıla­rı da agresif tedavileri ve yinelenen tedavi seanslarını keser ve diğer önemli önceliklerine odaklanır. Bu durumda kanseri tedavi etmesi beklenmeyen ama yaşam kalitesinin sürdürülmesini amaçlayan teda­vilerin kullanıldığı palyatif bakım, en iyi sonucu verebilir.

Bu pes etmek demek değildir: Palyatif bakım ağrı ve sıkıntıların azaltılması üzerinde duran bakım anlamındadır. Kanserin her aşama­sında, iyileştirme amaçlı diğer tedavilerle birlikte uygulanır. Öte yan­dan bu terim genellikle artık tedaviye cevap vermeyen ilerlemiş has­talıklar için kullanılmaktadır. Kanserli yaşam belirsiz bir süre devam eder—aylar bazı durumlarda da yıllarca—ve palyatif bakım yaşamı daha rahat kılabilir.

Agresif tedavinin kesilmesi kararı oldukça bireysel bir karardır. Aile ve yakın arkadaşlarla konuşmanın yardımı olabilir. Ama bazen, özellikle de sizi sevenler bu seçiminizi onaylamıyorsa, bu konuşmalar sıkıntı kaynağı olabilir.

İlerlemiş evre kanser hastalarına yardımcı olmak üzere eğitim almış psikiyatristler bu konuların araştırılmasında yardımcı olabilir. Kolo­rektal kanseri olan başkalarının da bulunduğu destek grupları bu tip kararları verirken yararlı olabilecek bir bakış açısı sağlayabilir

Palyatif Tedavi Nedir

Bazı palyatif tedaviler kanseri frenlemek için kullanılan tedavile­rin aynısıdır, ama ileri evredeki kanserler için bu tedavilerin amacı ağrıyı ve diğer belirtileri azaltmak olabilir.

Palyatif radyasyon tedavisi kanserin çıkarılamadığı ya da frenle-nemediği durumlarda tümörleri küçültebilir ve baskıyı, ağrıyı ve be­den işlevleri üzerindeki etkilerini azaltabilir.

Palyatif ameliyat nadiren yapılır, ama kanamayı durdurmak, bir tıkanıklığı gidermek ya da tümörü küçültmek için gerekebilir. Laparoskopik ya da minimal girişimsel ameliyat mümkünse tercih edilir.

Kolonik stentler hekimlerin ameliyat yapmadan tıkanıklığı açma­sına olanak verir. Stent, katlanıp bir endoskopiyle kolonda istenilen bölgeye yerleştirilen, burada açılarak barsaktaki tıkanıklığı gidere­bilen kafes şeklinde bir tüptür. Tıkanıklığı gidermek için Acil müda­hale olarak ameliyattan önce de kullanılabilir. Stentlerİ tıkanıklık meydana gelme riski olan, ama aynı zamanda majör abdominal ame­liyatın çok riskli olacağı yaşlılar ve çok hasta olanlar için özellikle ya­rarlıdır.

Palyatif balamla tedavi edilen yaygın sorunlar

Kanseri ileri evrede olanların yaklaşık üçte ikisinin ağrılar vardır ve her dört kanser hastasından biri klinik depresyondadır. Ağrı ilaç­larla geçirilebilir, ama bazı insanlar bağımlı olmaktan, hoş olmayan yan etkilerden ya da zihinsel kapasitelerini yitirmekten korktukların­dan ağrı kesici kullanmak istemez. Ancak gerçek şu ki ağrı çeken in­sanlar bağımlı olmaz, yan etkilerin çoğu geçirilebilir ve ağrı zaten dü­şünme ve yaşama katılma becerisini zayıflatabilen başlı başına bir et­mendir. Ağrının kontrol edilmesi tedavinin bir parçasıdır ve ilaçlar duruma özel seçilebilir.

Depresyon ve anksiyete yaşamdan keyfi alır götürür. Yine de pek çok kişi bu belirtileri tanımaz ve hekimlerine söylemez. Bu nedenle de bir hastalık nedeniyle başka bir hastalığı daha çekerler. Depn yon ve anksiyete ilaçlarla rahatlatılabilir. Pek çok birey psikolojik danış­manlığı da yararlı bulur.

Kanser Tedavisi Hem Fiziksel Hem Ruhsal Olmalı

Kanser tedavisinde, hastanın yaşam konforunu bozan sorunların giderilmesi de tedavinin hedefleri arasındadır. Bunun için, hastanın ruhsal ihtiyaçları ..
501 24 866
Saçlarda Elektriklenmeye Karşı Saç Bakım Önerileri

Saçınız özellikle nemli havalarda elektriklenip kabarıyor, bir türlü şekle giremiyor mu? Saç bakım uzmanından elektriklenmeye karşı özel bakım önerile..
811 9 181
Pankreas Kanserini Tanıyın: Çarelerini Öğrenin

Pankreas, midenin arkasında karnın arkasında bulunan 6 inç uzunluğunda süngerimsi tüp şeklinde bir organdır. Bağırsaktaki gıdaları eritmeye ve hor..
865 10 314
En Etkili Saç Bakım Önerileri

Saç yapısı bozulanlar için harika bir rehber.. Uzmanlardan en etkili saç bakım önerileri.. Hanımlar özellikle sizi ilgilendiren bu konuda sorularınız ..
474 26 380
Suyun 15 Büyük Yararı Nedir?

Parlaklık verir. Kuaförlerde de her işlem öncesi ve sonrası saçlara su verilir. Soğuk suyla saçları durulamak ise parlaklık verir. Saçın kütikül t..
649 17 818
Keratin Saç Tedavisinden Neler Beklemeliyiz?

Saç bakım salonlarının popüler bakımlarından biri olan keratin bakımı daha düz, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşturuyor. Keratin, saçınızdaki doğa..
470 5 812
Hassas Bir Cildiniz Varsa Bunları Yapın

5 adımda harika bir cilde sahip olmak ister misiniz? Hassas cilt tipleri için 5 adımda bakım önerileri.. Hassas ciltlerle başa çıkmanın ne kadar zo..
877 22 526
Çocuk Hastalıklarında Yaralanma Nedenleri ve Tedavisi

Travma ve yaralanma şeklinde görülen çocuk hastalıklarının en sık nedenleri şunlardır: motorlu araç kazaları boğulma (nefes darlığından) boğu..
644 4 176
Yoksullar İçin Sağlık Yardımı Nasıl Çalışır?

Devletin halka sağladığı faydalı sağlık hizmetlerinden biridir. Düşük maliyetli ve ücretsiz yardımları kapsar. Düşük gelirli yetişkinler, aileler ..
682 4 182
Ayaklarınız Pamuk Gibi Olsun

Evde uygulayabileceğiniz ayak bakım önerilerine hazır olun. Yorgun ve çilekeş ayaklarımızı en az bir gün dinlendirip onlara bakım yapmalıyız.. Tüm ..
895 4 272
Makyaj Temizleme Sanatının İncelikleri

En hassas dokular yüzümüzde yer alıyor. Özellikle göz çevresine özenle bakım gerekli. Bakım ve makyaj temizleme konusunda hassas olmanın yolları.. ..
193 13 174
Yoğun Bakım Hastaları Tehlikede mi?

Son zamanlarda önemli bir soru akılları kurcalıyor. Yoğun bakım hastaları ne durumda, gizlice ötenazi yapılıyor mu? Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim..
161 9 353
Sivilceye Meyilli Ciltlere 10 Öneri

Cildi yağlandıran ve bakterilere karşı savunmasız bırakan etkenlerden biri yüzü sertçe fırçalamaktır.   Havluyu, fırçayı veya sabunu suyu se..
255 5 581
Kısa ve Kolay Cilt Bakım Önerileri

Retinol, cildi yeniler, akne yani sivilceyle savaşır, hücre yenilenmesini sağlar ve destekler, cildin kurumasını önler, Ziana veya Aczone benzeri bir ..
487 14 579
Saçları Korumanın En Güzel Çözümleri

İnce ve cansız saçlara neler yapabiliriz? Ağır şekillendiriciler ve ürünlerden uzak duralım. Silikon bazlı ürünlere yönelin. Dolgun ve canlı sa..
788 4 259