Doktor Tv Banner

Omurga Eğriliği Ve Duruş Bozukluğuna Egzersiz

Omurga Eğriliği ve Duruş Bozukluğuna Egzersiz
90 0 79

Çağın okul hastalığı olarak nitelendirilen ’duruş bozukluğu’ konusunda velileri uyaran uzmanlar, bu yıl okula başlayacak çocukların ağır çanta taşımaması ve uzun süre hareketsiz kalmaması gerektiğini vurgulayarak, çocuklarda eğik ve yan oturuşların alışkanlık haline getirilmesinin sakıncalarına dikkat çekti.

Uzmanlar, bu yıl okula başlayacak çocukların ileri yaşlarda duruş bozukluğu, kamburluk, bel, sırt, boyun ağrıları ve kireçlenme sorunu yaşamaması için veli ve öğretmenlere bir dizi tavsiyede bulundu.

İyi bir duruş eğitiminin nasıl çocukluktan başlıyorsa ileri yaşlarda görülebilecek omurga ağrılarının da yine bu yaşlardaki alışkanlıklardan kaynaklandığını dile getiren uzmanlar, rahatsızlıkların edinilen yanlış oturma, eşya taşıma ve uyuma alışkanlıklarından kaynaklandığını açıkladı.

KÜÇÜK YAŞTA GÖRÜLEN OMURGA EĞRİLİKLERİ NEDEN OLUYOR?
Küçük yaşlarda görülen omurga eğriliklerin pek çok sebebinin olabileceğini ifade eden Life Fitness Akademi Uzmanları, okul sıralarının çocukların boyuna uygun olmaması, bilgisayar karşısında uzun zaman geçirilmesi, ağır sırt çantası taşınması, uygunsuz yatak seçimi, yanlış oturma, uyuma alışkanlığı, aşırı kilolu olmak ve görme bozukluklarının başlıca sebepler olduğunu kaydetti.

Bunlar dışında yapısal olan ve olmayan kamburluğun da (skolyoz) daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıktığını belirten uzmanlar, sebebi yüzde 80 bilinmeyen bu hastalığın gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, vitamin eksikliği ve şeker hastalığından kaynaklanabileceğini bildirdi.

DURUŞ BOZUKLUĞUNA ÇARE: EGZERSİZ
Günümüzde bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler geçiren, hareketsiz şehir yaşamına mahkum olan çocukların en az yetişkinler kadar egzersiz yapma ihtiyacında olduğunu dile getiren Life Fitness Akademi Uzmanı Özgür Güngör, ancak bu yaş grubunun büyüme çağında olmasından ötürü, yaşlarına uygun egzersiz planlaması yapılmasının gerektiğini söyledi.

EGZERSİZ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Egzersiz seçiminde de dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu belirten uzmanlar, ekran karşısında geçirilen saatlerin sınırlandırılması gerektiğinin altını çizdi. İster çocuk olsun ister yetişkin, bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen saatler sonucu kasların gerginleştiğini dile getiren uzmanlar, bunun sonucunda da vücudun ideal duruşundan uzaklaştığını ve bu saatlerin mümkün olabildiğince azaltılması gerektiğini söyledi.

Çocukların yapacağı egzersizlerin başında kalp-akciğer sistemini geliştirmeye yardımcı olan bisiklet sürme, yüzme ve yürüyüşün geldiğini ifade eden uzmanlar, kemikleri ve kasları güçlendiren hareketlerin ise koşma, atlama, bazı direnç ve ağırlık hareketlerinin olduğunu belirtti. Ayrıca uzmanlar, ailede kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklar varsa çocuğun aktif bir egzersiz yaşam sürmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine uygun egzersiz programlarına teşvik edilmesi gerektiğinin de altını çizen Life Fitness Akademi uzmanları, 5-7 yaş grubu çocukların kısa süreli dans, jimnastik ve kendi vücutlarını kullanarak ağırlık egzersizi yapabileceklerini kaydetti.

8-9 yaş çocukların, daha karmaşık aktiviteler için uygun olduğunu ifade eden uzmanlar, koşma, yüzme ve tırmanmanın yapılabileceğini ve kayak, tenis ve buz patenine başlamak için ise uygun dönem olduğunu söyledi.10-12 yaş dönemindeki çocukların, takım sporları ve efor gerektiren branşlara başlayabileceğini bildiren uzmanlar şunları ekledi:

“Diğer yaşlar, bedensel gelişim diğer spor dallarını yapmaya uygun hale gelmiştir. Yine de halter, boks, güreş gibi sporlara 13-15 yaşlarında başlanması tavsiye edilir. Bunlar dışında fitness club’lar ve sosyal tesislerde çocuklara yönelik yoga, pilates, masa tenisi gibi dersler verilmektedir. Olanak dahilinde çocukların bu aktivitelerden yararlanmasına çaba gösterilmelidir.”

Egzersiz yapmanın çocuklarda duruş bozukluğunu önleme dışında da büyük fayda sağladığını söyleyen uzmanlar, vücut sağlığına olumlu katkılarının yanı sıra egzersizin; disiplini kazanmanın aktif ve sosyal yaşama hazırlanma, obezitenin önlenmesi, entelektüel gelişime katkıda bulunma, stresle baş edebilme ve ruhsal iyilik, konsantrasyon yeteneği, sigara ve madde kullanımı eğilimini azaltma gibi faydalarının da olduğu kaydetti.

Çocuklarda Riskli Omurga Eğriliğini Korse Önlüyor

Omurga eğriliği yani skolyoz çocuklarda oldukça risklidir ve ameliyat gerektirebilir. Bir tür omurga yapısını koruyan bu giysi kötüleşen durumları..
958 23 475
Duruş Bozukluğu Nasıl Önlenir?

Özellikle küçük yaşlarda başlayan oturma ve duruş bozuklukları ileride ciddi sorunlarla karşımıza çıkabilir. Fizyoterapist Nurcan Çelik, erken ço..
388 25 580
Sırt Ağrısında Omurgayı Güçlendiren 7 Yöntem

Sırt ağrıları çekilmez olduğunda omurgayı güçlendiren ve destekleyen hareketler yapılabilir. Ömrümüzün %80’inde omurga sorunları yaşarız. Fakat omu..
648 17 545
Spor Yapmak Kalbe Zarar mı?

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre egzersiz her zaman kalbi korumuyor hatta bazı durumlarda bazı kişilere zarar bile veriyor. ABD’deki Louisiana E..
580 24 692
Akıllı Egzersiz İle Tüm Dertlere Son

Kalp, obezite ve diyabete tamamen son veren akıllı egzersizi her yaştan herkes yapmalı ve hayatına bu şekilde yön vermeli.. Daha önce hiç spor yapm..
823 23 674
Osteoporoz Nedir, Kimlerde Neden Görülür?

Kemiklerde yer alan gözenekler osteoporozun ta kendisidir. 30 yaşlarında güçlü olan kemikler daha sonraki yıllarda yoğunluğunu kaybetmeye başlar. ..
965 24 781
Ne Zaman Fıtık Ameliyatı Olunmalı?

Duruş bozuklukları son yıllarda bel ve boyun fıtığına yol açıyor. Bu fıtık ameliyatları her ülkede hafif yaşanırken ülkemizde yoğun yaşanıyor.. Ülk..
352 9 758
Egzersiz Sırasında Beyinde Oluşan Değişimler

İster kanepede kurulup spor aktivitelerini izleyin ister egzersiz ve sporu siz yapın. Bu anlarda beyinde bazı değişimler görülür. Spora teşvik edi..
168 12 803
İş-Yaşam Dengesi İçin En İyi 5 Öneri

Herkes bunun üstesinden gelemiyor. İş ve yaşam arasında denge kurmak aslında çok kolay, işte 5 güzel tavsiye… 1. Plan ve programlarınız arasında bi..
789 7 434
Kronik Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Kronik geçmeyen şiddetli bir sinüzit hayatı mahvedebilir. Sinüzitin temel belirtileri sadece baş ağrısı değil, işte diğer belirtiler.. Hisar Interc..
202 4 364
Kulak Burun Boğaz Tıkanıklığında Hekime Gitmek Şart

Baş ağrısı ve solunum güçlüğü belli başlı şikayetleri.. Bu mevsimde kulak burun boğaz tıkanıklığı ve rahatsızlıkları baş gösteriyor. Biz ne yapmalıyız..
950 26 231
Kaplıca Tedavisi Çocuklara ve Bağışıklığa Birebir

Kaplıca tedavisi şifa dağıtıyor. Duruş bozukluğundan bağışıklığa her şeye iyi geliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fiz..
510 10 163
Omurga Kırıklarına Yeni Tedavi Yöntemi

Yaşlılarda ve kemik erimesi hastalarında sıkça görülen kemik erimesine karşı lokal anestezili yeni bir tedavi geliştirildi. Özellikle yaşlılar ve k..
180 23 624
Egzersiz, Antidepresan Alan Kadınlarda Cinsel İsteği Artırır

Antidepresan alan kadınlar genelde cinsel işlev bozukluğu sorunu yaşar.Düzenli olarak orta yoğunlukta egzersiz yapan antidepresan kullanan kadınlarda ..
654 12 524
Anksiyete Bozukluğuna İyi Gelen Doğal Çareler

Sarı papatya gerginliği, stresi almanın kolay ve doğal bir yoludur. Sakinleştiricidir, depresyon ve anksiyete hastalarına çayı ve takviyesi önerilir. ..
440 8 389