Doktor Tv Banner

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Tedavisi

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Tedavisi
35 0 70

IQUP yöntemiyle çocukblarda dikkat dağınıklığı tedavi edilebiliyor. Basit beyin egzersizleri bu tedaviye dahil. Dikkat eksikliğini nasıl anlarız?

Dersi derste anlayamamak, okuduğumuz kitabı tekrar okuma ihtiyacı hissetmek, izlediğimiz filmi kısa sürede unutmak… Tüm bunlar, konuya yeterli ölçüde odaklanamamaktan özetle dikkat dağınıklığından ileri geliyor. Hayatımızı, özellikle de öğrenme aşamasındaki çocukların başarısını etkileyen dikkat dağınıklığı sorunlarını; Nöropsikolog Zafer Akıncı, basit beyin egzersizleri ve IQup gibi bilimsel sistemlerle kesin giderilebileceğini ifade ediyor.IQUP, öğrenmenin önündeki engelleri kaldırıyor…
Akıncı, “Çocuklar için dikkat dağınıklığı öğrenmenin önündeki en büyük engellerden biri. Yaptığımız bilimsel çalışma ile öğrencilerin dikkatlerini ve konsantrasyon yeteneklerini sadece 30 günlük IQUP sistemi uygulamaları ile yüzde 33 düzeyinde geliştirdik. Bu sonuç yurt dışında yapılmış bilimsel çalışmalar ile uyumlu ve hatta IQup y.dışındaki örneklerinden daha hızlı ve etkin sonuç veriyor. Bunda IQup’ın bireye özgü çözümler sunması çok etkili. Gelişim oranları hafızada yüzde 43, zeka düzeyinde ise yüzde 17. IQUP sisteminin kısa bir sürede böylesine bir gelişim sağlamış olması aslında çocuklarımızın beyin fonksiyonlarının gelişimiyle ilgili tüm inançları değiştirdi” diyor ve bunun herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek pratik çözümler ile de desteklenebileceğini vurguluyor.Nöropsikolog Akıncı’ya göre, dikkat dağınıklığının giderilmesi için yapılması gereken destekleyici kolay uygulamalar şunlar:Vitamin desteği alın: Zihinsel işlemler sırasında beyin en çok B12, çinko ve Omega3 vitaminlerini kullanır. Dolayısıyla bu vitaminler beyin için bir tür yakıt gibidir, alınmaları durumunda beynin işlem gücü artar.Düzenli Kitap Okunmalı: Kitabı önce ayrıntılara dikkat ederek okuyun ve aradan 1 saat geçtikten sonra ayrıntıları hatırlamak için kendinizi zorlayın. Giderek her geçen gün çok daha geliştiğinizi görmeye başlayacaksınız.Hafıza Egzersizleri Yaptırın: Ülkemizde hafızayı geliştiren IQUP sistemi gibi bilimsel sistemler olmakla birlikte hafıza çalışmaları için IQUP materyallerine benzer materyaller kullanılabilir. Eğer kişi bunlara sahip değilse, birbiriyle ilgisiz kelimeleri yan yana dizip bunları hafızasına alma çalışması yapabilir. Her uygulamada kelime sayısını artırarak kapasitesini geliştirmiş olur.Bakarak Şekil Çizdirin: Bir şeye bakarak aynısını yapmaya çalışmak, dikkati toplamanın en kolay ve en çabuk yöntemidir. Karmaşık bir şekle bakarak aynısını çizmeye çalışma otomatik olarak konsantrasyonun tek bir ilgi alanına kaymasını sağlar.Dikkat Dağıtıcı Bir Ortamda Ders Çalıştırın: Zihin de eğer sürekli gürültülü, dikkat dağıtıcı ortamda ders çalışmaya mecbur bırakılırsa, duyarsızlaşma sağlayarak bu durumu etkisiz hale getirecektir. Böylece dikkat sağlamak, zihin için giderek otomatik bir eyleme dönüşür. Tüm bu uygulamalar profesyonel IQUP gibi sistemlerin olamadığı durumlarda beyin fonksiyonlarını etkin kullanabilmek için destek uygulamalardır.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Tedavisi

IQUP yöntemiyle çocukblarda dikkat dağınıklığı tedavi edilebiliyor. Basit beyin egzersizleri bu tedaviye dahil. Dikkat eksikliğini nasıl anlarız? D..
495 25 129
Çocuklarda Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Beslenme en çok çocuklarda mühim. Vitaminsizlik en büyük sorunlardan biri ve çocukları etkiliyor.. Beslenme yetersizliği yüzünden ortaya çıkan vit..
236 23 268
Çocuklarda Obezite Gittikçe Artıyor, Çareleri Nelerdir?

Okul kantinleri ve hazır yemekler mi bunun sebebi? Çocuklarda artan obezitenin temel nedenleri nelerdir? "Çocuk Obezitesi” ile mücadele kapsam..
794 16 402
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Odaklanma ve dikkat yetersizliğine bağlı yetenek kaybı durumudur. Bu çocuklar huzursuz ve sıkılgandır. Kolayca dikkati dağılır ve hızlı hareket ed..
234 17 164
Çocuklarda Beslenmenin Davranış Üzerindeki Etkisi

Uzmanlar çocuklarda beslenmenin önemini vurguluyor ve davranışa etkisini anlatıyor. Bugünkü yazımı bu konuya ayırdım çünkü benden danışmanlık alan ..
243 25 662
Güzel Bir Çay İçmek İçin Püf Noktaları

Aslında çay demlemek ve ağızlara layık güzellikte olmasını sağlamak o kadar da basit değil. Çay demlemenin püf noktaları neler? Çok kolay gibi görü..
982 5 638
Çocuklarda Utangaçlık Nedenleri ve Ailelere Tavsiyeler

0-6 yaş grubundaki çocuklarda neden utangaçlık baş gösterir? Ardında yatan nedenleri nelerdir? Bu durum için neler yapabiliriz? Çocuklarda utangaç..
914 15 185
Çocuklarda Görülen Yaygın Cilt Problemleri

Saçkıran. Bir çeşit kafa derisi mantarı ve solucanıdır. Ölü deride saç ve tırnak diplerinde yaşarlar. Kırmızı izler, pullanma ve yumrulanma olarak..
560 13 110
Antipsikotik İlaçlar Çocuk Diyabeti Sebebi mi?

Seroquel, Abilify ve Risperdal gibi antipsikotik ilaçlar yeni bir araştırmaya göre bir yıllık kullanım sonucunda çocuklarda şeker hastalığı riskini ol..
673 6 825
Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı Olmalı

Diş Hekimi İsmail Özen, çocuklarda sık rastlanan diş çürüklerine karşı diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması uyarısında bulundu. Çocukların ç..
553 5 211
Arkadaş Baskısı Çocuklarda Nelere Yol Açar?

Akran baskısı çocukları ne yönde etkiliyor? Teknolojiden uzak kalmaları onlar için iyi mi kötü mü? Dr. Özkan anlatıyor.. Develi Belediyesi ve Devel..
358 15 142
Çocuklarda İdrar Kaçırma Hastalık mı, Normal mi?

Normalde çocuklar 4 yaşında idrar kontrolü sağlıyor ancak alt ıslatma, çocukluk döneminde sık rastlanan problemler arasında. Çalışmalar, 5 yaşında..
397 17 836
Çocuklarda Alerjiye Sebep Olan Besinler

Bebekler ve çocuklar her konuda bizden daha hassaslar. Özellikle beslenme konusunda çok titiz olmamız gerekiyor. Çünkü bir besine karşı alerjisi olabi..
581 12 479
Sezaryenle Doğan Çocuklarda Alerji Riski Daha Yüksek

Modern dünyada herşey değişiyor.. Normal doğum bebekleri daha sağlıklı yaşıyor. Sezaryen doğumlu bebekler ise alerjiye daha sık yakalanıyor.. Mode..
905 14 138
Bazı Çocuklarda Otizm Riski Daha mı Fazladır?

Otizm tanısı bazı çocuklarda genetik silme bozukluğu ile paralel olabilir. Gelişimin gecikmesi ve sosyal bozukluklar otizmin özellikleridir fakat ..
982 16 99