Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Tedavisi

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Tedavisi
56 8 29

IQUP yöntemiyle çocukblarda dikkat dağınıklığı tedavi edilebiliyor. Basit beyin egzersizleri bu tedaviye dahil. Dikkat eksikliğini nasıl anlarız?

Dersi derste anlayamamak, okuduğumuz kitabı tekrar okuma ihtiyacı hissetmek, izlediğimiz filmi kısa sürede unutmak… Tüm bunlar, konuya yeterli ölçüde odaklanamamaktan özetle dikkat dağınıklığından ileri geliyor. Hayatımızı, özellikle de öğrenme aşamasındaki çocukların başarısını etkileyen dikkat dağınıklığı sorunlarını; Nöropsikolog Zafer Akıncı, basit beyin egzersizleri ve IQup gibi bilimsel sistemlerle kesin giderilebileceğini ifade ediyor.
 
IQUP, öğrenmenin önündeki engelleri kaldırıyor…
Akıncı, “Çocuklar için dikkat dağınıklığı öğrenmenin önündeki en büyük engellerden biri. Yaptığımız bilimsel çalışma ile öğrencilerin dikkatlerini ve konsantrasyon yeteneklerini sadece 30 günlük IQUP sistemi uygulamaları ile yüzde 33 düzeyinde geliştirdik. Bu sonuç yurt dışında yapılmış bilimsel çalışmalar ile uyumlu ve hatta IQup y.dışındaki örneklerinden daha hızlı ve etkin sonuç veriyor. Bunda IQup’ın bireye özgü çözümler sunması çok etkili. Gelişim oranları hafızada yüzde 43, zeka düzeyinde ise yüzde 17. IQUP sisteminin kısa bir sürede böylesine bir gelişim sağlamış olması aslında çocuklarımızın beyin fonksiyonlarının gelişimiyle ilgili tüm inançları değiştirdi” diyor ve bunun herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek pratik çözümler ile de desteklenebileceğini vurguluyor.
 
Nöropsikolog Akıncı’ya göre, dikkat dağınıklığının giderilmesi için yapılması gereken destekleyici kolay uygulamalar şunlar:
 
Vitamin desteği alın: Zihinsel işlemler sırasında beyin en çok B12, çinko ve Omega3 vitaminlerini kullanır. Dolayısıyla bu vitaminler beyin için bir tür yakıt gibidir, alınmaları durumunda beynin işlem gücü artar.
 
Düzenli Kitap Okunmalı: Kitabı önce ayrıntılara dikkat ederek okuyun ve aradan 1 saat geçtikten sonra ayrıntıları hatırlamak için kendinizi zorlayın. Giderek her geçen gün çok daha geliştiğinizi görmeye başlayacaksınız.
 
Hafıza Egzersizleri Yaptırın: Ülkemizde hafızayı geliştiren IQUP sistemi gibi bilimsel sistemler olmakla birlikte hafıza çalışmaları için IQUP materyallerine benzer materyaller kullanılabilir. Eğer kişi bunlara sahip değilse, birbiriyle ilgisiz kelimeleri yan yana dizip bunları hafızasına alma çalışması yapabilir. Her uygulamada kelime sayısını artırarak kapasitesini geliştirmiş olur.
 
Bakarak Şekil Çizdirin: Bir şeye bakarak aynısını yapmaya çalışmak, dikkati toplamanın en kolay ve en çabuk yöntemidir. Karmaşık bir şekle bakarak aynısını çizmeye çalışma otomatik olarak konsantrasyonun tek bir ilgi alanına kaymasını sağlar.
 
Dikkat Dağıtıcı Bir Ortamda Ders Çalıştırın: Zihin de eğer sürekli gürültülü, dikkat dağıtıcı ortamda ders çalışmaya mecbur bırakılırsa, duyarsızlaşma sağlayarak bu durumu etkisiz hale getirecektir. Böylece dikkat sağlamak, zihin için giderek otomatik bir eyleme dönüşür. Tüm bu uygulamalar profesyonel IQUP gibi sistemlerin olamadığı durumlarda beyin fonksiyonlarını etkin kullanabilmek için destek uygulamalardır.

IQUP yöntemiyle çocukblarda dikkat dağınıklığı tedavi edilebiliyor. Basit beyin egzersizleri bu tedaviye dahil. Dikkat eksikliğini nasıl anlarız? D..
775 19 712

Seroquel, Abilify ve Risperdal gibi antipsikotik ilaçlar yeni bir araştırmaya göre bir yıllık kullanım sonucunda çocuklarda şeker hastalığı riskini ol..
765 7 689

Doğumdan itibaren çocukların gelişiminde büyük rol oynayan tiroid hormonunun az salgılandığı durumlarda büyüme geriliği ve boy kısalığı ortaya çıkabil..
847 21 302

Uyku apnesi ve horlamaya neden olan burun tıkanıklığına dikkat.. Erken tanı ve tedavi ile hastalıktan kurtulun sağlığınıza kavuşun.. Salıklı bir uy..
480 8 507

Çocuklarda böbrek, mesane, üreter veya üretrada görülen enfeksiyonların henel adıdır.Genelde nedeni bazı bakterilerdir.Mantarlarda neden olur ama bu ç..
800 15 593

Örgütün "Tüberküloza son verelim" birimi yetkilisi Malgosia Grzemska basın toplantısında yaptığı açıklamada, "tüberkülozun genellikle ç..
257 14 574

Uzmanlar çocuklarda beslenmenin önemini vurguluyor ve davranışa etkisini anlatıyor. Bugünkü yazımı bu konuya ayırdım çünkü benden danışmanlık alan ..
400 24 201

Termometrenin civalı kısmı vazelinlenir. Civalı bölüm 3-4 cm anüse so*kulur. Çocuklarda 2-3 cm sokmak yeterlidir. Şuuru bulanık hastalar ve çocuklard..
550 26 423

Her Boğaz Ağrısı Beta mıdır? Okulların açılması, havaların soğumasıyla çocuklarda en sık görülen yakınmalardan biri boğaz ağrısıdır. Nedeni beta deni..
312 21 604

Uyku Nedir? Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için ..
621 9 414

Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç..
771 26 138

Cinsel organınızda aşağıdaki belirtileri görüyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Cinsel organlarda sedef tek başına veya diğer bölgel..
578 20 258