Obezitenin Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler

Obezitenin Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler
59 7 44
Obezite çağımızın en büyük ve tehlikeli rahatsızlıklarından biri.. Beslenme düzenine dikkat etmek, gerekli egzersizleri yapmak sağlık için çok önemli.. Uzman diyetisyen Dilara Koçak erkeklere ceviz ve balığı, kadınlaraysa kuru üzüm ve salatayı sofralarından eksik etmemelerini tavsiye ediyor.

Koçak, bilimsel verilerden yola çıkarak, obez kişilerin 300 kat daha fazla diyabet, 350 kat daha fazla hipertansiyon ve 110 kat daha fazla kanser riski taşıdıklarına dikkat çekiyor.

Hastalık riskinden bağımsız bakıldığındaysa fazla kilonun getirdiği psikolojik baskı, çevresel faktörler ve sosyal yaşam zorluğunun bireyde çok büyük bir baskı oluşturduğu görülüyor.

Yeni yapılmış bir çalışmanın sonuçları; obez bir çocuğun yaşadığı stres düzeyinin, kemoterapi alan bir çocuğun yaşadığı stres düzeyiyle aynı olduğunu gösteriyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, obeziteden ve yol açtığı çok sayıda sağlık sorunundan korunmak gerekiyor.

ŞEKERSİZ LİMONATA TÜKETİN
Türk erkeklerinde genel olarak kötü kolesterol yüksekliği yüzünden ceviz ve balık tüketimi çok önemli görülüyor. Kadınlardaysa en çok osteoporoz ve demir eksikliği sorunuyla karşılaşılıyor. Bu nedenle kuru üzüm, yağsız kırmızı et, bol limonlu salata ve süt-yoğurt grubunun unutulmaması öneriliyor. Yaklaşan yaz mevsiminde bol sıvı tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Dilara Koçak, “Şeker içermeyen ve elektrolit yönünden zengin olan maden suyu, ayran, su ve şekersiz limonata öncelik verilmesi gereken içecekler arasında. Meyve ve sebzeler de en iyi seçimlerden kabul ediliyor” diye konuşuyor.

DİYETE NASIL HAZIRLANILMALI?
Diyetin kısa süreli bir yarış değil uzun süreli bir maraton olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Koçak, diyete hazırlanırken yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:
* Diyette mükemmellik beklentisi bireyde suçluluk hissi yarattığı için diyet listesi esnek olmalı ve bu durum diyet yapacak kişiyle önceden konuşulmalı.
* Birey pozitif duyguyu önemsemeli, küçük farkların bile uzun vadede iyi sonuçlar getireceğine ikna olmalı.
* Diyet süresince olabilecek her şey bireye önceden anlatılmalı, kilo vermenin yavaşlamasının hatta duraklamasının normal olduğu açıklanmalı. Bu, aşılması mümkün bir durum olarak izah edilmeli.
* Bireyin kilo verme amacı irdelenmeli, hedefin gerçekliği ve güçlülüğü tartışılmalı ve ortak bir karar verilmeli.
* Diyet yapmak, belirli bir süreyi yasaklar ve aç kalma duygularıyla geçirmek yerine, bir seçim ve yaşam biçimi olarak konumlanmalı ve bu, bireyle konuşulmalı.

AZ TÜKETMEKLE HATA YAPTIĞIMIZ BESİNLER
* Kereviz
* Enginar
* Yerelması
* Soğan
* Sarımsak gibi besinlerin daha fazla tüketilmesi gerekiyor.

SAĞLIKLI BİR REÇETE

SABAH:
1 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim az yağlı peynir, domates, maydanoz, biber veya 200 gr az yağlı yoğurt, 2 dilim taze ananas, bol tarçın
ARA ÖĞÜN: 10 tuzsuz badem veya 10 fındık veya 2 kuru kayısı veya 2 kuru erik

ÖĞLEN: 2 haşlanmış enginar, 3 çorba kaşığı haşlama bulgur, yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edin) veya 6 çorba kaşığı zeytin yağlı sebze, 200 gram az yağlı yoğurt, 1 dilim tam buğday ekmeği veya sınırsız vicdan çorbası, 1 avuç lor peyniri, 1 adet havuç, bol yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytin yağıyla hazırlayın)
ARA ÖĞÜN: 20 gram bitter çikolata ve 1 bardak yağsız süt veya 1/3 simit, 1 dilim az yağlı peynir veya 3-4 kepekli grisini, 3 tam ceviz veya 2 porsiyon meyve, 1 kâse yoğurt

AKŞAM: Izgara et, balık ya da tavuk, salata (1 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edilecek), 1 dilim tam buğday ekmeği veya 2 yumurtayla hazırlanan omlet ya da menemen, salata (1 tatlı kaşığı zeytin yağıyla), 1 dilim tam buğday ekmeği veya 6 yemek kaşığı kıymalı kuru baklagil, 1 kâse yoğurt, 1 dilim tam buğday ekmeği
ARA ÖĞÜN: 1 ya da 2 porsiyon meyve

VİCDAN ÇORBASI
Malzemeler:
* 2’şer adet kabak, soğan ve domates
* 2 yemek kaşığı bulgur
* 1 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1’er demet nane, maydanoz ve dereotu
* Kimyon, pul biber, karabiber, az tuz ve sarımsak

Hazırlanışı:
Tüm malzemeleri 2-3 bardak suyla haşlayın. Ardından da blenderden geçirip için. Düşük kalorili ve lifli olan bu çorba, hızlı kilo vermeye ve ödem çözmeye yardımcıdır.

Obezitenin yoğun bir şekilde arttığı günümüzde kilo problemlerini iyi uyuyarak atlatabiliriz. Obezitenin yaygınlaştığı günümüzde, ideal kiloya inme..
786 13 372

Ebeveynler çocuklarının çok abur cubur tükettiğini bu yüzden obezitenin yaygınlaştığını söylüyor.. Uzmanlar, ebeveynlere göre obezitenin en önemli ..
323 17 211

İnternet ve televizyon bağımlısı bir toplumda obezitenin de hızla yayılması kaçınılmaz. Hareketsiz olmak kilo almayı sağlıyor.. Günlük 10 saati bul..
726 9 858

Komşuluk bitti yerini sanal teknoloji aldı. Sonuç obezite oldu. Gittikçe artan hareketsizliğe bağlı obeziteden nasıl kurtulunur? Samsun Medicana Ha..
503 8 139

Reflüde Dikkat Edilmesi Gerekenler Sigarayı bırakınız. Sigara reflüyü tetiklemektedir. Bel etrafını sıkıca saran korse, kazak ve benzeri giysiler giy..
906 26 368

Alzheimer hastalığı beyinde oluşuyor fakat obezite de bu hastalığı tetikleyebiliyor. Beyindeki doku bozukluğuna yol açabilen obezite bu hastalığın ned..
262 7 92

Kalp krizi, diyabet, kanser gibi en ciddi hastalıklar obeziteden kaynaklanıyor. Elma tipi şişmanlıktan kaçınmalıyız.. Özellikle karın çevresinde ya..
238 5 739

Prof. Dr. Belgin Ünal kadınların %50 sinin bir gün obez olabileceğini bildirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)  Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana..
309 10 552

ASTIM KRİZİNDE YAPILMASI GEREKENLER  Astım Krizinde Yapılması Gerekenler Hakkında bilgileri burda bulabilirsiniz. Astım hastalarının yanl..
365 20 416

Şeker hastalığı gerçekten zor bir süreçtir.Bazı durumlarda tedavisi mümkün, bazı zamanlarda gerçekten insanın günlük hayatını çok etkiler. Gizli şeker..
667 9 136

Aktivite sayınızı artırın, düzenli ve sağlıklı beslenin ve hava şartlarından iyi korunun. Bu kışı rahat geçirin.. Gündüzlerin kısa olduğu kış günle..
161 4 465

Obeziteye, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamın yanı sıra popüler diyetler de neden olabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Şahin Gülser, obeziten..
454 8 141