Doktor Tv Banner

Muğla Köyceğiz Sultaniye Kaplıcaları

Muğla Köyceğiz Sultaniye kaplıcaları
44 0 57

Sultaniye Kaplıcaları (Köyceğiz Sultaniye Kaplıcaları)

Konumu :Muğla ili, Köyceğiz ilçesinde yer alan Sultaniye Kaplıcası, Köyceğiz gölünün güneybatı kıyısında ve Ölemez Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları

Sultaniye kaplıcası, Köyceğiz ilçesine 20 km., Dalyan beldesine 4 km. uzaklıkta olup Dalaman havaalanına 65 km. uzaklıktadır. Sultaniye kaplıcası Muğla-Marmaris karayolu üzerinde olup kaplıca alanına teknelerle de ulaşılabilmektedir.

Yükseklik

Deniz seviyesindedir.

İklim Özellikleri

Bölgede tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağmurlu geçmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri

Kaplıca suyu, romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, göz ve ameliyat sonrası rahatsızlıklara olumlu etki yapmaktadır.

Termal Su Özellikleri

Doğal kaynaktan çıkan su Girmeler Mağarası içinde yer almaktadır. Sular üç mağaradan çıkmaktadır. Derinliği 15 metre olan kaynaklardan birine 50 basamakla inilmektedir. Derinliği 5 metre olan bir diğer mağaraya ile 20 basamakla inilmektedir. Bu mağaradan 30 metre ilerdeki mağaranın derinliği ise 3 metredir. Mağaraların dibinde doğal havuzlar bulunmaktadır.

Kimyasal Özellikler

Kalsiyum klorür, sodyum, hidrojen sülfür, bromür ve fluorürlü termal sular aynı zamanda 87,12 mg/lt karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir.

Fiziko Kimyasal Özellikler

Ph:6,6

Radyoaktivitesi

12612 Pcl/lt

Sıcaklık

39°C

Tesis Bilgileri

Alandaki mevcut tesisler, 82 yatak kapasitesine sahip Kaunos Oteli ve 32 yatak kapasitesine sahip Özay Oteli ile birlikte Sultaniye Kaplıca Tesisidir. Ayrıca, Köyceğiz çevresinde yeterli sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Sultaniye Kaplıca Tesisi

Tesis bünyesinde biri erkeklere, biri kadınlara ayrılmış olan 2 adet kaplıca havuzu bulunmaktadır. Turistler tarafından günübirlik kullanımı yaygın olan kaplıcaya, karadan

Kaynak :

http://kygm.kulturturizm.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF4A7164CD9A18CEAEAD2159C2926A9E50

Kaplıcalar Yönetmeliğine göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca İşletme İzni alan Muğla Kaplıca Tesisleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Çamur Banyosu Hangi Hastalıklara Deva?

Ilıca ve kaplıcalardan sonra çamur banyoları da revaçta. Bu banyo nelere iyi gelir? Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağ..
207 6 339
Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatları

Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatlarını günümüz kuşaklarına aktaran Asitane, bu mutfağın en merak edilen çeşnilerinden “Balık ve Mahsûlât-ı Bahri..
521 23 539
Kadınlar Neden Kendini Feda Eder?

Evliliklerde çocuklar etkilenmesin diye boşanma kararı alamayan kadınların sonu ne oluyor? 14 yıllık evli bir kadınım. Eşimle şiddetli çatışmalar y..
578 6 804
Bebeklerin Olması Gereken Zorunlu Aşılar

Aileler bebeklerinin sağlığı için bu zorunlu aşıları yaptırtmak zorunda. Aşı takvimine eklenen yeni aşılarla bu aşıların sayısı 13’e çıktı.. Ailele..
419 23 344
Görme Engelliler İçin Özel Baston

Küçük yaşına rağmen görme engelliler için özel baston üreten Muhammet Oran büyük bir iş başardı.. Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde 7’nci sınıf öğrencis..
500 7 334
Çocuğum sert gıdalar yemiyor

Günümüzde kavanoz mamaların ve hazır toz sütlerin artması, ne yazık ki çocuklarda beslenme sorunlarına neden oluyor. ÇİĞNEME BECERİSİ 2 yaşı..
708 21 640