Muğla-Köyceğiz-Dalyanköy-Sultaniye Kaplıcası

Muğla-Köyceğiz-Dalyanköy-Sultaniye Kaplıcası
54 5 57


Scenic Koycegiz Lake, located near Dalaman International Airport and within a convenient distance of both Fethiye and Marmaris, is well known for its natural hot springs and mud baths.

The lake narrows into a channel, flowing into the Dalyan River which empties into the Mediterranean at one of Turkey’s most spectacular beaches, lztuzu, which is also the breeding ground of the Caretta caretta sea turtle. The reed-lined river meanders toward the sea, overlooked by 4th-century B.C. Lycian rock tombs. Nearby are the ruins of the ancient city of Caunos. On the asphalt road to Velibey is the ancient settlement now at Sultaniye, also a thermal center used for centuries, and site of numerous ruins.

Capacity:

Situated next to a natural channel between Koycegiz Lake and the Mediterranean Sea, the Riza Cavus Thermal Baths form a water pool and a mud pond, with a flow rate of about 8 liters per second. The mud and mineral baths can accommodate 1,000 people per day. At a second spring is Velibey Thermal Baths, 1.5 km north of Riza Cavus that has similar qualities and a flow rate of 20 liters per second. The waters of Sultaniye are good for both bathing and drinking. They flow at a rate of 42 liters per second, resulting in a bath capacity of 10,000
baths per day.

Physio-chemical Characteristics and Indications
The Riza Cavus natural hot springs contain sodium chloride, hydrogen, sulfur, bromide, fluoride, and are naturally radioactive (3,770 picokuri/liter, or 139 bekerel/liter), with a total salt and mineral content of 2,800 mg/It. The temperature of the mud and water is 30′ to 38 C, and the pH is about 6.5. These hot springs are good for the treatment of rheumatic, dermatological and gynecological diseases, as well as neurological and physical exhaustion.
Treatments and Accommodations
The Koycegiz baths do not offer overnight accommodations so visitors stay at small hotels and pensions in nearby Dalyan. The baths can be reached from Dalyan by small boats. The treatment consists of covering the body with a layer of mud and then soaking in the hot mineral water. At Sultaniye it is possible to find accommodation in village houses for up to 400 persons.

Köyceğiz’den çıkıp Hamitköy üzerinden Ekincik’e doğru giderken yolda Sultaniye Kaplıcası’nın tabelasını görüp 500 metre içeriye gireceksiniz..

Köyceğiz, Dalyan ve Ekincik’ten günübirlik dolmuş motorları ile de ulaşabilirsiniz. Tekne turlarının bazıları da kaplıcalara uğruyor ve mola veriyor.

Çevrede tekerlekli sandalye veya sedyeyle getirilen hastaların 21 kürlük bir tedaviden sonra yürüyerek gittiklerine dair çok sayıda öykü dinleyeceksiniz. Bunlara inanıp inanmamayı size bırakıyoruz ama kesin olan bir şeyi belirtiyoruz: Sultaniye Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcasıdır. (98.3) 39 Derece sıcaklıktaki su kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir.

Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ama asıl önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğinin varlığıdır.

Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından bundan ikibin yıl önce açıldığı belirlenmektedir. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğruluyor. O yıllarda seks gücünü arttırdığı için pek gözdeymiş. Büyük banyonun yanından çıkan kaynak suyu da içildiğinde çeşitli iç hastalıklarını iyileştiriyor. Kaplıcada kalınabilecek kiralık odalar bulunuyor.

Günübirlik ihtiyaçlar Belediyenin işlettiği tesisler içinde bulunan ünitelerde karşılanabiliyor.

Yörenin Sultaniye kadar popüler olmayan başka kaplıcaları da var. Sultaniye’den Horozlu’ya doğru 5 km. gidenler daha tenha olan Ilıca’ya ulaşıyor.

Sultaniye’ye Köyceğiz’den sabah kalkan minibüsler, akşam üzeri dönüş yapıyorlar.

Kale-i Sultaniye Antlaşması (Çanakkale Antlaşması) / Çanakkale Antlaşması Hakkında  Kale-i Sultaniye Antlaşması (Çanakkale Antlaşması), 1807-1809..
205 22 640

Osmaniye Kadirli İlçesi Avluk Köyü Sınırlarındadır. kadirli ilçesine 15 km. mesafededir. Avluk kaplıcasının tarihi Roma dönemlerine kadar uzanır, kapl..
650 20 598

    Yörük ve Türkmen grupları Cemaat Adedi Hane Sayısı Mücerred Bulundukları Bölgeler     1 Ak Keçilü Yörükleri 187 9.87..
396 23 203

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ağaçlandırma konusunda Türkiye'nin Avrupa'da 1., dünyada 3. olduğunu söylerken, yanan 11 bin 500 hektar alanın 1 santime..
198 26 383

Muğla’da mantar zehirlenmelerine karşı bilgilendirme yapıldı. Her mantarın yenilmemesi gerekiyor bu konuda bilinçlenmek gerekiyor. Fethiye Toplum S..
243 17 700

1243 Kösedağ Savaşı’ndan sonra Anadolu Selçuklu Devleti’nin Moğol hakimiyetine girmesi üzerine, uc beyleri serbest hareket etmeye ve Anadolu Selçuklu ..
589 9 733

DarıPanicum miliaceum Familyası Buğdaygiller (Poaceae/Gramineae) Türkiye'de yetiştiği yerler Güneydoğu, İç Anadolu, Karadeniz, Ege, Marmara ve Doğu A..
750 14 223

Ilıca ve kaplıcalardan sonra çamur banyoları da revaçta. Bu banyo nelere iyi gelir? Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağ..
442 11 231

Kurtuluş savaşında, Yaklaşık 35 bin resmi şehidimiz var. Kurtuluş savaşında, 93 harbinde, 1. dünya savaşında şehit düşen dedelerimizin, 1998 senesinde..
351 26 269

Orkide Çiçeği (Salep) Orkide Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler Orkide çiçeği salepgillerin ailesinin bir üyesidir. Bilinen diğer isimleri ise Çayır otu..
475 14 652

Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatlarını günümüz kuşaklarına aktaran Asitane, bu mutfağın en merak edilen çeşnilerinden “Balık ve Mahsûlât-ı Bahri..
967 15 512

1841 Boğazlar Sözleşmesi Avusturya, Fransa Krallığı, Birleşik Krallık, Prusya, Rusya İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti'nin 13 Temmuz 1841'de Londra'da..
699 6 280