Doktor Tv Banner

Muğla-Köyceğiz-Dalyanköy-Sultaniye Kaplıcası

Muğla-Köyceğiz-Dalyanköy-Sultaniye Kaplıcası
61 0 63

Scenic Koycegiz Lake, located near Dalaman International Airport and within a convenient distance of both Fethiye and Marmaris, is well known for its natural hot springs and mud baths.

The lake narrows into a channel, flowing into the Dalyan River which empties into the Mediterranean at one of Turkey's most spectacular beaches, lztuzu, which is also the breeding ground of the Caretta caretta sea turtle. The reed-lined river meanders toward the sea, overlooked by 4th-century B.C. Lycian rock tombs. Nearby are the ruins of the ancient city of Caunos. On the asphalt road to Velibey is the ancient settlement now at Sultaniye, also a thermal center used for centuries, and site of numerous ruins.

Capacity:

Situated next to a natural channel between Koycegiz Lake and the Mediterranean Sea, the Riza Cavus Thermal Baths form a water pool and a mud pond, with a flow rate of about 8 liters per second. The mud and mineral baths can accommodate 1,000 people per day. At a second spring is Velibey Thermal Baths, 1.5 km north of Riza Cavus that has similar qualities and a flow rate of 20 liters per second. The waters of Sultaniye are good for both bathing and drinking. They flow at a rate of 42 liters per second, resulting in a bath capacity of 10,000

baths per day.

Physio-chemical Characteristics and Indications

The Riza Cavus natural hot springs contain sodium chloride, hydrogen, sulfur, bromide, fluoride, and are naturally radioactive (3,770 picokuri/liter, or 139 bekerel/liter), with a total salt and mineral content of 2,800 mg/It. The temperature of the mud and water is 30' to 38 C, and the pH is about 6.5. These hot springs are good for the treatment of rheumatic, dermatological and gynecological diseases, as well as neurological and physical exhaustion.

Treatments and Accommodations

The Koycegiz baths do not offer overnight accommodations so visitors stay at small hotels and pensions in nearby Dalyan. The baths can be reached from Dalyan by small boats. The treatment consists of covering the body with a layer of mud and then soaking in the hot mineral water. At Sultaniye it is possible to find accommodation in village houses for up to 400 persons.

Köyceğiz’den çıkıp Hamitköy üzerinden Ekincik’e doğru giderken yolda Sultaniye Kaplıcası’nın tabelasını görüp 500 metre içeriye gireceksiniz..

Köyceğiz, Dalyan ve Ekincik’ten günübirlik dolmuş motorları ile de ulaşabilirsiniz. Tekne turlarının bazıları da kaplıcalara uğruyor ve mola veriyor.

Çevrede tekerlekli sandalye veya sedyeyle getirilen hastaların 21 kürlük bir tedaviden sonra yürüyerek gittiklerine dair çok sayıda öykü dinleyeceksiniz. Bunlara inanıp inanmamayı size bırakıyoruz ama kesin olan bir şeyi belirtiyoruz: Sultaniye Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcasıdır. (98.3) 39 Derece sıcaklıktaki su kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir.

Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ama asıl önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğinin varlığıdır.

Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından bundan ikibin yıl önce açıldığı belirlenmektedir. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğruluyor. O yıllarda seks gücünü arttırdığı için pek gözdeymiş. Büyük banyonun yanından çıkan kaynak suyu da içildiğinde çeşitli iç hastalıklarını iyileştiriyor. Kaplıcada kalınabilecek kiralık odalar bulunuyor.

Günübirlik ihtiyaçlar Belediyenin işlettiği tesisler içinde bulunan ünitelerde karşılanabiliyor.

Yörenin Sultaniye kadar popüler olmayan başka kaplıcaları da var. Sultaniye’den Horozlu’ya doğru 5 km. gidenler daha tenha olan Ilıca’ya ulaşıyor.

Sultaniye’ye Köyceğiz’den sabah kalkan minibüsler, akşam üzeri dönüş yapıyorlar.

Çamur Banyosu Hangi Hastalıklara Deva?

Ilıca ve kaplıcalardan sonra çamur banyoları da revaçta. Bu banyo nelere iyi gelir? Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağ..
774 4 812
Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatları

Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatlarını günümüz kuşaklarına aktaran Asitane, bu mutfağın en merak edilen çeşnilerinden “Balık ve Mahsûlât-ı Bahri..
747 10 780
Kadınlar Neden Kendini Feda Eder?

Evliliklerde çocuklar etkilenmesin diye boşanma kararı alamayan kadınların sonu ne oluyor? 14 yıllık evli bir kadınım. Eşimle şiddetli çatışmalar y..
582 13 886
Bebeklerin Olması Gereken Zorunlu Aşılar

Aileler bebeklerinin sağlığı için bu zorunlu aşıları yaptırtmak zorunda. Aşı takvimine eklenen yeni aşılarla bu aşıların sayısı 13’e çıktı.. Ailele..
469 9 191
Görme Engelliler İçin Özel Baston

Küçük yaşına rağmen görme engelliler için özel baston üreten Muhammet Oran büyük bir iş başardı.. Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde 7’nci sınıf öğrencis..
187 17 891
Çocuğum sert gıdalar yemiyor

Günümüzde kavanoz mamaların ve hazır toz sütlerin artması, ne yazık ki çocuklarda beslenme sorunlarına neden oluyor. ÇİĞNEME BECERİSİ 2 yaşı..
680 14 750