Doktor Tv Banner

Milli Parklar Ve Milli Park İsimleri

Milli Parklar ve Milli Park İsimleri
33 2 71

Milli Parklar ve Milli Parkların Yerleri

Milli park kavramı ilk kez 19.yüzyılda Amerika'da gündeme gelmiş, Türkiye'de ise 1940'li yıllarda düşünce olarak ortaya atılmış olup, 1956 yılında yürürlüğe giren kanunla hukuksal temel atılmış, 1983 yılında çı­kartılan kanunla da Milli Park "Bilimsel ve estetik bakımdan milli ve mil­letlerarası, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır." şeklinde tanım­lanmıştır. Bu hukuksal düzenlemelerden sonra ilk milli park olarak 1958 yılında Yozgat Çamlığı ilan edilmiştir. Daha sonraki yıllarda Türkiye'de oldukça büyük bir milli park potansiyelinin varlığı ortaya konmuştur.

1958 yılından itibaren kurulmaya başlanılan milli parkların sayısı Türki­ye'de 33 olup, bu alanların toplam yüzölçümü 686.631 ha kadardır. Bu milli parklardan bazıları şunlardır:

Güllük Dağı Milli Parkı (Antalya)

Beydağları Sahil Milli Parkı (Antalya)

Köprülü Kanyon Milli Parkı (Antalya)

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı (Antalya)

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı (Aydin)

Uludağ Milli Parkı (Bursa)

Boğazköy - Alacahöyük Tarihi Milli Parkı (Çorum)

Kızıldağ Milli Parkı (Isparta)

Kovada Gölü Milli Parkı (Isparta)

Ilgaz Milli Parkı (Kastamonu)

Küre Dağı Milli Parkı (Kastamonu)

Beyşehir Gölü Milli Parkı (Konya)

Maçka - Altındere Milli Parkı (Trabzon)

Yozgat Çamlığı Milli Parkı (Yozgat)

Karatepe - Aslantaş Milli Parkı (Adana)

Kızılcahamam - Soğuksu (Ankara)

Manyas -Kuş Cenneti (Balıkesir)

Yedigöller (Bolu)

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (Çanakkale)

Marmaris Milli Parkı(Muğla)

Muğla Saklıkent Milli Parkı(Muğla)

Honaz Dağı Milli Parkı(Denizli)

Çocuklarda Obezite Gittikçe Artıyor, Çareleri Nelerdir?

Okul kantinleri ve hazır yemekler mi bunun sebebi? Çocuklarda artan obezitenin temel nedenleri nelerdir? "Çocuk Obezitesi” ile mücadele kapsam..
887 25 239
Organ Nakli Kıtaları Bile Aştı

Antalya’da yapılan organ nakilleri ile bir ilke imza atıldı. Kıtalar arası nakil herkese örnek olacak nitelikte. Çeşitli kıtalardan gelen hastalar tab..
406 6 252
İnsan Düşüncesini Çözmek İçin Zebra Balığı Kullanıldı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bilim adamları insan düşüncesini anlama amaçlı zebra balığını kullandı. Bir yem bırakarak nöron faaliyetleri incelendi....
386 10 134
Kemik Erimesine Karşı Doğal Çareler

Op. Dr. Adnan Bağrıaçık menopoz döneminde kadınlarda yaşanan osteoporoz yani kemik erimesi tedavisi için 3 doğal tedavi şeklini açıkladı.. Uzmanlar..
653 10 890
Çocuklarda Obezite Hangi Yollarla Önlenebilir?

Dr. Nazan Yardım doğru beslenme önerileriyle çocuklarda gelişen obeziteye son veriyor. Çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi için  alınması ger..
176 6 160
Çin’de Kanser Hızla Yayılıyor

6 kişiden birinin kanser olduğu bir ülkede bunun nedenleri araştırılır. Çin’de kanser neden bu kadar hızla yayılıyor ardındaki nedenler neler.. Çin..
325 16 504
İştahsız ve Hasta Çocuklar Takip Edilebilir

İyi bir gözlemci olan öğretmenler öğrencilerinin sağlığını kontrol edebilir. İştahı olduğu halde zayıflayan çocuklar sağlıksız.. Kocaeli Üniversite..
669 5 481
Gıda Takviyeleri Ne Kadar Sağlıklı?

Gıda takviyesi olarak satılan bitkisel ürünlerden kimyasal ilaç çıktı. Bu durumu tüketicilere bildiren bakan tedbirli olunması gerektiğini vurguladı. ..
901 24 105
Çocuk Odasındaki Hangi Aletler Büyümeyi Önlüyor?

Çocuklarda büyüme hormonunu önleyen ve zarar veren manyetik cihazlar hangileri? Elektromanyetik dalga yayan cihazların, büyüme hormonunun salgılanm..
178 18 212
Kanserle mücadeleye daha fazla kaynak ayrılmalı

Kanser birinci ölüm nedeni. Sigara kullanımı ve hızla artan obezite, kanser, kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığının her geçen gün daha yayg..
660 5 381
Bursa’nın dişleri çürük çıktı

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından yapılan araştırmada, öğrencilerin yüzde 75′ninin dişlerinin çürük olduğu ortaya çıktı.Bursa İl Sağlık Müd..
475 25 313
Hastalıklar Talihsiz Çocuğun Yakasını Bırakmıyor

Doğuştan böbrek rahatsızlığı olan 14 yaşındaki Mehmet annesi olmadan okula bile gidemiyor.. Doğuştan tek böbreği olan ''kapalı anüs'' denilen yükse..
630 9 396
Göz Tembelliği Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda göz tembelliğine özellikle dikkat etmek ve erken tedaviye başlamak önemlidir. Göz tembelliği nasıl oluşur, belirtileri ve tedavi yöntemi ne..
798 16 635
Okul Kantini Personeline Yeni Düzenleme

Çocukların daha sağlıklı ve hijyenik ortamda yemek yemeleri için okul kantinlerine düzenleme getirildi. Personel makyaj yapamayacak.. Okul kantinle..
842 6 856
IQ Testleri Teknolojiyle Desteklenmeli

Kişilerin zekasını ölçmede kullanılan ve üstün zekalı kişileri belirlemeye yarayan IQ testleri modern teknoloji ile birleştirilmeli.. Prof. Dr. Sir..
835 7 138