Doktor Tv Banner

Migren Ağrılarının Belirtileri

Migren Ağrılarının Belirtileri
71 6 54

Migren saatler veya hatta günler süren ve ciddi ağrılara neden olabilen kronik baş ağrılarıdır. Bazı migren ağrılarından önce ışık çakmaları, gözlerde kararma veya kol ve bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler oluşabilir.


Genellikle migren ile birlikte mide bulantısı, kusma ve ışığa ve sese karşı hassasiyet gibi belirtiler de görülür. Migren ağrılarının tedavisi yoktur; fakat ilaç tedavileri migren ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Doğru ilaç tedavisi ile birlikte yaşam tarzı değişiklikleri önemli değişiklikler yaratabilir.


Migren atakları esnasında aşağıdaki belirtilerinden bazıları görülebilir:


Başın bir tarafını veya her iki tarafını etkileyen orta şiddetli veya şiddetli ağrılar
Fiziksel aktiviteler ile kötüleşen ağrı
Kusma ve mide bulantısı
Işığa ve sese karşı hassasiyet


Migren ağrıları genellikle 4 saat ile 72 saat arasında sürebilir. Bağ ağrılarının sıklığı, kişiden kişiye değişir. Tüm migren ağrıları aynı değildir. Migren ağrıları auralı ve aurasız migren ağrıları olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle birçok kişide aurasız migren ağrıları görülür.

Migren Nasıl Bir Hastalıktır? hakkında detaylı geniş bilgi

Migren Nasıl Bir Hastalıktır? En sık primer baş ağrısı nedeni olan migren, damarsal kökenli, akut ataklarla giden kronik bir hastalık. Kadınların ort..
528 4 217
Auralı Migren İnme İle İlgili Olabilir

Auralı migrenin başlıca belirtileri, görmede bulanıklık, gözün önünde ışıklı noktalar, çizgiler görme veya daha seyrek olarak da konuşmada bozulma, be..
751 14 393
Migreni Önleyen 5 Şaşırtıcı Yöntem

Migren ağrıları kimi zaman çekilmez olabiliyor. Normal bir baş ağrısı gibi değil ileri kronik boyutlarda yaşamı alt üst etmeye yetiyor. Peki migre..
339 6 555
Migreniniz Varsa Botok Yaptırın

Nöroloji uzmanı Dr. Özön, migrene karşı geliştirilen botoks yöntemini anlatıyor. Etkisi uzun sürüyor ve tekrarını azaltıyor.. Nöroloji Uzmanı Dr. A..
768 13 343
Ergenlik Döneminde Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Ergenlik çağında görülen baş ağrılarının ana sebepleri neler? Tedavide neler uygulanır? Migren ve gerilim kaynaklı baş ağrıları hakkında bilgiler.. ..
279 9 535
Obezite Migreni Tetikleyen Nedenlerden Olabilir

Obezite faktörü migreni azdıran nedenlerin başında gelebilir. Aşırı kilolar bir şekilde nörolojik sorunlara yol açıyor. Epizodik migren yaygın bir..
363 6 240
Kronik Yorgunluğun Belirtileri hakkında detaylı geniş bilgi

Eklem ve kas ağrıları, kalp ritim bozukluğu (aritmi), lenf bezlerinin şişmesi, sürekli sıkça ortaya çıkan enfeksiyonlar, unutkanlık, yön tayininde pro..
357 5 439
Aura Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Aura Nedir? Aura, migren baş ağrısının görme bozukluğuyla ve/veya duyu, kuvvet ve denge kaybıyla karakterize olan erken dönemidir. Her migren hastası..
228 13 655
Migren Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

1. İntihar riskiyle bağlantılıdır. İntihar girişimi ve tamamlanmış intihar sonucu ile migrenin bir ilgisi var. Aura ve baş ağrısı görsel ve duyusa..
722 10 738
Migrenin Bilinmeyen 18 Zorlu Belirtisi

1. Hava. Titreşen ışıklar, çizgiler ve gözlerde değişik görseller görülüyorsa migren kapıdadır. Hava şartları migreni rahatça başlatabilir. 2. Depr..
736 26 339
Akupunktur hakkında geniş bilgi

Akupunktur, Çin’de çok eski dönemlerden bu yana uygulanan, günümüzde Batı ülkelerinde ve yurdumuzda da yaygınlaşan tedavi yöntemi. Akupunktur, özellik..
348 13 368
Migren Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Migren Nedir? Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi a..
479 7 730