Doktor Tv Banner

Migren Ağrılarının Belirtileri

Migren Ağrılarının Belirtileri
58 0 60

Migren saatler veya hatta günler süren ve ciddi ağrılara neden olabilen kronik baş ağrılarıdır. Bazı migren ağrılarından önce ışık çakmaları, gözlerde kararma veya kol ve bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler oluşabilir.


Genellikle migren ile birlikte mide bulantısı, kusma ve ışığa ve sese karşı hassasiyet gibi belirtiler de görülür. Migren ağrılarının tedavisi yoktur; fakat ilaç tedavileri migren ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Doğru ilaç tedavisi ile birlikte yaşam tarzı değişiklikleri önemli değişiklikler yaratabilir.


Migren atakları esnasında aşağıdaki belirtilerinden bazıları görülebilir:


Başın bir tarafını veya her iki tarafını etkileyen orta şiddetli veya şiddetli ağrılar
Fiziksel aktiviteler ile kötüleşen ağrı
Kusma ve mide bulantısı
Işığa ve sese karşı hassasiyet


Migren ağrıları genellikle 4 saat ile 72 saat arasında sürebilir. Bağ ağrılarının sıklığı, kişiden kişiye değişir. Tüm migren ağrıları aynı değildir. Migren ağrıları auralı ve aurasız migren ağrıları olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle birçok kişide aurasız migren ağrıları görülür.

Auralı Migren İnme İle İlgili Olabilir

Auralı migrenin başlıca belirtileri, görmede bulanıklık, gözün önünde ışıklı noktalar, çizgiler görme veya daha seyrek olarak da konuşmada bozulma, be..
265 23 289
Migreni Önleyen 5 Şaşırtıcı Yöntem

Migren ağrıları kimi zaman çekilmez olabiliyor. Normal bir baş ağrısı gibi değil ileri kronik boyutlarda yaşamı alt üst etmeye yetiyor. Peki migre..
664 4 786
Migreniniz Varsa Botok Yaptırın

Nöroloji uzmanı Dr. Özön, migrene karşı geliştirilen botoks yöntemini anlatıyor. Etkisi uzun sürüyor ve tekrarını azaltıyor.. Nöroloji Uzmanı Dr. A..
241 11 342
Ergenlik Döneminde Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Ergenlik çağında görülen baş ağrılarının ana sebepleri neler? Tedavide neler uygulanır? Migren ve gerilim kaynaklı baş ağrıları hakkında bilgiler.. ..
566 12 868
Obezite Migreni Tetikleyen Nedenlerden Olabilir

Obezite faktörü migreni azdıran nedenlerin başında gelebilir. Aşırı kilolar bir şekilde nörolojik sorunlara yol açıyor. Epizodik migren yaygın bir..
401 22 620
Migren Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

1. İntihar riskiyle bağlantılıdır. İntihar girişimi ve tamamlanmış intihar sonucu ile migrenin bir ilgisi var. Aura ve baş ağrısı görsel ve duyusa..
637 15 819
Migrenin Bilinmeyen 18 Zorlu Belirtisi

1. Hava. Titreşen ışıklar, çizgiler ve gözlerde değişik görseller görülüyorsa migren kapıdadır. Hava şartları migreni rahatça başlatabilir. 2. Depr..
274 11 105
Migren Önleyen İlaçlar ve Etkileri

Migren ilaçları içerdikleri maddeler sayesinde ağır baş ağrıları ve migreni önlemeye yardımcı olabilir. Inderal ve Toprol gibi ilaçlar iyi birer b..
192 23 884
Depresyon İle Baş Ağrısı İlişkisi

Doç. Dr. Levent İnan baş ağrılarının da depresyonla birlikte arttığını vurguladı. Halk arasında en sık görülen şikayetler bunlar. Türk Nöroloji De..
507 21 123
Botoks İle Migrenden Kurtulmak Mümkün mü?

Ayda 15 defadan fazla migren atağı geçirenlere uygulanabilen yöntem olan botoksla migren tedavisi ilaç bağımlılarına da iyi geliyor.. Nörolog Prof...
778 18 536
Gençlerde Görülen Baş Ağrısının Sebepleri

Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu ergenlik döneminde görülen baş ağrılarının asıl sebebini açıkladı .. Yaşa göre baş ağrısı olur mu, nedenleri ve tedavisi ne..
457 21 403
Kadınlarda Migren-Kalp İlişkisi

Bazı migren türleri kalp ve damar sorunlarına yol açabiliyor. Araştırmalara göre kadınlarda sıkça görülen migren kalp damar hastalıklarına neden oluyo..
663 12 430
Migren Nedenlerinden Biri de Jöle Kullanmak

Jöle kullanmak migreni tetikliyor malesef. Özellikle erkekler bu konuda dikkatli olmalı. Tekrarlayıcı baş ağrısı ataklarından oluşan bir nörolojik ..
548 15 709
Migrenle Başa Çıkmak İçin Alternatif Yöntemler

İlaç tedavisinden önce bu önerileri uygulayın. Göreceksiniz ki, migren ağrınız azalacak.. Her 4 kadından 3'ünden migren görülür. Bunun sebebi genel..
810 26 187
Migren İle Baş Ağrısı Aynı Şey Değil

Migren genelde hayatımızı zorlaştıran şiddetli ve kalıcı ağrılardır. Nöroloji uzmanlarından migrenin nedenlerini, belirtilerini ve tedavi şartlarını ö..
780 10 832