Doktor Tv Banner

Meme Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
43 0 78

Meme kanseri ameliyatı geçirenler operasyondan sonra kendi kontrollerini yapmalılar. Bunlardan biri de kolunuza iyi bakmak, sıkça kontrol etmek ve egzersiz yapmak..

Kadınlarda en çok görülen ve erken tanıyla tedavi şansının en yüksek olduğu hastalıklardan biri Meme Kanseri…

Meme Kanserinde erken tanıyla yapılan cerrahi müdahaleden sonra hastanın hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için hem kendisine hem çevresindekilere ciddi sorumluluklar düşüyor…

Bu süreçte sağlığınızı koruyabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı’dan öğrendik…

MEME KANSERİ AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Piskolojik destek alın.

Meme kanserinin teşhisinin hemen ardından ve tedavi süresince kişinin psikolojik destek alması hem bu dönemi

rahat atlatmasını hem de hastalığıyla savaşta dimdik durmasını sağlar. Meme kanseri tedavisi döneminde en çokgörülen psikolojik sorunlar depresyon ve kaygı kaynaklı problemlerdir.

Beslenmenize çok dikkat edin.

Meme ameliyatlarından sonra özellikle yasaklanmış bir gıda yoktur. Ancak iyileşme sürecini en hızlı şekilde geçirmek için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirecek vitaminden zengin dengeli beslenin.

Yağlı gıdalardan kaçının.

Kilo almamaya özen gösterin.

Alkol kanda folat miktarını azaltacağından meme kanserine yakalanma riskinizi artırabilir. Bu yüzden alkolden özellikle de ilaç tedavisi sırasında uzak durun.

Kol egzersizlerini ihmal etmeyin.

Sadece meme biyopsisi yaptırdıysanız özellikle dikkat etmeniz gereken bir husus yoktur. Ancak yapılan işlemmemenin bir kısmının veya tamamının alındığı ve beraberinde hastalığınızın evresini belirlemek için koltuk altılenf bezlerinin de çıkarıldığı bir ameliyat ise oradaki lenf dolaşımı bozulacaktır.

Bu yüzden ameliyattan sonra erken dönemde egzersizlere başlayın. Doktorunuzun size tarif ettiği kol egzersizlerini düzenli olarak yapın. Bu egzersizler ile cerrahi sonrası esnekliği kaybolmuş zayıf kas gruplarınızı kuvvetlendirerek, dik postürü (duruş) yeniden kazanabilirsiniz. Eğer kol egzersizlerini yapmazsanız hem kolda ödem oluşabilir hem de omuzda meydana gelen kireçlenmeye bağlı olarak “donmuş omuz sendromu” adını verdiğimiz klinik tabloyla karşı karşıya kalınabilir.

Ayrıca “lenfödem” denilen kolun şişmesine neden olmamak için gelişebilecek enfeksiyonlardan kesinlikle korunmalısınız. Bunun için:

Ameliyatın yapıldığı taraftaki kolunuzdan enjeksiyon yaptırmayın, kan aldırtmayın, serum taktırmayın.

Kolunuzu yaralanmalardan ve yanıktan koruyun.

Manikür yaptırmayın, tırnaklarınızı derin kesmeyin.

Herhangi bir yaralanma olursa o bölgeye dezenfektan solüsyon sürüp steril bir gazlı bez ile kapatıp hekiminize başvurun.

Koltuk altı bölgesi için tüy dökücü kremler veya elektrikli tıraş makineleri kullanın.

Mümkün olduğunca günlük, ağır ve tehlikeli işlerde o kolunuzu kullanmayın. Kullanırsanız aralıklı olarak

dinlendirin.

Sivrisineklerden korunmaya çalışın.

Kolunuzu aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.

Aşırı dar kollu giysiler giymeyin, yaralanmalara sebep olabilecek saat ve takılar takmayın.

Omuzdan askılı çanta taşımayın.

Kolunuzu aşağıya sabit olarak tutmayın. Fırsat buldukça kolunuzu kalp seviyesinden yukarıda tutun.

Bahçe ve mutfak işlerinde eldiven, dikiş dikerken ise yüksük kullanın.

AMELİYATLI KOLUNUZ ŞİŞERSE...
Derhal hekiminize başvurun.

Kolunuzu yastık üzerine koyarak yüksekte tutun.

Kolunuza elle masaj yapın. Masaj yaparken basıncı omuza doğru uygulayın. Ele doğru uygulanan masaj kolun şişmesini artırır.

Basınçlı özel kol çorabı giyin. Böylece lenfatik sıvının toplanmasını önleyebilirsiniz.

Kanserden Sonra Karnından Meme Yaptırdı

Sağ göğsü alınan Güldane hanım, 7 yıldır tek göğüsle yaşadıktan sonra hastaneye başvurdu ve karın dokusundan meme yapıldı. Kanser nedeniyle sağ göğ..
888 12 529
Birçok Kadın Meme Kanseri Riskini Bilmiyor

9000 den fazla kadının katıldığı bir ankette, meme kanserinin kendileri için bir risk oluşturmadığını düşünenlerin fazla olması şaşırtmıştır. Sade..
828 18 640
Meme Kanseri Hakkında Bilinçlenmek Gerek

Meme kanseri çoğu zaman belirti vermez. Kadınlar kendi muayene ve kontrollerini kendileri yapmalıdır. En ufak bir şüphede tahlil yaptırmak gerekir..
811 26 266
Domates Tüketimi Meme Kanseri Riskini Azaltır mı?

Yeni bir araştırmaya göre menopoz dönemindeki kadınlarda meme kanseri riskini domates tüketimi azaltıyor. Vücut kitle indeksi yani kilo oranı v..
554 17 832
Fıstık Ezmesi Yemek Meme Kanseri Riskini Önler mi?

Genç kızken düzenli olarak fıstık ezmesi tüketildiğinde ileriki yaşlarda meme kanseri riski azalıyor. En azından iyi huylu kanser hücresi gelişiyo..
367 18 823
Metastatik Meme Kanseriyle Yaşamanın İncelikleri

Bir kez meme kanseri olan ve bu durumu tekrar yaşayan kişiler metastatik meme kanseri olur. 10 yıl içinde tekrarlayabilen bu durumda daha bilin..
971 11 259
Kanal Blokeri İlaçları Meme Kanserine Yol Açar mı?

Kalsiyum kanal blokeri denilen tansiyon düşürücü ilaçlar menopoz öncesi kadınlarda meme kanseri riskini artırıyor mu? Bu ilaçları uzun süreli kull..
821 6 401
Meme Kanseri Belirtilerinden Biri de Meme Akıntısı

Akıntı normal ölçüsünden farklıysa rahimde de memede de bu tür akıntılar kansere işaret ediyor olabilir. Hemen kontrole gitmenizde fayda var. Uzm...
597 12 423
Testosteron İle Meme Kanseri Tedavisi

Colorado Üniversitesi bilim adamlarına göre meme kanserinde yeni bir tedavi şekli olabilir. Testosteron ile bunun ilgisi nedir? Testosteronun meme ..
359 5 577
Günlük Yürüyüşler Meme Kanseri Riskini Azaltabilir

Yaşlı kadınlarda her gün yürüyüş yapmak meme kanseri riskini azaltabiliyor. Tempolu düzenli egzersiz yapmak ise meme kanserinden daha fazla koruyo..
959 22 842
Koruyucu Mastektomi Yöntemi Ne İşe Yarar?

Meme kanserine karşı memelerin aldırılması yöntemi mastektomi nedir nasıl uygulanır? Cerrahi bir uygulama olan ve memenin içinin tamamen boşaltılma..
857 19 339
9 Büyük Meme Kanseri Buluşu

1. Çalışma için bir sebebiniz daha var. Meme kanseri hastalarına egzersiz öneriliyor. Egzersiz ayrıca meme kanseri riskini de azaltıyor. Östrojen horm..
473 15 858
Erkeklerde Meme Kanseri Daha Tehlikeli

Kocaeli Üniversitesi uzmanlarının söylemine göre, erkeklerde görülen meme kanseri tümörü daha saldırgan ve agresif.. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp..
205 10 844
Meme Kanserinden Korunmak İçin Meme Küçültülebilir mi?

Dr. Murat Atay meme küçültmenin meme kanserinden korunma üzerindeki etkisini anlattı. Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Atay, bugü..
387 21 524
Menopoz Asla Cinselliğe Engel Değil

Kadınlar da erkekler de bu şüpheyle gerilir. Oysa ki, menopoz cinselliğe engel değildir. Menopoz dönemi hastalıklar açısından çok risklidir. Bu dön..
320 4 229