Meme Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
27 5 69

Meme kanseri ameliyatı geçirenler operasyondan sonra kendi kontrollerini yapmalılar. Bunlardan biri de kolunuza iyi bakmak, sıkça kontrol etmek ve egzersiz yapmak..

Kadınlarda en çok görülen ve erken tanıyla tedavi şansının en yüksek olduğu hastalıklardan biri Meme Kanseri…

Meme Kanserinde erken tanıyla yapılan cerrahi müdahaleden sonra hastanın hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için hem kendisine hem çevresindekilere ciddi sorumluluklar düşüyor…

Bu süreçte sağlığınızı koruyabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı’dan öğrendik…

MEME KANSERİ AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Piskolojik destek alın.

Meme kanserinin teşhisinin hemen ardından ve tedavi süresince kişinin psikolojik destek alması hem bu dönemi

rahat atlatmasını hem de hastalığıyla savaşta dimdik durmasını sağlar. Meme kanseri tedavisi döneminde en çokgörülen psikolojik sorunlar depresyon ve kaygı kaynaklı problemlerdir.

Beslenmenize çok dikkat edin.

Meme ameliyatlarından sonra özellikle yasaklanmış bir gıda yoktur. Ancak iyileşme sürecini en hızlı şekilde geçirmek için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirecek vitaminden zengin dengeli beslenin.

Yağlı gıdalardan kaçının.

Kilo almamaya özen gösterin.

Alkol kanda folat miktarını azaltacağından meme kanserine yakalanma riskinizi artırabilir. Bu yüzden alkolden özellikle de ilaç tedavisi sırasında uzak durun.

Kol egzersizlerini ihmal etmeyin.

Sadece meme biyopsisi yaptırdıysanız özellikle dikkat etmeniz gereken bir husus yoktur. Ancak yapılan işlemmemenin bir kısmının veya tamamının alındığı ve beraberinde hastalığınızın evresini belirlemek için koltuk altılenf bezlerinin de çıkarıldığı bir ameliyat ise oradaki lenf dolaşımı bozulacaktır.

Bu yüzden ameliyattan sonra erken dönemde egzersizlere başlayın. Doktorunuzun size tarif ettiği kol egzersizlerini düzenli olarak yapın. Bu egzersizler ile cerrahi sonrası esnekliği kaybolmuş zayıf kas gruplarınızı kuvvetlendirerek, dik postürü (duruş) yeniden kazanabilirsiniz. Eğer kol egzersizlerini yapmazsanız hem kolda ödem oluşabilir hem de omuzda meydana gelen kireçlenmeye bağlı olarak “donmuş omuz sendromu” adını verdiğimiz klinik tabloyla karşı karşıya kalınabilir.

Ayrıca “lenfödem” denilen kolun şişmesine neden olmamak için gelişebilecek enfeksiyonlardan kesinlikle korunmalısınız. Bunun için:

Ameliyatın yapıldığı taraftaki kolunuzdan enjeksiyon yaptırmayın, kan aldırtmayın, serum taktırmayın.

Kolunuzu yaralanmalardan ve yanıktan koruyun.

Manikür yaptırmayın, tırnaklarınızı derin kesmeyin.

Herhangi bir yaralanma olursa o bölgeye dezenfektan solüsyon sürüp steril bir gazlı bez ile kapatıp hekiminize başvurun.

Koltuk altı bölgesi için tüy dökücü kremler veya elektrikli tıraş makineleri kullanın.

Mümkün olduğunca günlük, ağır ve tehlikeli işlerde o kolunuzu kullanmayın. Kullanırsanız aralıklı olarak

dinlendirin.

Sivrisineklerden korunmaya çalışın.

Kolunuzu aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.

Aşırı dar kollu giysiler giymeyin, yaralanmalara sebep olabilecek saat ve takılar takmayın.

Omuzdan askılı çanta taşımayın.

Kolunuzu aşağıya sabit olarak tutmayın. Fırsat buldukça kolunuzu kalp seviyesinden yukarıda tutun.

Bahçe ve mutfak işlerinde eldiven, dikiş dikerken ise yüksük kullanın.

AMELİYATLI KOLUNUZ ŞİŞERSE…
Derhal hekiminize başvurun.

Kolunuzu yastık üzerine koyarak yüksekte tutun.

Kolunuza elle masaj yapın. Masaj yaparken basıncı omuza doğru uygulayın. Ele doğru uygulanan masaj kolun şişmesini artırır.

Basınçlı özel kol çorabı giyin. Böylece lenfatik sıvının toplanmasını önleyebilirsiniz.

RİSKİ EN AZ 4 KAT ARTTIRAN FAKTÖRLER 65 yaş üstü olmakBRCA1 ve/veya BRCA2 mutasyonu olması2 veya daha fazla birinci derece yakınında erken yaşta tanı..
940 21 817

Meme kanseri bir çok ülkede, kadınların en korkulu sağlık sorunu olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzde ABD’ de, sekiz kadından birisi meme kanserine..
912 25 259

Kadınlara kıyasla daha az görülmekle birlikte, erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Her 100 meme kanserinden birisi erkeklerde görülür. 1993-1997 y..
791 15 299

Meme kanseri ameliyatı geçirenler operasyondan sonra kendi kontrollerini yapmalılar. Bunlardan biri de kolunuza iyi bakmak, sıkça kontrol etmek ve egz..
255 10 626

Reflüde Dikkat Edilmesi Gerekenler Sigarayı bırakınız. Sigara reflüyü tetiklemektedir. Bel etrafını sıkıca saran korse, kazak ve benzeri giysiler giy..
975 13 597

Sağ göğsü alınan Güldane hanım, 7 yıldır tek göğüsle yaşadıktan sonra hastaneye başvurdu ve karın dokusundan meme yapıldı. Kanser nedeniyle sağ göğ..
452 14 588

Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar:     Kilo vermek amacıyla naylon vb. gibi giysiler vücuda sarılmamalı.     Sağlık soru..
887 5 775

9000 den fazla kadının katıldığı bir ankette, meme kanserinin kendileri için bir risk oluşturmadığını düşünenlerin fazla olması şaşırtmıştır. Sade..
454 5 186

Meme kanseri çoğu zaman belirti vermez. Kadınlar kendi muayene ve kontrollerini kendileri yapmalıdır. En ufak bir şüphede tahlil yaptırmak gerekir..
580 10 308

    koltuk altı şişlik çok araştırılan ve önemli bir konudur. Koltuk altı şişlik basit bir yağ bezesi olabileceği gibi lenfoma denilen ..
963 13 632

2 bin kadın daha artık bu kötü hastalığın farkında, Kocaeli'de konu üzerine toplantı yapıldı.. Meme kanserine karşı farkındalık yaratmak amacıyla K..
751 12 435

Günde bir kadeh olmak koşuluyla kırmızı şarap tüketmek meme kanserini önlüyor. Günde 1-2 kadeh şarap içmenin meme kanseri hastalarının ömrünü uzat..
668 9 379