Lazer İle Yapılan Dövme Silinir Mi

Lazer ile Yapılan Dövme Silinir mi
24 9 55

Lazer ile Yapilan Dövme Silinir mi
Dövme yaptırmak her nekadar amerikan kültürü olsa da sonunda medya ve basın sayesinde ülkemize de girdi ve su an gençlerimiz arasında oldukça yaygın bir konuma gelmiştir. Amerikan kültürü olmasına rağmen halkımız arasında nbu denli yaygın olan dövmenin çeşitli yapılış modelleri vardır . bu modellerden en çok kullanılanı ise lazerle yapılan dövmedir. Zamanla gençlerimiz amerikan kültürü oaln bu dövmelerden sıkılmakta ve lazerle yapılan dövme silinir mi sorusuyla karlı karşıya kalmaktadırlar. Şimdi sizlere lazerle yapılan dövmenin silinip silinmeyeceğinden bahsedelim.

Günümüzde dünyada ve Türkiye’de dövme yaptırmak gitgide popüler bir hal almıştır.Bununla birlikte dövme ( tatuaj) uygulamaları sonrası, ilk 5 yıl içinde vakaların % 90′ı dövmenin çıkarılmasını istemektedir. Günümüzde dövme tedavisi de oldukça gelişmiş imkanlara ulaşmıştır.

lazerler ort Aya çıkmadan evvel dövmeler, geleneksel cerrahi, dermabrasyon ve kriyoterapi (Buz tedavisi) gibi yöntemlerle tedavi edilmekteydi.

Eksizyon,daha önceden oldukça popüler olan geleneksel cerrahi yöntem ile dövme çıkarılabilmesine rağmen, bu yöntem çok geniş alanlara uygulanamamktaydı. Bununla birlikte bu yöntem oldukça kolay bir şekilde lokal anestezi uygulanarak yapılabilmektedir. Geniş dövmelerde bir kaç aşamada yapılan çoklu cerrahi işlem gerekebilmektedir. bu olgularda bazen başka bir bölgeden deri grefti almak gerekebilir. Bu yöntemin dezavantajı ise iz bırakabilmesidir.

Dermabrazyon diğer bir cerrahi işlemdir. Pürüzlü bir metal yüzey ile deri zımparalarak dövmenin daha az belirgin hal alması sağlanır. işlem öncesinde lokal anestezi yapılması gerekir. işlem sonrasında bir akç haftada iyileşen yüzeyel bir yara gelişir. Bir miktar Kanama olduğundan işlem sonrasında yara bir süre kapalı olmalıdır. Bu işlemde de işlem öncesi lokal anestezi ve sedasyon gereklidir.

Kriyoterapi dövmelerin tedavisinde kullanılan diğer bir yöntemdir. Muayene koşullarında yapılan bu işlem ile boya maddesini içeren hücreler h arap edilir.

Günümüzde geleneksel yöntemler halen kullanılsalar da, Lazer tedavisi dövmelerin tedavi edilmesinde etkin olması, düşük riskli olması, işlemin kansız ve minimal yan etkiye sahip olması nedeniyle standart hal almıştır. Günümüzde Q-switched lazerler en sık kullanılanlarıdır.

Laserle dövme tedavisi nasıl etkili olur
Kısa atım süresi ile deriye yönlendirilen yoğun ışık derinin üst tabakasından geçerek, dövme tarafından seçici olarak emilir. Bu yüksek enerji dövme içindeki boya partiküllerinin küçük parçalara ayrılmasına neden olur ve sonra vücucun bağışıklık tarafından deriden uzaklaştırılırlar.

Siyah boya maddesi tüm lazer dalga boylarını siyah dövmeler kolay çıkartılır. Diğer renkler ise ancak bazı lazer sistemleri tarafından emilirler ve bu nedenle bazı özel lazerler kullanılması gerekir.

Hangi dövmeler daha kolay tedavi edilir

Açık ten rengi
Koyu siyah veya mavi, yeşil renkli dövme
Amatör dövme ( Profesyonel dövmelere göre daha az pigment içerir ve daha yüzeyseldir)
Bir yıllık dövme yapılma öyküsü

işlem ağrılı mıdır
işlemi yaptıran hastalar ağrı hissinin lastik çarmasına benzediğini söylemektedirler. Lokal anestezi gerekmezken bazı hassaa hasatlara işlem öncesinde lokla anestezi sağlayan kremler uygulanabilir. Genellikle işlem bir kaç dakika sürmektedir.

Tedavi için kaç seans gereklidir
Dövme tedavisi maalesef bir seansta olmamaktadır. Amatör dövmelerde ortalama 4 seans, profesyonel dövmelerde 6-20 seans tedavi gerekebilmektedir. Tedavi seans aralıkları 2 aydır. Seanslar arasında bu ara derideki boyar maddenin Vücut tarafından emilmesi için gereklidir.

Tedavi sonrası yara bakımı gerekli midir
Tedavi sonrasında antibakterial kremler ve yara örtüsü uygulanır. Bu sayede yara temiz bir şekilde korunur. Bir kaç gün dövme alanında Güneş yanığında olduğu gibi hafif nbir hassasiyet hissedilir ve yara alanı bir kaç hafta kırmızı kalabilir.

18 ila 30 yaş arasındaki kişiler dövmeye merak salar ve birbirinden gördükçe yaptırır. Önümüzdeki her geçen yol boyunca bu yaşın ve yaptıran kişi ..
935 24 447

Tatil için geldiği Marmaris’te ayağına 140 liraya dövme yaptıran iki çocuk annesi İngiliz Susan Fraser ucuz kurtuldu. İngiliz Daily Mail Gazetes..
537 13 389

Ağrıyan bölge önce kolonyalı mendil ile silinir. Sonra ağrı yağları iyice yedirilerek sürülür. Sıcak havlu ile sarılır. 2-3 s..
560 13 405

Özellikle gençler arkadaşlarından ya da bir yerden görüp beğendikleri tattoo ve geçici dövmeleri eğlenceli bir şey gibi görebilir ve yaptırabilir. ..
223 5 893

Bel ve boyun fıtığından şikayetçi olanlar için yeni teknoloji lazer ameliyatları etkili oluyor. Teknolojik uygulamalar endişeyi de ortadan kaldırıyor...
153 9 743

Pamuklu ve yünlülerde: leke taze ise, ılık suya batırılmış bir bezle ovulur. Eskimiş ise, içine limon suyu katılmış ılık suda ıslatılmış bir pamuk par..
429 16 407

Lazer yöntemi ile varislerinden şikayetçi olan kadınlara yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Bu yeni yöntemin adı: Endovenöz Lazer Ablasyonu. Çuk..
356 19 816

Dişler üzerine uygulanan bleaching ajanının bir lazer kaynağı ile aktive edilmesiyle yapılan beyazlatma yöntemidir. Lazer ile beyazlatmada yaklaşık 40..
648 20 176

Lazer tekniği ile çözülmeyen sorun pek kalmadı.. Akne, sivilce, inatçı yara izleri gibi cilt sorunları lazer ile ortadan kaldırılıyor.. Hemen her c..
625 26 511

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtaran en etkili ve kalıcı yöntem. Bunu yaptırmanın en doğru vakti ise bu aylar. Lazer epilasyonla ilgili herşe..
968 5 496