Doktor Tv Banner

Lazer İle Yapılan Dövme Silinir Mi

Lazer ile Yapılan Dövme Silinir mi
37 0 31

Lazer ile Yapilan Dövme Silinir mi
Dövme yaptırmak her nekadar amerikan kültürü olsa da sonunda medya ve basın sayesinde ülkemize de girdi ve su an gençlerimiz arasında oldukça yaygın bir konuma gelmiştir. Amerikan kültürü olmasına rağmen halkımız arasında nbu denli yaygın olan dövmenin çeşitli yapılış modelleri vardır . bu modellerden en çok kullanılanı ise lazerle yapılan dövmedir. Zamanla gençlerimiz amerikan kültürü oaln bu dövmelerden sıkılmakta ve lazerle yapılan dövme silinir mi sorusuyla karlı karşıya kalmaktadırlar. Şimdi sizlere lazerle yapılan dövmenin silinip silinmeyeceğinden bahsedelim.

Günümüzde dünyada ve Türkiye’de dövme yaptırmak gitgide popüler bir hal almıştır.Bununla birlikte dövme ( tatuaj) uygulamaları sonrası, ilk 5 yıl içinde vakaların % 90′ı dövmenin çıkarılmasını istemektedir. Günümüzde dövme tedavisi de oldukça gelişmiş imkanlara ulaşmıştır.

lazerler ort Aya çıkmadan evvel dövmeler, geleneksel cerrahi, dermabrasyon ve kriyoterapi (Buz tedavisi) gibi yöntemlerle tedavi edilmekteydi.

Eksizyon,daha önceden oldukça popüler olan geleneksel cerrahi yöntem ile dövme çıkarılabilmesine rağmen, bu yöntem çok geniş alanlara uygulanamamktaydı. Bununla birlikte bu yöntem oldukça kolay bir şekilde lokal anestezi uygulanarak yapılabilmektedir. Geniş dövmelerde bir kaç aşamada yapılan çoklu cerrahi işlem gerekebilmektedir. bu olgularda bazen başka bir bölgeden deri grefti almak gerekebilir. Bu yöntemin dezavantajı ise iz bırakabilmesidir.

Dermabrazyon diğer bir cerrahi işlemdir. Pürüzlü bir metal yüzey ile deri zımparalarak dövmenin daha az belirgin hal alması sağlanır. işlem öncesinde lokal anestezi yapılması gerekir. işlem sonrasında bir akç haftada iyileşen yüzeyel bir yara gelişir. Bir miktar Kanama olduğundan işlem sonrasında yara bir süre kapalı olmalıdır. Bu işlemde de işlem öncesi lokal anestezi ve sedasyon gereklidir.

Kriyoterapi dövmelerin tedavisinde kullanılan diğer bir yöntemdir. Muayene koşullarında yapılan bu işlem ile boya maddesini içeren hücreler h arap edilir.

Günümüzde geleneksel yöntemler halen kullanılsalar da, Lazer tedavisi dövmelerin tedavi edilmesinde etkin olması, düşük riskli olması, işlemin kansız ve minimal yan etkiye sahip olması nedeniyle standart hal almıştır. Günümüzde Q-switched lazerler en sık kullanılanlarıdır.

Laserle dövme tedavisi nasıl etkili olur
Kısa atım süresi ile deriye yönlendirilen yoğun ışık derinin üst tabakasından geçerek, dövme tarafından seçici olarak emilir. Bu yüksek enerji dövme içindeki boya partiküllerinin küçük parçalara ayrılmasına neden olur ve sonra vücucun bağışıklık tarafından deriden uzaklaştırılırlar.

Siyah boya maddesi tüm lazer dalga boylarını siyah dövmeler kolay çıkartılır. Diğer renkler ise ancak bazı lazer sistemleri tarafından emilirler ve bu nedenle bazı özel lazerler kullanılması gerekir.

Hangi dövmeler daha kolay tedavi edilir

Açık ten rengi
Koyu siyah veya mavi, yeşil renkli dövme
Amatör dövme ( Profesyonel dövmelere göre daha az pigment içerir ve daha yüzeyseldir)
Bir yıllık dövme yapılma öyküsü

işlem ağrılı mıdır
işlemi yaptıran hastalar ağrı hissinin lastik çarmasına benzediğini söylemektedirler. Lokal anestezi gerekmezken bazı hassaa hasatlara işlem öncesinde lokla anestezi sağlayan kremler uygulanabilir. Genellikle işlem bir kaç dakika sürmektedir.

Tedavi için kaç seans gereklidir
Dövme tedavisi maalesef bir seansta olmamaktadır. Amatör dövmelerde ortalama 4 seans, profesyonel dövmelerde 6-20 seans tedavi gerekebilmektedir. Tedavi seans aralıkları 2 aydır. Seanslar arasında bu ara derideki boyar maddenin Vücut tarafından emilmesi için gereklidir.

Tedavi sonrası yara bakımı gerekli midir
Tedavi sonrasında antibakterial kremler ve yara örtüsü uygulanır. Bu sayede yara temiz bir şekilde korunur. Bir kaç gün dövme alanında Güneş yanığında olduğu gibi hafif nbir hassasiyet hissedilir ve yara alanı bir kaç hafta kırmızı kalabilir.

Dövme Türleri, Güvenliği ve Dövme Sildirme

18 ila 30 yaş arasındaki kişiler dövmeye merak salar ve birbirinden gördükçe yaptırır. Önümüzdeki her geçen yol boyunca bu yaşın ve yaptıran kişi ..
987 13 297
Fıtık Ameliyatında Yeni Lazer Teknolojisi

Bel ve boyun fıtığından şikayetçi olanlar için yeni teknoloji lazer ameliyatları etkili oluyor. Teknolojik uygulamalar endişeyi de ortadan kaldırıyor...
848 16 523
Geçici Dövme Kalıcı Zarar Verebilir

Özellikle gençler arkadaşlarından ya da bir yerden görüp beğendikleri tattoo ve geçici dövmeleri eğlenceli bir şey gibi görebilir ve yaptırabilir. ..
410 6 440
Lazerle İz ve Sivilcelerden Kurtulun

Lazer tekniği ile çözülmeyen sorun pek kalmadı.. Akne, sivilce, inatçı yara izleri gibi cilt sorunları lazer ile ortadan kaldırılıyor.. Hemen her c..
882 13 664
Lazer Epilasyonla İlgili Merak Edilenler

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtaran en etkili ve kalıcı yöntem. Bunu yaptırmanın en doğru vakti ise bu aylar. Lazer epilasyonla ilgili herşe..
215 10 866
Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu Kısırlık Yapar mı?

Bu iddia ortaya atıldığından beri insanlar bu bölgeye epilasyon yaptırmaya çekiniyor ama aslında bu sadece bir iddia.. İnternette dolaşan dedikodul..
475 17 880
Katarakt Yaşlı Hastalığı Değil, Herkeste Görülebilir

Gözlerde körlüğe kadar ilerleyebilen katarakt hastalığı sadece yaşlılarda yaşanmıyor. Gençlerde hatta çocuklarda bile meydana gelebilir.. Hemen her..
445 14 868
Daha Sıkı Bir Cilt İçin Fraksiyonel Lazer

Cilt sorunları ve cilt gerdirme son yılların popüler estetik konularından biri.. Fraksiyonel lazer yöntemi ile cilt sarkmaları gideriliyor sıkı bir ci..
256 10 176
Yağ Aldırma Estetiği Hakkında Bilinmeyenler

Liposuction yani yağ aldırma estetik operasyonları ile özellikle karın göbek yağlanmasından kurtulabiliriz. Gelişen teknoloji estetik ameliyatları ..
846 20 260
Cildinizdeki İzlere Veda Edin

Aynaya her baktığınızda gözünüze batan yara, yanık ve sivilce izlerinizden ağrısız ve kısa sürede kurtulmak istemez misiniz?   Akne, yanık, yara ..
641 19 467
Gebelikte İstenmeyen Tüy Sorunu

Kadınlar istenmeyen tüyleri hiç sevmez doğal olarak. Hamilelik döneminde tüy artışı daha fazla yaşanır peki ne yapılabilir? Hamilelikte tüylenme so..
815 19 811
Variste Lazer Tedavisi Kurtarıcı Çare

Sağlık ve estetik anlamda varis tedavisini mutlaka olmalıyız. Peki en etkili yöntem hangisi? Varisten kurtulmada lazer teknolojisinin rolü ne? Sağl..
189 15 443
Gözlükten Sıkılanlara Lazer Tedavisinin Ayrıntıları

Dr. Haluk Talu lazerli göz tedavisini anlatıyor. Lazer teknolojisi her geçen gün yeni gelişmelerle farklı bir boyut kazanıyor.. Dünyagöz Ataköy'de..
639 22 538
Yaz Aylarında Cilt Tehlikeleri: Böcek Sokması, Aşırı Yanma

Denizdeki tehlikelerden biri acı ve ağrı veren mikrop kapmanızı sağlayan denizanasıdır. Yaşamınızı tehdit eden zehre sahip olabilir. Dikkatsiz old..
162 19 870
Kalıcı Makyaj Bilgileri

Kalıcı makyaj deri altına boya enjekte edilerek yapılan modern bir uygulamadır. Günlük yoğunluktan klasik makyaj yapmaya fırsat bulamayan pek çok..
760 21 276