Doktor Tv Banner

Koruyucu Mastektomi Yöntemi Ne İşe Yarar?

Koruyucu Mastektomi Yöntemi Ne İşe Yarar?
93 0 53

Meme kanserine karşı memelerin aldırılması yöntemi mastektomi nedir nasıl uygulanır?

Cerrahi bir uygulama olan ve memenin içinin tamamen boşaltılması ilkesine dayanan "koruyucu mastektomi" ameliyatı ile meme kanserinden yüzde 85-94 oranında koruma sağlanabiliyor.

Uzmanlar, özellikle aile öyküsünde meme ve yumurtalık kanseri tehlikesi olan kadınların yüksek risk taşıdığını belirterek, koruyucu mastektomi kararı verebilmek için hastaların mutlaka genel cerrahi, plastik cerrahi, tıbbi onkoloji ve tıbbi genetik uzmanları tarafından birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sühan Ayhan, meme kanserinden korunmak için her iki göğsünü aldıran ABD'li oyuncu Angelina Jolie ile gündeme gelen yöntem konusunda değerlendirmede bulundu.

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu ve bilimsel verilere göre 85 yaşına ulaşan her 8 kadından birinde meme kanseri geliştiğini ifade eden Ayhan, aile öyküsünde meme kanseri bulunmasının sağlıklı kişilere oranla hastalığa yakalanma riskini artırdığına dikkati çekti.

Ayhan, "Özellikle anne, anneanne ve kız kardeşlerde erken yaşta meme veya yumurtalık kanseri olması, BRCA 1 ve BRCA 2 gen mutasyonu varlığı ve memedeki süt kanalları içinde bulunan atipik değişiklikler sayılabilir. BRCA 1 ve 2 genlerinin saptanması durumunda, meme kanseri gelişme riski yüzde 60 ile 90 arasında artıyor" dedi.

Kişinin meme kanseri riski taşıyıp taşımadığının anlaşılabilmesi için genetik taramanın yapılabildiğine, ancak bunun oldukça maliyetli bir uygulama olduğuna işaret eden Ayhan, şöyle konuştu:

"Hekimin şüphelenmesi durumunda, kan örneği alınarak genetik laboratuvarlarında yapılan testlerin maliyeti 10 bin TL'yi buluyor. ABD'de bu testlerin bedeli, sigorta şirketleri tarafından ödeniyor. Ülkemizde ise bu testlerin ödenmesi söz konusu değil. Dolayısıyla her kadının bu testleri yaptırması mümkün olmuyor."

"MEMENİN İÇİ TAMAMEN BOŞALTILIYOR"

Meme kanseri gelişme riski yüksek olan kadınlarda, kanserle yüzleşmeden, çeşitli yöntemlerle korunmanın mümkün olduğunu anlatan Ayhan, anti-östrojen ilaç tedavisinin meme kanseri riskini azalttığını ve hastalıksız geçirilen süreyi anlamlı şekilde uzattığını söyledi.

Ayhan, bunun dışında koruyucu amaçla yumurtalıkların alınmasının da BRCA gen mutasyonu tespit edilen kadınlarda meme kanseri oluşma riskini yüzde 53-68 oranında azalttığını ifade etti.

Koruyuculuğu en yüksek olan yöntemin ise "Koruyucu mastektomi" diye isimlendirilen cerrahi bir uygulama olduğunu anlatan Ayhan, mastektomi ameliyatı ile kadındaki memenin içinin tamamen boşaltıldığını belirtti. Ayhan, bu şekilde meme dokuları alındığı için kansere yol açabilecek riskin ortadan kaldırıldığını vurguladı.

Yapılan operasyonların başarı oranının yüksek olduğuna dikkati çeken Ayhan, "Araştırmalar, 10 yıllık takiplerde mastektomi ameliyatının kadınları meme kanserinden koruma oranının yüzde 85-94 olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Ayhan, koruyucu mastektomi kararı verebilmek için hastaların mutlaka genel cerrahi, plastik cerrahi, tıbbi onkoloji ve tıbbi genetik uzmanları tarafından birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Memenin boşaltılması sonrasında, meme kaybının yaşanmaması için plastik cerrahlar tarafından anında onarılması gerektiğinin de altını çizen Ayhan, bunun için silikon protezler kullanılabileceği gibi, karın veya sırt bölgesinden doku naklinin de yapılabildiğini kaydetti.

Koruyucu Mastektomi Yöntemi Ne İşe Yarar?

Meme kanserine karşı memelerin aldırılması yöntemi mastektomi nedir nasıl uygulanır? Cerrahi bir uygulama olan ve memenin içinin tamamen boşaltılma..
541 10 431
En Etkili Zayıflama Yöntemi İp Atlamak

Japon bilim adamları yaptıkları araştırmada ip atlamanın en etkili zayıflama yöntemi olduğunu buldu. Çünkü hem forma sokuyor hem de açlık hissi vermiy..
416 25 620
En Yeni Varis Tedavisi Yöntemi

Ayakta duran veya damar bozukluğu olan kişilerde varis görülmekte. Ses frekansı ile varis tedavisinden hastalar memnun kalıyor. Bu yöntem nasıl uygula..
308 12 743
Hangi Doğum Kontrol Yöntemi Popüler?

En çok kullanılan ve tercih edilen doğum kontrol yöntemi erkek prezervatifi.. Hürriyet Aile’nin yaptığı “Hangi koruma yöntemini tercih ediyorsunuz?..
913 11 866
Yeni Bir Diş Ekleme Yöntemi

Eksik diş yerine artık diş etinden alınan bir parça diş olarak yerleştirilebilecek. Protez diş tedavisi tarihe mi karışacak diş tedavisinde yeni yönte..
878 21 452
Anadolu’daki Kundaklama Yöntemi Ne Kadar Doğru?

Anadolu’da doğan bebekleri toprakla kundaklıyorlar. Uzmanlara göre yüzde yüz hijyenik olmayan sağlığı tehlike edebilen bir yöntem. Anadolu´da bebek..
413 25 506
Göğüs Büyütmede Hawaii Yöntemi

Kadınlar estetikte en çok meme büyütme operasyonlarına başvuruyor. Son trend Hawaii stili meme büyütme.. Hawaii uçsuz bucaksız sahilleri ve muhteşe..
991 21 320
Meyve Sebze Tüketiminde Zamanlama Çok Önemli

Araştırmacılar beslenme raporlarında yeni bir bilgi paylaştılar. Bu bilgiye göre, hala manav ve pazarlarda rahatça bulabildiğimiz meyve ve sebzele..
977 7 773
Kansere Karşı Hayat Kurtaran Besinler

Bu doğal ve yararlı gıdalarla hem sağlıklı kalacak hem de kanserden korunacaksınız. İşte hayat kurtaran mucizevi besinler.. NAR: Baş-boyun, kalınba..
228 9 417
Maniplasyon Yöntemi İle Fıtık Tedavisi

Bursa'da bel ve boyun fıtığı nedeniyle yürümekte zorluk çekenler bu yöntemi denesin.. Milyonlarca insanın hayatını karartan bel ve boyun fıtıkları ..
768 19 386
Bir Kadeh Şarap Depresyonu Önleyebilir

Haftada bir iki kadeh kırmızı şarap kalp sağlığını koruyor. Peki, depresyona da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bir İspanyol çalışmasına göre, şar..
368 6 628
Nikotin İçeren Sebzelerin Ortak Özelliği

Patlıcangillerden domates ve biber Parkinsonu yenmek için birebir.. Nikotin içeren patlıcangillerden bazı sebzelerin Parkinson hastalığına karşı ko..
723 14 558
Göz Rengine Göre Güvenilirlik Durumu

Genel kanı kahverengi gözlü kişilerin daha güvenilir ve sakin olduğu yönünde. Renkli gözlülere daha az güveniliyor.. Gönüllülerin yer aldığı deneyd..
434 18 842
PRP Yöntemi İle Güzelleşme Şekli

Kendi kanınızla güzelleşebileceğinizi biliyor muydunuz? PRP uygulaması ile deride bir tür yıpranma onarma yapılıyor ve iyileştirme sağlanıyor.. Bi..
274 16 302
10 Doğum Kontrol Yöntemi ve Özellikleri

İstenmeyen gebelik önlenemediğinde çiftler arasında gerginlikten her türlü soruna yol açabilir. Doğum kontrol yöntemleri nelerdir? Bu da her sene 8..
242 13 126