Doktor Tv Banner

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır
75 2 69

Kızlık zarının zarar gördüğü veya bozulduğu sadece ve sadece doktor muayenesi ile anlaşılabilir. Söz konusu muayene çabuk ve can yakmayan bir işlemdir. Hekim gazlı bez ile büyük dudakları ayırarak kızlık zarına bakar. Kişi kendi kendine kızlık zarını kontrol edemez.

Ayna vasıtası ile hymen görülebilir ancak bunu gördükten sonra yorumlayabilmek tıbbi bilgi ve tecrübe gerektirir. Öyle durumlar olabilir ki bir jinekolog dahi tereddütte kalabilir ve kolposkopik incelemeye ihtiyaç hissedebilir. Özellikle doğal çentik bulunan hymen varlığında karar vermek güç olabilir.

Kızlık zarı tamir edilebilir ve bu işleme hymenoplasty ya da hymenorraphy adı verilir. Bunun için ne zaman ya da kaç defa ilişki olduğu önemli değildir. Doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir. Kızlık zarının tamir edildiği sadece jinekolog ya da adli tabip tarafından anlaşılabilir. Aslında bozulmuş olan zarın tamamen tamir edilmesi ve orjinal haline getirilmesi imkansızdır.

Son derece ince yapıda olan bu doku genelde dikiş tutmaz. Ortamda bulunan fazla sayıdaki mikroorganizma nedeni ile yara yeri kolayca enfekte olabilir. Buna karşılık vajina duvarından alınan parçalar ile yeni bir hymen yapılabilir. Bu durumun hukuksal ve ahlaki boyutu tartışmalı olmakla beraber bizim toplumumuz gibi bekaret nedeni ile cinayetlerin bile yaygın olarak görüldüğü toplumlarda zaman zaman hayat kurtarıcı olabilmektedir. Kızlık zarı tamiri ile ilgili olarak tüm dünyada tartışmalar sürmektedir.

Ancak bu yapay bekaretin ne kadar gerekli olduğu konusunda fikir birliği yoktur. Hymen onarımı talep eden kadınlar buna yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini, mutluluklarını hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını belirtmektedirler.

Pekçok jinekolog bu ameliyatı prensip olarak yapmaz. Ancak dünyanın hemen her ülkesinde bu ameliyatı yapan doktor ve klinikler mevcuttur. Bazı ameliyatlar ilişkiden bağımsızken bazı tür dikişler evlenmeden 3 gün önce yapılmalıdır. İşlem genelde 30 dakika kadar süren, genel ya da lokal anestezi altında yapılabilen basit bir cerrahi müdahaledir.

Sütün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ? hakkında bilgi

Sütün Bozulması, Sütün Bozulduğu Nasıl Anlarız Gıdalarda Bozulması gıdaların tüketilebilme niteliğinin yitirilmesine yönelik bileşim ve karakter özel..
767 21 322
Hepatit B Nasıl Anlaşılır? tedavisi ne iyi gelir?

Hepatit B Nasıl Anlaşılır? Hepatit B tanısı kesin olarak sadece kan testi ile konabilir. Kan testi kişinin hepatit B enfeksiyonunun yeni mi yoksa esk..
715 5 453
Himen

Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen vajinanın girişindeki vajinayı parsiyel kapatan bir membrandır.
488 18 725
Çikolatanın İyisi Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgi

Çikolatanın tarihi 19.yy'da başlasa da öyküsü çok eskilere dayanıyor. İspanyol kaşifler Christophe Colomb ve Hernan Cortes, 16 yy'da orta Amerika'ya y..
900 17 819
Hormonlu Gıdalar Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgi

Hormonlu Gıdalar nasıl Anlaşılır? Sebze ve Meyve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Dış görünüş ve yapılarına göre ayırt edebileceğimiz bazı yiyecekler..
702 6 261
Down Sendromunu Nasıl Anlaşılır? hakkında detaylı geniş bilgi

Down sendromu gebelikte tanınabilen bir hastalıktır. İkili tarama testi, üçlü tarama testi, ultrasonografi, amniyosentez ve diğer bazı tanı yöntemleri..
724 23 247
Fondöten kullanma teknikleri hakkında bilgi

    Pürüzsüz bir cilt için kadınların aklına gelen ilk yöntem fondöten kullanmak oluyor.     Ciltteki lekeleri gizlemek..
202 4 820
Bitki Hücresi Nedir ? hakkında bilgi

Bitki Hücresi Nedir? Bitki hücreleri diğer ökaryotik organizmaların hücrelerinden oldukça farklıdırlar. Büyük bir merkezî koful (tonoplast adlı bir za..
928 24 650
Portakalların daha sulu olması için hakkında bilgi

portakalların suyunun çok daha fazla çıkması için Sulu portakal nasıl anlaşılır Daha sulu portakal için Kış mevsiminin en çok tüketilen meyvesi porta..
178 6 647
Kadınların en büyük cinsel korkusu

Çiftlerin yaşadığı en büyük cinsel problemlerden biridir vajinismus. Günümüzde her 100 kadından 2′sinde görülen bu vaka, en çok sosyo-ekonomik ve eğit..
230 23 650
Bitki Hücresi - Bitki Hücresinin Yapısı hakkında bilgi

Bitki hücreleri diğer ökaryotik organizmaların hücrelerinden oldukça farklıdırlar. Belirgin özellikleri:     Büyük bir merkezî koful (..
860 16 441
Bitki Hücresinin Özellikleri hakkında bilgi

Bitki Hücresinin Özellikleri Bitki hücreleri diğer ökaryotik organizmaların hücrelerinden oldukça farklıdırlar. Belirgin özellikleri:   &..
260 9 494