Doktor Tv Banner

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır
91 0 36

Kızlık zarının zarar gördüğü veya bozulduğu sadece ve sadece doktor muayenesi ile anlaşılabilir. Söz konusu muayene çabuk ve can yakmayan bir işlemdir. Hekim gazlı bez ile büyük dudakları ayırarak kızlık zarına bakar. Kişi kendi kendine kızlık zarını kontrol edemez.

Ayna vasıtası ile hymen görülebilir ancak bunu gördükten sonra yorumlayabilmek tıbbi bilgi ve tecrübe gerektirir. Öyle durumlar olabilir ki bir jinekolog dahi tereddütte kalabilir ve kolposkopik incelemeye ihtiyaç hissedebilir. Özellikle doğal çentik bulunan hymen varlığında karar vermek güç olabilir.

Kızlık zarı tamir edilebilir ve bu işleme hymenoplasty ya da hymenorraphy adı verilir. Bunun için ne zaman ya da kaç defa ilişki olduğu önemli değildir. Doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir. Kızlık zarının tamir edildiği sadece jinekolog ya da adli tabip tarafından anlaşılabilir. Aslında bozulmuş olan zarın tamamen tamir edilmesi ve orjinal haline getirilmesi imkansızdır.

Son derece ince yapıda olan bu doku genelde dikiş tutmaz. Ortamda bulunan fazla sayıdaki mikroorganizma nedeni ile yara yeri kolayca enfekte olabilir. Buna karşılık vajina duvarından alınan parçalar ile yeni bir hymen yapılabilir. Bu durumun hukuksal ve ahlaki boyutu tartışmalı olmakla beraber bizim toplumumuz gibi bekaret nedeni ile cinayetlerin bile yaygın olarak görüldüğü toplumlarda zaman zaman hayat kurtarıcı olabilmektedir. Kızlık zarı tamiri ile ilgili olarak tüm dünyada tartışmalar sürmektedir.

Ancak bu yapay bekaretin ne kadar gerekli olduğu konusunda fikir birliği yoktur. Hymen onarımı talep eden kadınlar buna yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini, mutluluklarını hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını belirtmektedirler.

Pekçok jinekolog bu ameliyatı prensip olarak yapmaz. Ancak dünyanın hemen her ülkesinde bu ameliyatı yapan doktor ve klinikler mevcuttur. Bazı ameliyatlar ilişkiden bağımsızken bazı tür dikişler evlenmeden 3 gün önce yapılmalıdır. İşlem genelde 30 dakika kadar süren, genel ya da lokal anestezi altında yapılabilen basit bir cerrahi müdahaledir.

Kadınların en büyük cinsel korkusu

Çiftlerin yaşadığı en büyük cinsel problemlerden biridir vajinismus. Günümüzde her 100 kadından 2′sinde görülen bu vaka, en çok sosyo-ekonomik ve eğit..
608 10 137
Bebek İsmi Seçerken Dikkat Edin

Çocuğun ilerideki ruh halini iyice düşünmek ve uygun ismi seçmek gerekir. Aylar öncesinden düşünülmeye başlanır, dede adı mı olmalı anneanne mi yok..
835 10 201
Kadın Mastürbasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mastürbasyon yapmak ayıp ve günah değil. Cinsel tatmin herkesin hakkı ve kadınlar da yapabilir.. Cinsel ilişki olmadan kendi kendini tatmin etme iş..
542 13 774
Vajinismus Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavisi kişiye özgü olmalıdır çünkü her kadından farklı şekilde gelişebilir. Cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılması durumudu..
645 5 815
Disparoni Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Tıpta disparoni olarak adlandırılan cinsellik sırasında yaşanan ağrılı durumlarda dikkatli olunmalı ve ilişkiye devam edilmemelidir. Disparoni hakkınd..
439 20 481
Sperm Kalitesi Nasıl Anlaşılır, Ne Zaman Artar?

Erkeklerin cinsel ve genel sağlığını ilgilendiren bir bilgiyi İsrailli bilim adamları sundu. Sperm kalitesi ne zaman artar ne zaman azalır? İsraill..
292 23 846
Akdeniz Diyeti Genetik İnme Riskiyle Bağlantılı mı?

Zeytinyağı ve fındık gibi temel besinlere sahip Akdeniz diyeti beslenme şekli, yaşlılarda şeker hastalığı ve inme-felç riskini nasıl etkiliyor? No..
800 7 706
KOAH Hastalığı Nasıl Anlaşılır, Nedenleri Nelerdir?

KOAH ciddi bir hastalık. Öksürükle başlar sonu ölüme bile varabilir. Peki belirtileri, nedenleri ve tedavisi nasıldır? * KOAH hastalığı nasıl anlaş..
944 21 651
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Neden ve Çareleri

Çocuklarda işitme kaybının sebep ve sonuçlarından en önemli faktörlerinden biri de orta kulak iltihabıdır. Ağrı, kulak zarının delinmesi ve huzursu..
807 4 670
Çocuk Eğitiminde Disiplinin Önemi Nedir?

Uzman Psikolog Doğan Demirkan Özdemir çocuk eğitimini anlatıyor. Çocuğunuzu eğitirken disiplinli ve tutarlı davranmanız son derece önemli. Eğer faz..
543 11 612
Uyku Yoksunluğu Genleri mi Bozuyor?

Uyku yoksunluğu insan vücudunda potansiyel olarak metabolizmayı ve diğer fonksiyonları etkiliyor. Ayrıca gen aktivitesini de bozduğu ortaya çıkmış..
781 23 843
Katarakt Yaşlı Hastalığı Değil, Herkeste Görülebilir

Gözlerde körlüğe kadar ilerleyebilen katarakt hastalığı sadece yaşlılarda yaşanmıyor. Gençlerde hatta çocuklarda bile meydana gelebilir.. Hemen her..
829 19 271
Cerrah Seçimi Nasıl Yapılabilir ve Bunun Önemi

Ameliyatımıza girecek olan cerrahı seçebilir miyiz, bunun önemi nedir? Bir cerrahi operasyondan önce verilmesi gereken önemli kararlar sizi bekliyo..
943 7 614
Vajinismus Sorunu Hakkında Detaylı Bilgiler

Kadınların cinsel sorunlarından en büyüğü belki de vajinismus.. Cinsel ilişkiye girmekten korkmak ve sekste başarısız olmak.. 2006 yılında yapılan ..
816 20 666
AIDS ve HIV Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

HIV enfeksiyonu 3 aşamada insan vücuduna yerleşir. İlk aşamada akut enfeksiyon veya serokonversiyon durumu yaşanır enfeksiyona maruz kalınır. 2..
730 5 434