Doktor Tv Banner

Kızamık Aşısı İle İlgili Önemli Açıklama

Kızamık aşısı ile ilgili önemli açıklama
19 0 25

Kızamık aşısı ve aşının yan etkisi SSPE ile ilgili açıklama

Son zamanlarda basın kuruluşlarında aşılar ile ilgili çok sayıda spekülatif haberler çıkmaktadır. Bunların büyük kısmı içerik ya da sunuş açısından halkı yanıltıcı, gereksiz yere kaygılara ve hatta paniğe yol açan bilgilerdir.

Bu haberlerle ilişkili olarak Türk Pediatri Kurumu’nun görüşleri şöyledir :

Kızamık aşısı

Kızamık geçiren çocukların çok küçük bir kısmında (1/100.000) SSPE denen beyin hastalığı gelişebilmektedir.

Oysa bundan çok daha önemlisi, kızamığın zatürreye neden olarak ölümlere yol açmasıdır. Ülkemizde kitlesel olarak kızamığa bağlı zatürreden ölenler için “Kızamık Ağıtı” (Ceyhun Atıf Kansu) gibi şiirler yazıldığı unutulmamalıdır. Hal böyleyken, çok nadir görülen, ama gerçekten de çok şanssız bir durum olan SSPE gibi bir kızamık komplikasyonunu gündeme getirmek, gereksiz yere spekülasyon yaratmaktadır.

Verilen bilgiler sanki 1 doz kızamık aşısı olan çocuklarda SSPE hastalığı görülürmüş izlenimini doğurmaktadır.

Burada sorun şudur: Eğer çocuklar 9 aylıkken 1 doz aşılanmışlarsa 15 aylıkken 1 doz daha ve tercihen de Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı olmalıdırlar. Eğer 12 aylıktan sonra tek doz bile aşı olmuşlarsa, bu durumda büyük olasılıkla kızamığa ve dolayısıyla da kızamığın bir komplikastonu olan zatürreye ve çok ender komplikasyonu olan SSPE’ye yakalanmayacaklardır. Yani burada aşının sayısından çok zamanı önemlidir. Kızamık Kızamıkçık Kabakulak aşısının okula başlama yaşlarında 1 doz daha yapılması önerilir.

Thimerosal ile ilgili açıklama

Thimerosal aşıların bazılarının içerisinde bulunan koruyucu bir maddedir. Bu aşıların içerdiği civa miktarları Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) izin verdiği limitlerin çok altındadır. Bununla birlikte, thimerosal otizmin de içinde bulunduğu bazı nöropsikiyatrik bozukluklara yol açabileceği kaygısıyla aşıların bir bölümünden önlem olarak çıkarılmıştır. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar, nedeni tam olarak bilinmeyen ve genetik yatkınlıklarla da ilişkili olabilen otizm ile bu madde arasında bir ilişki olduğunu göstermemiştir.

Ülkemizde çocuklarımızın aşılama durumu istenen ölçülerde değilken, halkı paniğe uğratacak ve ailelerin çocuklarını aşılatmadan kaçınmalarına yol açacak böyle haberlerin yayınlanmasını doğru bulmuyoruz. Dünyanın çeşitli ülkelerinde nedeni tam olarak bilinmeyen bazı hastalıkları aşılarla ya da başka nedenlerle ilişkilendirmeye çalışan gruplar vardır. Bilimsel verilerle doğrulanmadıkça günümüzde yapılan aşılardan vazgeçilmesine yol açacak her türlü habere ve söylentiye kulak asılmamasını, bu konuda yetkili olan Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarının dikkate alınmasını öneririz.

Ülkemizde aşılama politikalarını ülke gerçeklerini dikkate alarak Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Bununla birlikte Türkiye’de sağlığa ayrılan kaynakların yetersizliği nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından Kızamıkçık, Kabakulak, HIB (halk arasında menenjit aşısı), Hepatit A ve Su çiçeği aşıları yapılamamaktadır. Aşısı ile korunulabilen her hastalığa karşı aşı olabilmek tüm çocukların hakkı olmalıdır. Bu nedenle, ülke kaynaklarını kullanma yetkisinde olan kişilerin bu kaynakları kullanırken yapacakları tercihler çocuklarımızın sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Yakın gelecekte koruyucu tıp hizmetlerine ve aşılama için daha fazla kaynağın ayrılmasını ummak isteriz.

Ülkemizde yapılmakta olan tüm aşıların ithal olduğunu, Türkiye’de eskiden aşı üreten birimlerin “globalleşen” dünyada artık işlevlerini yerine getiremediğini ve pek çok konuda olduğu gibi aşılar konusunda tamamen dışa bağımlı bir durumda olduğumuza dikkat çekmek isteriz.

Prof. Dr. Haluk Çokuğraş

Türk Pediatri Kurumu Genel Sekreteri

Kızamıkçık Hastalığı Ölüme Sebep Olur mu?

Kızamık nedeniyle yaşanan ölümler son 10 yılda yüzde 70 oranında azaldı. Artık kızamık hastalığı insanlar için risk olmaktan çıkıyor.. Dünya Sağlık..
162 5 682
Kızamık Hastalığı Neden Bu Kadar Arttı?

Dünyada nüfus arttıkça kızamık da yayılmaya ve artmaya başladı. Kızamık aşısını mutlaka yaptırın. Özellikle çocukları hastalıklardan koruyun.. SSPE..
491 14 587
Pakistan’da Çocuklar Kızamıktan Ölüyor

Pakistan’ın Sind eyaletinde birçok çocuk kızamık salgınından hayatını kaybetti.. Sadece Sind eyaletinde son 3 günde 34 çocuk kızamık salgınına yeni..
356 5 205
Elektronik Reçeteye Geçiş Tarihi Ertelendi

1 Ocak’ta geçilmesi beklenen e reçeteye 15 Ocak’ta geçilecek. E-reçete ile ilgili detaylı bilgiler.. ''E-reçete'' geçiş tarihinin, 15 Ocak'a ertele..
978 15 541
Bebek Aşılarına Su Çiçeği Aşısı da Eklendi

Hepatit A aşısı bebek aşı takvimine en son eklenen aşı olmuştu. Şimdi de sorunlu aşılardan biri olan su çiçeği aşısı bebeklerde zorunlu oldu.. Hepa..
911 8 385
Grip Aşısı Kalbi Koruyor mu?

Ateşli ve ağrılı hastalıklar özellikle grip kalbi yoruyor. Grip aşısı olarak gripten ve benzeri hastalıklardan korunmak aynı zamanda kalbi de koruyor...
397 13 455
Tüberküloz Aşısı Bebekleri Aslında Korumuyor mu?

Güney Afrika’da yapılan yeni çalışma, dünyanın en ileri tüberküloz aşısının bebekleri korumada başarısız olduğunu ortaya koydu. Mevcut tüberküloz a..
492 6 739
Yağ Aşısı Nedir, Gözlere Faydası Nedir?

Yorgun gözlere yağ aşısı uygulanabilir. Peki nedir bu yağ aşısı,faydaları nelerdir, kimlere nasıl ne zaman uygulanır? Konuşurken, karşımızdakinin g..
648 5 664
Grip Aşısı Gebelikte Zararlı Değil

Hamilelere müjde.. Grip aşısının gebelikte zararlı olabileceği tezini Norveçli bilim adamları çürüttü. Grip aşısı olmayan kadınlarda düşük riski daha ..
761 18 319
Her Ailenin Bilmesi Gereken Çocukluk Çağı Hastalıkları

RSV adı verilen bir tür solunum virüsü küçük hava yollarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Genelde bebeklerde görülür. Enfeksiyon, ateş, buru..
632 5 348
Erkeklerin Sağlığı Cinsel Hayatlarıyla Orantılı

Mehmet Öz erkek sağlığında penisin rolünü açıkladı. Daha sık seks yapan ve cinsel işlevlerini kullanan erkekler daha sağlıklı.. Daha önce cinsel ha..
740 5 385
Çiçek Aşısı İle Bebekler Kurtulacak

Su çiçeği daha ziyade bir bebeklik ve çocukluk hastalığı.. Ölüme bile yol açabilen bu hastalıktan kesin kurtulma yolu aşısını olmak.. Sağlık Bakanl..
516 14 765
Çocuklar Hastalıklara Karşı Daha Dirençsiz

Küçük yaşlarda insanlar daha dayanıksız oluyor ve hastalıklara direnç gösteremiyor. Çocukları bu mevsimde iyi korumalıyız. Memorial Şişli Hastanesi..
193 20 811
Yeni Bir Tüberküloz Aşısı Geliştirildi

McMaster Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir tüberküloz aşısı vereme karşı küresel mücadelede umut veriyor. Genetiği değiştirilmiş soğuk virüse..
311 19 417
Çocuklarda Çiçek Hastalığı Artık Görülmeyecek mi?

Çocukluk çağı aşı takvimine eklenen su çiçeği aşısı ile birlikte çiçek hastalığı görülme oranı düşecek.. Çocukluk çağı aşı  takvimine eklenen..
781 17 561