Kırık – Çıkık – Burkulma

Kırık – Çıkık – Burkulma
29 8 65

KIRIK : Kemik dokusunun bütünlügünün bozulmasidir.

Çesitleri :

– Kapali kirik; deri bütünlügünün bozulmadigi, çevre dokularin çok fazla zarar görmedigi kiriklardir.

– Açik kirik; kirik kemik uçlarinin görülebildigi, çevre dokularin zarar gördügü kiriklardir.

Kirikta belirti ve bulgular :

– Agri,

– Morarma, çürük, sislik

– Sekil bozuklugu (deformite), simetride bozulma,

– Hareket edememe, hareket kisitlanmasi.

Kirikta Ilkyardim :

* Kanama varsa kontrol altina alinir, yara varsa kapatilir

* Kirigin çevre dokulara zarar vermemesi için ekstremite (kol veya bacak) desteklenir.

DESTEK (ATEL) : Kirigi tespit etmek ( hareket etmesini önlemek ) amaci ile kullanilan tahta parçasi, mukavva, sert karton, yastik üçgen sargi bezi( 1 , 2, 3, 4, 5, 6 , 7, 8, 9, ) gibi malzemelere verilen genel ad.

Desteklerken (Atellerken) Dikkat Edilecek Hususlar :

– Kirik parçalara kesinlikle dokunulmaz veya içeri yerlestirilmeye çalisilmaz

– Kirigin üstünde ve altinda yer alan eklemler de desteklenir ( atele dahil edilir; örnek )

– Uçlara dogru (el ve ayaklar vücudun uç noktalaridir) tüm eklemler desteklenir.

* Sislik ve ödemi önlemek üzere kol veya bacak yerçekiminden kurtarilir (kol ise kalp seviyesinde tutulur, bacak ise uzatilir).

* Agri siddetli ise ve kisi kendi içebilecek durumdaysa agri kesici verilebilir.

ÇIKIK : Eklemi olusturan kemiklerden birinin yerinden ayrilmasidir. Ligament ve kapsül yaralanmasi gibi ciddi sorunlar ortaya çikabilir. Eklem yüzeyleri birbirinden tamamen ayrilmis kemik uçlari degisik pozisyonlarda kilitlenmis olabilir. Herhangi bir hareket hem çok güçtür hem de agrilidir.

Çikmaya en yatkin eklemler: parmak, omuz, dirsek, kalça, ayak bilegi ve çene eklemleridir.

Belirti ve bulgular :

– Sekil bozuklugu,

– Hareketle artan agri,

– Morarma, sislik,

– Hareket kisitlanmasi veya kaybi.

Çikikta Ilkyardim :

* Hareket etmemesi için desteklenir. Desteklerken kivrilma varsa ve açilmiyorsa zorlanmaz, bulundugu halde tespit edilir .

* Agri kesici verilebilir.

* Hastaneye götürülür.

BURKULMA: Eklemin normal hareket sinirinin ötesine bükülmesi ve gerilmesi sonucu, kapsül ve ligamentlerin zedelenmesi veya yirtilmasidir. Daha ziyade diz, ayak ve el bileginde meydana gelir.

Bulgulari :

– Hassasiyet, sislik, morluk, agri, harekette kisitlanma.

Burkulmada Ilkyardim :

* Ekstremite (kol veya bacak) hareket ettirilmez, dinlendirilir.

* Yüksege kaldirilir (yerçekiminden kurtarilir) .

* Morarma ve sisligi önlemek üzere soguk uygulama yapilir. Olayin üzerinden birkaç saat geçmisse, soguk uygulamanin yarari yoktur, bu durumda sislik, morluk ve agriyi azaltmak üzere sicak uygulama yapilabilir.

Soguk uygulama için : buz torbasina veya saglam bir plastik torbaya buz parçalari konup, havluya ya da bir yastik kilifina sarildiktan sonra burkulan kisma yerlestirilir.

Sicak uygulama için : Derin bir kaba ilik-sicak arasi su konur ve burkulan kisim içinde 15 dakika kadar bekletilir. Günde birkaç kez yapilacak bu uygulama iyilesene kadar tekrarlanabilir. Ya da sicak su içinde islatilmis sikilmis havlu ile bölge sarilir hemen sogumamasi için üzerine naylon örtülebilir

Kesinlikle kendi başımıza veya tanıdığımız yardımıyla hiçbir müdahelede bulunmamalıyız. Sağlık personeli çağırıp beklemeliyiz.. Çıkık, eklem yüzeyl..
201 11 463

Bir eklemin etrafındaki bağların, eklem kapsülü ve diğer yumuşak doku yapılarını; eklemin normal hareket genişliğinin ötesinde zorlanmasına "BURKULMA"..
638 22 325

TRAVMA: Vücutta zararlara ve hastalıklara neden olan fiziksel ve kimyasal etkenlere travma denir, günümüzde travma denildiğinde ameliyat, trafik kazas..
665 4 430

1-5 yaş arası bebek ve çocuklarda yürüme çağında görülen topallamalar enfeksiyon riskini oluşturabilir. Hisar Intercontinental Hospital Ortopedi ve..
464 12 630

Kilo vermek istiyor diyet ve spora başlıyor ama devamını getiremiyor musunuz? O halde bilinçaltınızı sorgulamak gerekiyor.. Bilinçaltının önemini a..
843 11 95

1-5 yaş arasındaki çocuklarda yürüme ve adım atmaya dikkat etmek gerekiyor. Bu yaşlarda enfeksiyonun habercisi topallama olabiliyor. Uzmanlar, özel..
539 4 683

1-5 yaş arası çocuğunuz topallıyor ise bunun nedeni gribal enfeksiyon olabilir! Çocuğunuz yeni yeni yürümeye başladıysa her adımı sizin için çok önem..
318 23 634

Burkulmalar kemik kas ve tendonlarda görülen hasarlardır. Kemikler arası dokulardaki bağların hasara uğramasıdır. Bu tür burkulma, çürüme ve aşınm..
217 25 205

Kırık kemiklerin yapıştırılmasında etkili olan yeni bir İsveç buluşu mucize yapıştırıcı hızla kırık ve çıkıkları tedavi etme özelliğine sahip. Kırı..
968 8 629

VOLKMAN KONTRAKTÜRÜ: Bu hastalık iskemik miyozitis ya da iskemik kas atrofisi adını da alır. Volkman tarafından 1872′de tanımlanmıştır. Bütün damarlar..
704 12 445

Her ebeveyn çocuğunun okulda nasıl vakit geçirdiğini merak eder. Başına birşey geldi mi diye endişelenir. Çocukların aslında en fazla yaralandığı yerl..
450 13 718

Okulda kendine güvenli çocuklar ancak eğitimde ve arkadaş ilişkilerinde başarılı olur. Okul kazalarının eğitimlerini aksatmaması için ilk yardım bilin..
839 26 576