Doktor Tv Banner

Kırık – Çıkık – Burkulma

Kırık – Çıkık – Burkulma
32 0 44

KIRIK : Kemik dokusunun bütünlügünün bozulmasidir.

Çesitleri :

- Kapali kirik; deri bütünlügünün bozulmadigi, çevre dokularin çok fazla zarar görmedigi kiriklardir.

- Açik kirik; kirik kemik uçlarinin görülebildigi, çevre dokularin zarar gördügü kiriklardir.

Kirikta belirti ve bulgular :

- Agri,

- Morarma, çürük, sislik

- Sekil bozuklugu (deformite), simetride bozulma,

- Hareket edememe, hareket kisitlanmasi.

Kirikta Ilkyardim :

* Kanama varsa kontrol altina alinir, yara varsa kapatilir

* Kirigin çevre dokulara zarar vermemesi için ekstremite (kol veya bacak) desteklenir.

DESTEK (ATEL) : Kirigi tespit etmek ( hareket etmesini önlemek ) amaci ile kullanilan tahta parçasi, mukavva, sert karton, yastik üçgen sargi bezi( 1 , 2, 3, 4, 5, 6 , 7, 8, 9, ) gibi malzemelere verilen genel ad.

Desteklerken (Atellerken) Dikkat Edilecek Hususlar :

- Kirik parçalara kesinlikle dokunulmaz veya içeri yerlestirilmeye çalisilmaz

- Kirigin üstünde ve altinda yer alan eklemler de desteklenir ( atele dahil edilir; örnek )

- Uçlara dogru (el ve ayaklar vücudun uç noktalaridir) tüm eklemler desteklenir.

* Sislik ve ödemi önlemek üzere kol veya bacak yerçekiminden kurtarilir (kol ise kalp seviyesinde tutulur, bacak ise uzatilir).

* Agri siddetli ise ve kisi kendi içebilecek durumdaysa agri kesici verilebilir.

ÇIKIK : Eklemi olusturan kemiklerden birinin yerinden ayrilmasidir. Ligament ve kapsül yaralanmasi gibi ciddi sorunlar ortaya çikabilir. Eklem yüzeyleri birbirinden tamamen ayrilmis kemik uçlari degisik pozisyonlarda kilitlenmis olabilir. Herhangi bir hareket hem çok güçtür hem de agrilidir.

Çikmaya en yatkin eklemler: parmak, omuz, dirsek, kalça, ayak bilegi ve çene eklemleridir.

Belirti ve bulgular :

- Sekil bozuklugu,

- Hareketle artan agri,

- Morarma, sislik,

- Hareket kisitlanmasi veya kaybi.

Çikikta Ilkyardim :

* Hareket etmemesi için desteklenir. Desteklerken kivrilma varsa ve açilmiyorsa zorlanmaz, bulundugu halde tespit edilir .

* Agri kesici verilebilir.

* Hastaneye götürülür.

BURKULMA: Eklemin normal hareket sinirinin ötesine bükülmesi ve gerilmesi sonucu, kapsül ve ligamentlerin zedelenmesi veya yirtilmasidir. Daha ziyade diz, ayak ve el bileginde meydana gelir.

Bulgulari :

- Hassasiyet, sislik, morluk, agri, harekette kisitlanma.

Burkulmada Ilkyardim :

* Ekstremite (kol veya bacak) hareket ettirilmez, dinlendirilir.

* Yüksege kaldirilir (yerçekiminden kurtarilir) .

* Morarma ve sisligi önlemek üzere soguk uygulama yapilir. Olayin üzerinden birkaç saat geçmisse, soguk uygulamanin yarari yoktur, bu durumda sislik, morluk ve agriyi azaltmak üzere sicak uygulama yapilabilir.

Soguk uygulama için : buz torbasina veya saglam bir plastik torbaya buz parçalari konup, havluya ya da bir yastik kilifina sarildiktan sonra burkulan kisma yerlestirilir.

Sicak uygulama için : Derin bir kaba ilik-sicak arasi su konur ve burkulan kisim içinde 15 dakika kadar bekletilir. Günde birkaç kez yapilacak bu uygulama iyilesene kadar tekrarlanabilir. Ya da sicak su içinde islatilmis sikilmis havlu ile bölge sarilir hemen sogumamasi için üzerine naylon örtülebilir

Mucize Yapıştırıcı Nelerde Etkili?

Kırık kemiklerin yapıştırılmasında etkili olan yeni bir İsveç buluşu mucize yapıştırıcı hızla kırık ve çıkıkları tedavi etme özelliğine sahip. Kırı..
203 24 879
Burkulma ve Çürümeye Karşı Ağrı Giderme Yöntemleri

Burkulmalar kemik kas ve tendonlarda görülen hasarlardır. Kemikler arası dokulardaki bağların hasara uğramasıdır. Bu tür burkulma, çürüme ve aşınm..
899 9 557
Kalp ve Ruh Bağlantısı

Mutsuz olduğumuzda kalbimizi de etkiler. Stres, gerginlik, büyük mutsuzluklar derin anlamda sağlığı tehdit etmeye başlar. Kırık kalp sendromu nedir? ..
309 26 804
Çocuğunuz Topallıyor ise Gribal Enfeksiyon Olabilir!

Çocuğunuz Topallıyor ise Gribal Enfeksiyon Olabilir!Çocuğunuz yeni yeni yürümeye başladıysa her adımı sizin için çok önemlidir. Ancak topallıyorsa ve ..
751 11 445
Kırık Kalp Sendromu Kalbi Yoruyor

Kalp krizinin başlıca nedenlerinden biri de kırık kalp sendromu. Stres, mutsuzluk ve gerginlik kalbi yoruyor.. Kalp krizini taklit edebilen kırık k..
555 26 517
Kemik Erimesine Bağlı Omurga Kırıkları Tedavisi

Vertebroplasti yöntemi kemik erimesinden kaynaklanan kırık ve çıkık tedavisinde kullanılmakta. Kemik erimesine bağlı omurga kırıklarını tedavide ye..
195 13 427
Zayıf Kadınlarda Osteoporoz Riski Daha mı Fazla?

Araştırmalar, vücut kitle indeksinin osteoporozdaki kemik kırıklarında etkili olduğunu gösteriyor. Sanılanın aksine yüksek vücut kitle indeksi kemikle..
919 10 172
Osteoporoz Nedir, Kimlerde Görülür, Tedavisi Nasıldır?

Kalça Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aykın Şimşek, kadınların kabusu osteoporoz hakkında bilgiler verdi.. Yaş ilerledikçe özellikle kadınlarda kemik er..
565 23 289
Kalça Kırığı En Çok Kimde Görülür?

Kadınlar kemik erimesi ve kalça kırığı açısından çok daha fazla risk taşıyor. Bunun nedenleri neler? Yaş ilerledikçe özellikle kadınlarda kemik eri..
329 4 602
Kalp Krizini Tetikleyen Sendrom

Kadınlar mutsuz olduklarında ağlar içini döker evet ama kırık kalp sendromu da en çok onları etkiler. Kalp krizine kadar varan sendromun sonuçları.. ..
893 22 757
Zayıf Kadınlar Hangi Durumlarda Tehlikede?

Bir yaştan sonra kemik erimesi denen osteoporoz kadınları olumsuz etkilemeye başlar. Zayıf kadınlarda bu durum daha yoğun yaşanır. Kemik sağlığı için ..
381 24 664
En Sık Yapılan Saç Hataları

Saç rengi, kesimi, modeli toplama şekli ve kullanılan ürünlerle yaşlı görünebilirsiniz.. Saçlarınızın tarzı ve rengi yaşlı görünmenize sebep olabil..
362 21 841
Mükemmel Manikür İçin 14 Öneri

1. Fransız manikür modası günümüze kadar geldi. Hanımların edinmesi gereken setlerden biri de manikür setidir. Soluk ten veya krem rengi üzerine b..
849 26 809
Ayak Sağlığı İçin En Kötü Ayakkabılar

Yüksek topuklu ve sıkı dar rahatsız ayakkabılar kemikler bilek ve topuk arasında incinmelere ve acıya sebep olur. Yürüyüş bozukluğu başlar ve ayak..
752 19 273
Ayaklarınız Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Ayaklarda ağrı uzun bir süre devam ederse ayakkabı sorunundan kaynaklanıyor olabilir. 10 kadından 8i ayakkabı sorunu yaşar. Yüksek topuklu dar ve ..
281 7 267