Doktor Tv Banner

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Yiyecekler – Kilo Vermeyi Kolaylaştırmak

Kilo vermeyi kolaylaştıran yiyecekler – Kilo vermeyi kolaylaştırmak
29 0 50

Kilo vermeyi kolaylaştıran yiyecekler

Kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olan, aynı zamanda az yemenizi sağlayan ya da daha fazla kalori yaktıran ve vücut yağlarınızın azalmasını sağlayacak besinleri anlatalım.

Araştırmacılara göre, midenizi fazla kalori yüklemesi yapmadan dolduracak iki grup var; meyveler ve sebzeler. Örneğin; 2 kase haşlanmış brokoli 87 kalori iken, yine 2 kase dilimlenmiş çilek 99 kaloridir.

Meyve sebzelerin süper besinler olduğunu düşünülürse, lif de süper besin öğesi olarak tanımlanabilir. Çünkü meyve sebzeler yaklaşık olarak kasesinde 5 - 9 gram lif içerirler.

Protein de başka bir süper besin öğesidir, çünkü iştahı azaltır. Daha uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Proteinden zengin ama kalorisi düşük olan besinleri tercih etmek, özellikle kilo vermeye çalışırken, açlığı azaltır (az yağlı süt ya da yoğurt bunun için en iyi seçim olacaktır).

Proteinler metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcıdır. Ancak ihtiyacınızdan fazla protein tüketimi de kilo vermenize değil, almanıza neden olurr.

1. Yeşil çay

Büyük bir bardak buzlu yeşil çay ya da bir büyük bardak sıcak yeşil çay içmek farklılığı başlatabilir. Yapılan son çalışmalarda gönüllü olarak 3 ay boyunca her gün bir şişe yeşil çay içenler, diğer gruba oranla daha fazla yağ kaybetmiştir.

Araştırmacılara göre yeşil çayın içinde bulunan kateşinler (yararlı bir fitokimyasal) kalori yakımını sağlayıp, kilo kaybını artırmıştır.

2. Et veya balık suyuna bol domatesli çorba

Ana yemeğe başlamadan önce içeceğiniz et ya da balık suyuna bol domatesli çorba sizee doygunluk hissi verecektir.

Böylece siz ana yemeğe geçişte kendinizi tok hissettiğiz için daha az kalori alma eğiliminde olursunuz. Düşük kalorili çorbalar açlığı bastırmak için çok işe yararlar.

3. Yeşil salata

Düşük kalorili salatalar ana yemek öncesi kendinizi doymuş hissettirecek bir başka iyi seçenektir. Yapılan bir araştırmaya göre yemekle birlikte yenen düşük kalorili küçük salata, öğünde alınan toplam kaloriyi yüzde 7, büyük bir salata ise yüzde 12 azaltabilir. Ancak araştırmanın sonuçları yüksek kalorili salatalar için tam tersinin doğru olduğu ortaya koydu.

Öğün sırasında yenen yüksek kalorili küçük bir salata alınan kaloriyi yüzde 8 artırırken, büyük bir salata yüzde 17 artırıyor. “Sağlıklı bir salata nasıl hazırlayabilirim” diye düşünüyorsanız; taze ıspanak yaprakları (2 bardak dolusu), 1 orta boy salatalık, 1 orta boy domates ve 1 /4 bardak rendelenmiş havuçla yaklaşık 70 kalorilik, 5,5 gram lif içeren sağlıklı bir salata hazırlayabilirsiniz.

4. Yoğurt

Yağsız yoğurdun içindeki kalsiyumun zayıflatıcı etkisi olduğu çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur. Bir çalışmaya göre günde 3 porsiyon yüksek kalsiyumlu ve yağsız yoğurt tüketen obez bireyler, düşük kalsiyum ve yağlı yoğurt tüketen obezlere göre yüzde 22 daha fazla kilo ve yüzde 61 daha fazla vücut yağı kaybetmiştir.

Burada en etkileyici sonuç ise yüksek kalsiyumlu, yağsız yoğurt yiyenlerin yüzde 81 daha fazla trunkal (karın bölgesindeki) yağ kaybetmeleridir. Yoğurt hem karbonhidrat hem de proteini bir arada bulundurduğu için kan şekeri regülasyonunda ve açlık kontrolünde etkili olmaktadır.

5. Kuru baklagiller

Kuru baklagiller içeriğindeki lifler dolayısıyla kendinizi tok hissetmenizi daha çabuk sağlar. 1,5 bardak barbunya yaklaşık 8 gram lif, 7 gram protein ve yaklaşık 110 kalori içerir.

Baklagilleri yemek olarak tüketebileceğiniz gibi haşlayıp, salata ve çorbalarınızın içine de ekleyebilirsiniz.

6. Su

Suyun süper besin olarak kabul edilmesinin en önemli nedeni “0” kalori olmasıdır. Eğer yüksek kalori içeren içeceklerden tüketirseniz bunu dengeleyebilmek için daha az yemek zorunda kalırsınız.

Araştırmalar gösteriyor ki karbonhidratları içmektense yemek daha iyidir. Su, tüm vücut fonksiyonları için önem taşır ve günün her saatinde tüketilebilir. Suyunuzu sade olarak içmekten hoşlanmıyorsanız, içinde taze meyve dilimleri bekleterek tüketebilirsiniz.

Kilo Vermeyi Sağlayan Harika Besinler

Siyah fasulye. Protein kaynağıdır, doymuş yağ içermez. Yulaf. Sağlıklı karbonhidratları, yağları ve lif içerir. Tok tutar, metabolizmayı hızlan..
866 17 540
Diyeti Bırakın Kolayca Kilo Verin

Bu bir tür ruhsal baskı üzerimizde. Diyet yapayım derken vazgeçebilmek bizi daha da zora sokar ve kilo alımı devam eder. Uzmanlar kilo vermenin di..
408 8 803
Can Eriğinin En Şifalı Faydaları

Yılın ilk erikleri çıkmaya başladı.. Peki eriğin faydaları nelerdir? Hangi sorunlara karşı korur ve iyi gelir? Can erikleri tezgahtaki yerini aldı...
674 26 766
Zeka ve Ruh İle Zayıflayın

Kilo vermek sanıldığı kadar zor değil. Karmaşık sandığımız bu durumdan beden zekası ve psikolojimiz ile kurtulabiliriz. İşte zayıflamanın kuralları. ..
503 25 793
Fazla Kilolarımızdan Neden Kurtulamıyoruz?

Diyette yaptığımız en kritik hatalar nelerdir? Diyetimizi aslında erkekler mi sabote eder? Neden bir türlü istediğimiz kiloya ulaşamıyoruz? Diyetis..
637 6 128
Kalori ve Yağ Yaktıran Yiyecekler

Yoğurt. Kilo kaybını kolaylaştıran lezzetli yiyeceklerden biridir. Protein ve kalsiyum deposudur, karbonhidrat yaktırır. Yağsız cinsini tüketme..
934 15 248
İstiridye Mantarı Kilo Verdiriyor

Yağ yakıcı özelliği kilo vermeyi sağlıyor veya bu süreci hızlandırıyor. Son yıllarda popüler hale gelen bu besini tüketmelisiniz. Gaziosmanpaşa Ün..
519 14 411
Kaçınmamız Gereken Genel Diyet Hataları

En yoğun çabalar bile basit hatalarla sonuca ulaştırmaz. Diyette hangi hataları yaptığımızı bilirsek kilo vermemiz de kolay ve sağlıklı olur. Önce..
831 26 563
Hamilelik Sonrası Zayıflama

Doğum sonrası oluşan kiloların atılımını sağlayamıyor musunuz ? Yaptığınız diyetlerden bir etki göremiyorsanız, çaresi bitki karışımlı çayla..
169 4 853
Badem Yiyin Sağlığa Kavuşun

Protein deposu bademin besin içeriğinde neler var? Hangi hastalıkları engelliyor, nelere iyi geliyor. Bademi daha sık tüketmek için 5 neden.. Prote..
791 11 171
Kırmızı Görmek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır mı?

Yemek tabaklarımız, çatal, kaşıklarımız, masa örtülerimiz kırmızı olursa yeme hissimiz azalır mı? Tatil günlerinde kurabiye ve şekeri fazlaca t..
349 8 640
Yağ Yakımına Yardımcı Lezzetli Yiyecekler

Hem damak tadınıza hitap eden ve ruhunuzu yatıştıran hem de kilo aldırmayan yiyecekler var mı? Yağlı, kızartılmış, şekerli tatlı ve yiyecekler kalori ..
818 15 794
Kilo Vermek İçin İdeal Yiyecekler

Baştan çıkarıcı kalorili ve bazen sağlıksız gibi görünen bazı gıdalar kilo vermenize yardımcı olacak ve besin değerleriyle aslında sağlığınıza destek ..
721 6 782
Düzenli Alkol Alımı Kilo Aldırır mı?

En hafif içki bile içilse kilo aldırması kaçınılmaz. Çünkü yüksek kalorili yiyeceklere yönlendiriyor. Bilim adamları şarap gibi hafif bile olsa alk..
585 16 744
Aşırı Kilo Almanızın Şaşırtıcı Sebepleri

Her zamankinden daha fazla kilo alıyorsunuz ve buna şaşırıyorsunuz. Mutlaka bir nedeni olmalı diyorsanız işte kilo almanın şaşırtan sebepleri… Uyku..
477 6 826