Kayısı Yağı Faydaları

Kayısı Yağı Faydaları
38 5 81

Hemen hemen herkesçe bilinen, mevsiminde severek tüketilen bir meyvedir. Bu şifalı meyve gerek taze olarak gerekse kuru kayısı şeklinde tüketilebilir. Mevsiminde pazarlarda bolca rastladığımız bu şifalı meyve aynı zamanda kuru olarak marketlerde, bakkallarda kolaylıkla bulunabilir. Artık tazesi ve kurusu bilinen ve bolca tüketilen bu şifalı meyvenin, yağının faydaları da herkes tarafından araştırılmaktadır. Bu şifası bol olan meyvenin yağının faydaları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Aktarlarda, baharatçılarda kolaylıkla rastlayabileceğiniz kayısı yağı temin ederek faydasından sizde şifa bulabilirsiniz. Uzun zamandır derdini çektiğiniz bir hastalığın yada zaman zaman ağrısını çektiğiniz rahatsızlığınızın dermanı belkide bu meyvenin yağındadır. Yazımızda kayısı yağı faydaları nelerdir, kayısı yağı nedir gibi konulardan bahsedeceğiz.
Kayısı Yağı Nedir?

Kayısının latincesi prunus armeniaca olan bu meyve kimi bölgelerde zerdali, şalak, apricos gibi isimlerle de anılır. Bu şifalı meyveye şam ağacı da denir. Bu şifaları bol ve saymakla bitmeyen meyvenin yağı da kendisi gibi oldukça şifalıdır. Kayısı yağı, hafif sarı ve kristalimsi özelliktedir. Oleik ve linoleik asitler bakımından zengindir. Ayrıca karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri açısından da zengindir. Potasyum, demir, magnezyum ve sodyum da bulundurur. Son derece besleyicidir. Bu şifalı yağın meyvesi Çin kökenlidir. Meyvesi kalori bakımından düşük fakat lif içeriği açısından yüksektir.
Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

İçerdiği vitaminler ve mineraller bu kadar bol olan bu meyvenin yağının faydaları da oldukça fazladır. Yüksek lif içeriği sebebiyle kabızlık karşıtı olarak kullanılabilir. Yani kolay dışkılamayı sağlar. Sindirim sistemini düzenler, kolay sindirime yardımcı olur. Kansızlık yani anemi hastalığı için de faydalıdır. Cilt bakımına katkısı kayısı yağı faydaları arasındadır. Bu şifalı yağ ile pürüzsüz, güzel bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu şifalı yağ cilde uygulandığında ciltteki dokular tarafından hızlıca emilir. Sadece parlaklık ve pürüzsüzlük sağlamaz, tüm bunların yanında egzama, sedef, kaşıntı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Cildi nemlendirir, yumuşaklık kazandırır. Anti astimatik özelliği sayesinde astım hastalığına da fayda sağlar. Saçlarınızın kuru ve yıpranmış olmasından mı yakınıyorsunuz? Ne yaparsanız yapın saçlarınız kuruyor ve kırılıyor mu? Artık yıpranmış saçlara veda etmenin vakti geldi. Parlak ve capcanlı görünün saçlarınıza merhaba deyin. Kayısı yağı içerdiği esansiyel yağlar sayesinde saçınıza canlılık kazandırır. Tırnaklarınızın bakımsız olmasından ve kötü görünmesinden sıkıldıysanız tercihiniz yine kayısı yağı olmalıdır. Ayrıca bu yağ kirpik bakımı da sağlar. Hassas ve problemli ciltler için de uygundur. Yani kısacası kozmetik alanında birçok şekillerde uygulanabilir. Kulak ağrısına karşı da kullanılabilir. Ülser ağrılarını azaltır. bu şifalı meyvenin yağının faydaları kadar kayısı çekirdeği yağı faydaları da oldukça önemlidir. Bu şifalı meyvenin hem kendi yağı hem de çekirdeğinin yağı günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kayısı Yağı Faydaları

Kayısı ve Kayısı Yağı Kayısı ve Kayısı Yağı Hakkında Genel Bilgiler Kayısı yaz mevsiminin en vazgeçilmeyen meyveleri arasındadır. İçerisinde A, B, C..
513 26 590

Kayısı Çekirdeklerinden yağ elde edilir. Etli meyvesi şeker organik asitler ve C vitamini ihtivâ etmesi bakımından önemlidir. Çekirdek içinden elde ed..
563 11 478

Hemen hemen herkesçe bilinen, mevsiminde severek tüketilen bir meyvedir. Bu şifalı meyve gerek taze olarak gerekse kuru kayısı şeklinde tüketilebilir...
944 20 251

Birbirine karıştırılır, bütün vücuda sürülür. Güneşte bekletilir. Ceviz yağı Kakao yağı Kayısı yağı Havuç y..
554 8 121

Buğday Yağı Buğday Yağı Hakkında Genel Bilgiler Buğday denilince akıllara ilk gelen Türk sofralarının vazgeçilmez besini Ekmek gelir. Ama bunun dışın..
356 8 787

Kayısı mutluluk veriyor, zihni besliyor, yorgunluğu gideriyor ve diğer faydaları.. A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı ayn..
718 22 173

Güzel,taze ve capcanlı bir cilt istiyorsanız, ciltteki kırışıklıklar için doğal çözümler arıyorsanız, ya da cilt lekelerinden şikayetçi iseniz sizlere..
301 24 569

Karanfil ve Karanfil Yağı Karanfil ve Karanfil yağı Hakkında Genel Bilgiler Karanfil Mersingiller ailesindendir. Bol yağış olan ve ılıman iklimleri ..
433 19 334

Doğum öncesi yada doğum sonrası oluşan çatlaklar birçok kadının canını sıkan bir problemdir.Türlü şeyler kullanıp sonuç almış olabilirsiniz fakat bu s..
626 26 278

Malatya şehrimizin en has meyvesidir kayısı.Tadıda kokusuda insanın iştahını bir okadarda açar.Kayısı tam bir nimet deposu, sağlığını sevenlerin başuc..
185 10 598

Ozon Yağı Ozon Yağı Hakkında Genel Bilgiler Ozon nedir öncelikle ondan bahsedelim, Aktif olan oksijenin mikropları öldürmede ve kokuları gidermede etk..
965 19 566

Sıvı altın olarak bilinen Argan Yağı, bitkisel tedavi araçları arasında önemli bir yere sahip. Üretimi oldukça zahmetli olan Argan Yağının faydaları a..
644 8 820