Karaciğerin Görevleri

KARACİĞERİN GÖREVLERİ
22 5 17

KURTARIRSA KARACİĞER KURTARIR
Adı : Karaciğer
Yaşı : İyi ve kötü alışkanlıklara göre değişir
Görevi : Hücresi, özgür cumhuriyetimizin başkanı.
Özellikleri : Bir kitaptan biraz daha büyükçe olup hiçbir laboratuarın hiçbir bilgisayarın hiçbir kimya fabrikasının ( ne kadar büyük olursa olsun ) yapamayacağı çok sayıda operasyonu sırayla gerçekleştirir. Biyolojik eylemleri kalpten de önemli olan karaciğer birkaç yüz kimyasal değişikliği birkaç saniye içinde hatasız gerçekleştirebilir.
Karaciğerin dokuz özelliği:
Karaciğer her gün yarım veya bir litre arasında değişen miktarda safra adı verilen tadı acı bir sıvı salgılar.Bu sıvı yağların sindirimini gerçekleştirir. Bağırsakları dezenfekte ederek ishal ve kabızlığa karşı korur.
Yorgun karaciğer yeterince safra salgılayamaz. Bu nedenle yağların sindirimi güçleşir.Karaciğer vücudumuza giren bütün maddeleri hücrelerimizi zedelemeden besleyebilmeleri için değiştirip insana uygun hale getirir.Yorgun karaciğer bu görevi yerine getiremez ve zararlı maddelerin birikimine yol açar.Karaciğer sindirilen maddelerin tamamını alıp sıkı bir denetimden geçirir.
Fazla besinleri atar.Toksinleri bağırsaklara gönderir bakterileri yok eder.Yorgun bir karaciğer ise vücudumuzu savunma işlerini gerektiği gibi gerçekleştiremez. Bazı hastalıklar ve zehirlenmeler böyle meydana gelir.
Karaciğer hücresel veya kassal etkinliklerinden dolayı oluşan zehirler gibi dışardan alınan zehirleri de zararsız hale getirir:Alkol,ilaç,et şarküteri vs.Yorgun karaciğer bedenimizi zehirleyen maddeleri gerektiği gibi tasfiye edemez.Karaciğer hücrelerinden pek çoğu özellikle alkolle temas ettikleri zaman ölür.Bu ölüm olayları her gün binerse karaciğer daralıp sertleşir.Sonu da sirozdur. Karaciğer bir barajın akarsu sistemlerini kontrol etmesi gibi kan dolaşımını denetler.Bir sünger gibi davranarak kalbi rahatsız edecek kan iltihaplarını önler.
Yorgun karaciğer ise bu miktarda çok kanı emebilecek esneklikten yoksundur.Böylece bünye önemli bir düzenleme aygıtından yoksun kalır.Karaciğer kan hormonlarının dozunu ayarlar,yağ,karbonhidrat metabolizmasını düzenler,gerektiği zaman kullanılmak üzere vitamin ve şeker stoklar. Yorgun karaciğer vücudun vazgeçemeyeceği hormonları sağlayamadığı için yaşlanmamızı engelleyemez.
Vazgeçemeyeceğimiz yağları ve karbon hidratları sindiremez.Karaciğer bünyemizin ısısının aynı kalmasını sağlar.Yorgun karaciğer bu görevi de yapamayacağından sıcak ve soğuktan ciddi olarak çekeriz.Karaciğer kan için vazgeçilmez olan bazı maddelerde üretir.Özellikle kanın pıhtılaşmasına,akarlılığına ve bünyeyi bazı enfeksiyonlara karşı koruyan maddeler ( protrombin,fibrin,globulin gibi )Yorgun bir karaciğer insanı hemoraji ( iç kanama )tehlikesiyle karşı karşıya bırakır.Kan koyulaşarak kalp ve damarlar için tehlikeler yaratır.Hastalıklara bizi teslim eder.Kan dengesinden de karaciğer sorumludur.Alyuvarlardaki demir miktarını da o dengeler.Bu dokuz gerçekten sonra karaciğerin yorgunluğunun sebep olabileceği hastalıkları da sıralayalım.

Salgıların Bitkilerdeki Görevleri
505 16 507

Karaciğerin tümünün veya bir parçasının çıkarılması demektir.
727 18 499

Pankreasın Görevleri Nelerdir? Pankreas'ın iç ve dış salgı görevleri vardır. İç salgı görevini Langerhans adacıkları denen salgı hücreleri yapar. Bun..
663 5 850

    TBMM'nin Görevleri     Parlamenter sistemlerde meclise kanun yapmak, hükümeti denetlemek ve devlet bütçesini kabul ..
821 26 545

Sol Ulufeciler - Sol Ulufeciler Nedir (Osmanlı Ordusu Sol Ulufeciler) Savaşta ordunun ağırlıklarını ve hazineyi korurlardı. Görevleri Sol ulûfeciler..
392 11 119

Osmanlı Ordusu Kapıkulu Piyadeleri - Kapıkuku Piyadeleri ve Görevleri Acemi Ocağı - Avemi Ocağı Nedir (Osmanlı Ordusu Acemi Ocağı) Yeniçeri Ocağı - ..
741 24 397

DALAĞIN GÖREVLERİ: Dalağın çeşitli görevleri olmasına karşın, bu organın çıkarılması hayatı olumsuz yönde etkilemez. Nitekim çok gevrek bir yapıya sah..
448 24 400

Siroz Belirtileri Nelerdir     Karaciğer çevresinde kaşıntı     Kaşıntıyla beliren 30 dakikayı aşkın normal dışı ağrıla..
217 10 674

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Çiçek: Tohumlu bitkilerin üreme organlarını taşıyan kısımdır. İsim: ciceginbolumleri.jpg Görüntüleme: 2707 Büyüklük: ..
819 19 678

Lökoplast - Lökoplast Nedir - Lökoplast Görevleri Lökoplastlar, renksiz plastitlerdir. Bitkilerin ışık görmeyen kısımlarında (kök,yumru vb.) bulunurl..
446 21 224

Bir hepatosit karaciğerin ana hücresidir. Hepatositler karaciğer sitoplazmik kütlesinin % 70-80'ni oluşturmaktadır. Bu hücreler şunları yaparlar: Prot..
457 7 649

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu karaciğer yetmezliğine karşı önerdiği lavanta kürünün başarı oranını çok daha fazla yü..
892 23 343