Doktor Tv Banner

Karaciğerin Görevleri

KARACİĞERİN GÖREVLERİ
33 0 49

KURTARIRSA KARACİĞER KURTARIR

Adı : Karaciğer

Yaşı : İyi ve kötü alışkanlıklara göre değişir

Görevi : Hücresi, özgür cumhuriyetimizin başkanı.

Özellikleri : Bir kitaptan biraz daha büyükçe olup hiçbir laboratuarın hiçbir bilgisayarın hiçbir kimya fabrikasının ( ne kadar büyük olursa olsun ) yapamayacağı çok sayıda operasyonu sırayla gerçekleştirir. Biyolojik eylemleri kalpten de önemli olan karaciğer birkaç yüz kimyasal değişikliği birkaç saniye içinde hatasız gerçekleştirebilir.

Karaciğerin dokuz özelliği:

Karaciğer her gün yarım veya bir litre arasında değişen miktarda safra adı verilen tadı acı bir sıvı salgılar.Bu sıvı yağların sindirimini gerçekleştirir. Bağırsakları dezenfekte ederek ishal ve kabızlığa karşı korur.

Yorgun karaciğer yeterince safra salgılayamaz. Bu nedenle yağların sindirimi güçleşir.Karaciğer vücudumuza giren bütün maddeleri hücrelerimizi zedelemeden besleyebilmeleri için değiştirip insana uygun hale getirir.Yorgun karaciğer bu görevi yerine getiremez ve zararlı maddelerin birikimine yol açar.Karaciğer sindirilen maddelerin tamamını alıp sıkı bir denetimden geçirir.

Fazla besinleri atar.Toksinleri bağırsaklara gönderir bakterileri yok eder.Yorgun bir karaciğer ise vücudumuzu savunma işlerini gerektiği gibi gerçekleştiremez. Bazı hastalıklar ve zehirlenmeler böyle meydana gelir.

Karaciğer hücresel veya kassal etkinliklerinden dolayı oluşan zehirler gibi dışardan alınan zehirleri de zararsız hale getirir:Alkol,ilaç,et şarküteri vs.Yorgun karaciğer bedenimizi zehirleyen maddeleri gerektiği gibi tasfiye edemez.Karaciğer hücrelerinden pek çoğu özellikle alkolle temas ettikleri zaman ölür.Bu ölüm olayları her gün binerse karaciğer daralıp sertleşir.Sonu da sirozdur. Karaciğer bir barajın akarsu sistemlerini kontrol etmesi gibi kan dolaşımını denetler.Bir sünger gibi davranarak kalbi rahatsız edecek kan iltihaplarını önler.

Yorgun karaciğer ise bu miktarda çok kanı emebilecek esneklikten yoksundur.Böylece bünye önemli bir düzenleme aygıtından yoksun kalır.Karaciğer kan hormonlarının dozunu ayarlar,yağ,karbonhidrat metabolizmasını düzenler,gerektiği zaman kullanılmak üzere vitamin ve şeker stoklar. Yorgun karaciğer vücudun vazgeçemeyeceği hormonları sağlayamadığı için yaşlanmamızı engelleyemez.

Vazgeçemeyeceğimiz yağları ve karbon hidratları sindiremez.Karaciğer bünyemizin ısısının aynı kalmasını sağlar.Yorgun karaciğer bu görevi de yapamayacağından sıcak ve soğuktan ciddi olarak çekeriz.Karaciğer kan için vazgeçilmez olan bazı maddelerde üretir.Özellikle kanın pıhtılaşmasına,akarlılığına ve bünyeyi bazı enfeksiyonlara karşı koruyan maddeler ( protrombin,fibrin,globulin gibi )Yorgun bir karaciğer insanı hemoraji ( iç kanama )tehlikesiyle karşı karşıya bırakır.Kan koyulaşarak kalp ve damarlar için tehlikeler yaratır.Hastalıklara bizi teslim eder.Kan dengesinden de karaciğer sorumludur.Alyuvarlardaki demir miktarını da o dengeler.Bu dokuz gerçekten sonra karaciğerin yorgunluğunun sebep olabileceği hastalıkları da sıralayalım.

Karaciğeri Temizleyen Mucizevi Besinler Hangileri?

Karaciğerimiz yabancı ve zehirli maddeleri dışarı atıyor. Peki karaciğerin temizlenmesi için neler tüketmeli nelere dikkat etmeliyiz. İşte o besinler...
738 4 835
Bazı Diyabet İlaçları Kadınlarda Kanser Riskini Önlüyor

Tip 2 diyabeti önleyen ve tedavi eden ilaçlar kadınlarda kansere karşı koruyucu mu? İnsülin salgılatan diyabet ilaçları kanseri yenmeye yardımc..
907 20 817
Turp Solunum Yollarını Açıyor Gribi Önlüyor

Solunum yolu hastalıklarından koruyan turp bitkisi solunum yolunu açıyor temizliyor ve koruyor. İşte rahatsızlığına göre şifalı bitkiler.. Turpun k..
847 8 679
Karaciğeri Sağlıklı Tutmanın Basit Yolları

Karaciğerinize iyi bakın ve sağlığına özen gösterin. Bunun için yapmanız gerekenler.. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğer sağlı..
726 12 203
Maydonoz Nelere İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

İyi bir beta karoten kaynağı olan ve besin değerleri oldukça yüksek olan maydonoz birçok hastalığa şifa.. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten)..
243 11 103
Yağda ve Suda Eriyen Vitaminler Hangileridir ?

Yağda Eriyen Vitaminler:A VitaminiGörevleri: Vücudumuzdaki hücre ve dokularınsağlıklı olarak büyümelerini sağlar ve gözlerimizin karanlıkta ..
382 9 582
Pancarın Sağlığa Olan 5 Faydası

Zihne iyi geliyor beyin işlevini koruyor, cinselliğe faydalı ve besin değerleri oldukça yüksek.. Pancar bitkisinde daha ne faydalar var nelere iyi gel..
406 24 816
Beyin Taramalarında Esrarkeşlik Durumu İncelendi

Ağır esrar kullanıcılarının beyinlerinin içinde büzülmüş bir kısım beyin taramalarında görülmüştür. Bellek görevleri aksıyor, beyin performansı..
627 25 500
Bipolar Bozukluğun 10 Zor Belirtisi

Kalıplaşmış bir psikiyatrik rahatsızlık olan bipolar bozukluk çift kutupluluk yani iki farklı uç özelliklerini taşıma rahatsızlığıdır. Yorgunlu..
986 4 832
Sağlıklı Bir Evlilik ve Cinsel Yaşam İçin

Filmler ve dizilere kapılıp cinsel hayatınızı ve evliliğinizi bozmayın.. İyi anlaşmak, saygı, sevgi ve aşk... Hepsi iyi bir evliliğin olmazsa olmaz..
411 12 188
Kalıcı Sivilcelere Karşı Salisilik Asit

Kalıcı akne salgınları çabucak sap güven can sıkıcı ve utanç verici hem de cilt hastalıkları vardır. Hat cilt bakım koridorda raflarında bu kafa karış..
796 5 198
Yetişkinlerde DEHB Rahatsızlığı ve Günlük Yaşam Kolaylıkları

Günde 3 kez plan taslağınızı kontrol edin. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yetişkinlerde de görülür. Unutkanlık yaşamak doğaldır bunun iç..
732 26 768
Bu Belirtileri Dikkate Alın

Özellikle el ve ayaklarda görülen ani değişimler, ısı artışı, kızarıklı gibi belirtilere dikkat edin . Kendinizi sürekli kontrol edin hasta olabilirsi..
649 22 106
Akyuvarlar Nedir? Görevleri ?

Vücut fizyolojisi öyle bir yapıdan meydana gelmektedir ki, vücuttaki her yapının belli bir yapısı ve görevi bulunmaktadır. Bu yapıları, hücreler ..
422 14 389
Yalan Söyleyince Bunlar Oluyor

Göz ve burun çevremizde ısı artışı meydana geliyor. Bu anda yalan söylüyoruz. Araştırmalara göre pinokyo etkisi ısı artırıyor.. Ünlü çocuk romanı P..
538 17 648