KARACİĞERİN GÖREVLERİ

0
KARACİĞERİN GÖREVLERİ

KURTARIRSA KARACİĞER KURTARIR
Adı : Karaciğer
Yaşı : İyi ve kötü alışkanlıklara göre değişir
Görevi : Hücresi, özgür cumhuriyetimizin başkanı.
Özellikleri : Bir kitaptan biraz daha büyükçe olup hiçbir laboratuarın hiçbir bilgisayarın hiçbir kimya fabrikasının ( ne kadar büyük olursa olsun ) yapamayacağı çok sayıda operasyonu sırayla gerçekleştirir. Biyolojik eylemleri kalpten de önemli olan karaciğer birkaç yüz kimyasal değişikliği birkaç saniye içinde hatasız gerçekleştirebilir.
Karaciğerin dokuz özelliği:
Karaciğer her gün yarım veya bir litre arasında değişen miktarda safra adı verilen tadı acı bir sıvı salgılar.Bu sıvı yağların sindirimini gerçekleştirir. Bağırsakları dezenfekte ederek ishal ve kabızlığa karşı korur.
Yorgun karaciğer yeterince safra salgılayamaz. Bu nedenle yağların sindirimi güçleşir.Karaciğer vücudumuza giren bütün maddeleri hücrelerimizi zedelemeden besleyebilmeleri için değiştirip insana uygun hale getirir.Yorgun karaciğer bu görevi yerine getiremez ve zararlı maddelerin birikimine yol açar.Karaciğer sindirilen maddelerin tamamını alıp sıkı bir denetimden geçirir.
Fazla besinleri atar.Toksinleri bağırsaklara gönderir bakterileri yok eder.Yorgun bir karaciğer ise vücudumuzu savunma işlerini gerektiği gibi gerçekleştiremez. Bazı hastalıklar ve zehirlenmeler böyle meydana gelir.
Karaciğer hücresel veya kassal etkinliklerinden dolayı oluşan zehirler gibi dışardan alınan zehirleri de zararsız hale getirir:Alkol,ilaç,et şarküteri vs.Yorgun karaciğer bedenimizi zehirleyen maddeleri gerektiği gibi tasfiye edemez.Karaciğer hücrelerinden pek çoğu özellikle alkolle temas ettikleri zaman ölür.Bu ölüm olayları her gün binerse karaciğer daralıp sertleşir.Sonu da sirozdur. Karaciğer bir barajın akarsu sistemlerini kontrol etmesi gibi kan dolaşımını denetler.Bir sünger gibi davranarak kalbi rahatsız edecek kan iltihaplarını önler.
Yorgun karaciğer ise bu miktarda çok kanı emebilecek esneklikten yoksundur.Böylece bünye önemli bir düzenleme aygıtından yoksun kalır.Karaciğer kan hormonlarının dozunu ayarlar,yağ,karbonhidrat metabolizmasını düzenler,gerektiği zaman kullanılmak üzere vitamin ve şeker stoklar. Yorgun karaciğer vücudun vazgeçemeyeceği hormonları sağlayamadığı için yaşlanmamızı engelleyemez.
Vazgeçemeyeceğimiz yağları ve karbon hidratları sindiremez.Karaciğer bünyemizin ısısının aynı kalmasını sağlar.Yorgun karaciğer bu görevi de yapamayacağından sıcak ve soğuktan ciddi olarak çekeriz.Karaciğer kan için vazgeçilmez olan bazı maddelerde üretir.Özellikle kanın pıhtılaşmasına,akarlılığına ve bünyeyi bazı enfeksiyonlara karşı koruyan maddeler ( protrombin,fibrin,globulin gibi )Yorgun bir karaciğer insanı hemoraji ( iç kanama )tehlikesiyle karşı karşıya bırakır.Kan koyulaşarak kalp ve damarlar için tehlikeler yaratır.Hastalıklara bizi teslim eder.Kan dengesinden de karaciğer sorumludur.Alyuvarlardaki demir miktarını da o dengeler.Bu dokuz gerçekten sonra karaciğerin yorgunluğunun sebep olabileceği hastalıkları da sıralayalım.

Kategori: Genel Sağlık