Doktor Tv Banner

Kanamalar İç Kanama Dış Kanama

Kanamalar İç Kanama Dış Kanama
86 0 22

Önemli kanamalar; Kanama, İç Kanama, Dış Kanama

Kanama Nedir?

Kanama, kan kaybı ya da kandaki alyu­varların dışarı akması demektir. Bedende bir yaranın açılması ya da bir kan damarının ke­silmesiyle başlar (atar ya da toplardamar veya kılcal damar). Dış kanamalarda, deride bir yara söz konusudur. Kanın akışı görülür (az ya da çok miktarda). İç kanamalar ise, vü­cut içindeki bir kan damarının ya da bir or­ganın açılmasıyla başlar. Bu kanamalar, do­laşımdaki kan miktarında büyük kayıplara se­bep olur. İlk belirti, bayılmadır Bazı iç kanamalar da, doğal boşalım yolla­rından dışa vurur.

Bir yetişkinde kan miktarı, 5 litredir. Kan kaybı önemliyse, hücrelere oksijen taşınma­sı durur. Bu nedenle durum acilleşir.

Dış kanamalar (Kanama Hastalığı)

Dış kanamalar, genellikle deride yara açan zedelenmelerden sonra meydana gelir. Az de­rin bir yara genelde küçük damarları zedeler. Ancak bedenin küçük damarlar bakımından zengin bazı bölgeleri, diğerlerinden daha çok kanar (örneğin saç derisi gibi). Kanama etki­leyici olsa da, bu tür kanamalar dezenfekte edildikten sonra sorun çıkarmadan iyileşir.

Ama atar ve toplardamarlarda daha önemli yaralar da açılabilir. Bu tür kanama­lar önemlidir. Kirli kan taşıyan damarlarla, temiz kan taşıyan damarların zedelenmesini ayırt etmek Önemlidir. Temiz kan damarla­rından çıkan kan, kısa aralıklarla fışkırır. An­cak iki halde de kurtarma girişimi, aynıdır: Kanamayı durdurmak (Bak, sonraki sayfa­lar), cerrahi temizliği sağlayacak, yarayı de­zenfekte edecek ve gerekiyorsa tetanoza kar­şı önlem alacak tıbbi müdahaleyi sağlamak.

İç kapamalar

İç kanamalar, dışarıya vurmadığı takdir­de, ilk yardımı yapacak kişi, ancak hastanın bayılması halinde durumu anlayabilir. İç kanama, derhal bir doktor çağırılmasını gerek­li kılar. Bu arada hastayı sırt üstü yatırmak, bacaklarını yukarı kaldırmak, kendisini teselli etmek gerekir. Özellikle kendisine su, hele al­kol asla vermeyin. Ameliyata alınabileceğin­den, anestezi sırasında kusmamasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca kazazedeyi otomobili­nize taşımaya kalkışmayın.

Karın içi başlıca iki kanama şunlardır:

Dalak patlaması

Karnın hafif bir zedelenmesi bile buna yol açabilir (bisikletten düşmek, otomobilin di­reksiyonuna çarpmak...). Acil yardım gerek­tirir. Kazazede bayılabilir ve şiddetli sancılar çekebilir. Bu sancılar olaydan bazen saatler­ce, hatta günlerce sonra ortaya çıkabilir.

Rahim dışı gebelikte boru patlaması

Rahim dışı gebelik anormal bir durumdur ve cenin rahim yerine, rahim borusunda olu­şur. Ceninin gelişmesi, daha gebe kaldığının farkında bile olmayan kadının rahim boru­sunu patlatabilir. Karnın sağ veya sol yanın­da bir ağrı hissedildiği zaman, hele bir de ba­yılma varsa, durumdan şüphelenmek gerekir.

Bu arada iç kanamaların karın ya da gö­ğüs kafesi dışında da meydana gelebileceğini bilmek gerekir. Örneğin her türlü kırılmada, kırık çevresinde bir iç kanama meydana ge­lir, örneğin uyluk kemiğinin kalça hizasında kırılması, en azından bir litre kan kaybına se­bep olan iç kanamaya yol açabilir.

Dışa vuran kanamalar

Çok önemli olmasalar bile, can sıkıcı olay­lardır. Burun kanamaları, pek ender olarak ciddidir. Ayrıca idrar yolların­dan ya da anüsten gelen kanamalar da, mut­laka doktor tarafından denetlenmelidir. Ay­nı şekilde sık sık kanlı kusmalar da, doktor müdahalesini gerektirir.

Gebelikte Adet Görülmesinin Olası Nedenleri

Gebelikte görülen adet her zaman korkutmamalı. Bunun 2 sebebi vardır ayrıca adet görmek bazen normaldir .. Hamilelik esnasında adet görülmesinin ik..
842 23 302
Kadınlar Gebe Kaldığını Nasıl Anlar?

Hamileliği bazı belirtilerden anlayabiliriz. Peki hangi zamanlarda ve nasıl anlaşılabilir? Yapılan araştırmalar adet gecikmesi yaşamadan hamilelik ..
791 15 872
Burun Kanamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Eskiden kalma yöntemlerle hastalıklar tedavi edilmemeli. Burun kanaması da bazen ciddi olabilir. Ne yapmalı, nasıl ve ne zaman müdahale etmeliyiz? ..
152 12 418
Beyin Anevrizması Nedenleri ve Tedavisi

Beyin anevrizması beyne kan sağlayan arter damar duvarlarında görülen şişkin ve darlaşan bir alandır. Beyne kan gitmesini engeller. Belirtileri fa..
891 7 383
Anne Ölümleri En Çok Kanamadan Kaynaklanıyor

Ülkemizde doğum sırasında, doğumdan önce ya da sonra yaşanan anne ölümlerinin en büyük sebebi kanama. Jinekologların uyarılarını aksatmadan dikkate al..
675 18 550
Rahim Ağzı Kanseri Çok Can Alıyor

Her yıl her gün binlerce kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor. Bunu durdurmanın yolları neler, hastalıktan korunmak için neler yapılmalı? Dünyada he..
175 14 110
İnme-Felç Nedir, Nedenleri ve Tüm Bilgiler

İnme, acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Beyin patlaması beyne giden kan damarları tıkanması sonucu yaşanır.   Bu tıkanma çaresiz ..
324 4 488
Rahim Ağzı Kanseri Tedavisinde Önemli Detaylar

Kadınların korkulu rüyası rahim ağzı kanserinin belirtileri, nedneleri ve tedavi yöntemlerini uzmanlar anlattı.. Rahim ağzı kanseri, kadınlar arası..
457 7 502
Böbrek Taşı Neden Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Böbreklerden süzülen idrar ve kan karışımı oluşumundan meydana gelebilir. İdrarda tuz ve diğer mineraller bir şekilde böbrek taşı üretebilir. Şeke..
845 23 123
Rahim Ağzı Kanseri Kadınların Kabusu Olmasın

Her iki kadından birinde rahim ağzı kanseri görülebiliyor. Op. Dr. Mehtap Şentürk Çiçek bu hastalığın tedavisini ve nedenlerini anlattı. Uzmanlar, ..
912 25 822
Diş Çekimi Sonrası 12 Adım

Dişçiye gidip gereken dişinizi çektirdikten sonra yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler vardır. İşte dişçiden sonraki 12 adım.. “Diş hekimleri ağız..
980 21 705
Çikolata Kisti Gebeliği Etkilemeyecek

Çikolata kisti olan kadınlarda doğum yapamama düşüncesi belirir. Fakat gebeliği etkilemeyn bu kistler aynı zamanda kolayca alınabiliyor. İyi huylu ..
359 15 291
Düşük Sonrası Hamile Kalmak İçin 6 Ay Bekleyin!

Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sema Demirsoy, bir kez düşük yapıldıktan sonra 2´ nci gebelik için anne adayının ..
333 15 596
Birden Fazla Estetik Ameliyatı Tek Bir Seansta

Tek ameliyatta baştan aşağı güzelliği yakalamayı kim istemez. Sihirli değnek etkisi yaratan çoklu estetik ameliyat ile aynı anda birkaç farklı sorunda..
674 13 728
Hızlı Yemek Yemek Mide Kanseri Sebebi

Hızlı yemek yiyenlere kötü haber.. Onkologlar, mide kanserinin sebeplerinden birinin de çok hızlı yemek yemek olabileceğini belirtiyor.. Çok hızlı ..
979 4 432