Doktor Tv Banner

Kan Sekeri Dusuklugu Ve Sismanlik

Kan Sekeri Dusuklugu ve Sismanlik
43 0 56

Kan şekeri düşüklüğü ve şişmanlık (Kilo Verme Diyet)

Kan şekeri düşüklüğü, yaşamı çok kötü etkileyen, iş verimini düşüren ve ruhsal bozukluk yapan bir durumdur. Sık görülen, ancak teşhis edilmeyen veya üzerinde pek durulmayan önemli bir hastalıktır.

Şekerli gıdalara saldırıyorsanız, öğleden sonraları baş ağrısı varsa, uykudan birkaç saat sonra gece yarısı uyanıyor ve zor uyuyabiliyorsanız, kötü rüyalar görüyorsanız, mide krampları ve devamlı bir yorgunluk hissediyorsanız, öğleden sonra canınız şeker çekiyorsa veya kahve içmeyi çok istiyorsanız, baş dönmeleri varsa, yemek yiyinceye kadar halsizlik ve yemek gecikince kendinizi bitkin issediyorsanız, dayanılmaz bir uyku isteği varsa, halsizliğiniz yemek yiyince düzeliyorsa, yemek gecikince ellerde titreme ve çarpıntı oluyorsa, çok duygusalsanız, çabuk sinirleniyor ve kontrolünüzü kaybediyorsanız, yemek önceleri çok huzursuzsanız, yemeklerden sonra uyku basıyor ve gün boyu uyuyorsanız, bu belirtiler kahvaltı öncesi de oluyorsa, kan şekerinizde düşüklük olabilir.

Kilolu kişilerde hipoglisemi atakları daha sık görülüyorsa da, normal kilolu ancak egzersiz yapmayan ve depresyon yaşayan kişilerde de kan şekeri düşüklüğü olabilir.

Bu kişilerin bir kısmı psikolog ve psikiyatrlarda depresyon tedavisi görürler.

Kan şekerinde düşme, genellikle sabah saat 11:00 ve öğleden sonra saat 16:00 civarında daha sık olur. Bu hastalar bu saatlerde biraz daha yorgun olurlar, hafif baş ağrısı, depresyon ve derin bir açlık hissederler. Bu nedenle de bu saatlerde çikolata, kek, pasta, kurabiye yer veya kola içerler. Bu gıdaları alan kişinin şikayetlerinde hafif düzelme olur.

Sabah 11'de oluşan kan şekeri düşüklüğünün nedeni sabah kahvaltıda yenen şekerli ve nişastalı gıdalardır. Öğle yemeğinde yenen tatlı ve nişastalı gıdalar da öğleden sonra, saat 16'da kan şekeri düşmesine neden olur. Buna karşılık sabah ve öğleyin proteinli gıda alanların kan şekerinde düşme pek olmaz. Kan şekeri düşünce yenen şekerli gıdalar 30 ila 60 dakika süreyle bir rahatlık sağlar, ama daha sonra kan şekeri tekrar düşer. Sonunda bu kişiler gün içinde kan şekerinde yükselme ve düşmeler yaşar ve bol miktarda şeker, çikolata ve buna benzer şekerli gıdalar tüketiler. Bu kişiler sabah kalktıklarında huzursuzdurlar, kavga etmeye ve tartışmaya eğilimlidirler, bir şeyler yedikten sonra rahatlarlar.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nelerin Habercisi?

Göz Doktoru Doç. Dr. Deniz Oral göz kapağı düşüklüğünün nörolojik hastalıkların habercisi olabileceğini belirtti. Uzmanlar göz kapağı düşüklüğünün ..
672 24 129
Şeker Hastalığı İle İlgili Her Şey

Uzmanlar Tip 2 diyabeti ve diğer türleri anlattı. Doğru bilinen yanlışlar tedavi şekilleri nelerdir? Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen d..
511 4 716
Yemekten Sonra Kısa Yürüyüşler Diyabet Riskini Azaltıyor

Diyabet riskinden korunmak ve iyileşmek için yemeklerden sonra yürümek oldukça etkili. Her yemekten sonra 15 dakikalık kısa bir yürüyüş kan şekeri..
499 25 517
Kan Şekeri Kontrolü ve İnsülin

Dengeli bir diyetle diyabetten kurtulmak mümkün. Tip 1 ve tip 2 diyabette glikoz seviyesini yönetebilmek sizin elinizde. Karbonhidratı kesmek y..
844 10 422
Bebeğiniz İçin Kilolarınızdan Kurtulun

Fazla kilolu olmak gebeliği olumsuz etkiliyor. Doğumdan önce de sonra da gebe kalmadan önce de normal kiloya sahip olmak önemli. Şişmanlık ya da ob..
206 22 256
Gebelik Öncesi ve Sonrası Obezite

Şişman kadınlar çocuk sahibi olamaz mı? Bu sorunun yanıtı Dr. Hasan Ali Nogay’da gizli.. Sağlığı bozacak nitelikteli şişmanlıklıkta gebelik mümkün mü?..
432 23 758
Fazla Kilolular Gebe Kalamaz mı?

Kilolu kadınlar anne olamaz mı? Doğurganlığı ne kadar etkiliyor? Fazla kilolar hamilelik öncesi ve sonrasında birtakım riskler taşımaktadır.. Fazla..
267 10 593
Diyabet Hastaları İçin Kahvaltı Önerileri

Protein ve yağ içeren doyurucu bir kahvaltı tip 2 diyabet hastaları için açlık ve kan şekeri kontrolünü sağlar ve ideal bir seçenektir. 3 ay boyun..
206 20 207
Yılbaşına Özel Lezzetli Tatlı Tarifleri

Fındıklı Mochalı Tatlı. Malzemeler: çeyrek bardak fındık, yarım bardak pudra şekeri, çeyrek bardak kakao, bir çimdik tuz, 1 yumurta akı, 1 yemek kaşığ..
317 19 836
Beyin Taramaları Gıda Bağımlılığı Yapar mı?

Yeni araştırmalara göre beyin taramaları, beyin filmi, MR, tomografi ve benzeri görüntüleme ve tarama işlemleri bazı insanlarda patates, beyaz ekmek g..
204 14 298
Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflayın

Zayıflama konusunda neden başarısızız biliyor musunuz? Kan şekerini dengeleyemiyoruz. Açlık çekiyoruz ve daha çok acıkıyoruz. Bunun için neler yapılma..
676 5 201
Gebelik Diyabeti Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Op. Dr. Aydın Ilgın gebelikte görülen diyabeti anlatıyor.. Neden olur, belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı? Diyabet gebeliği etkiler mi? Memorial..
714 15 209
Günlük Diyabet Testleri Alkol Ölçer Gibi Kullanılabilir

Şeker hastaları günde bir veya birkaç kez parmaktan diyabet testi yapabiliyor. Basit bir alkolölçer nefes testi ile diyabet ölçüm testi birbiri..
525 24 168
Göz Kapağı Düşüklüğüne Cerrahi Çözüm

Prof. Dr. Cem Evereklioğlu göz kapağı düşüklüğünde uçurtma kuyruğu denilen yöntemle cerrahi tedavi uygulamasını anlattı.. Erciyes Üniversitesi (ER..
970 20 399
Diyabet ve Prediyabette Aile Öyküsü Faktörü

İnsanlar genelde prediyabet sürecini bilmezler. Diyabetten önce gelişen bir süreçtir. Ailede obezite veya diyabet öyküsü olan kişilerde prediyabet..
475 22 229