Kan Sekeri Dusuklugu Ve Sismanlik

Kan Sekeri Dusuklugu ve Sismanlik
37 2 31

Kan şekeri düşüklüğü ve şişmanlık (Kilo Verme Diyet)

Kan şekeri düşüklüğü, yaşamı çok kötü etkileyen, iş verimini düşüren ve ruhsal bozukluk yapan bir durumdur. Sık görülen, ancak teşhis edilmeyen veya üzerinde pek durulmayan önemli bir hastalıktır.

Şekerli gıdalara saldırıyorsanız, öğleden sonraları baş ağrısı varsa, uykudan birkaç saat sonra gece yarısı uyanıyor ve zor uyuyabiliyorsanız, kötü rüyalar görüyorsanız, mide krampları ve devamlı bir yorgunluk hissediyorsanız, öğleden sonra canınız şeker çekiyorsa veya kahve içmeyi çok istiyorsanız, baş dönmeleri varsa, yemek yiyinceye kadar halsizlik ve yemek gecikince kendinizi bitkin issediyorsanız, dayanılmaz bir uyku isteği varsa, halsizliğiniz yemek yiyince düzeliyorsa, yemek gecikince ellerde titreme ve çarpıntı oluyorsa, çok duygusalsanız, çabuk sinirleniyor ve kontrolünüzü kaybediyorsanız, yemek önceleri çok huzursuzsanız, yemeklerden sonra uyku basıyor ve gün boyu uyuyorsanız, bu belirtiler kahvaltı öncesi de oluyorsa, kan şekerinizde düşüklük olabilir.

Kilolu kişilerde hipoglisemi atakları daha sık görülüyorsa da, normal kilolu ancak egzersiz yapmayan ve depresyon yaşayan kişilerde de kan şekeri düşüklüğü olabilir.
Bu kişilerin bir kısmı psikolog ve psikiyatrlarda depresyon tedavisi görürler.

Kan şekerinde düşme, genellikle sabah saat 11:00 ve öğleden sonra saat 16:00 civarında daha sık olur. Bu hastalar bu saatlerde biraz daha yorgun olurlar, hafif baş ağrısı, depresyon ve derin bir açlık hissederler. Bu nedenle de bu saatlerde çikolata, kek, pasta, kurabiye yer veya kola içerler. Bu gıdaları alan kişinin şikayetlerinde hafif düzelme olur.

Sabah 11’de oluşan kan şekeri düşüklüğünün nedeni sabah kahvaltıda yenen şekerli ve nişastalı gıdalardır. Öğle yemeğinde yenen tatlı ve nişastalı gıdalar da öğleden sonra, saat 16’da kan şekeri düşmesine neden olur. Buna karşılık sabah ve öğleyin proteinli gıda alanların kan şekerinde düşme pek olmaz. Kan şekeri düşünce yenen şekerli gıdalar 30 ila 60 dakika süreyle bir rahatlık sağlar, ama daha sonra kan şekeri tekrar düşer. Sonunda bu kişiler gün içinde kan şekerinde yükselme ve düşmeler yaşar ve bol miktarda şeker, çikolata ve buna benzer şekerli gıdalar tüketiler. Bu kişiler sabah kalktıklarında huzursuzdurlar, kavga etmeye ve tartışmaya eğilimlidirler, bir şeyler yedikten sonra rahatlarlar.

BADEM ŞEKERİ: BADEM ŞEKERİ hakkında henüz açıklama yapılmamış. Üye Olun, ilk Açıklamayı siz Yapın!
717 14 96

Kan şekeri düşüklüğü, yaşamı çok kötü etkileyen, iş verimini düşüren ve ruhsal bozukluk yapan bir durumdur. Sık görülen, ancak teşhis edilmeyen veya ü..
456 19 471

Göz Doktoru Doç. Dr. Deniz Oral göz kapağı düşüklüğünün nörolojik hastalıkların habercisi olabileceğini belirtti. Uzmanlar göz kapağı düşüklüğünün ..
411 14 301

Uzmanlar Tip 2 diyabeti ve diğer türleri anlattı. Doğru bilinen yanlışlar tedavi şekilleri nelerdir? Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen d..
362 14 207

Gaucher hastalığı nadir, kalıtsal metabolik bir hastalıktır özellikle bazı yağlar (lipitler), özellikle kemik iliği, dalak ve karaciğer içinde glikoli..
159 20 321

Glukagon açlık kan şekeri düzeylerini korumak için ve çok düşük glukoz düzeylerini yükseltmek için salgılanır. Glukagon kan şekeri (glikoz) düzeylerin..
824 15 506

ŞİŞMANLIK VE ATHEROSKLEROZ: Şişman kişilerde kan lipidleri ve özellikle trigliserid-ler yüksek bulunmaktadır. Bu kişilerde atheroskleroz şişman olmaya..
157 24 555

Diyabet riskinden korunmak ve iyileşmek için yemeklerden sonra yürümek oldukça etkili. Her yemekten sonra 15 dakikalık kısa bir yürüyüş kan şekeri..
946 11 815

Türkiye’de özellikle gitgide artan obez insanların sayısı, şeker hastalarıyla orantılı olarak artıyor. Şekerin iki olumsuz etkisi de bizi durduramıyor..
832 24 533

Dengeli bir diyetle diyabetten kurtulmak mümkün. Tip 1 ve tip 2 diyabette glikoz seviyesini yönetebilmek sizin elinizde. Karbonhidratı kesmek ya da..
395 7 563

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral, aşırı terlemenin hemen hemen sürekli olarak devam etmesi ve kişinin günlük..
573 22 126

Fazla kilolu olmak gebeliği olumsuz etkiliyor. Doğumdan önce de sonra da gebe kalmadan önce de normal kiloya sahip olmak önemli. Şişmanlık ya da ob..
578 8 663