Doktor Tv Banner

Kan Grubuna Göre Diyet

Kan Grubuna Göre Diyet
21 0 66

A Grubu’nun özellikleri:Onlar ilk vejetaryenlerdir.Sindirim sistemi duyarlıdır.Bağışıklık sistemi dayanıklıdır.Yerleşik beslenme ve çevre koşullarına kolayca uyum sağlar.Stresi yenebilir.Güçlü ve sağlıklı kalması için sebze ağırlıklı diyet uygulamalıdır.

A Grubu’nun yemesi gerekenler:Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzelerBalık ya da tavuk etiSebze (daha çok çiğ ya da buharda pişirilerek)Brokoli, havuç, balkabağı, ıspanak, sarmısakErik, vişne gibi meyveler

A Grubu’nun yememesi gerekenler:Kırmızı et (Bu gruptakiler et yedikleri zaman ağırlık hisseder, enerji kaybına uğrarlar. Ayrıca et yağ olarak vücutta depolanır.)Sütlü besinler (metabolizmayı yavaşlatır)Salam, sosis, kavurma.Biber, domates, patates ve lahanaTropikal meyvelerMandalina, portakal gibi turunçgiller

Sağlık riskleri:Bağışıklık sistemiKalp hastalıklarıKanserDiyabetSindirim sisteminden kaynaklanan vücut su toplaması

Uygun sporlar:Tai Chi ( 30- 45 dakika) haftada 3-5 kez Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5 kez Hızlı yürüme (30 dakika) haftada 2-3 kezYüzme (30 dakika) haftada 3-4 kezDans (30-45 dakika) haftada 2-3 kezAerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez Gerinme (15 dakika) haftada 3-5 kez

A Grubu için diyet örneği:Sabah:1 bardak limonlu su (kalkar kalkmaz)1 küçük kase sütle karıştırılmış yulaf1 bardak greyfurt suyuKahve veya ot çayıÖğle:Beyaz peynirli marul salatası (taze soğan, salatalık, beyaz peynir, limon ve taze nane, marul)1 dilim ekmekElmaOt çayıİkindi:2 dilim limonlu kek2 erikYeşil çay ya da suAkşam:Lazanya/Brokoli/ Yoğurt1 kadeh kırmızı şarap

Öneriler:Mümkün olduğunca doğal besin alın.B12 vitamini eksikliğine karşı tedbirli olun.Dozunun yüksek olmaması koşuluyla C vitamini takviyesi alın. (250 miligramı aşmamalı.)Orta yaşlılar günde 300-600 miligram kalsiyum takviyesi almalı. Bildiğiniz gibi vücut demir ihtiyacını kırmızı etten giderir. A grubunun diyetinde kırmızı et bulunmadığı için doktor kontrolünde demir takviyesi yapılmalıdır.

B Grubu’nun özellikleri

Sindirim sistemi dayanıklıdır.Beslenmede katı kuralcı değildir.Sütlü besinlere ilgi duyabilir.Strese karşı yaratıcılığını kullanır.Formda kalabilmek için fiziksel ve zihinsel faaliyetler arasında denge kurması gerekir.

B Grubu’nun yemesi gerekenler:Sütlü besinlerDana ve hindi etiBalık (İstakoz, karides, kalamar, midye gibi kabuklu deniz ürünleri hariç)ZeytinyağıYeşil yapraklı sebzeler (4-5 öğün)Patates, lahana ve mantar

B Grubu’nun yememesi gerekenler:Mısır, buğday, mercimek, fındık ve susamKuzu ya da tavşan etiPiliç ve tavuk etiSusam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağıZeytin

Sağlık riskleri:YorgunlukBağışıklık sistemi düzensizlikleriKan şekerinin düşmesi Uygun sporlar:Aerobik (45-60 dakika) haftada 3 kezBisiklet (45-60 dakika) haftada 3 kezYüzme (30-45 dakika) haftada 3 kezGolf (60 dakika) haftada 2 kezHatha Yoga (45 dakika) haftada 2 kez B Grubu için diyet örneği:Kahvaltı:Meyve kokteyli2 dilim mısır ekmeği2 dilim beyaz peynir1 haşlanmış yumurtaYeşil çayÖğle:Marul, salatalık, peynir,zeytinyağı ve limonlu salata1 muzOt çayıİkindi:1 dilim elmalı kekOt çayıAkşam:Kuzu pirzolasıEsmer pirinç pilavıHaşlanmış sebzeYoğurt1 kadeh şarap Öneriler:Sütlü besinlere tepki gösteriyorsanız soya ürünlerini kullanın.Bu beslenme planını aynen uyguluyorsanız vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacınız yoktur.Piliç etinde bulunan bazı maddeler bu kan grubundakilere zarar verebilir.

AB GrubuA ve B gruplarının karışımından oluşan bu kan grubu çok ender olarak görülür. Doğu ve batıda farklı ulusların birbirine karışması sonucunda ortaya çıkmıştır. M.S. 900 yıllarından itibaren oluşan ve en yeni kan grubu olan AB grubuna dünyadaki insanların ancak yüzde 5′i dahildir. Bu gruptaki insanların bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Ancak bazı kanser türlerine yakalanma riskleri vardır. AB Grubu’nun özellikleri A ile B’nin modern karışımıdır.Çevresel değişikliklerden kaynaklanan beslenme özellikleri gösterir.Sindirim sistemi çok duyarlıdır.Bağışıklık sistemi çok güçlüdür.Stresi yenmek için zihinsel faaliyetlerden yararlanabilir.A ve B grubu için sakıncalı olan yiyecekler bu grup için de sakıncalıdır. AB Grubu’nun yemesi gerekenler:Domates ,Deniz ürünleri,Süt ürünleri Sebze,Koyun, tavşan ve hindi eti,Yoğurt,Yumurta ,AB Grubu’nun yememesi gerekenler:Dana ve sığır eti (Et vücutta yağ olarak depolanır.)Tavuk ve piliç etiSarımsak, biber, sirke,Hayvansal yağlar Sağlık riskleri:Yaşlılık ve çocuk hastalıklarıAlerjilerAstım ve saman nezlesiBağışıklık sistemiyle ilgili sorunlarKan hastalıklarıKalp ve damar hastalıklarıDiyabetEnfeksiyon hastalıklarıKaraciğer hastalıklarıCilt sorunlarıKadınların üreme organlarında sorunlar.

Uygun sporlar:Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5 kezGolf (60 dakika) haftada 2-3 kezBisiklet (60 dakika) haftada 2-3 kezYüzme ( 30 dakika) haftada 3-4 kezDans (30-45 dakika) haftada 2-3 kezAerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

AB Grubu için diyet örneği:Sabah: Limonlu su (Kalkar kalkmaz)1 bardak greyfurt suyu2 dilim mısır ekmeği2 dilim beyaz peynirKahveÖğle:100 gram haşlanmış hindi göğüs eti2 dilim kepek ekmeğiSalata2 erikOt çayıİkindi:1 dilim peynirli kekOt çayıAkşam:OmletÇok az yağda pişmiş sebzeKarışık meyve salatasıKafeinsiz kahveİstenirse 1 kadeh kırmızı şarap Öneriler:Et yerken yanında mutlaka sebze yeyin.Mide asidi az olduğundan azar azar ama sık sık yemek yiyin.

C vitamini takviyesi alın.

0 Grubu

0 Grubu’nun özellikleri:Grubu’nda olanlar ilk insanları simgeler.Et yemeye bayılırlarSindirim sistemleri sağlamdırBağışıklık sistemleri fazla hareketlidirDiyet yapmaya ve çevreye uymaya zor alışırlarStresten kurtulmak için fiziksel faaliyetlere ağırlık verirlerEnerjik ve ince kalabilmek için metabolizmalarının hızlanması gerekir.

0 Grubu’nun yemesi gerekenler:

Kırmızı etKaraciğerBeyaz etBalık ve deniz ürünleri.İyotlu tuzIspanak ve brokoli 0 Grubu’nun yememesi gerekenler:Tahıl ürünleriEkmekTaneli sebzelerBuğday (Buğdayda bulunan gluten maddesi, 0 grubundaki kişilerin kilo vermesini engellediği için buğday unundan yapılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır) Süt ürünleri ve yumurtaSıvı yağ (özellikle de zeytinyağı). Sağlık riskleri:ÜlserMafsal iltihabı Uygun sporlar:Aerobik (40-60 dk.) haftada 3-4 kezYüzme (30-45 dakika) haftada 3-4 kezJogging (30 dakika) haftada 3-4 kezAğırlık kaldırma (30 dakika) haftada 3 kez

0 Grubu için diyet örneği:Sabah:2 dilim mısır ekmeği,tereyağı ya da fındık ezmesi180 gram sebze suyuMuzYeşil çay ya da ot çayıÖğle:180 gram haşlanmış dana etiIspanak salatasıElma veya ananasSu ya da sodaİkindi:1 dilim elmalı kekYeşil çay ya da ot çayıAkşam:Kuzu pirzolaHaşlanmış brokoliHaşlanmış patatesKarışık mevsim meyveleriBira ya da şarap (bir kadeh)

Öneriler:Vitamin ve mineral takviyesi alın. (Özellikle B ve K vitaminleri)0 kan grubundakilere uygun yiyeceklerde C vitamini ve D vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden ekstra olarak C ve D vitamini almanız gerekmez.Kanın pıhtılaşma gücü zayıf olduğu için doktora danışmadan A vitamini takviyesi almayın.Süt ve sütlü besinler diyet listesinde bulunmadığı ve vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanmadığı için çeşitli haplarla kalsiyum takviyesi alın.

Not:Doktorunuza danışmadan diyetler başlamayınız.

Lezzetli ve Hafif Diyet Muhallebi

Muhallebiyi ve sütlü tatlıları sevenlere özel hafif ve diyet bir tarif.. Malzemeler 750 ml diyet süt 3 yemek kaşığı nişasta Diyet sıvı tatlan..
693 24 140
Diyet Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Her güne başlarken diyet yapan bir kişi olarak farklı uyanırız. Vücudumuz da kararlarımız da değişiyordur. Nature dergisinde yayınlanan bir ara..
468 14 229
Diyet Sodadan Vazgeçmek İçin Sebepler

Diyet sodalarda yapay tatlandırıcılar bulunur. Şekerden daha yoğun bir tat alırsınız. Bu maddeler şekerin yaptığı etkilere sahiptir. Vücudun yağ d..
861 21 623
Bir Rulo Suşide Bile Yüksek Kalori Var

Özellikle beslenmesine dikkat edenler diyet yapanlar suşiden kaçınmalı. Oldukça kalorili bir yiyecek. Bir adedinde 350 kalori var. İngiliz diyet uz..
809 24 607
Genetik Haritasına Göre Kanser Tedavisi

Gen haritasına bakılarak kişiye özel bir kemoterapi ve kanser tedavisi programı uygulanıyor. Tayvan Üniversitesi'nde yapılan araştırma; gen haritas..
937 14 280
Sağlıklı Beslenme ve Diyetin Faydaları

Diyet sürecini sıkıntılı değil eğlenceli ve hayata bağlı olarak geçirin. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında hizmet veren Diyetkolik..
381 7 397
Yeni Bir Kan Grubu Bulundu

A, B, AB ve 0 kan gruplarında Bombay adlı yeni bir kan grubu daha olduğu bildirildi. 250 binde bir görülüyor. A, B, AB ve 0 gibi bilinen kan grupla..
660 9 304
Fazla Kilolarımızdan Neden Kurtulamıyoruz?

Diyette yaptığımız en kritik hatalar nelerdir? Diyetimizi aslında erkekler mi sabote eder? Neden bir türlü istediğimiz kiloya ulaşamıyoruz? Diyetis..
937 19 213
Hastalıklardan Korunmak İçin Böyle Beslenin

Taş devri diyeti geri döndü. Sağlıklı kalabilmek, hastalıklara karşı korunabilmek ve iyileşebilmek için nasıl beslenmeli? İşte taş devri diyeti.. S..
207 14 642
Düşük Kalorili İçecekler Diyabet Sebebi

Diyet içecekler sanıldığı gibi sağlıklı değil.. Hem aksine kilo almaya yarar hem de diyabete sebep olur. Diyet içeceklerin diğer zararları neler.. ..
634 4 685
Depresyonun Sebebi Bunlar Olabilir mi?

Amerika’da yapılan araştırmalara göre bazı içecekler depresyon riskini tetikliyor. Kafein de dahil içecekleri ölçülü tüketmeliyiz.. Amerikalı bilim..
385 18 592
Eşinizi Diyet Yapmaya Teşvik Edin

Diyet ortak bir evde yapılıyorsa partnerlerin ve insanların birbirini desteklemesi önemlidir. Sağlıksız diyet seçimlerinden uzak durmaya da yardım..
435 4 172
Diyet Hataları ve Kaçınma Yolları-1

Diyet hataları kilomuzu etkiler ve sağlıksız kilo almaya ya da vermeye neden olur. Asla moda ve şok diyetlere kanmayın ve uygulamayın. Herkesin bü..
578 24 769
Diyet Soda Dişler İçin Zararlı

Diyet sodanın fazla miktarda tüketimi tıpkı gazlı ve şekerli çok soğuk ve çok sıcak içecekler gibi dişlere kötü etki yapar. Normal mineralli su ta..
292 19 681
Kadınların diyeti en fazla sekiz gün sürüyor

Kadınlar diyet yapmaya 8 gün dayanabiliyor, 9’uncu gün ise yediklerine dikkat etmiyorlar. İngiltere’de yapılan bir araştırmada,..İngiltere’de yapılan ..
831 17 243