Doktor Tv Banner

Kan Dolasimi Sistemi Buyuk Kucuk Sistem

Kan Dolasimi Sistemi Buyuk Kucuk Sistem
44 2 50

Kan Dolaşım Sistemi, Kan Dolaşım Sistemleri

Kan Dolaşımı Sistemi Genel Olarak İki Bölümde İncelenir:

1. Büyük kan dolaşım sistemi

2. Küçük kan dolaşım sistemi

Büyük kan dolaşımı sisteminde kan, sol karıncıktan aort atardamarıyla çıkarak tüm vücuda dağılır, sonra üst ve alt ana top­lardamarlarla kalbin sağ kulakçığına gelir.

Küçük kan dolaşımı sisteminde, sağ kulakçığa gelmiş oksijensiz kan sağ karıncığa geçer ve sağ karıncıktan akciğer atardamarıyla çıkıp akciğerlere girer. Akciğerlerde tekrar oksijenlenen kan, akciğer toplardamarlarıyla sol karıncığa döner.

Kan dolaşımını düzenleyen kalptir. Kalp çok düzenli ola­rak kasılma (sistol) ve gevşeme (diyastol) hareketleri yapar. Kalbin her iki kulakçığı aynı zamanda kasılır ya da gevşer ve kulakçıkların hareketlerini karıncıkların kasılıp gevşeme hare­ketleri izler. İçi kan dolu olan kulakçıkların birlikte kasılmalarıyla sol kulakçıktaki kan ikili kapakçık yoluyla sol karıncı­ğa gelirken sağ kulakçıktaki kan da üçlü kapakçık (sigma kapakçığı) yoluyla sağ karıncığa geçer, içlerindeki kanı karıncık­lara vermiş olan kulakçıklar tekrar gevşer ve bu gevşeme sı­rasında da yeniden kan emerler. Kulakçıkların gevşemesini, karıncıkların kasılma hareketi izler. Karıncıklar kasılınca iç­lerindeki kana basınç yaparlar. Bu basınç sonucu sağ karın­cıktaki kan, üçlü kapakçığın kapanması üzerine, sağ kulakçı­ğa dönemeyeceği için, akciğer atardamarının ağzındaki üçlü kapakçığı açarak akciğer atardamarına girer. Sol karıncıktaki kan da aynı şekilde aorta geçer. Kanlarını atardamarlara veren karıncıkların gevşemesi sırasında aort ve akciğer atardamarlarındaki kan, üçlü kapakçıklar nedeniyle geri dönemez.

Kal­bin atışı (atım) sayısı, karıncıkların bir kez kasıldığını, kalp vuruşunun kaybolması ise karıncıkların bir kez gevşediğini gösterir. Kal­bin bu kasılma sayısı, yani vuruşu, yetişkinlerde 70-80, çocuk­ların ilk yaşlarında 100 kezdir. Sol karıncık her kasılışında aorta 60-70 santimetre küp kan verir. Sağ karıncık da her kası­lışında aynı miktar kanı akciğer toplardamarına geçirir. Böy­lece, karıncıkların birlikte hareketlerinde atardamarlara top­lam 120-140 santimetre küp kan verilebilmektedir. Enerji gerek­tiren hareketli işlerde bu miktar biraz artar. Bir kişinin bile­ğindeki, şakaklarındaki ya da boynundaki atardamarlara (şah damarına) parmağın ucuyla dokunulduğunda, atardamarın par­mağa vurduğu hissedilir. Bu vuruş, sol karıncığın her kasılışı ile atardamarlara aort yoluyla kan geldiğini gösterir. Damarın vurması ise, esnekliği nedeniyle, atardamarların şişip inmesin­den ötürüdür. Atardamarların bu hareketine vuru (nabız) adı verilir. Bir başka deyimle, nabız, karıncıkların kasılıp gevşedi­ğinin başka bir göstergesidir. Sağ karıncık atardamarı doğru­dan akciğere gittiğinden, sağ karıncığın ya da kulakçıkların ka­sılıp gevşemeleri bu yolla anlaşılamaz. Kalbin sağ kulakçık ile sağ karıncığında karbon dioksitçe zengin olduğu halde oksijen­ce zayıf olan koyu kırmızı renkli kan (pis kan) bulunur. Pis kan, akciğer atardamarıyla akciğerlere giderek içindeki karbondioksiti bırakır, yerine oksijen alarak açık kırmızı renk olur ve tekrar kalbin sol bölümüne, yani sol kulakçığa oradan da sol karıncığa geçer. Buna göre, kalbin sol bölümü oksijence zen­gin, açık kırmızı renkli kanın bulunduğu yerdir.

Bütün bu sistem aksaksız çalışmalıdır. Dolaşım bozukluk­larından ötürü birçok hastalıklar ortaya çıkabilir ve bu hasta­lıklar bulundukları yere göre adlandırılırlar.

Aşı Takip Sistemi Düzenlemesi

Sağlık Bakanlığı yeni bir projeye imza atıyor. Her aşıya bir kimlik numarası verilecek ve aşı takip sistemi kurulacak. Sağlık Bakanlığı, aşı güvenl..
596 9 689
Kalp ve Tansiyon İlaçları Ödenecek

SGK’dan kalp ve tansiyon hastalarına müjde.. Artık sistem bu ilaçları ödeyecek ve alımı kolaylaşacak. Kalp ve tansiyon rahatsızlıklarında yeni gelişme..
213 11 200
Damar İziyle Kimlik Doğrulama

Konya’da uygulanmaya başlanan avuç içi damar izi kimlik doğrulama ile şikayet dilekçelerinde azalmalar görüldü.. Pilot il olarak Konya'da uygulanma..
580 22 93
Beyinde Yeni Bir Kanalizasyon Keşfedildi

Bazı ciddi beyin rahatsızlıklarına karşı beyinde yeni bir kanalizasyon merkezi keşfedildi. Beyin bu yolla zararlı atıkları atıyor..   ..
955 18 161
Anne Sütü Uygulamasında Son Gelişme

Anne sütü bankası uygulması bakanlık tarafından yürütülüyor. Erken doğan ve yeni doğan bebeklerde hayati önem taşıyan anne sütü çok önemli.. Sağlık..
338 24 377
Bağışıklık Sistemi Kanserle Savaşı Destekliyor

Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında kanser hücreleri de saldırıya geçiyor. Bu saldırganlar vücut dokularına yerleşir. Çalışmalarda, dengesi ..
878 7 93
Kaplıcaya Gitmeden Önce Check-up Yaptırın

Uzmanlar kaplıcaya gitmeyi düşünenlere bir uyarıda bulunuyor. Önce mini bir check-up ile durumunuzu kontrol ettirin kaplıcaya elverişli olmayabilirsin..
317 9 144
Hızlı ve Pratik Fıtık Ameliyatı

Ağrı’da bir hastanede uygulanan kapalı cerrahi yöntemle hastalar fıtık ameliyatını hemen olup aynı gün taburcu ediliyor. Ağrı'da uygulanmaya başlan..
383 17 646
Reddedilen Kişiler Beyin Kimyasallarıyla Rahatlayabilir

Başkaları tarafından reddedilen kişilerin beyninde salgılanan doğal kimyasallar rahatlamayı sağlıyor. Bu doğal ağrı kesici kimyasal ile fiziksel o..
636 21 775
Derin Ven Trombozu İle Yaşamak

Uzun uçuşlarda alkol ve uyku hapından uzak durun. Uyanık kalın ve hatta 2 saatte bir kalkıp mümkünse dolaşın. Kasları hareketli tutmak bu rahat..
318 20 247
Cinselliği Güçlendiren Bitkiler ve Özellikleri

Lavanta başta olmak üzere bu bitkiler cinsel hayatınızı canlandıracak. İşte seks hayatınıza renk katacak bitkiler.. Mutfağınızda bulunan birçok bit..
720 10 426
Rahminden 2 Kilo Tümör Çıktı

47 yaşındaki F.G.’nin rahminden ameliyatla futbol topu büyüklüğünde 2 kg tümör çıkartıldı. Kapalı sistem ameliyatlarla ancak bu tarz operasyonlar yapı..
504 11 672
Kulak Masajı İle Tüm Ağrılara Son

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Haluk Otman, son teknoloji kulak masajı ile tüm ağrılar giderilebiliyor. Kulak masajı gizli kalmış bir reflex..
617 23 515
Çocukları Aşırı Yemekten Uzak Tutmanın Yolları

Küçük tabak ve kase kullanarak çocukların gereksiz yemek tüketimini önlemek mümkün. Yeni bir çalışmaya göre her yaştan kişinin düştüğü bir tuza..
618 22 231
Seks İçin İyi ve Kötü Yiyecekler

Sadece birkaç mum yakıp müzik dinleyip seksi hissetmek mümkün olmayabilir. Sağlıklı yaşam tarzı ile daha iyi hissedebiliriz. Yiyeceklerle cinsel y..
691 4 150