Doktor Tv Banner

Kalp Ve Dolaşım Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Kalp ve Dolaşım Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
27 0 28

Yaşam için çok önemli bir görevi üstlenmiş olan kalbimiz so göğüs boşluğunda yer alır. Ortalama ağırlığı 275-300 g olup, yumruk büyüklüğündedir. Görevi vücudumuza gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyan kanın dolaşımını sağlamaktır.

Kasılma ve gevşeme hareketleri yapan özel bir kas doku­sunda yapılmıştır, 3 tabakadan oluşur:

1. Perikart (dış zar)

2. Miyokart (kalp kası)

3. Endokart (iç zar)

Kalpte 4 odacık vardır. Üstte, sağ ve sol olmak üzere ilk ku­lakçık (atrium); altta ise sağ ve sol karıncıklar (vantriküller). Ku­lakçık ve karıncıklar arasında ve karıncıklardan çıkan atarda­mar ağızlarında birer kapak vardır. Kalbimizde 4 adet kapak bulunmaktadır.

Kalp kendisine gelen kanı gevşeyerek toplar ve kasılarak damarlar içine doğru pompalar. Kalbin 4 odacığmdan 2’si gev­şeme dönemindeyken diğer 2’si de kasılma dönemindedir. Ka­sılma ve gevşeme hareketleri düzenli, otomatik bir şekilde yapı­lır. Bu hareketler vücudun kan ihtiyacına göre gerektiğinde artı­rılır, gerekirse azaltılır. Kalp ve atardamar ağızlarındaki kapak­lar açılıp kapanarak kanın dolaşımına yardım ederler.

Kulakçıklara vücuttan kan getiren toplardamarlar açılır, ka­rıncıklardan ise vücuda kan götüren atardamarlar çıkar. Atardamar ve toplardamarlar dokularda ince kılcal damarlar aracılı­ğıyla ağızlaşırlar. Kalbin sağ kulakçığına üst ve alt toplardamar açılır. Üst toplardamarlar vücudun üst bölümünün (baş, boyun, göğüs ve kollar) kirli kanını toplar.

Alt ana toplardamar ise vücudun alt bölümünün (karın ve bacaklar) kirli kanını toplar. Sağ kulakçıkta toplanan bu kirli kan bir kapak aracılığıyla sağ karıncığa boşalır. SağJcarıncık bu ka­nı kasılmayla kendisinden çıkan akciğer atardamarı (pulmoner arter) aracılığıyla akciğerlere gönderir. Akciğer atardamarı ağ­zında pulmoner kapak bulunur.

merkezi sağ kulakçıktadır. Bu merkezin faaliyeti bozulduğunda başka anormal merkezler faaliyete geçmektedir. Sağ kulakçıkta bulunan merkezden çıkan elektriksel uyarılar özel iletim yollarıy­la kulakçık ve karıncıklara yayılır ve bu uyarıları alan kalp kası da kasılma ve gevşeme işlemlerini sürdürür. Kalpte uyarı çıkaran merkez, sinirsel ve hormonal merkezlerle kontrol edilir. Birtakım ilaçlar, kimyasal maddeler bu merkezin faaliyetini değiştirebilir­ler.

Doğal olarak böylesine karmaşık, inanılmaz, ama düzenli bir işlevi sürdüren kalp kasının diğer dokular gibi beslenmeye ve enerjiye ihtiyacı vardır. Kalp kası, kendi özel damarları aracılı­ğıyla beslenir. Ana atardamardan çıkan bu damarlara koroner arter adını vermekteyiz. Koroner arterler sağ ve sol olmak üze­re iki tanedir. Sol koroner arter, bir sol ana koroner arter ve iki dalı şeklindedir. Sol koroner arter kalbin daha geniş bir bölümü­nü beslediği için daha önemlidir. İki dalı, sol inen arter (LAD-Sol anterior dessinding) ve dolaşan arter (Cx Sirkumfleks) adını alır. Bu arterlerin de her birinin ayrı ayrı önemli yan dalları vardır.

İşte fonksiyonları ve yapıları kısaca özetlenen kalbimizdeki bu yapılarda örneğin kapaklarda meydana gelecek bozukluklar, daralma, iyi kapanmama gibi durumlar, koroner arter hastalığı dolayısıyla kalp kasının yeterince beslenememesi veya kalınlaş­ması, incelmesi veya başka hastalıklar dolayısıyla kalbin daha fazla yük altında kalması gibi durumlar onun fonksiyonlarını bo­zacak ve çeşitli kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına neden ola­caktır. Bu hastalıklardan bir kısmı doğuştan itibaren vardır. Di­ğer bir kısmı ise sonradan ortaya çıkar.

Akciğerlere gelen kan kılcal damarlar aracılığıyla havayla temas ederek temizlenir. Karbon dioksit atılır. İyi oksijenlenmiş olarak akciğer toplardamarlarıma sol kulakçığa döner. Sol kulak­çık bu temiz kanı mitral kapak denilen kapak aracılığıyla sol ka­rıncığa boşaltır. Sol karıncığa boşalan bu kan, sol sarmaktan çı­kan aorta (ana atardamar) atılır ve ana atardamar ve kolları yardımıyla tüm vücuda yayılır. Sol karıncık ile ana atardamar a-rasında aort kapağı bulunur. Kan, dokularda oksijen ve besin maddaleri bıraktıktan sonra, kılcal damarlar (kapîler damarlar) ve toplardamarlar aracılığıyla sağ kalbe döner ve böylece dola­şım sağlanmış olur.

Sağlıklı erişkin kişilerde bu kan dolaşımı dakikada 60-80 defa yapılır. Günde ortalama 100 000 defa kalbimiz çarpar. Egzersiz sırasında bu sayı çoğalır. Çocuklarda 80-120/dk ara­sındadır. Kalp dakikada ortalama, m2 başına 2,5-4 litre kanı dolaşıma verir. Yani kalbimiz dakikada ortalam 4,5-6,5 litre, sa­atte 150-200 litre, günde 5 000 litre kanı pompalamaktadır. Dolaşım sistemimizin (toplardamarlar ve atardamarlar) uzunlu-ğuysa yaklaşık 12 000 mil’dir.

Kalp bu görevini kasılma (sistol) ve gevşeme (diastol) adını verdiğimiz hareketlerle ve bir emme basma tulumba gibi yapar.

Kalp kası bu işlemini otomatik olarak kendisine gelen elek­triksel uyarıyla gerçekleştirir. Ancak kalbin uyarılma işlevi belirli bir düzen içinde meydana gelir. Normalde kalbin uyarı çıkaran

Kalp ve Tansiyon İlaçları Ödenecek

SGK’dan kalp ve tansiyon hastalarına müjde.. Artık sistem bu ilaçları ödeyecek ve alımı kolaylaşacak. Kalp ve tansiyon rahatsızlıklarında yeni gelişme..
241 25 561
Kalp Kriziniz Tetikleyen Kalsiyum Hapları

Amerika’da yapılan araştırmalara göre özellikle erkeklerde kalp krizini tetikleyen nedenlerin başında kalsiyum hapları geliyor.. Amerikan “Jama In..
349 18 679
Fındığın Şifa Dağıtan Yararları Nelerdir?

Vücuda çok gerekli olan fındık meyvesinde bulunan besin değerleri enerji vermesinin yanında birçok hastalığa iyi geliyor ve bizi koruyor.. Fındık v..
843 21 557
Grip Aşısı Kalbi Koruyor mu?

Ateşli ve ağrılı hastalıklar özellikle grip kalbi yoruyor. Grip aşısı olarak gripten ve benzeri hastalıklardan korunmak aynı zamanda kalbi de koruyor...
753 25 814
Girya Egzersizlerinde Bilmeniz Gereken 3 Şey

Girya egzersizleri kas güçlendirme kas yapılandırma ve devamını sağlamaya dayalı egzersizlerdir. Bu ağırlık egzersizi hakkında neler biliyoruz nel..
229 17 868
Kalp Krizi Geçirirken Yaşanan Belirtiler

Kalp krizi geçirdiğimizi veya birinin geçirdiğini nasıl anlarız? Kalp krizinin olası belirtileri.. Her insan kalbini günlük çalışma temposuna göre ..
299 26 121
Kalp Sağlığınız Tatil Yapmaya Elverişli mi?

Dr. Sertaç Yıldırım, tatile çıkmadan önce  kalp taraması öneriyor.. Bayındır Söğütözü Hastanesi Check-up bölümünden Dr. Sertaç Yıldırım, tatil..
357 20 444
Sülükler Hangi Alanda Kullanılacak?

Dolaşım sistemine enjekte edildiğinde sülük enzimlerinin onarıcı ve uyarıcı etkiye sahip olması onların tıpta kullanılmasını teşvik etti. Akdeniz S..
433 4 388
Parmaklarda Çomaklaşma Nedir, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhat Fındık, bir tür ortopedik bozukluk olan parmak çomaklaşmasını açıklıyor.. Parmaklarınızda görülen değişi..
794 15 429
Hareketsizlik İle Obezite İlişkisi

Komşuluk bitti yerini sanal teknoloji aldı. Sonuç obezite oldu. Gittikçe artan hareketsizliğe bağlı obeziteden nasıl kurtulunur? Samsun Medicana Ha..
585 25 535
Lif Alımının Artırılması Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Yüksek lifli gıdalar kalp damar hastalıklarından koruyor ve insanların sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. 1970’de bu konuyla ilgili başlatılan ..
723 4 497
Anti-Aging Nedir, Kimlere Nasıl Uygulanır?

Adı üzerinde yaşlanma karşıtı bir cilt bakımıdır. Peki yaptırmak sağlığa zararlı mı, kimlere ne zaman yapılmalı? Herkesin kendi genetik şifresine u..
372 10 202
Dash Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Estetikle zayıflamanın birleştiği Dash diyeti nedir, kimlere, nerede ve nasıl uygulanır? Yararları nelerdir? Soru cevap halinde öğrendik. Yaz önces..
986 6 821
Kedi Alerjisine Karşı Tedavi Çalışmaları Sürüyor

Bilim adamları kedi alerjisi olan kişiler için yeni bir tedavi yöntemi araştırıyor.   Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılar kedi tü..
631 22 779
Laym Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Laym Hastalığı, kene ısırması sonucu bir bakteri bulaşması ile sonuçlanan enfeksiyon kapma durumudur. Geyik ve fareleri ısıran bu keneler insanlar..
546 24 460