Kalidren 50Mg 20 Tablet

Kalidren 50mg 20 tablet
51 6 29

» Non Steroid Antienflamatuar

Etken Maddesi
Diklofenak Potasyum

KALIDREN 50 MG 20 F.TABLET

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.

FORMÜLÜ

Kalidren 50 mg Film Tablet; her bir film tablette, 50 mg diklofenak potasyum ve yardımcı madde olarak; opardy white, sarı demir oksit ve kırmızı demir oksit içerir.

ENDİKASYONLARI

Endikasyonları ana başlıklar halinde aşağıdaki gibidir: – Kas iskelet sisteminin post-travmatik veya diğer nedenlere bağlı tüm ağrılı enflamatuar durumları – Postoperatif ağrılar – Ağız, diş ve dişetinin enflamasyon veya cerrahi girişimlere bağlı ağrılı durumları – Yumuşak doku zedelenmeleri ve enflamasyonlarına bağlı ağrılar – Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ağrılı durumlar – Primer dismenore veya jinekolojik enfeksiyonlara bağlı ağrılar

KONTRENDİKASYONLARI

Kalidren, içerdiği maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir. Diklofenak; aspirin veya diğer non-steroidal antienflamatuar ilaçlarla astım, ürtiker ya da benzeri şekilde alerjik reaksiyonlar görülmüş hastalara verilmemelidir. Bu gibi hastalarda nadiren ağır, fatal olabilecek anafilaksi benzeri reaksiyonlar bildirilmiştir.

UYARILAR & ÖNLEMLER

Mide veya duodenal ülseri olanlarda, karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozulmuş kişilerde, kanamalı veya kanama eğiliminin arttığı hastalarda ve yaşlılarda dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklarda güvenilirliği ve etkinliği saptanmamıştır. Gebelikte ancak zorunlu ise etkili en düşük dozda kullanılmalıdır. Gebeliğin son üç ayında kullanılması önerilmez. Mutad dozlarda anne sütüne geçer, bu nedenle emziren annelerde kullanılması önerilmez.

YAN ETKİLER

Kalidren (diklofenak potasyum) genellikle iyi tolere edilir. Gastrointestinal sistemde; dispeptik şikayetler, epigastrik ağrı, bulantı, kusma, ülserasyon, kanama ve perforasyon görülebilir. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uykusuzluk, anksiyete gibi bazı santral sinir sistemi yakınmalarının yanısıra serum transaminazlarında hafif yükselmeler, hepatit, deride kızarıklık, kaşıntı, ürtiker, trombosit agregasyonunun inhibisyonu, kanama zamanının uzaması seyrek olarak görülebilecek yan etkilerdir. Nadiren sıvı retansiyonu ve ödem oluşabileceği bildirilmiştir.

ETKİLEŞİMLER

Furosemid, tiazid gibi bazı diüretik ilaçların natriüretik, diüretik ve antihipertansif etkinliklerini azaltabilir. Ayrıca potasyum tutucu diüretiklerle birlikte kullanıldığında serum potasyum düzeyi yükselebilir. Diklofenak kullanan hastalarda plazma lityum konsantrasyonu yükselebileceğinden lityum dozu ayarlanmalıdır. Steroid antienflamatuarlar olan glukokortikoidlerle, non-steroidal antienflamatuar ilaçların birlikte kullanılması gastrointestinal yan etkileri şiddetlendirebilir. Aspirin ve antikoagülan ilaçlarla birlikte kullanılması da önerilmemektedir. Tek tük bildirilen kan şekeri düzey değişiklikleri nedeniyle antidiabetiklerin dozu ayarlanmalıdır. Digoksin, metotreksat ve siklosporin toksisiteleri de artabilir.

DOZU & KULLANIM ŞEKLİ

Başlangıç dozu hastalığın durumuna göre günde 100-150 mg’dır. Günlük dozun 200 mg’a yükseltilmesi genellikle yeterli olur. 7 yaşından büyük çocuklarda günde 1-2 tablet yeterli olur. Kalidren tablet bir miktar sıvı ile ve tercihan yemeklerden önce alınmalıdır. DOZ AŞIMI Spesifik bir antidotu olmadığından semptomatik tedavi uygulanır.

İlaç Fiyatı 3.66 TL

Reçeteli Verilir.

İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)

* DICLOFLAM 50 MG 10 DRAJE
* DOLOREX 50 MG 20 DRAJE
* DİKLOTEVA 50 MG 20 FİLM TABLET
* DICLOFLAM 50 MG 20 DRAJE
* CATAFLAM 50 MG 20 DRAJE

Sağlık Bakanlığı uyardı. Yeşil reçeteyle alınacak iki yeni ilaç hangileri? Sağlık Bakanlığı, ağrı kesici olarak kullanılan 'Cadefon 50/50 mg. Eferv..
971 15 669

Sağlık bakanlığından şok karar. Grip tedavisinden en yaygın olarak kullanılan Theraflu ilacı başka bir seviyeye geçecek. Piyasadan çekme nedeni nedir?..
386 16 586

Teknoloji hayatımızın her yerinde ve her an bu cihazlarla içli dışlı olmamız oldukça sağlıksız bir durum.. Son 30 yıldır tüm dünyada teknolojik ale..
633 22 736

Ertesi gün hapı aç karnına mı yoksa tok karnına mı alınır ve 2 tablet aynı anda mı yoksa ara vererek mi içilir?.
748 20 766

Sağlık bakanlığı tarafından ele geçirilen sahte haplar insan sağlığını tehdit ediyordu. Zayıflama ve cinsellik haplarından uzak durun.. Sağlık Baka..
396 19 358

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olduğu kadar çabuk, en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlacın kutusundan çıkan 2 tablet a..
922 24 320

Psikologlar 3 yaş altı çocuklara televizyon izletilmesine izin verilmesinin çok sakıncalı oluğunu belirttiler. İngiliz psikolog uyardı: “TV elektroni..
523 7 731

3 yaşından küçük çocuklara kesinlikle televizyon ve benzeri cihazlar seyrettirilmemeli. Psikolojik bakımdan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek ebev..
844 23 496

    1- Zayıflama tabletlerini kullanacaksanız Sağlık Bakanlığı onayına dikkat edin: Eğer kullanacağınız zayıflama tableti Sağlık Bakanl..
723 21 603

Doğal antioksidan almak için brokolive domates yiyin! Vücudunuzun ihtiyacı olan antioksidanı alabilmesi için, sebze-meyve ağırlıklı..
824 8 252

Kabızlık sorununa karşı kullanılan müshil özelliği olan bir bitkidir. Bağırsakları uyarır.Bağırsağın peristaltik hareketlerini artırıcı etkisi vardır...
969 7 639

Bazı ilaçları kırarak içmek ilacın faydasını engelliyor. Doç. Dr. Pelin Tanyeri doğru ilaç kullanımını anlatıyor… Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araş..
731 14 271