Doktor Tv Banner

Kalidren 50Mg 20 Tablet

Kalidren 50mg 20 tablet
92 0 24

» Non Steroid Antienflamatuar

Etken Maddesi

Diklofenak Potasyum

KALIDREN 50 MG 20 F.TABLET

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.

FORMÜLÜ

Kalidren 50 mg Film Tablet; her bir film tablette, 50 mg diklofenak potasyum ve yardımcı madde olarak; opardy white, sarı demir oksit ve kırmızı demir oksit içerir.

ENDİKASYONLARI

Endikasyonları ana başlıklar halinde aşağıdaki gibidir: - Kas iskelet sisteminin post-travmatik veya diğer nedenlere bağlı tüm ağrılı enflamatuar durumları - Postoperatif ağrılar - Ağız, diş ve dişetinin enflamasyon veya cerrahi girişimlere bağlı ağrılı durumları - Yumuşak doku zedelenmeleri ve enflamasyonlarına bağlı ağrılar - Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ağrılı durumlar - Primer dismenore veya jinekolojik enfeksiyonlara bağlı ağrılar

KONTRENDİKASYONLARI

Kalidren, içerdiği maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir. Diklofenak; aspirin veya diğer non-steroidal antienflamatuar ilaçlarla astım, ürtiker ya da benzeri şekilde alerjik reaksiyonlar görülmüş hastalara verilmemelidir. Bu gibi hastalarda nadiren ağır, fatal olabilecek anafilaksi benzeri reaksiyonlar bildirilmiştir.

UYARILAR & ÖNLEMLER

Mide veya duodenal ülseri olanlarda, karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozulmuş kişilerde, kanamalı veya kanama eğiliminin arttığı hastalarda ve yaşlılarda dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklarda güvenilirliği ve etkinliği saptanmamıştır. Gebelikte ancak zorunlu ise etkili en düşük dozda kullanılmalıdır. Gebeliğin son üç ayında kullanılması önerilmez. Mutad dozlarda anne sütüne geçer, bu nedenle emziren annelerde kullanılması önerilmez.

YAN ETKİLER

Kalidren (diklofenak potasyum) genellikle iyi tolere edilir. Gastrointestinal sistemde; dispeptik şikayetler, epigastrik ağrı, bulantı, kusma, ülserasyon, kanama ve perforasyon görülebilir. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uykusuzluk, anksiyete gibi bazı santral sinir sistemi yakınmalarının yanısıra serum transaminazlarında hafif yükselmeler, hepatit, deride kızarıklık, kaşıntı, ürtiker, trombosit agregasyonunun inhibisyonu, kanama zamanının uzaması seyrek olarak görülebilecek yan etkilerdir. Nadiren sıvı retansiyonu ve ödem oluşabileceği bildirilmiştir.

ETKİLEŞİMLER

Furosemid, tiazid gibi bazı diüretik ilaçların natriüretik, diüretik ve antihipertansif etkinliklerini azaltabilir. Ayrıca potasyum tutucu diüretiklerle birlikte kullanıldığında serum potasyum düzeyi yükselebilir. Diklofenak kullanan hastalarda plazma lityum konsantrasyonu yükselebileceğinden lityum dozu ayarlanmalıdır. Steroid antienflamatuarlar olan glukokortikoidlerle, non-steroidal antienflamatuar ilaçların birlikte kullanılması gastrointestinal yan etkileri şiddetlendirebilir. Aspirin ve antikoagülan ilaçlarla birlikte kullanılması da önerilmemektedir. Tek tük bildirilen kan şekeri düzey değişiklikleri nedeniyle antidiabetiklerin dozu ayarlanmalıdır. Digoksin, metotreksat ve siklosporin toksisiteleri de artabilir.

DOZU & KULLANIM ŞEKLİ

Başlangıç dozu hastalığın durumuna göre günde 100-150 mg'dır. Günlük dozun 200 mg'a yükseltilmesi genellikle yeterli olur. 7 yaşından büyük çocuklarda günde 1-2 tablet yeterli olur. Kalidren tablet bir miktar sıvı ile ve tercihan yemeklerden önce alınmalıdır. DOZ AŞIMI Spesifik bir antidotu olmadığından semptomatik tedavi uygulanır.

İlaç Fiyatı 3.66 TL

Reçeteli Verilir.

İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)

* DICLOFLAM 50 MG 10 DRAJE

* DOLOREX 50 MG 20 DRAJE

* DİKLOTEVA 50 MG 20 FİLM TABLET

* DICLOFLAM 50 MG 20 DRAJE

* CATAFLAM 50 MG 20 DRAJE

Theraflu Grip İlacı Piyasadan Toplatılacak

Sağlık bakanlığından şok karar. Grip tedavisinden en yaygın olarak kullanılan Theraflu ilacı başka bir seviyeye geçecek. Piyasadan çekme nedeni nedir?..
434 5 613
Teknolojik Cihazları Uzun Süre Kullanmamalıyız

Teknoloji hayatımızın her yerinde ve her an bu cihazlarla içli dışlı olmamız oldukça sağlıksız bir durum.. Son 30 yıldır tüm dünyada teknolojik ale..
799 26 327
Kaçak Zayıflama ve Cinsellik Hapları Yakalandı

Sağlık bakanlığı tarafından ele geçirilen sahte haplar insan sağlığını tehdit ediyordu. Zayıflama ve cinsellik haplarından uzak durun.. Sağlık Baka..
805 18 236
Hayıt Bitkisinin Sağlığa Olan Yararları

Orta Asya ve Akdeniz bölgelerinde yetişen küçük çalımsı bir ağaç meyvesidir.Orta Çağ’da keşişler, cinsel isteği azaltmak için hayıt meyvesini kullanmı..
775 5 604
Krokodil İlaçlar Ölümcül Düzeyde Olabilir

Krokodil olarak bilinen ölümcül ilaçlar ev yapımı şeklinde Rusya ve ABD’de hazırlanıp satılıyor. Bu ilacı kullananlarda bazı şüphelendirici yan et..
708 16 322
Mükemmel Soslu Tavuk Tarifi

Her mevsim muhteşem bir ikili olabilen yoğurt ve tavuk ile değişik bir tarif yapmaya ne dersiniz? Muhteşem yoğurt soslu tavuk tarifi.. Malzemeler: ..
420 13 819
Krizantem (Gümüş Düğme) Bitkisinin Faydaları

Doğu Avrupa, Balkanlar, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika’da sıkça kullanılır.Kısa bir çalı bitkisidir. Yüzyıllar boyunca geleneksel kullanım ve et..
354 14 443
Portakal Ne Sıklıkta Tüketilmeli?

Kış aylarında gribal hastalıklarından korunmak için C vitamini özellikle de portakal sıkça tüketilmeli. Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi portaka..
224 15 309
Anne Oteli Projesi Hizmete Girecek

Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan bu yöntem sayesinde, doğum sonrası bebekler annelerinden ayrılmayacak.. Türkiye'de ilk kez Sakarya Üniversitesi..
603 22 527
Menopozlu Kadınlarda Sıcak Basması Tedavisi

Bir ilaç firmasının son açıklamasına göre, menopozda sıcak basması tedavisiyle ilgili yeni bir potansiyel keşfedilmiştir. Menopozdaki kadınlarda o..
675 25 477
Zitromax Antibiyotiği Nelere Zarar Veriyor?

Zitromax isimli ilacın kaldırılması gündemde çünkü sağlığa ölümcük zararları olabileceği savunuluyor. Kalp ritmine karşı oldukça tehlikeli.. Amerik..
759 10 532
Uzak Mesafeli İlişkiler İnsanları Daha da Bağlıyor

Mesafeler gerçek ilişkilerde insanları birbirine daha da bağlar. Romantik anlamdaki şehirler ve ülkeler arası ilişkiler sevgiyi ve bağlılığı artır..
464 5 521
Mabet Ağacı (Ginkgo) Faydaları ve Özellikleri

Dünyada yer alan en eski ağaçlardan biridir. Tohumları binlerce yıldır sağlık şifa alanında kullanılır.Geleneksel Çin tıbbında yeri büyüktür. Pişmiş t..
710 23 239
Menopoz Nedir, Belirtileri Nasıl Baş Gösterir?

Kadınların bir dönemden itibaren girdikleri bir dönem. Menopozda çekinmek yersiz, peki bu dönemin özel belirtileri var mıdır? Menopoz kelime anlamı..
861 17 298
Hipotiroid Hastalığı İçin Tedavi Seçenekleri

Hipotiroid yani düşük tiroid salgılaması hastalığı için tek bir tedavi şekli yoktur. Doğru doktora gidip doğru ilaçları kullanmak gerekir. Zaman iç..
556 9 740