Doktor Tv Banner

Kadin Ureme Organi Sistemi İc Ve Dis Ureme

Kadin Ureme Organi Sistemi İc ve Dis Ureme
28 0 51

Kadın Üreme Organı, Kadın Üreme Sistemi

İnsan türünün sürekliliğini sağlayan üreme organı iki kısma ayrılır.

İç üreme organları; yumurtalık (Ovarium), Kanallar-Fallop Borusu, Döl Yatağı (Uterus), Hazne-Mihbil (Vajina)

Dış üreme organları; küçük ve büyük dudaklar, klitoris (bızır), hymen (kızlık zarı)

Kadın Üreme Organları

İç Üreme Organları

Yumurtalık: yumurtalık döl yatağı denen uterusun iki yanında bulunan badem şeklinde bir organdır. 4-5gr ağırlığındadır. Yeni doğan bir kız çocuğun her yumurtalığında yaklaşık olarak iki yüz bin kadar yumurta hücresi bulunur. Bu yumurta hücrelerinden biri adet gören genç kızda her ay yumurtalığın yüzeyine gelir ve oradan dışarı atılır. Döllenmeye hazır olan bu yumurta için en uygun yer döl yatağıdır. Eğer yumurta döllenip yerleşirse gebelik başlamış demektir.

Kanallar: yumurtalıktan atılan yumurtayı döl yatağına getiren organ, kanallardır. Kanalların bu görevi uç kısımlarının saçak şeklinde olması ile kolaylaşmıştır. Bu sayede dışarı atılan yumurta hücresini kolayca yakalayıp kanala sokar ve döl yatağına doğru hareket ettirir. Döllenme işi hemen her aman bu kanal içinde olur.

Döl yatağı: 100-150 gr ağırlığında armut biçiminde bir organdır. İçinde barındırdığı döllenmiş yumurtayı gebelik sonuna kadar dış etkilerden korur. Gebelik süresince çocuğun büyümesine ayak uydurarak doğuma yakın zamanlarda 1-1.5 kg kadar olur. Armuta benzetilen bu organın iki bölümü vardır.

Armutun geniş kısmı, gövdesi (Korpus)

Armutun sap tarafı, buraya rahmin ağzı (Kollum) da denir

Kollum doğum sırasında açılır. Gövde kısmı da bir motor vazifesi görür ve içindeki çocuğu aşağıya doğru iter.

Hazne (Vagina): 8-10 cm uzunluğundaki bu organ cinsi münasebette penisi içine alır. Yukarıdan aşağıya doğru kesiti H biçimindedir.

Bütün bu kadın içi üreme organları leğen kemiği içinde yer alır. Organların ön tarafında idrar kesesi, arka tarafında kalın bağırsağın son kısmı vardır. Karın zarı, (Periton) iç üreme organlarının dış yüzlerini bir örtü gibi kaplamıştır.

Hazne’nin alt kısmı ince bir mukoza plikası ile daraltılmıştır. Kızlık zarı denen bu oluşum ilk cinsel ilişkide yırtılır ve bu yüzden birçok ülkede namusun belli başlı ölçüsü olmuştur. Oysa, kızlık zarının çok çeşitleri vardır. Bunlardan bir tanesinde, zar tam anlamıyla bozulmadan durduğu halde, kadın yinede cinsel ilişkide bulunabilmektedir. Birçok kadın doğum doktoru, kızlık zarının doğum sırasında yırtıldığını görmüştür. Burada önemli olan kızlık zarının haznenin ağzını tamamen kapattığı durumdur. Buna (Atresia Hymenalis) denir. Genç kız adet görme çağına geldiği halde düzenli aylık ağrıların dışında hiç adet görmez ve evlendiğinde cinsel ilişkide bulunamaz. Adet kanı adet haznede birikmeye başlar ve zamanla bu organlarda deformasyon görülür. Ağrılar her geçen ay daha şiddetlenir.

Birçok şikayetlere sebep olabilen bu hastalığın tedavisi çok basittir. Bir bistüri ile kızlık zarı delinir. Her şey hemen normale döner.

Dış Üreme Organları

Ferç Nedir (Vulva): Bızır (Klitoris), Küçük ve büyük dudaklardan (Labium majör ve minör) meydana gelmiştir.

Adet Görme (Regle, Menstrasyon, Siklus) Nedir

Erişkin bir kadın yada genç kızda, ortalama 28 günde bir görülen kanamaya adet yada regle denir. Kanamanın zamanı, süresi, miktarı her kadında değişik olmakla beraber ortalama olarak 21-35 günde bir olur ve 2-8 gün kadar devam eder. Bunun dışında görülen kanamalar bir hastalığın işareti olabilir.

Kanama, döl yatağının içini örten zarın (mukozanın) hormonal etkilerle değişmesi ve sonunda dışarı atılmasıdır. Her seferinde bu böylece tekrarlanır.

Döl yatağı da her adetten sonra kendini döllenmiş bir yumurta için hazırlar. Rahmin mukoza denen iç kısmı gelişir, şişer. Döllenmiş bir yumurta için en ideal ortam böylece sağlanmış olur. Yumurta döllenip rahim içine gelirse bu ortamda büyür, gelişir ve 280 gün sonra küçücük bir insan yavrusuna dönüşür. Eğer yumurta döllenmezse bütün bu hazırlıklar boşa gitmiş olur. Rahim iç tabakasının atılmasından sonra yeni bir hazırlık devresi başlar.

Normal bir adet süresince kaybedilen kan miktarı 50-60 cc. Kadardır. Adet görme aslında birçok faktörlerin etkisi altında olan karışık bir olaydır. Kısaca değinirsek, aydan aya görülen o basit kanama beyin, hipofiz bezi ve yumurtalıkların karşılıklı etkileriyle ortaya çıkmaktadır.

Bu etkilerin sonucu adet ortalarına rastlayan günlerde, yumurtalardan gelişmiş bir yumurta hücresi atılmaktadır ki, buna yumurtlama denir.

Yumurtlama olmadan adet olabilmektedir. (Anovulatuar siklus) ancak, yumurtlama olmadan gebelik söz konusu olamaz. Bu bölümün başında da belirttiğimiz gibi, yeni doğan bir kız çocuğunun iki yumurtalığında toplam 400.000 kadar yumurta hücresi vardır. Ama her ay yaklaşık 1-2 tanesinin kullanıldığı düşünülürse, 30-35 yıl adet gören bir kadın, yumurtalarının ancak 50.000 tanesini kullanabilir.

Kadında yumurta hücresi: bilindiği gibi her canlının vücudu milyonlarca hücreden yapılmıştır. Bu milyonlarca hücreyi oluşturan ana hücre kadın yumurta hücresidir. İnsan vücudunun da en büyük hücresi olan yumurta hücresi sperm tarafından döllenince bölünerek çoğalmaya başlar. Önce ikiye, daha sonra da her parça yeniden ikiye bölünerek 2-4-8 diye milyonlarca hücre durumuna gelip küçük bir insan yavrusunu oluşturur.

Üreme Sağlığı ile Tiroid İlişkisi

Kadınlarda üreme bölgesi sorunları ile tiroid bezi ve hormonu arasında nasıl bir ilişki var? Kadınlarda daha fazla görülen ve üreme sağlığını ciddi..
422 11 306
Kanser, Erkeklerde Hangi Durumları Olumsuz Etkiliyor?

Kanser, erkeklerde bazı durumlarda baba olma şansını öldürüyor. Önlemli alındığında etkilemese de yine de tedbirli olmak gerek. Başka hangi olumsuz et..
983 4 412
Kanser Baba Olmayı Engelleyen Bir Durum Değil

Son günlerde kanser görülme sıklığının artışı ve yaş ortalamasının hızla genç yaşlara inmesi gündeme başka bir soruyu taşıdı. Kanser babalık şansını ö..
832 18 862
Meni Kanalı Ameliyatındaki Artışlara Ekonomik Krizler mi Sebep Oluyor?

Mali kriz ve kalıcı ekonomik sıkıntılar erkek üreme işlevlerini etkiliyor. Mevcut durgunluk etkileri erkeklerde vazektomi kısırlaştırma yani meni ..
669 18 527
Sperm Dondurma Yöntemiyle Baba Olunabilir

Kanser babalık şansını öldürmez. Yeni yöntem olan sperm dondurma işlemi ile kanser olan erkekler de baba olabiliyor.. Son günlerde kanser görülme s..
174 9 151
Derisinin Altından Erkek Organı Çıktı

Kendini erkek gibi hisseden 32 yaşındaki B.Y. bir kadındı.. Erkek olmak için ameliyata girdi ve doktorlar derisinin altında gömülü erkek organıyla kar..
220 19 824
Genç Kadınlarda Erkekler Menopoz Sebebi mi?

Kadınlar erken menopoz için erkekleri suçlayabilir mi? Üremenin sona erdiği kadınlığın ikinci plana düştüğü döneme merhaba demek. Adet dönemleri v..
892 19 832
Kadın ve Erkek İçin Kanser Durumları

Kansere yakalandığımızda ne yapmamız neler yapmamamız gerekir? Kadın ve erkekler için harika bir kılavuz.. Ülkemizde her yıl 150 bin yeni kanser va..
968 16 477
Rahim Kanseri Vakalarının %60’ı Önlenebiliyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yapılan düzenli egzersizler endometrium yani rahim kanserini de önlüyor. Her beş vakadan üçünün hayatı düzenli..
316 4 439
Fazla Erkek Çocuk Kadına Zarar mı?

Erkek çocuk doğuran kadınların ömrü eşlerinden daha mı kısa oluyor? Maalesef istatistiklere göre böyle.. Çok sayıda erkek çocuğa sahip anneler az yaşı..
364 18 553
Hareketsizlik Kısırlık Nedenlerinden Biri Olabilir mi?

Op. Dr. Hasan Tahsin Sanisoğlu evli çiftleri uyardı. Çocuk sahibi olmanın önündeki engellerden biri de hareketsizlik.. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op..
778 25 829
Taşıyıcı Annelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Taşıyıcı annelik hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir? Vekil anneliğin geleneksel ve gestasyonel olmak üzere iki şekli var. Suni tohumlarla ta..
160 25 832
Balıklarda Ağır Kanserojen Madde Bulundu

Kumkapı’dan alınan 30 numune balık türünden 11’inde insan sağlığını olumsuz etkileyen kanserojen metaller bulundu.. İstanbul genelinde balıkçılard..
495 21 522
Dondurulmuş Yumurtalarla İleride Gebe Kalınabilir

Bu yeni yöntemle yumurtalar donduruluyor ve 5 yıl sonra bile devreye alınarak gebelik gerçekleştirilebiliyor. İşte bu yöntemin ayrıntıları.. Bebek ..
459 12 212
Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Erkeklere Beslenme Önerileri

Gebe kalmak ve çocuk sahibi olmak için sadece kadınlar fedakarlık yapmamalı. Erkekler de sperm artıran besinleri tüketebilir. İşte o besinler.. Erk..
914 13 401