Doktor Tv Banner

Kösedağ Savaşı Hakkında Bilgi

Kösedağ Savaşı hakkında bilgi
72 0 50

Kösedağ Muharebesi, Anadolu Selçuklularının, Moğollara yenilmesiyle sonuçlanan ve 1 Temmuz1243 tarihinde meydana gelen savaş. Türk-İslâm tarihinde, önemli bir dönüm noktası teşkil eden bu savaş, Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılma sürecine girmesine sebep olmuştur.

Anadolu Selçuklu Devleti'nin güçlü hükümdarı Alâeddin Keykubad’dan Moğollar çekiniyorlar, bu sebeple Anadolu’ya saldıramıyorlardı. Alâeddin Keykubad’ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında cesaretlendiler. Anadolu içlerine doğru seferler düzenlemek için, İran’daki Moğol orduları başkumandanlığına Baycu Noyan getirildi. Kafkasya’daki Gürcü ve Ermeni kuvvetlerinden de yardım alan Baycu Noyan, Anadolu Selçukluları üzerine saldırmak üzere fırsat kolladı. Baba İshak İsyanından ve Gıyâseddin Keyhüsrev’in tecrübesizliğinden faydalanarak, 1242 senesinde Erzurum’a saldırdı. Korkunç zulümler ve katliamlar yaparak, Müslümanların mallarını yağmalattı. Bu haberi alan genç ve tecrübesiz Sultan Gıyâseddin Keyhüsrev 80 000 kişilik ordusuyla Sivas’ta ordugah kurup beklemeye başladı. Sultanın Sivas'ta olduğunu haber alan Baycu Noyan, buraya hareket etti.

Çürümeyi Önleyen Diş Dostu Besinler

Diş bakımı oldukça önemlidir. Çürük dişler hem ağrıtır hem de sağlık bütünlüğünü bozar. Peki diş çürümesini önleyen besinler hangileri? “Dişlere za..
397 18 807
Bağışıklık Sistemi Kanserle Savaşı Destekliyor

Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında kanser hücreleri de saldırıya geçiyor. Bu saldırganlar vücut dokularına yerleşir. Çalışmalarda, dengesi ..
722 12 774
SGK Destek Primiyle İlgili Son Gelişme

4.5 milyon kişiyi ilgilendiren yasaya Köşk'ten onay çıktı.. SGK destek primi alan kişilerle ilgili ödeme yapılandırılıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah G..
600 14 93
İlk Çocuk Deneyimi Çocuğa Nasıl Yansıyor?

İlk çocuğunuz sizin deneme tahtanız değil. İkinci çocuklarda bu acemilikler yaşanmıyor. Fakat ilk çocuk bu durumdan kötü etkilenebilir. Samsun'da g..
390 17 679
Çam Yağı Ürünleri Denetimde

Çam yağı içeren tüy dökücü ürünlere bakanlıktan denetim emri geldi. Tüketici şikayetleri bu incelemede dikkate alınacak. Sağlık Bakanlığı Türkiye İ..
192 19 333
İnternet Kullanan Yetişkinler Sağlık Hakkında Daha Bilinçli

İnterneti kullanan bilen araştıran yetişkinler sağlıklı yaşam hakkında daha fazla bilgiye sahip. Kanser taramalarını aksatmıyor, sağlıklı besleniy..
839 21 351
Bilinçli İlk Yardımla Hayat Kurtarabiliriz

İlk yardım illa ki profesyonel kişiler tarafından yapılmaz. Kuralları doğru bilen tecrübeli bir kişi de olay yerinde müdahale edip hayat kurtarabilir...
153 21 589
Alzheimer İleride Daha Fazla Yaşanabilir

ABD’de Alzheimerli hasta sayısı gittikçe yükseliyor.. Bu durum tüm dünyada ortak mı yaşanacak? İleride bu hastalar daha da artacak mı? ABD'de Alzhe..
210 5 795
Cinsel Sorunları Olan Çiftlere 3 Soru-Cevap

İlişkinizde eşitsizlik ve bir çekişme durumu varsa libido ve cinsel sorunlardan kaynaklanabilir.   Partnerlerin rolü cinsellikte önemlidir. ..
154 11 732
Bu Hastalıkla Yüzleşmek Gerek

Onkoloji uzmanları kanser hastalarının durumlarından haberdar olması ve kabullenmeleri gerektiğini söylüyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıb..
684 16 484
Partnerinizin Favori Yemeğini Biliyor musunuz?

Onun hangi yemeği en çok sevdiğini bilmeniz ilişkide neleri olumlu etkileyebilir? Cinsel faktörler açısından bunun önemi büyük. İletişim beceriler..
245 23 201
Sağlık Kurumlarında Şiddete Tahammül Yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sağlık personeline karşı yapılan şiddete tahammülün olmadığını ve gereken önlemlerin alındığını belirtti. Sağlık B..
152 16 497
Yalan Söyleyince Bunlar Oluyor

Göz ve burun çevremizde ısı artışı meydana geliyor. Bu anda yalan söylüyoruz. Araştırmalara göre pinokyo etkisi ısı artırıyor.. Ünlü çocuk romanı P..
865 5 865
Pasif İçiciler de Kanser Riski Altında

Sadece sigara içenler değil bu havayı soluyan solumak zorunda kalanlar da zararlarından kurtulamıyor. Kanser ve kalp yetmezliği baş sonuçları.. Mal..
866 12 531
İmplant hakkında doğru bilinen yanlışlar!

Kök hücre çalışmalarının hızla ilerlediği 21.yüzyılda doğal diş üretme çalışmaları da hızlı bir şekilde devam etmektedir.Günümüzde implant destekli di..
639 13 273