İyi Bir Yara Merhemi Tarifi

İyi Bir Yara Merhemi Tarifi
55 8 35

İyi Bir Yara Merhemi Tarifi

*1 zeytin yağı
*2 gr ekinaka tohumu veya kökü, ince öğütülmüş
*2 gr kriptolepsis kökü, ince öğütülmüş
*4 gr ardıç, ince öğütülmüş
*2 gr meşe kabuğu veya kramerya veya yabani sardunya
*İnce öğütülmüş 2 gr akasya yaprağı
*2 gr pelin toz halde
* 1 gr usnea toz halde
*115 gr balmumu
*1 çay kaşığı E vitamini 1 çay kaşığı okaliptüs esansı yağı.

Hazırlanışı:
1. Bitün bitkileri zeytin yağı ile karıştırarak bir yağ haşlaması hazırlayın.
2. Bikisel yağ haşlamasını haşlama hazırlamak için kullanılan kaba yağı ilave edin ve onu ocakta yavaş yavaş yeniden ısıtın.
3. Balmumunu ölçün ve kaba ilave edin. İyi bir tahmini değer yağ haşlamasının her 500 ml’si için 60 gr balmumudur (bu durumda formülümüzdeki miktar da 115 gr’dır). Pek çok kişi balmumunu rendelemeyi tercih eder, ama ben onu küçük parçalara ayırırım. Balmumu eriyene kadar ısıtın.
4. Tavayı ocaktan indirin. Karışımın katılaşmaya başlamasına kadar soğumasına izin verin, sonra E vitamini yağı ve okaliptüs esansı yağını ilave edin ve iyice karıştırın.
5. Karışım daha sıvı haldeyken, merhem kaplarına dökün ve etiketleyin.

Not: Kullanmadan önce kaplarınızın sıcak sıvılara dayanıklı olduklarından emin olun.

Merhem Hazırlama

Merhem aslında balmumu ile sertleştirilmiş bir yağdır. Bir yağ haşlaması hazırlayın, sonra onu cam veya paslanmaz çelik bir tavaya koyun. Ocakta yavaş yavaş ısıtın. Isıtılmış yağa doğranmış balmumunu ilave edin, genellikle 1 bardak yağa 60 gr balmumu. Balmumu eridiğinde, kaptan birkaç damla eriyiği küçük bir tabağa damlatın, soğumaya bırakın ve dokunun. Eğer çok yumuşaksa, daha fazla balmumu ilave edin; eğer çok sertse, biraz daha yağ ilave edin. Mükemmel bir merhem, parmağınızla bastırdığınız zaman birkaç saniye sert kalmalıdır, sonra vücut ısınızla aniden erimelidir. Ben merhemlerimi yüzlerce küçük merhem kaplarına dökmeye çalışmıştım, ama şimdi hazırladığım merhemin hepsini bir turşu kavanozuna döküyorum. Eğer kullanmak için küçük bir merhem kavanozuna biraz merhem koymak istersem, onu ocakta veya mikrodalga fırında sıvılaşana kadar ısıtıyorum.

YARA İYİLEŞMESİ: Bir kesikte, kesiğin iki kenarı birbirine yakınsa ya da dikişle karşı karşıya getirilirse iyileşme süresi kısalır ve yerinde iz bırak..
499 17 194

Yıllardır kullanılan ve hemen hemen bütün cilt sorunları için bir çare diye gördüğümüz efsane ilaç yenilendi. Efsane marka Bepanthen, Bepanthol ismi ..
716 25 882

        Pansuman Çeşitleri     A- Yapılan pansumanın özelliğine göre üç çeşit pansuman vardır. &..
262 8 528

Yara : Çeşitli nedenlerle vücut dokularının bütünlüğünün bozulması ya da bir kısmının kaybı ile mikroplar için giriş kapısı haline gelmesidir. Ezik y..
349 24 607

Akne salgın temizlendikten sonra iyi bir kişinin cilt üzerinde kalıcı etkileri olabilir. Bu olumsuz bir kişinin benlik saygısı ve beden imajı etkileye..
666 11 684

Deri üzerinde ufak bir şişlik veya bir türlü iyileşmeyen bir yara şeklinde başlayabilen bir çeşit kanserdir. Şişlik, başlangıçta ufak bir yumru şeklin..
950 25 695

    Pansuman Nedir: Yaralı her çeşit dış etkenlerden ve mikropla bulaşma sonucu iltihaplanmadan koruyan, yaradan gelen kan ve cerahat g..
618 23 202

Su Her gün mümkün olduğu kadar fazla su için. Su her yerde ücretsiz ve kolayca kullanılabilir. Vücudunuzdan toksinlerin dışarı basması. Siz tatlı su ..
530 15 112

GRANÜLASYON DOKUSU: Apselerin çevresinde, yara ve kırık iyileşmesinde ve bazı başka durumlarda yeni bir doku yapımı görülür. Bu doku, o yöredeki doku ..
162 7 139

Trafik kazalarında vurma, çarpma çarpışma altında kalmaya bağlı olarak açık ve kapalı karın yaralanmaları meydana gelir. İç organların dışarı çıkması ..
547 18 749

Harika görünümlü ve lezzetli bu farklı tarifi hazırlamak 35 dakikanızı alacak. Kalorisi düşük ve enfes salatada lif ve baharatın yanısıra 325 kalo..
770 4 419

İşte malzemeler ve hazırlanışı... Püreli sıkma köfte 4 kişilik Malzemeler 500 gram kıyma 3 diş sarımsak 1 soğan 1 çay kaşığı tuz, karabiber, kimyon..
878 20 375