Doktor Tv Banner

İsitme Organimiz Kulak Duyu Organi

İsitme Organimiz Kulak Duyu Organi
90 1 76

İşitme Organımız Kulak, Duyu Organimiz Kulak

Kulaklarımız

Kulaklar dışta kulak kepçeleri ve dış kulak yoluyla başlar. Bu bölüme dış kulak denir. Daha sonra içerisinde işitme kemikçikleri (çekiç, örs, üzengi kemiklerinin yer aldığı orta kulak gelir. Dış kulak ve orta kulak, kulak zan ile ayrılır. Çekiç, ört ve üzengi kemikleri ku­lak zan ile iç kulağa açılan oval pencere arasında bir titreşim zinciri meydana getirirler. Orta kulakla dış ortam arasındaki havanın dengelenmesi östaki borusu aracılığı ile sağlanır. Uçak kalkarken meydana gelen basınç değişikliklerinin neden olduğu baskıyı kaldırabilmek için yutkunma ve sakız çiğneme gibi uygulamalar östaki borusunun etkinliğini arttırmak içindir.

İç kulakta iki ayrı bölüm vardır. Yarım daire kanalları işitme ile ilgili değil denge ile ilgi­lidir.

İç kulağın işitme ile ilgili bölümüne kohlea denir. (Salyangoz gibi kıvrımlı bir dolambaç yapı) . Bunun içerisi bir sıvı ile doludur ve sıvının içerisinde işitme sinirinin uçları yer alır. İşit­me sinir kulağı beyine bağlar. Titreşimler dış kulak, kulak zarı, orta kulak kemikçik zinciri ve oval pencere aracılığı ile kohleaya ve sıvıya ulaşır. Sıvının titreşimleri ise sinir uçlarının ses dalgalarını algılamasını sağlar.

Her iki kulağa gelen seslerin ton farkından ve seslerin kulaklara ulaşması arasındaki za­man farkı ile sesin yönünü belirleriz.

Kulaklarda dış kulak yolunun salgısı olan kulak kiri veya kulak yağı denilen madde za­manla birikip sertleşerek iletim tipinde işitme azlığına neden olabilir. Hiç bir zaman kulak ki­ri sert cisimlerle karıştırılarak temizlenmeye çalışılmamalıdır. Bu dış kulak yolunun iltihap­lanmasına neden olabilir. Yüzme vb gibi nedenlerle orta kulak ve dış kulak yolu iltihaplan olabilir. Su altında yüzerken hafif olarak kulaklara doğru basınç yapmayı unutmamak gere­kir. Kulak kemikçikleri arasındaki yapışıklıklar, zarın zedelenmesi yada delinmesi, kulak kemiklerinin birbirine yapışması işitme kayıplarına neden olabilir. İşitme sinirinin haraplanması ayrı bir sağırlık nedenidir. Sigara, alkol gibi bazı maddeler görme sinirine olduğu kadar işitme sinirine de zarar verebilir. Yersiz ve gereksiz miktarda dikkatsiz kullanılan ilaçlar da işitme kaybına neden olabilir. Kulakların işitme etkinliği işitme testleri (odyometri) ile belirlenir. Basit bir diyapazonla yapılan işitme testleri de vardır.

Bazı tip işitme kayıplarında işitme araçlarından bazılarında ise özel bazı ameliyatlardan yararlanılır.

Kulaklarımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

1. Kulaklar hiç bir zaman sert cisimlerle karıştırılmamalıdır (Piyasada satılan ve uçlarına pamuk sarılmış naylon çubuklar dahil)

2. Kulak üzerine sert darbe vurulmamalıdır.

3. Yüzme sırasında suya dalındığında kulağa doğru daha doğrusu burna doğru hafif şe­kilde hava basıncı yapmalıdır.

4. Kulak zan delik olanlar suya girerken ve yıkanırken kulaklarının deliğine mutlaka va­zeline bulanmış pamuk koymalıdır.

5. Basit kulak iltihapları bile zamanında tedavi edilmelidir.

6. Gereksiz ilaç kullanılmamalıdır.

7. Özellikle çocukların kulaklarına hekim önerisi olmaksızın damla damlatılmalıdır.

Şiddetli İşitme Kaybının Nedenleri ve Tedavisi

Konuşmaların duyulmadığı, fısıltı gibi geldiği bir tür işitme bozukluğudur. Müzik bile uğultuya dönüşür. Bu kişiler dış dünyadan izole olarak y..
204 13 115
Obezite İşitme Sorunlarına Neden Olabiliyor

Obez olmak yani vücutta ekstra kilo taşımak işitme kaybı ve işitme sorunlarının sebebi olabilir. Harvard araştırmalarında 68000 kadın incelenmi..
944 17 490
2 Yaş Altı Çocuklar İşitme Testine Girmeli

Bebeklerde see karşı duyarsızlık takip edilmeli ve 2 yaşından evvel mutlaka her bebek işitme testinden geçirilmeli.. Pamukkale Üniversitesi  (..
425 11 502
İşitme Kaybında Son Çare: İmplant

İmplant tedavisi ve cerrahisi ile işitme kaybı 4 yaşından küçüklerde büyük oranda iyileştiriliyor. Prof. Dr. Yahya Gültekin anlatıyor.. Türkiye'de ..
283 26 277
Ani İşitme Kaybının Nedenleri ve Tedavisi

Birden bire hiçbir şey duymadığınızı düşünün. Ani işitme kaybı neden oluşur Prof. Dr. Nuri Özgirgin anlatıyor. Ani işitme kaybı tedavisi mümkün müdür?..
645 13 556
Anne Karnında Bile Annesini Ayırt Edebilir

Bebekler annelerinin sesini doğmadan önce bile fark edebilir. Dünyadaki ilk Türk Tomatis Terapisti olan İsra Güneş, konuşmanın anne karnında başlad..
985 12 283
Kulak Enfeksiyonları Nedenleri ve Tedavileri

Çocukluk ve bebeklik çağında sıkça kulak enfeksiyonlarıyla karşılaşırız.   Soğuk algınlığı, rüzgar veya başka sebeplerle 3 kereye kadar görü..
933 13 334
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Neden ve Çareleri

Çocuklarda işitme kaybının sebep ve sonuçlarından en önemli faktörlerinden biri de orta kulak iltihabıdır. Ağrı, kulak zarının delinmesi ve huzursu..
718 11 293
Beklenmedik Bazı Sorunlar, Neden ve Çözümleri

Keskin derecede soğuk gıdaları tükettiğimizde bize neler olur? Soğuk sinirlerimize ve her hücremize işler. Baştaki kan damarlarına kadar etki eder. ..
383 12 207
Kulak Çınlaması Neyin Habercisi?

Biri bizi anıyor deriz kulağımız çınladığında. Bunun bilimsel açıklaması ise çok farklıdır. Kulak neden çınlar neyin habercisidir? Çukurova Ünivers..
740 9 144
Kulak Enfeksiyonları Nasıl ve Neden Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Çocukluk çağında baş gösteren kulak enfeksiyonu hastalıkları her dönemde ortaya çıkabilir. 2 ya da 3 kez soğuk algınlığı ile birlikte kulak enfeks..
620 11 464
Kulak Burun Boğazla İlgili Gerçekler

Doğru bildiğimiz şeyler bazen yanlış olabiliyor. Bunların gerçeğini öğrenerek sağlığımızı korumalıyız. Kulak burun boğazla ilgili doğru bilinen yanlış..
644 9 135
Kulak Ne Zaman Nasıl Temizlenmeli?

Solunum yolu enfeksiyonları hastalıkları yanlış kulak temizliği ile de kapınıza gelebilir. Doğrusu nasıl olmalıdır işte ayrıntıları.. Soğuk havalar..
219 17 401
Kulaklıklar Sağlığı Nasıl Etkiliyor

Şiddetli desibeldeki sesli cihazlar kulak ve işitmeyi olumsuz etkiler. Peki zararları bununla mı kalıyor ne gibi olumsuzlukları var? Müzik dinlemek..
649 20 376
Yeni Doğan Bebeklerde İşitme Testinin Önemi

Erken teşhisin önemi yeni doğanlarda büyük önem taşıyor erken teşhisde yenidoğan’ların tedavisi daha hızlı ve iyi sonuç alınabiliyor. Yeni doğan bebe..
842 11 701