İnsülin Kalemlerinin Türleri, Faydaları Ve Kullanımı

İnsülin kalemi diyabet hastalarının vücutlarına insülin uygulamada kullandığı kalem şeklinde bir iğnedir. İnsülin kalemi normal bir kaleme benzer. Bu kalemin bazı parçaları değiştirilemezken bazı parçaları tek kullanımlıktır.

İnsülin kalemi türleri
Hastaların kullanımını kolaylaştıracak birçok insülin kalemi türleri vardır. Önceden doldurulan insülin kalemleri özellikle tip 2 diyabet hastalarına önerilir. Bu kalemlerdeki insülin dozu önceden ayarlanır ve bu sayede hasta ne kadar insülin kullanması gerektiğini bilir. Bu kalemler tükendikten sonra atılır. Bu tür insülin kalemlerinin dezavantajı diyet ve egzersiz programındaki değişikliklere göre ayarlanamamasıdır. Diğer bir insülin kalemi kalıcı insülin kalemidir. Bu kalemlerin sadece içerisindeki insülin kartuşları değiştirilir. Yeni geliştirilen bir insülin kalemi türü de hafızalı insülin kalemleridir. Bu kalemler kullanıcıların insülin alım tarihi, zamanı ve dozunu kayıt etmelerine imkan sağlar.

İnsülin kalemlerinin faydaları
İnsülin kalemlerinin kullanımı kolaydır ve bu kalemler kolaylıkla taşınabilir. Ayrıca insülin kalemleri doğru sonuçlar vermektedir.

Kullanım
İğne bölgesi: İnsülin kalemini kullanırken ilk yapmanız gereken iğneyi uygulayacağınız bölgeyi belirlemektir. Karın bölgesi, üst bacak bölgesi, kalça ve üst kol bölgesi önerilen iğne alanlarıdır. Bir sonraki iğneyi vücudunuza uygularken her zaman bir önceki iğnenin bir santim kadar yanına kayın. Ayrıca şişliklere ve iltihaplanmalara karşı dikkatli olun.
İnsülin kalemini uygulamadan önce bölgeyi alkollü pamuk ile temizleyin. Ardından tek kullanımlık insülin kalemi iğnesini takın ve kalem içindeki hava baloncuklarını kalemi elinizde yukarı doğru tutarak temizleyin. İstediğiniz insülin dozunu ayarlayın ve insülin iğnesini belirlenen bölheye uygulayın.