İnsülin Kalemlerinin Türleri, Faydaları Ve Kullanımı

İnsülin Kalemlerinin Türleri, Faydaları Ve Kullanımı
42 2 23

İnsülin kalemi diyabet hastalarının vücutlarına insülin uygulamada kullandığı kalem şeklinde bir iğnedir. İnsülin kalemi normal bir kaleme benzer. Bu kalemin bazı parçaları değiştirilemezken bazı parçaları tek kullanımlıktır.

İnsülin kalemi türleri
Hastaların kullanımını kolaylaştıracak birçok insülin kalemi türleri vardır. Önceden doldurulan insülin kalemleri özellikle tip 2 diyabet hastalarına önerilir. Bu kalemlerdeki insülin dozu önceden ayarlanır ve bu sayede hasta ne kadar insülin kullanması gerektiğini bilir. Bu kalemler tükendikten sonra atılır. Bu tür insülin kalemlerinin dezavantajı diyet ve egzersiz programındaki değişikliklere göre ayarlanamamasıdır. Diğer bir insülin kalemi kalıcı insülin kalemidir. Bu kalemlerin sadece içerisindeki insülin kartuşları değiştirilir. Yeni geliştirilen bir insülin kalemi türü de hafızalı insülin kalemleridir. Bu kalemler kullanıcıların insülin alım tarihi, zamanı ve dozunu kayıt etmelerine imkan sağlar.

İnsülin kalemlerinin faydaları
İnsülin kalemlerinin kullanımı kolaydır ve bu kalemler kolaylıkla taşınabilir. Ayrıca insülin kalemleri doğru sonuçlar vermektedir.

Kullanım
İğne bölgesi: İnsülin kalemini kullanırken ilk yapmanız gereken iğneyi uygulayacağınız bölgeyi belirlemektir. Karın bölgesi, üst bacak bölgesi, kalça ve üst kol bölgesi önerilen iğne alanlarıdır. Bir sonraki iğneyi vücudunuza uygularken her zaman bir önceki iğnenin bir santim kadar yanına kayın. Ayrıca şişliklere ve iltihaplanmalara karşı dikkatli olun.
İnsülin kalemini uygulamadan önce bölgeyi alkollü pamuk ile temizleyin. Ardından tek kullanımlık insülin kalemi iğnesini takın ve kalem içindeki hava baloncuklarını kalemi elinizde yukarı doğru tutarak temizleyin. İstediğiniz insülin dozunu ayarlayın ve insülin iğnesini belirlenen bölheye uygulayın.

Diyabet hastaları için umut verici gelişmeler var. İnsülin iğnesi kullanımı artık gerekmeyecek. Aynı zamanda alzheimer için de umut olabilecek. İns..
281 26 829

Beyaz asbest Beyaz asbest olarak bilinen krisotil, yılantaşından elde edilir. Birçok ülkede kullanımı tamamen yasaklanmıştır. ABD'de ve bazı Avrupa ü..
602 16 762

Serumdaki potasyum değerinin 5 mEq/Lt nin üzerinde olmasına hiperpotasemi denir.Altında yatan nedenler şunlardır: 1) Yalancı hiperkalemi 2) Aşırı pot..
625 7 227

Tip 2 diyabeti önleyen ve tedavi eden ilaçlar kadınlarda kansere karşı koruyucu mu? İnsülin salgılatan diyabet ilaçları kanseri yenmeye yardımcı ol..
188 8 720

Tip 1 diyabet aksine vücut, insülini normal miktarda üretemez ya da vücut normal insülin yanıtı veremiyor. Bu durumdaki çocuklar ve gençler kilolu olm..
677 24 432

Ekşi Elma Faydaları - Ekşi Elmanın Faydaları Gülgillerden; ormanlarda yetişen bir ağacın meyvesidir. Meyveleri küçük ve çok ekşidir. Çiçekleri, açık ..
310 24 646

Gökçek iksiri Gökçek iksiri hakkında genel bilgiler Gökçek iksiri, uzun yıllar yapılan çalışmaların ardından oluşturulmuş olan, içersinde yara otu, ..
682 12 415

Muzun Faydaları - Muz ve Muzun Faydaları Muz, şifalı bitki, beyin gıdası veya afrodiziyak olarak ünlenmiştir. Muz liflerini Afrika’daki yerli halk, ş..
798 12 184

Protein diyetinde karbonhidrat düşük protein yüksektir. En popüler diyet planlarından biri olarak biliniyor. Zinde ve sağlıklı kalmanın güzel bir y..
386 15 780

İnsülin pankreas denen midenin arkasında bulunan bir organ tarafından sentzlenen bir hormondur. Pankreas ta bulunan  Langerhans adacıklarında&nbs..
323 22 835

Bitki ve Hayvan Çeşitliliğinin Faydaları Bitki Çeşitliliğinin Faydaları Bitkiler havayı temizler, erozyonu önler, toprağa organik madde kazandırır, t..
407 26 814

    İnsülin Nedir?     İnsülin, pankreasın beta hücrelerinde üretilen ve kan şekerini düşürmeye yarayan bir hormondur. ..
336 15 438