Doktor Tv Banner

İnsan Beyninin Özellikleri

İnsan Beyninin özellikleri
48 0 32

İnsan Beyni Nedir- İnsan Beyninin Çalışma Yapısı

Bir canlı hele hele bir insan doğumla yeryüzüne düştüğünde, yüz yıldan fazla bir süre yaşayabilecek şansa sahiptir. Bu süreç dünyadaki her canlı için zorlu bir süreçtir. İnsan için ise çok daha zorludur.

Bilim adamları beynimizin tüm fonksiyonlarını-nasıl çalıştığını hala tam olarak ortaya koyabilmiş değillerdir.Yetişmiş bir insanın beyni ortalama 1.350 gr. civarındadır.

Yaşamı boyunca ancak kapasitesinin % 8 -13 oranını genel olarak kullanabilmektedir.

Beynimiz yüzmilyar civarında bir hücre yapısına sahiptir ve bilgi alışverişi nöronlar sayesinde ışık hızınada beynimiz verileri incelemekte ve neticelendirmektedir.

Vücudumuzun en fazla oksijen ve glikoz tüketen organıdır.

Beynimiz iki yarıküreden müteşekkil olup bir de küçük beynimiz vardır.

İki yarıküreden oluşan beynimiz bize kumanda eder ve uykumuzda dinlenme ihtiyacı duyar yani kısmi olarak bizle birlikte o da uyur. Küçük beynimiz ise doğum-ölüm süresince asla uyumaz.

Beynimiz: Bilgi depolar ve hatırlar, İleriye programlar yapabilir, Duygu-üzüntü-sevinç yaşar, Zeka kapasitesi oluşturur, Zaman’ı algılar ve yorumlar, Rüya görür, Bilinç oluşturur, Mukayese üretebilir doğruyu arar.

Benimde bugüne kadar okuduklarımdan çıkarabildiklerim aşağıdakilerdir.

Beynimizi kısmi olarak bilgisayarımızın hard diskine benzetebiliriz. Bilgisayarımız bir operatör tarafından girilen bilgileri işlevsel hale getirir ve sorguladığımızda tekrar önümüze koyar. Beynimiz ise beş duyu organımız dahil otomatik (farkında olmadan) sürekli etkileşim halinde kayıt halindedir ve ortaya konulmasında bir operatöre ihtiyaç duymaz.

İnsan doğduğunda beynindeki ön bilgiler hariç içi boştur. Yaşamı boyunca aldığı eğitim neticesinde şekillenir ve bilgiler depolanır. Bilgisayarınızı da yeni aldığınızda ön çalıştırma bilgileri hariç boştur. Kullanıcısı tarafından şekillenir ve bilgiler depolanır.

İnsan beyni önce beş duyu organı yardımıyla ve beynin sorgulaması yöntemiyle öğrenir. Öğrenme süreci ömrü boyunca devam eder fakat bu grafik ilk yirmi yaş süresince özellikle 0-7 yaş arası en yüksek seviyededir kırk yaşından sonra çeşitli etkilerle önce durgunluğa sonrada düşüşe geçer. Hard disk’te de öğrenme yaşı-süresi yoktur. Dolana kadar bilgi alabilir sadece bazı hatalardan dolayı kayıt yavaşlaması söz konusu olabilir.

İnsan beyninde bilgi alışveriş hızı ışık hızındadır fakat bilgiler eskidikçe-dosyalar fazlalaştıkça bu geri getirme-hatırlama hızında yavaşlama söz konusu olabilir. Bilgisayar hard diskinde de dosyalar çoğaldıkça dosya bulma ve dosya açılması benzer özellik gösterir.

Bugünkü bilgisayarlar dolayısıyla henüz insansı özellikler taşımaktan çok uzaktırlar. Mekanik ezberletilenleri önümüze koyar. İnsan ise süreci içinde oğrenir, yorumlar, neticelendirir. İnsan ayrıca; sevinir-üzülür-rüya görür-bilinç oluşturur. Uzmanlar ileride insansı özellikler gösteren bilgisayarlar yapılabileceğini ve neticede insanlığı esir alıp bizlerle savaşacağını düşünmektedirler.

Oysa bana göre hiçbir zamanda hiçbir bilgisayar insan zekasını geçebilmesi söz konusu değildir. Geri toplumlarda cahil halktan ileri zekaya sahip robot bilgisayarlar geliştirilebilecektir fakat kumanda daima insanın elinde olacaktır. Hatta yarı insansı, yarı veri yüklü canlılar yapılabileceği yıllardır sibernetik adıyla işlenmektedir fakat insan beyni yenilemez olarak yaratıldığını benimsemekteyim.

İnsan; beyni sayesinde, zamanı sorgular, doğruyu bulmaya çalışır, sürekli yeni bilgiler edinir, beyindeki luzumlu jamperları açmaya-kapamaya çalışır bu anı yakalama savaşıdır. İnsandan başka hiçbir canlıda bu özellik yoktur.

İnsan beyni kapasitesi sınırsızdır. Sınırsız kapasitede bir harddisk üretilemez.

İnsan beyni günümüzde ortalama %10’unu kullanmaktadır ama beynimiz zamanla bu oranı yavaş da olsa yükseltmektedir. İnsan beyninde kısa ve açık devreler vardır. Yaşamı boyunca bu jamper’lar (bağlantılar) açık-kapalı devre haline gelmektedir. Taş devri – İsa dönemi – Fatih dönemi ve bugün insan beyni sürekli gelişim halinde devinim üretmiş o dönemlerde açık olmayan beyin devrelerimiz bugün çalışır hale gelmiştir.

İnsan beyninde binlerce jamper söz konusudur (belki çok daha fazla) bunlar tespit edilebilse ve gerekli işlemler yapılabilirse beyin çok daha fazla çalışabilir hale bir anda gelebilecek çalışma kapasitesi %100’e yaklaşabilecektir.

Çalışması %100’e yakın hale gelen bir beyin neticesi tam olarak hesaplanamamakla birlikte, mevcut duyu organlarımıza ihtiyacımızın olmayacağı ve yaşam gereksinimleri söz konusu olan atmosfer, zaman kavramı, doğum-çoğalma kavramlarının da artık gereksiz kalacağıdır.

Bir oranlama-genelleme yaparsak insanın %90’ı beyindir geri kalan %10 buna hizmet etmek için yan kuruluşlardır diyebiliriz. Ellerimiz-ayaklarımız, iskeletimiz, gözlerimiz, yeme ihtiyacımız, ve diğerleri beynin mekanik uzantılarıdır bu uzantılar sayesinde ortamında hayatta kalmayı ve hayatı yenmeyi başarır.

Yaşama düştüğü andan itibaren beynin geçirmesi gereken bir süreci-devinimi vardır. Her nefes alışında deviniminden an tüketir ve durmakta olan zamanı yakalar. Her an’ı yakaladığında rezonansını korumak zorundadır. Rezonansının optimize olması beyninin şekillenmesiyle de doğru orantılıdır. Nefes almadığı anda an’ın gerisinde kalmaya başlar… ve neticede; yani beyin, yani insan denen canlı ölmüş olur.

Beyin; insan öldüğünde, yaşamı boyunca edindikleri bilgileri derler-toparlar sadece bunları yanında alır götürür. Bu dünyadan götürülebilen beyin deposundaki birikimlerin ve kayıtlarının dışında başka hiçbir şey yoktur.

İnsan Beyninin Ayrıntılı Bilgileri Açıklandı

Avrupalı ve ABDli bilim adamları insan beyninin en ayrıntılı görüntülerini görüntüledi ve açıkladı. Bu bilgilere göre insan beyninin kapasitesi nedir?..
916 22 342
Kim Demiş Kadın ve Erkek Ayrı Gezegenlerden Diye?

Erkekler Mars’tan, kadınlar Venüs’ten mi? Belki de değildir. Modern kültür ve popüler psikolojik bir teori olan bu benzetme, aslında bu iki cinsiy..
501 25 456
Tıpatıp İkiz Bebekler Nasıl Olur?

Aynı genlere sahipler ve fiziki hatta kişilik özellikleri bile aynı.. İkizlerin çeşit çeşit olduğunu biliyoruz peki tıpatıp ikiz bebekler nasıl oluyor..
259 18 763
Psikoloji Ne Demek ?

İnsan ve hayvan davranışlarıyla ve bilişsel süreçleriyle ilgilenen psikoloji biliminin 125 yıllık bir tarihi vardır. Bu genç yaşına rağmen psikoloji, ..
881 10 359
Dil ve Konuşma Anatomisi Üzerine

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ doğuştan gelen dil ve konuşma yeteneğini ve kullanımını anlattı. Dil ile beyin arasında nasıl bir ilişki va..
970 22 664
Doğum, Bebeğin Beynini Gelişime Hazırlıyor

Araştırmacılar doğum eylemi sırasında yeni doğan bebeğin rahim dışında hayatta kalabilmesi için duyusal haritaları ön plana çıkartan beynin belirli ki..
505 9 543
İnsan Aklı Geride mi Kalacak?

Tüm dünya son zamanlarda yapay zekayı konuşuyor. İnsan aklının çok üstünde üretilecek olan makineler yapay zeka ile neler yapacak öğrenelim.. İngi..
177 5 663
Bilgisayar Oyunlarının İnsan Davranışına Etkileri

Çoğu insan bilgisayarın ve bilgisayar oyunlarının bizi geriye götürdüğüne inanır.Araştırmalara göre bu oyunlar stresi azaltıyor ve bakın ne etkileri v..
974 16 139
Mutluluk Hakkında Konuşulan Efsane ve Gerçekler

Efsanelerden biri ya mutluluğa sahipsinizdir ya da değilsinizdir cümlesidir. Mutlu görünmek ve mutlu olmak farklıdır. Bunun yanında genetik özelli..
438 26 451
Anne-Baba Okulu Açıldı

Çocukları yetiştirmek her konuda deneyim ve bilgi ister. Bunu iyi yapabilmek adına çocuk yetiştiren anne baba okulu açıldı. Eğitim sürecinde misyon..
769 4 766
İnsan Terindeki Kimyasaldan İlaç Yapılacak

Bir tür antibiyotik insan terindeki bir maddeden yapılacak. Peki insan terinde aslında mikroplar yok mudur? Bu ilaçta kullanılacak madde nedir? Bil..
957 25 592
Okul Öncesi Birey Olabilme Eğitimi

Çocuk gelişimi ve eğitimi için en önemli konulardan biri de okul öncesi eğitimi.. Montessori Yöntemi, günümüzde birçok ülkede okul öncesinde ve ilk..
378 11 528
Sağlıklı Zayıflamak

Zayıflamak kişiler için oldukça zor olmaktadır. Heleki çalışan biri için bu durum hiç iç açıcı bir durum değildir. Zayıflamanın çeşitli yöntemleri ve ..
759 14 220
Diş Macununu Doğru Seçmenin Faydaları

Bugünlerde yabancı ülkelerden gelen sahte ve zararlı içerikli diş macunları ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor.. Buna nasıl dikkat edebiliriz? ..
619 11 459
Dörtlü Sarmal DNA Bulundu

Bilim adamları insan hücrelerinde dörtlü sarmal DNA keşfetti. Peki bu ne anlama geliyor? İnsan DNA’sını ne yönde etkileyecek? Bilim insanları, insa..
898 11 316