Doktor Tv Banner

İltihapli Eklem Romatizmasi İçin Şifali Bitkiler

İLTİHAPLI EKLEM ROMATİZMASI İÇİN ŞİFALI BİTKİLER
61 0 67

iltihaplı eklem romatizması tedavisinde kullanılabilecek bitkisel şifalı otlar ve kullanımları ile detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.Bağışıklık sistemi zayıflığı, iltihaplanma, alerji, kanda pıhtılaşma sorunları (hemofili) ve gut hastalığı nedeniyle meydana gelir.

Hastalık belirtileri arasında gece ve istirahat halinde ağrı, sabahları eklemde sertlik, kızartı, şişme görülebilir.

Bitkisel ilaçlar kanlanmayı artırarak dokuları besler, iltihaplanmayı önleyici ve ağrı dindirici olarak etki ederler.

Hastalığın başlangıcında bitkisel ilaçlarla tedavi iyileşmeyi hızlandırır. İlerlemiş hastalıklarda bitkisel ilaçlar destek tedavi olarak uygulanır, tedavi süresinin uzatılması gerekir (4-8 hafta).

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sarımsak ve çörekotu kullanılır. Tarif edildiği şekilde sarımsak 3 ay, çörekotu 8-10 ay kullanılır. Çörekotu kullanım süresinin uzatılması ilave faydalar sağlar.

Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Altınbaşak otu: İltihaplanmayı önler, mikrop öldürücü etkisi vardır.İnce kıyılmış 2 çay kaşığı ot fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3 defa içilir.

Huşağacı yaprağı: Vücuttan su atılmasını sağlar. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir. İnce kıyılmış 1 yemek kaşığı yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa içilir.Isırganotu ve söğüt kabuğu ile birlikte kullanılarak etki hızlandırılabilir.

Isırganotu ve yaprağı: Vücuttan su atılmasını sağlar (iltihaplanmayı önleyici ve bağışıklık sistemini destekleyici etki beklenir).Huşağacı yaprağı ile birlikte kullanılabilir. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir. Kıyılmış 2-3 çay kaşığı ot fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa içilebilir.

Kavak tomurcuğu: Mikrop öldürücüdür, yaraların iyileşmesini hızlandırır. Altınbaşak otu ile birlikte kullanılması etkiyi artırır.İnce kıyılmış 2 çay kaşığı tomurcuk fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3 defa içilebilir.

Söğüt kabuğu: İltihaplanmayı önler, ateşi düşürür ve ağrı dindiricidir. İnce kıyılmış 1 çay kaşığı kabuk, fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 15-20 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa mümkün olduğunca sıcak olarak içilir.

Meyankökü ve civanperçemi ile birlikte kullanılabilir. Terletici mürver çiçeği ve ıhlamur ile birlikte kullanılması etkiyi artırır.

Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Dağtütünü çiçeği: İltihaplanmayı önler, mikrop öldürücü ve ağrı dindiricidir.Kıyılmış 1 çay kaşığı çiçek fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısıma sargı bezi batırılarak ilgili bölgeye sarılır, sargı günde 3-4 defa aynı şekilde tekrarlanır.

Hazır merhem veya yağdaki ürünleri kullanılabilir. Papatya çiçeği, ökaliptüs esansı ve ada çayı ile birlikte haricen uygulanarak etkisi artırılabilir.

Kâfur: Dokuların kanlanmasını artırarak beslenmesini destekler% 10-20 oranında kâfur ihtiva eden merhem şeklindeki hazır ürünleri ilgili bölgeye sürülüp ovularak kullanılır.

Tıbbi karakafes otu, kökü ve yaprağı: İltihaplanmayı önler, mantar öldürücüdür, dokuları geliştirir. Hazır merhem şeklindeki ürünleri kullanılır. Papatya çiçeği ile birlikte kullanılması etkiyi artırır. 

 Sarımsak: Günde 4 gr sarımsak ( Diş), bir defada 1 gr olmak üzere 4 defada yenir. Sarımsak havanda dövüldükten sonra, 4-5 dakika havanda bekletilir, yoğurda veya yemeğe katılarak yenir.Sarımsak kokusunu bastırmak için maydanoz yenir, kakule çiğnenir, naneli sakız veya şeker kullanılır.

Çörekotu: Günde toplam olarak 15 gr çörekotu yenir. Bu miktar 2 veya 3 e bölünerek yemeklerden 30 dakika önce öğütülüp, az suyla yenir. Rendelenmiş bir elma veya armuda öğütülmüş çörekotu katılarak da yenebilir. Şeker hastası olmayanlar, pratik olması açısından haftalık kullanım miktarını öğütüp bekletmeden tahin-pekmeze ( 100 gr yeni öğütülmüş çörekotu, 100-150 gr pekmez ve 200-250 gr tahine karıştırılabilir, kişiler tat algısına göre miktarlarda değişiklik yapılabilir) karıştırarak yiyebilirler. Dişleri sağlam olanlar çiğneyerek yerlerse diş eti bakımı da yapılmış olur.Öğütülmüş olarak hazır satılan çörekotu alınmamalıdır, çok zararlıdır.Not: Çörekotu hamilelik döneminde yenmemelidir. Doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince yenirse anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.Çörekotu yeterli miktarda omega-3 ihtiva eder, ilave olarak omega-3 takviyeli gıdalar yenmemelidir.

Hastalıklara Bire Bir Şifalı Bitkiler

Ferin Batman’dan 8 muhteşem özellikli bitki tavsiyesi.. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman’ın verdiği bilgiye göre; Menemendeki Ege Tarımsal Ara..
204 24 877
Kadınların Gizli Düşmanı: Eklem Rahatsızlıkları

Eklemlerde yaşanan problemler her yaş grubunda görülebilir. Kadınların gizli düşmanı eklem hastalıkları neden oluşur, tedavisi nasıldır? Eklem şika..
660 23 437
Eklem Ağrılarının Belli Başlı Sebepleri

Hayatımızı felç eden büyük ağrıların başında eklem ağrıları gelir. İlerleyen yaşlarda daha da ağrılı yaşanır. Eklem ağrıları nelerden kaynaklanır, ned..
795 18 710
Cinselliği Güçlendiren Bitkiler ve Özellikleri

Lavanta başta olmak üzere bu bitkiler cinsel hayatınızı canlandıracak. İşte seks hayatınıza renk katacak bitkiler.. Mutfağınızda bulunan birçok bit..
485 19 263
Eklem Ağrılarını Giderici Çay Tarifi

Bu çayı hazırlayıp içtiğinizde eklem bölgesindeki can sıkan ağrılarınızdan kurtulacaksınız. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, zencefilli kuşburnu..
291 24 658
Kiraz Tüketmek Kireçlenmeye Karşı Birebir

Kireçlenme belli bir yaştan sonra çoğu kişide görülebilen bir rahatsızlık. Kireçlenmeye karşı kiraz tüketilmeli.. Toplumumuzda en sık rastlanan has..
275 14 96
Eklem Ağrıları ve Romatizma Sorunu

Sert havalarda ortaya çıkan romatizma ve eklem ağrıları hayatımıza kara bulut gibi çöküyor. Yaşam kalitesini bozuyor. Peki bunlardan nasıl korunuruz? ..
454 17 706
Şifalı Bitkilerin Dozu İyi Ayarlanmalı

Şifalı bitkiler ilaçlardan daha iyi gelebilir. Yan etkileri yoktur. Ama dozu kaçırırsak bazı sorunlara neden olabilirler.. Kış aylarıyla birlikte o..
414 18 392
Akıllı Egzersiz İle Tüm Dertlere Son

Kalp, obezite ve diyabete tamamen son veren akıllı egzersizi her yaştan herkes yapmalı ve hayatına bu şekilde yön vermeli.. Daha önce hiç spor yapm..
656 8 862
Havalar Eklem Ağrılarını Nasıl Etkiler?

Eklem ağrıları hava durumuna göre değişir mi? Kapalı havalarda ağrılar artar mı? İster inanın ister inanmayın, hava tahmini, vücudunuzun barometr..
616 13 500
Bağışıklığı Koruyan, Stresi Azaltan, Enerjik Bitkiler

Günlük enerji düzeylerinizi artırmak, hastalıklardan korunmak aynı zamanda stresi yenmek mi istiyorsunuz? Bu bitkiler tam size göre. Sağlıklı bir ..
380 14 404
Bu Öneriler İle Ağrılarınızdan Kurtulun

Dr. Mehmet Öz şifalı bitkileri en çok ağrıyan noktalar için tavsiye ediyor. Belki bel ağrısından şikayetçisiniz belki boynunuzdaki o korkunç ağrıd..
360 5 293
Ülsere İyi Gelen Mucizevi Bitkiler

Papatya başta olmak üzere ülseri iyileştiren bitkiler neler? Ülserle yaşayabilmek için düzgün beslenmek çok önemli.. Ülser mide zarında ve dokusun..
722 23 809
Ülseratif Kolit Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ülseratif kolit iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır, ülsere benzer, Chorn hastalığı da denir. Hücrelerde kronik iltihaba neden olur rektum ve kolo..
527 9 562
Kalsiyum ve D Vitamini Eklem Ağrısına Çare Değil

Şiş ve ağrılı eklemler için yaşı ilerleyen kadınlarda muhtemel tedavi kalsiyum ilaçları gibi görünüyor. D vitamini ve bu haplar ağrıların şiddetin..
707 13 470