Doktor Tv Banner

İlk Cinsel İlişki İlk Kez İlişkiye Girmek

İLK CİNSEL İLİŞKİ İLK KEZ İLİŞKİYE GİRMEK
41 0 55

Türkiye'de , cinsel yasamla ilgili bilimsel arastirma ve anket çalismalari yeterince yapilmadigi için, ilk gençlikte cinsel iliski düzeyi ve yogunlugu hakkinda güvenilir bilgiler yoktur. Ancak 1960'larin ortalarinda Ingiltere'de yapilan bir arastirmanin sonuçlarina göre, 18-19 yas grubundaki kizlarin yaklasik yüzde 25'inin cinsel birlesme deneyini yasadigi bilinmektedir. Oysa Kinsey'in l950'lerin basinda yaptigi arastirmada, bu yüzde 25 oranina ancak 20-2l yas grubundaki kizlarda ulasilmaktaydi. Buna göre, aradan geçen 15 yil içinde gittikçe daha küçük yastaki genç kizlarin cinsel iliskiye girdigi sonucuna varmak yanlis olmayacakti. Ayni sekilde, 1960'lardan günümüze kadar geçen sürede cinsel birlesme yasinin giderek daha da küçüldügü söylenebilir. Ingiltere için geçerli olan bu gözlemler, diger Bati ülkeleri için de geçerlidir.

Ülkemizde durum biraz daha farklidir: kirsal kesimlerde evlilikler zaten oldukça küçük yaslarda olmaktadir. Ancak bu, bir "cinsel özgürlesme" belirtisi olarak görülemez. Tam tersine, çok genç yastaki kizlar çogunlukla kendi onaylari alinmadan evlenmeye zorlanmaktadir. Buna karsilik, kentlerde evlilikler genellikle 20 yasindan sonra oldugu için Bati'da elde edilmis istatistiklerle bir karsilastirma yapma olanagi bulunabilir. Saglam, bilimsel veriler bulunmamasina ragmen Türkiye'de genç kizlar için evlilik öncesi cinsel birlesme oraninin bir yirmi yil öncesine göre hayli arttigina inanilabilir. Bu, cinsel özgürlesme atmosferinin bir sonucu oldugu kadar, evlilik yasinin yükselmesine de baglidir. Önemli bir etken de, dogum kontrol yöntemlerinin gelismesidir. Genç erkekler içinse böyle bir sorun zaten yoktur: onlar, lise çagindan baslayarak, cinsel iliskide bulunmaya, bunun için genelevlere gitmeye tesvik edilmektedir.

Ortaya attigi görüslerle tartismalara yol açan Ingiliz egitimcisi A.S. Neill, kendi okulundaki ögrencilere dogum kontrol araçlari saglanmamasinin tek nedeninin yasalarin böyle birseye izin vermemesi oldugunu söylemistir. Neill'e göre, çocuklara cinsel yönleriyle ilgili bir utanç duygusu asilanmasinin ve arzu ettikleri zaman cinsel faaliyette bulunmalarina olanak verilmemesinin sonucunda, ortaya eksik ve mutsuz yetiskinler çikmaktadir.

Buna karsilik, Neill'i elestiren baska egitimciler de, fiziksel gelisme ile ruhsal ve zihinsel gelismenin iki farkli olgu oldugunu ileri sürmektedir. Bunlara göre, çocuklara seksle ilgili bir suçluluk ve utanç duygusu asilanmasi elbette yanlistir ama, erken yasta cinsel faaliyete geçmeye tesvik edilmeleri de dogru degildir.

Kuskusuz, bir insanin cinsel yasamina belli bir zihinsel olgunluk düzeyinde baslamasi, daha sonra cinselligin bedensel ve ruhsal yönlerini daha iyi bütünlestirmesine yardim edecektir. Ama sorun, bu olgunluk düzeyinin nasil saptanacagidir . Üstelik, cinsel deneyin kendisi de kisinin olgunlasmasina katkida bulunur. Yine de, olgunlugun bir ölçütünün kisinin cinsel esine karsi tutumu oldugunu kabul edebiliriz: eger genç kiz ya da erkek, karsisindaki kisiyi sevebiliyor, ona deger veriyor, onun kaygi ve sevinçlerini paylasabiliyorsa, ve en önemlisi, iliskisinin sorumlulugunu üstlenebiliyorsa o zaman cinsel yasamin agirligini da kaldirabilecek demektir.

Bugünün anne ve babalari, çocuklarinin cinsel deneylerini yasaklayarak önüne geçilmez bir gelisimi durdurmaya çalismak yerine, kurduklari iliskilerde karsilikli sevgi, sefkat ve sorumluluk gibi seylere dikkat etmeyi ögretmelidirler. Cinsel yönlerinin görmezden gelindigi ya da bastirildigi bir ortamda yasayan gençlerin ilk cinsel deneyleri, çogu zaman olumsuz kosullarda ve tatsiz bir biçimde gerçeklesir. Buna karsilik cinsellikleri herhangi bir dis müdahaleden uzak, dogal bir biçimde gelismis kisiler ilk iliskilerine de rahat ve güvenle girerler.

Cinsel İlişki Hamileliği ve Bebeği Etkilemez

Bu düşünceden korkanlar cinsel ilişkiye ara veriyor. Aslında seksin bebeğe bir zararı yok.. Korkularınız yersiz. Cinsel ilişki bebeğinizi rahatsız ..
871 11 719
Cinsel Arzu Öncesi Nelerden Kaçınmalı?

Seksten önce dondurma yenilmemeli peki seksle ilgili nelerden kaçınmalıyız? Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Onursal Başkanı Cem Keçe, cinselliğin m..
173 19 749
Düzenli Cinsel İlişkinin Avantajları

Fazla ara vermeden haftada en az birkaç kez girilen cinsel ilişki sağlığı olumlu etkiliyor. Ömrü uzatıyor, kanserden koruyor ve daha birçok artısı var..
153 20 289
Güzel Sevişme Sanatının Tüyoları

Güzel sevişme nasıl sağlanır? Her iki tarafın da tatmin olması ve mutlu olması için başarılı sevişme tüyoları neler.. Çoğu zaman hem kadının hem er..
271 21 845
Gebelik Süresince Cinsel İlişkiye Devam Edilmeli

Bu eskide kalan yanlış bir düşünce. Gebelik boyunca seks yapılabilir ve iyi de gelir. Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklik..
485 18 191
Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Kimleri Etkiliyor?

Evi olmayan başkalarının yanında kalan gençler bilinçsiz cinsel ilişki yaşayan gençler ne yazık ki cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en çok risk..
379 25 615
Cinsel İlişkide Kalbe Fazla Yüklenmeyin

Doğal olarak cinsel ilişki sırasında kalbe oldukça yük biner. Bu dozu iyi ayarlamak gerek.. 52 yaşındayım. 3 ay önce kalp damarıma balon yapıldı. S..
677 20 475
Cinsel Fanteziler Ne Kadar Önemli?

Cinsel hayatı renklendiren ve pekiştiren fanteziler ayıp değil. Cinsel hayatı renklendirmek için kurulan cinsel fanteziler ve kullanılan seks oyunc..
326 25 522
Cinsel İlişkinin Kriteri Süresi Değil

Hangi zamanlarda ne kadar süreyle seks yapılmalı? Uzmanlar sağlıklı bir cinsellik için önerilerde bulunuyor. İdeal seks süresinin uzun olduğunu düş..
912 19 334
Afrodizyak Etkisi Gösteren Özel Besinler

Yoğurt, yumurta, et, sarımsak ve çikolata.. Bu besinler afrodizyak etkili.. İlişkiye girme arzusunu artırıyor, aşık ediyor ve ilişkinizi canlandırıyor..
357 22 584
Cinsel Yaşamın Sırları

Cinsellik tüm hayvanlara verildiği gibi onlara sadece üreme amaçlı verilmiştir. İnsan dışındaki canlılar cinsellikten asla zevk almaz. Hatta onla..
824 19 852
Cinsel İsteği Öldüren Etkenler ve Özellikleri

Stres. Seksi hissetmeye engeldir, uyarılmayı, zevk almayı, cinsel ilişkiye girmeyi önler. Evde, işte ve her yerde stres yaşanabilir ve cinselli..
639 19 589
Kadınlarda Libidoyu Artıran İlaçlar ve Etkileri

Cinsel hayatınızda yer alan sorunlar hızla düzene girebilir. Kadınlarda cinsel işlev bozukluğunu gideren ilaçlar piyasada mevcut. Önce test yaptır..
485 19 357
Disparoni Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Tıpta disparoni olarak adlandırılan cinsellik sırasında yaşanan ağrılı durumlarda dikkatli olunmalı ve ilişkiye devam edilmemelidir. Disparoni hakkınd..
691 22 159
Kadınlar Cinsel İlişkide Orgazma Odaklanmamalı

Orgazm bir tür tabu gibi görülüyor. Cinsellikteki yanlışlardan biri kadınların orgazma odaklanması önemli olan zevk alabilmek.. Günümüzde hala çoğu..
638 9 679