İlacli Stent Ve Balon Yontemi Nedir

İlacli Stent ve Balon Yontemi Nedir
76 9 31

Kalp Hastalığı, Balon Yöntemi ve Stent Tedavisi

Girişimsel tedavi

Kalp-damar hastalıklarında ilaçları konuştuk. Bir de ilaç dışı tedaviler var. Bunlar neler?

Bu tür tedavilere “girişimsel tedavi” diyoruz. Bu tedavi balonla damarların açılıp gerekirse buraya stent dediğimiz bazı yapıların yerleştirilmesini ve baypas (by-pass) cerrahi

Balon yöntemi için halk arasında “balon patlatıldı” deniyor. Balon yöntemi nedir?

Balon patlatmak söz konusu değil. Kasık damarından sokulan telin üzerindeki balon, sönmüş olarak kalp damarındaki darlık hizasına getiriliyor, burada balon dışarıdan şişiriliyor ve darlık olan yer genişletiliyor. Sonra söndürü­lüyor ve çıkılıyor oradan. Yapılan işlem sadece balonu şişirip darlığı açmak.

“Stentler” dediniz. Stent nedir?

Balonla açmanın bir sorunu var. Açılan yer, 4-5 ayda tekrar daralabiliyor. Damarı balonla genişletiyorsunuz, ama dört hastadan birinde orası tekrar 6 ay içinde daralabiliyor. Bunu önlemek için balonun çevresine, çelik yay benzeri bir yapı, stent dediğimiz yapı yerleştiriliyor ve balon şişiriliyor. Stent, darlığın olduğu yere yerleştiriliyor, balon söndürülüp çıkıldıktan sonra stent orada kalıyor. Çıplak stentler daral­mayı daha azalttı, ama tam önleyemedi. Onun için de şimdi ilaçlı stentler çıktı. Stentleri daralmayı engelleyen ilaçlarla kapladılar ve oradaki daralma çok aza indi.

İlaçlı stentler yeni bir teknoloji mi?

Son 3-4 yılın teknolojisi. Şimdi daha da yeni teknoloji­ler üzerinde, eriyen stentler üzerinde çalışılıyor. Yerleştiri­len stent belli bir süre sonra orada eriyor, tamamen kay­boluyor. Bu şekilde, orada tekrar bir pıhtı oluşması, tıkan­ması riski de azaltılıyor. Bu konuda çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. (Stent Takma)

Yine de daralma tam anlamıyla önlenemiyor ki sürekli yeni yöntemler geliştiriliyor…
Ama her yöntem biraz daha ileriye götürüyor. Sonuçta bunların hepsi baypas ameliyatlarına daha az gereksinim duyulmasına sebep oluyor. Eskiden daha çok hasta ameli­yata giderken, şimdi bu tür stent uygulamalarıyla daha az hasta ameliyat oluyor. Yeniden daralma sorunu da yeni teknolojilerle çözülürse, belki ileride çok daha az hasta ameliyata gidecek.

Türkiye’de ilk kez bir sinüzit ameliyatında uygulanan SinuSys tekniği ile tıpta bir yeniliğe daha imza atıldı. Bu tekniğin getirdiği avantajlar neler...
500 19 851

Yeni araştırmalara göre multipl skleroz yani MS hastalığında baş ve boyun bölgesinde bir kan akışı engeli olduğu ortaya çıkmıştır. Damarlara kan a..
889 14 725

Balon yada PTCA anjionun benzeri olup tanı amaçlı değil, tedavi amaçlı yapılan bir girişimdir. Burada da aynı anjiodaki gibi hasta bayıl..
404 20 169

ABD araştırmalarına göre her kalp krizinde stent takmak gerekmiyor. Damar içi durumuna göre stent takılmasına karar veriliyor.. ABD’de devam eden b..
242 4 560

Kalp damarı açmaya yarayan stentler yeni üretimde kanda eriyecek. Artık kalp damar yapısının bozulmasına son verilecek.. Yüksek teknoloji ürünü ste..
535 22 448

Henüz hastalığın gelişimini durduran yada yavaşlatan herhangi bir tedavi yöntemi gösterilmiş değildir. Bunun yerine tedavi yöntemleri can sıkıcı belir..
816 14 715

Dünyada kalp damar hastalıkları tıkanıklıklarında yeni trend tedavi yöntemi olan ve kalp damarına takılarak absorbe edilebilen ’’Skafold&r..
652 20 584

İnme, acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Beyin patlaması beyne giden kan damarları tıkanması sonucu yaşanır.   Bu tıkanma çaresiz ..
654 18 876

İzmir’de 55 yaşındaki adamın 2.5 saat boyunca kalbi durdu ve kalp masajının ardından yeniden hayata döndürüldü. İzmir'de kalbi duran 55 yaşındaki A..
830 10 122

Kalp krizini andıran inme sonucu felç geçirilebilir. İnmenin belirtileri felç gibi anidir: Vücudun belli bir tarafında ani uyuşma ve güçsüzlük, ..
977 4 880

Doğal olarak cinsel ilişki sırasında kalbe oldukça yük biner. Bu dozu iyi ayarlamak gerek.. 52 yaşındayım. 3 ay önce kalp damarıma balon yapıldı. S..
315 13 629

Anjiografi, kalbi besleyen koroner damarların opak madde verilerek filminin çekilmesi olarak tanımlanabilir. Hasta bayıltılmaz. Lokal anestezi ..
267 11 184