Doktor Tv Banner

İlacli Stent Ve Balon Yontemi Nedir

İlacli Stent ve Balon Yontemi Nedir
88 0 71

Kalp Hastalığı, Balon Yöntemi ve Stent Tedavisi

Girişimsel tedavi


Kalp-damar hastalıklarında ilaçları konuştuk. Bir de ilaç dışı tedaviler var. Bunlar neler?

Bu tür tedavilere "girişimsel tedavi" diyoruz. Bu tedavi balonla damarların açılıp gerekirse buraya stent dediğimiz bazı yapıların yerleştirilmesini ve baypas (by-pass) cerrahi

Balon yöntemi için halk arasında "balon patlatıldı" deniyor. Balon yöntemi nedir?

Balon patlatmak söz konusu değil. Kasık damarından sokulan telin üzerindeki balon, sönmüş olarak kalp damarındaki darlık hizasına getiriliyor, burada balon dışarıdan şişiriliyor ve darlık olan yer genişletiliyor. Sonra söndürü­lüyor ve çıkılıyor oradan. Yapılan işlem sadece balonu şişirip darlığı açmak.

"Stentler" dediniz. Stent nedir?

Balonla açmanın bir sorunu var. Açılan yer, 4-5 ayda tekrar daralabiliyor. Damarı balonla genişletiyorsunuz, ama dört hastadan birinde orası tekrar 6 ay içinde daralabiliyor. Bunu önlemek için balonun çevresine, çelik yay benzeri bir yapı, stent dediğimiz yapı yerleştiriliyor ve balon şişiriliyor. Stent, darlığın olduğu yere yerleştiriliyor, balon söndürülüp çıkıldıktan sonra stent orada kalıyor. Çıplak stentler daral­mayı daha azalttı, ama tam önleyemedi. Onun için de şimdi ilaçlı stentler çıktı. Stentleri daralmayı engelleyen ilaçlarla kapladılar ve oradaki daralma çok aza indi.

İlaçlı stentler yeni bir teknoloji mi?

Son 3-4 yılın teknolojisi. Şimdi daha da yeni teknoloji­ler üzerinde, eriyen stentler üzerinde çalışılıyor. Yerleştiri­len stent belli bir süre sonra orada eriyor, tamamen kay­boluyor. Bu şekilde, orada tekrar bir pıhtı oluşması, tıkan­ması riski de azaltılıyor. Bu konuda çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. (Stent Takma)

Yine de daralma tam anlamıyla önlenemiyor ki sürekli yeni yöntemler geliştiriliyor...
Ama her yöntem biraz daha ileriye götürüyor. Sonuçta bunların hepsi baypas ameliyatlarına daha az gereksinim duyulmasına sebep oluyor. Eskiden daha çok hasta ameli­yata giderken, şimdi bu tür stent uygulamalarıyla daha az hasta ameliyat oluyor. Yeniden daralma sorunu da yeni teknolojilerle çözülürse, belki ileride çok daha az hasta ameliyata gidecek.

Sinüzit Ameliyatında Uygulanan Yeni Bir Teknik

Türkiye’de ilk kez bir sinüzit ameliyatında uygulanan SinuSys tekniği ile tıpta bir yeniliğe daha imza atıldı. Bu tekniğin getirdiği avantajlar neler...
294 10 153
MS Hastalığının Ardında Yatan Neden ve Faktörler

Yeni araştırmalara göre multipl skleroz yani MS hastalığında baş ve boyun bölgesinde bir kan akışı engeli olduğu ortaya çıkmıştır. Damarlara kan a..
606 21 782
Her Kalp Krizinde Stent Takılmalı mı?

ABD araştırmalarına göre her kalp krizinde stent takmak gerekmiyor. Damar içi durumuna göre stent takılmasına karar veriliyor.. ABD’de devam eden b..
919 6 606
Bu Stent Normallerden Çok Farklı

Kalp damarı açmaya yarayan stentler yeni üretimde kanda eriyecek. Artık kalp damar yapısının bozulmasına son verilecek.. Yüksek teknoloji ürünü ste..
192 8 752
İnme-Felç Nedir, Nedenleri ve Tüm Bilgiler

İnme, acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Beyin patlaması beyne giden kan damarları tıkanması sonucu yaşanır.   Bu tıkanma çaresiz ..
727 19 360
İnme Belirtileri, Nedenleri ve Çözümleri

Kalp krizini andıran inme sonucu felç geçirilebilir. İnmenin belirtileri felç gibi anidir: Vücudun belli bir tarafında ani uyuşma ve güçsüzlük, ..
630 25 399
Cinsel İlişkide Kalbe Fazla Yüklenmeyin

Doğal olarak cinsel ilişki sırasında kalbe oldukça yük biner. Bu dozu iyi ayarlamak gerek.. 52 yaşındayım. 3 ay önce kalp damarıma balon yapıldı. S..
573 23 254
Soğuk Kış Günleri Kalbi Vuruyor

Kalp krizi geçirenler, geçirme tehlikesi olanlar ve kalp hastalarının bu havalarda dışarıya fazla çıkmaması soğuğa maruz kalmaması önemli.. Kardiyo..
562 24 656
Boğaz Enfeksiyonları Nelere Sebep Olur?

Doç. Dr. İsmail Türkay Özcan kalp romatizmasının uzun yıllarda hastalarda, kalp yetmezliği, nefes darlığı ve ani ölümlere neden olabileceğini anlattı...
525 12 108
Obezitenin Sebep Olduğu Hastalıklar

Şişmanlık normal boyutlarını aştığında kalp, tansiyon, şeker gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Bu durum nasıl tedavi edilir? Şişmanlık cerra..
283 12 832
Meme Kanserinde Meme Onarımı Estetiği

Meme kanserinde erken teşhis önemli fakat meme alındıktan sonra da meme onarımı estetiği yapılabiliyor. Erken teşhisin yaygınlaşması ile meme kanse..
944 16 249
Prezervatifi balon yapan da yıkayan da var!

ETKİLİ aile planlaması yöntemlerinin kullanılmasıyla, çiftler çocuk sahibi olmak istemediklerinde korku duymadan cinselliklerini yaşayabiliyor ve kont..
167 5 865
Spor Yapanlara Özel 5 Krep Tarifi

Kahvaltıda iyi bir protein kaynağı olan krep hem muhteşem tadı hem kalori miktarıyla diyet yapanların kurtarıcısıdır. Besleyici ve lezzetlidir. Sa..
887 26 145
Cilt Kanseri Başına Neler Açtı?

Londra’da cilt kanseri olan bir adam önce burnunu kaybetti ardından kolunda yeni bir burun gelişmeye başladı.. İngiltere'nin başkenti Londra'daki U..
584 5 308
Sağlıklı Yaşam - amfizem

amfizem Amfizem bir akciğer rahatsızlığıdır, halk arasında gençlik hastalığı olarakda bilinir. Akciğerde bulunan hava kesecikleri gerilip genişlediği..
433 20 849