Doktor Tv Banner

Her Bebek Mışıl Mışıl Uyumuyor

Her Bebek Mışıl Mışıl Uyumuyor
51 0 75

Benim bebeğim daha çok ağlıyor ve uyanıyor demeyin. Genelde her bebek uyku sorunları yaşar..

Amerika’da pek çok uykusuz aileye çare olan İyi Uykular Tatlı Rüyalar El Kitabı’nın yazarı Kim West’ten aldığı eğitimi Türkiye’de uygulayan ve ailelere Uyku Danışmanlığı ve Koçluğu yapan Seride Samuraş Karaç, ‘’Anneler bebeklerinden gelen uyku sinyallerini iyi analiz eder ve zamanında yatırabilirlerse, gece boyu kesintisiz uyuyabilirler’’ dedi.
Türkiye’nin önde gelen anne-bebek sitelerinden anneysen.com ve Türkiye’nin ilk Uyku Danışmanı ve Koçu Seride Samurkaş Karaç’ın birlikte düzenlediği ‘’Uyku Düzeni Bozukluğu’’ semineri düzenlendi. Katılımcı sayısının beklenenin iki katına ulaştığı ve annelerin büyük ilgi gösterdiği seminerde Karaç,‘’Uyku hijyeni nedir?’’, ‘’Bebeklere kendi kendine uyuma alışkanlığı kazandırılabilir mi?’’,

‘’Uyku ritüeli oluşturmanın önemi nedir?’’ gibi merak edilen konularda çok önemli ipuçları verdi.

Bebekleriyle birlikte seminere katılan anneler, toplantı boyunca uyku düzeni ile ilgili pek çok soruyu sorma imkanı da buldu.Yorulan bebek uyuyamaz
Bebeklerinin uyumamasından yakınan annelere uyku düzeni oluşturma ile ilgili bilgiler veren Seride Samurkaş Karaç ‘’Bebeklerin gece uykuya dalamamasının sebeplerinin en başında aşırı yorgunluk gelir” dedi. Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden danışanlarına uyku düzeni bozuklukları konusunda destek olan Karaç, “doğru saatte yatırılmayan bebek, uykuya dalmakta zorlanır, gece boyunca sık sık uyanır’’ açıklamasını yaptı.Karaç’ın özellikle değindiği bebeklerde uyku düzeni bozukluğunu etkileyen uyku hijyenini etkileyen noktalar şunlar:
• Dekorasyon: Bebek odalarında parlak renkler, fazla sayıda uyarıcı oyuncak bulunması uykuya geçişi zorlaştıracağından uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler.
• Sıcaklık: Bebeğin uyuyacağı odanın sıcaklığı 18-22 derece arasında değişmelidir, bu uyku için ideal sıcaklıktır.
• Işık: Parlak ışık melatonin hormonu salgılanmasını engellediğinden ve derin uykuya geçişi zorlaştırdığından, odada koyu renkli bir perde kullanmak gerekir.
• Yatak: Çok yumuşak pamuk yataklar uyku için uygun değildir, bunun yerine orta sertlikte bir yatak kullanılmalıdır.
• Televizyon: Gece uykularında yatmadan 1 saat, gündüz uykularında ise yarım saat öncesinden televizyonu kapatmak gerekir.

Yatak Odanızı Uyku Cennetine Çevirin

Uyku sorunları çekenlere harika öneriler.. Yatak odasında yapılacak bu değişimlerle herkes mışıl mışıl uyuyacak.. Odanız karanlık olsun. Işıklar..
222 9 479
Hem sessiz hem performanslı hem doğa dostu

Bosch SuperSilence ActiveWater Bulaşık Makinesi, hijyen konusunda hassas olanlar ve çocuklu aileler için son derece ideal EkstraHijyen fonksiyonuna sa..
812 9 737
Bebek Ölümleri En Çok Nerede Oluyor?

Araştırmalara göre ülkemizde en sık bebek ölümleri bebek dostu ilimiz Şanlıurfa’da yaşanıyor.. Genç nüfusun hızla azaldığı iller ve bebek ölümlerinin ..
698 5 299
Kalp Naklinden Sonra Bebek Sahibi Oldu

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olan kadın öncesinde kalp nakli olmuştu. Böylece dünyada kalp naklinden sonra doğum yapan ilk kadın oldu.. Arjan..
812 15 306
İkinci Bebek Ne Zaman Yapılmalı?

Doğum yaptınız bir süre sonra yeni bir bebek için düşünmeye başladınız.. Peki iki bebek arasında ne kadar süre bırakılmalı? Doğum kontrol yöntemler..
298 5 493
Bebek Konforu ve Güvenliği İçin Araba Seçimi

Bebek arabası seçilirken nelere dikkat etmek bebek rahatı ve güvenliği için gerekiyor? Kanz ve S&D Araç Gereç Satış Müdürü Ayşen Okşak, anne ve..
738 12 393
Bebek Odasında Kullanılan Eşya Seçimi

Bebek odasındaki eşya ve aksesuarlar hangi maddeleri içermemelidir, hangi malzemelerden yapılmış olmalıdır? Bebek odası takımlarında kullanılan AB ..
854 4 816
Siz Bebek Arabasını Neye Göre Seçiyorsunuz?

İyi bir bebek arabası bebeğinizin de sizin de rahat olmanızı sağlar. Peki güvenilir bir bebek arabası nelere dikkat ederek seçilmeli? Bebek arabası..
853 17 142
Kısa Sürede Gerçekleşen Tüp Bebek Tedavisi

İlaç dozlarının azaltıldığı, enjeksiyonların deri altına yapıldığı ''konforlu tüp bebek'' tedavisi ile hastaların daha kısa sürede ve daha az vakit ge..
535 8 360
Çocuk Sahibi Olmak İçin Mola Yeterli mi?

Öğle molasına girdiğinizde çocuk sahibi olabilir misiniz? Tüp Bebek merkezine uğrayabilmek için bir mola yeterli olacaktır.. Gebelik hakkında bilgiler..
988 23 711
Erkekler Aslında Neden Baba Olmak İster?

Yapılan yeni bir araştırma erkeklerle kadınların bebek isteme sebeplerinin farklı olduğunu ortaya koydu.. İngiliz Sosyoloji Birliği'nin yıllık topl..
854 25 100
Tüp Bebek Tedavisinde Yıllık Masraf

Bebek sahibi olmak kolay iş değil. Bir ailenin tüp bebekten sonra yıllık harcamaları ne kadardır? Tüp Bebek Uzmanı Doç.Dr. Ümit Göktolga bilgi veriyor..
419 20 304
Bebek Eşyalarında Korkulu Tehlike Nedir?

Hangi bebek ürünlerinde tehlike var? Bebek eşyası alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, piyasa araştırmalarında ..
252 12 371
Yumurtalık Kisti Bebeği ve Doğumu Etkiler mi?

Yumurtalık kistleri her zaman kötü huylu olmuyor. Peki gebelikte yaşanan yumurtalık kistleri bebeği, anne sağlığını ve doğumu ne yönde etkiliyor? Y..
469 7 790
Bebek Bezi Değiştirme ve Bebekle Seyahat Önerileri

Yeni doğan bebekler çok küçük olduklarından sorunları daha büyüktür. Bebek bezi ve diğer bakım şartlarını iyi bilmek gerekir. Endişelenmeyin ebeve..
693 11 829