Doktor Tv Banner

Hangi Meyve Suyu Nasıl İçilmeli?

Hangi Meyve Suyu Nasıl İçilmeli?
24 0 63

Diyetisyen Nesrin Eriş meyve suyunun sıkılır sıkılmaz hemen içilmesi gerektiğini aksi halde antioksidan ve vitaminin kaybolacağını söylüyor..

Meyve sularında her an vitamin kaybı yaşandığını belirten Diyetisyen Nesrin Eriş; “Meyve sıkılır sıkılmaz kesinlikle hemen tüketilmelidir” uyarısında bulundu ve meyve sularıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Meyveyi bir bütün olarak tüketmek, her zaman için vitamin ve mineral kaybı olmadığı ve meyvenin posasından da yararlanıldığı için her zaman suyundan daha çok önerilir. Bu şekilde A, C, E vitaminleri, karatenoidler ve flavonoidler gibi güçlü antioksidanların ve posanın kaybı engellenmiş olur. Bu vitaminler ısı, ışık, oksijenle temas ve her türlü alete karşı duyarlıdır. Meyve sıkıldığı zaman ne kadar dikkat edilirse edilsin mutlaka vitamin kaybı, özellikle C vitaminindeki kaybı engellenemez. Meyve sıkılır sıkılmaz kesinlikle tüketilmelidir. Bekletildiği her an vitamin kaybında artış meydana gelir.


Üzüm suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Meyve ve meyve suları yapılarındaki antioksidan maddeler sayesinde hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar. Yüksek antioksidan içeriği ile üzüm en başta gelen meyve suyudur. Üzüm suyunun bağışıklık sistemi ve kalp damar sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır. Tek başına son derece zengin içeriği olduğu için diğer meyve suları ile karıştırılarak içilmesine gerek yoktur.Elma ve portakal suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Bunu yanında özellikle elma ve portakal suyu bazı ilaçların etkilerini azaltabilmektedirler. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdırlar. Bu meyve sularının kanser, kalp damar, yüksek tansiyon ve bazı antibiyotiklerin etkilerini azaltabilecekleri bildirilmektedir. Gece geç saatte içilen portakal suyu, uykusuzluk yapabilir. Ayrıca diyabet veya hipoglisemisi olan bireylerin kesinlikle tek başına meyve suyu içmemesi gerekir. Mini bir şeker yüklemesi yaparak kan şekerinin ani yükselmesine ve akabinde de hipoglisemi ataklarının artmasına neden olur.Nar suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Mutlaka meyve suyu ile beraber komplex bir karbonhidrat (kepekli, çavdarlı, yulaflı bir ekmek veya 1 kepekli galeta ) tüketilmelidir. Böylece meyve suyunun kan şekerini ani yükseltmesi engellenir. Meyve suları asla aç karnına içilmemelidir. Düşük tansiyonlu bireylerin nar suyu içmesi tansiyonu daha da düşüreceği için önerilmez zaten nar suyu hipertansiyonu olan bireyler için uygun bir içecektir.Greyfurt suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Greyfurt suyu, demir içeriği yüksek besinlerle beraber tüketildiğinde demir emilimini artırır. Gribal enfeksiyonlarda, böbreklerin temizlenmesinde çok yararlıdır. Aspirini, greyfurt suyuyla içmek ilacın etkisini iki katına çıkarır. Portakal ve mandalina çok zengin bir C vitamini deposudur. Tüm meyvelerin suları karıştırılarak içilebilir. Böylece vitamin, antioksidan değeri daha da artırılmış olur.

Hangi Meyve Suyu Nasıl İçilmeli?

Diyetisyen Nesrin Eriş meyve suyunun sıkılır sıkılmaz hemen içilmesi gerektiğini aksi halde antioksidan ve vitaminin kaybolacağını söylüyor.. Meyve..
377 19 811
İçmeden Önce Kalorisine Bir Bakın

Süt, meyve suyu, çay, kahve, soda.. En sevdiğimiz içecekler ve gün içinde sıkça tüketebiliyoruz. Peki kalori hesabı yaparken içecekleri de hesaba katı..
896 6 231
Sağlığınız İçin En İyi ve En Kötü Meyve Suları

Kim bir bardak buz gibi lezzetli bir meyve suyunu sevmez? Renkli, tatlı ve canlandırıcı etkisi vardır. Diyetisyenler uyarıyor. Vitamin almak için idea..
815 6 293
Serinlemek İçin Buzlu Çay Tarifi

Evde kolayca birkaç dakikada hazırlanabilen buzlu çay tarifi ile yaz aylarında bunalmaktan kurtulun.. Malzemeler Yarım demlik siyah çay Şeker ve..
514 14 241
Avokado Algıları Açar Cinsel Güç Verir

Tropikal bir meyve olan avokado cinsel gücü artırır uyanık tutar ve hormonları düzenler.. Tropikal meyve avokado, cinsel sıkıntı yaşayanlara fayda..
710 17 712
Kilo Kaybına Yardımcı ve Kilo Aldıran İçecekler

Diyet meşrubatların önünü kesmek için genelde soda içilir. Soda kısa vadeli fayda sağlarken meyve aromalıları kalori içerir. Kalori yakmaya da neden o..
963 14 635
Meyve Suyu Tüketmek Bizi Arındırır mı?

Kalorili şeyleri yedik yanlış beslendik ve organik taze sıkılmış bir meyve suyunun bizi arındıracağınız düşünüyoruz. Beslenme uzmanı Tracy Ande..
304 21 634
Kanser ve Kansızlıktan Koruyan İçecekler

Bazı hastalık ve rahatsızlıklardan bu içecekler bizi kalkan gibi koruyor. Hangi içecekler kanser ve kansızlığa karşı bizi savunuyor? Tüm hastalıkla..
320 11 386
Katı Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli?

Bebek beslenmesi hayati önem taşır. Anne sütünden sonra katı gıdaya geçiş ne zaman ve nasıl olmalı? Annelerin %40ı bebeklerini erkenden katı gıdayl..
822 19 442
Hiç Denenmemiş 8 Besleyici Meyve

Lezzetli ve sağlıklı meyveler sağlığımız ve enerjimiz için çok önemlidir. Mutlaka günde en az 1 porsiyon meyve tüketmeliyiz. Vitamin açısından zen..
830 9 521
Baharatlı Yeşil Çay İçecek Tarifi

Aile ve arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirirken veya yalnız başınıza spordan sonra güzel bir keyif yapmak için bu tarif idealdir. Yeşil çaylı ba..
547 16 248
Çocukların Zekasını Geliştirmek İçin 5 Öneri

Çocuğunuzun zekasını geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Uzmanlar bu konuda şu önerilerde bulunuyor. İşte zeka geliştiren 5 madde.. Uzmanlar, ço..
457 13 330
Bağışıklığı Güçlendiren Meyve Suyu Önerileri

Evde kolayca hazırlanabilecek meyve suları hem daha sağlıklı hem tatlı hem de bağışıklık sistemi dostu.. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli ..
603 8 424
Tansiyonu Düşürmeye Yarayan 3 İçecek

Kan basıncını düşürmek için tuz, yağ ve kalori miktarı sınırlanmalıdır. Sebze, meyve ve yağsız protein ağırlıklı beslenilmelidir. Bu 3 içecek de k..
814 18 776
El Kuruması İçin Çözümler

Soğuk havalarda el çatlaması ve el kuruması dert haline gelir. Ellerimize nasıl bir bakım uygulamalıyız bu kurumadan nasıl kurtulabiliriz? Düzenli ..
970 10 458