Hangi Meyve Suyu Nasıl İçilmeli?

Hangi Meyve Suyu Nasıl İçilmeli?
49 7 81

Diyetisyen Nesrin Eriş meyve suyunun sıkılır sıkılmaz hemen içilmesi gerektiğini aksi halde antioksidan ve vitaminin kaybolacağını söylüyor..

Meyve sularında her an vitamin kaybı yaşandığını belirten Diyetisyen Nesrin Eriş; “Meyve sıkılır sıkılmaz kesinlikle hemen tüketilmelidir” uyarısında bulundu ve meyve sularıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Meyveyi bir bütün olarak tüketmek, her zaman için vitamin ve mineral kaybı olmadığı ve meyvenin posasından da yararlanıldığı için her zaman suyundan daha çok önerilir. Bu şekilde A, C, E vitaminleri, karatenoidler ve flavonoidler gibi güçlü antioksidanların ve posanın kaybı engellenmiş olur. Bu vitaminler ısı, ışık, oksijenle temas ve her türlü alete karşı duyarlıdır. Meyve sıkıldığı zaman ne kadar dikkat edilirse edilsin mutlaka vitamin kaybı, özellikle C vitaminindeki kaybı engellenemez. Meyve sıkılır sıkılmaz kesinlikle tüketilmelidir. Bekletildiği her an vitamin kaybında artış meydana gelir.

Üzüm suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Meyve ve meyve suları yapılarındaki antioksidan maddeler sayesinde hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar. Yüksek antioksidan içeriği ile üzüm en başta gelen meyve suyudur. Üzüm suyunun bağışıklık sistemi ve kalp damar sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır. Tek başına son derece zengin içeriği olduğu için diğer meyve suları ile karıştırılarak içilmesine gerek yoktur.

 

Elma ve portakal suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Bunu yanında özellikle elma ve portakal suyu bazı ilaçların etkilerini azaltabilmektedirler. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdırlar. Bu meyve sularının kanser, kalp damar, yüksek tansiyon ve bazı antibiyotiklerin etkilerini azaltabilecekleri bildirilmektedir. Gece geç saatte içilen portakal suyu, uykusuzluk yapabilir. Ayrıca diyabet veya hipoglisemisi olan bireylerin kesinlikle tek başına meyve suyu içmemesi gerekir. Mini bir şeker yüklemesi yaparak kan şekerinin ani yükselmesine ve akabinde de hipoglisemi ataklarının artmasına neden olur.

 

Nar suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Mutlaka meyve suyu ile beraber komplex bir karbonhidrat (kepekli, çavdarlı, yulaflı bir ekmek veya 1 kepekli galeta ) tüketilmelidir. Böylece meyve suyunun kan şekerini ani yükseltmesi engellenir. Meyve suları asla aç karnına içilmemelidir. Düşük tansiyonlu bireylerin nar suyu içmesi tansiyonu daha da düşüreceği için önerilmez zaten nar suyu hipertansiyonu olan bireyler için uygun bir içecektir.

 

Greyfurt suyu

Meyveyi sıkar sıkmaz tüketin

Greyfurt suyu, demir içeriği yüksek besinlerle beraber tüketildiğinde demir emilimini artırır. Gribal enfeksiyonlarda, böbreklerin temizlenmesinde çok yararlıdır. Aspirini, greyfurt suyuyla içmek ilacın etkisini iki katına çıkarır. Portakal ve mandalina çok zengin bir C vitamini deposudur. Tüm meyvelerin suları karıştırılarak içilebilir. Böylece vitamin, antioksidan değeri daha da artırılmış olur. 

Diyetisyen Nesrin Eriş meyve suyunun sıkılır sıkılmaz hemen içilmesi gerektiğini aksi halde antioksidan ve vitaminin kaybolacağını söylüyor.. Meyve..
182 14 690

Tırnakların çabuk kırılmasının en büyük sebebi vitamin ve mineral yoksunluğudur. Başta demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği..
410 25 164

"Her günü bir fırsata çevirdik!" | En ucuz bilgisayar, elektronik, ilginç ürünler, hobi ürünleri, cep telefonu ve daha binlerce ürün İndirdik.com'da!A..
940 16 223

Beyazlığını kaybeden dişler doğal yollarla rengine kavuşabilir. Bu yöntemde neler yapılıyor? Uzmanlar, çay ve sigara gibi dış etmenler nedeniyle b..
419 14 275

    Her gün 8 bardak, 10 bardak ve hatta daha fazla su için" sözlerini her zaman her yerde duymuşsunuzdur. Peki neden bu kadar su içmel..
671 18 767

Emsan Multi Press meyve sıkacağı, zamanını mutfakta geçirmeyi seven kadınların bu kış vazgeçilmezi olacak. Portakal, nar gibi büyük meyveleri sıkmakt..
519 24 470

Kalorili şeyleri yedik yanlış beslendik ve organik taze sıkılmış bir meyve suyunun bizi arındıracağınız düşünüyoruz. Beslenme uzmanı Tracy Anderson..
859 10 876

En güzeli evde taze sıkılmış katkı maddesiz meyve suyu içmektir. Mümkünse şekersiz ve en doğal haliyle mevsim meyvelerini seçin.. Ondokuz Mayıs Üni..
164 22 571

Zayıflatan 5 süper yiyecekten birisi... Kokusu bile zayıflamada etkili.. Hele suyu... Uzmanlara göre suyu zayıflamada çok etkili.. Hangi bitkiden mi b..
715 8 740

Kim bir bardak buz gibi lezzetli bir meyve suyunu sevmez? Renkli, tatlı ve canlandırıcı etkisi vardır. Diyetisyenler uyarıyor. Vitamin almak için idea..
208 17 519

Süt, meyve suyu, çay, kahve, soda.. En sevdiğimiz içecekler ve gün içinde sıkça tüketebiliyoruz. Peki kalori hesabı yaparken içecekleri de hesaba katı..
989 18 895

Bebek beslenme uzmanı Ülker Hero Baby’nin şeker ilavesiz, %100 meyveden oluşan 3 meyve suyu çeşidi şimdi aynı zamanda biberona dönüşebilen sağlıklı ca..
773 25 825