Doktor Tv Banner

Hamilelikte Kaşıntı Gebelikte Akıntı Gelmesi

Hamilelikte Kaşıntı Gebelikte Akıntı Gelmesi
78 1 35

Hamilelikte Kaşıntı, Gebelikte Kaşınma

Gebelerde sık sık rastlanan şikâyetlerden biri de kaşıntıdır. Eğer bu kaşıntının bir alerjik nedeni varsa hemen doktorunuza başvurup antialerjik bir ilaç almanız doğru olur.

Ödemli vulva

Bazen gebe kadınlar vaginadaki kaşıntıdan da yakınırlar ve bu durum gebelik süresince devam eder. Trikomanas denilen bir parazit kadında vagina iltihabına yol açar. Bunun tedavisinde en önemli nokta, doktorunuzun kaşıntı nedenini bulmasına bağlıdır. Aksi halde kendi başınıza, rastgele alacağınız ilaçlar ve yapacağı­nız lavajlar hem sizin için, hem de çocuğunuz için zararlı olabilir.

Gebelikte Akıntı, Hamilelikte Akıntı Gelmesi

Gebeliğin her devrinde akıntı görülebilir. Bu akıntı rahim ağ­zındaki bezlerin yapmış olduğu açık sarımtırak renkte, ince, koku­suz bir akıntı ise normaldir. Rahmin ağzındaki dolaşım yavaşla­masından ileri gelen bu akıntıya karşı gebe kadının, dış genital or­ganlarını günde bir iki kere ılık suyla yıkaması ve koyduğu pamu­ğu (veya pet'i) da sık sık değiştirmesi iyi bir koruyucu önlem ola­bilir.

Eğer gebe kadındaki akıntı pis kokulu, yoğun, köpüklü ve sarı-yeşilimsi ise bu durumda yapılacak en doğru hareket, hiç vakit kaybetmeden hemen doktora başvurmaktır.

Doktorunuz çeşitli tahliller ve muayeneler sonucu bu akıntı­nın nedenini öğrenebilir. Son yıllarda bulunan yeni ilaçlarla bu hastalığın ortadan kaldırılması çok kolaylaşmıştır.

Hamilelikte Çatlaklar, Gebelikte Çatlak, Karın ve Göğüs Çatlakları

Gebelik süresince görülen bu tip çatlakların ortadan kalkması hemen hemen olanaksızdır. Bu çatlaklar önce pembe renkte gö­rülürler, daha sonra beyazlaşırlar. Çatlakları ortadan kaldırmak pek mümkün olmamakla birlikte, aşağıda sıralayacağımız önlem­leri almak yararlı olabilir.

• Kuvvetlendirici özellikte losyonlarla friksiyon yapılabilir.

• Fazla kilo alınmamalıdır.

• Karın adalelerini kuvvetlendirecek jimnastikler ihmal edil­meden yapılmalıdır.

• Cilde özel olarak hazırlanmış vitaminli ve yağlı maddeler sürerek yumuşak kalmasını sağlamaya çalışmalıdır.

Bütün bunların ötesinde yurdumuzda çok eskiden beri kulla­nılan bademyağı da size bu konuda oldukça yarar sağlayabilir. Ama şu noktayı da bilmekte yarar var. Eğer cildinizin çatlama eği­limi fazla ise bütün önlemlere rağmen istenilen sonuç alınmayabi­lir.

Gebelikte Kullanılan Tüy Dökücü Kremler

Tüy dökücü kremler gebelikte kullanılabilir mi hangi tür kremler tavsiye edilir? Normal dönemde kullandığınız her kozmetik ürününü hamilelikte kull..
566 15 203
Gebelikte Fast Food Yiyecekten Uzak Durun

Gebelikte yenilen besinler bebekte de alışkanlık haline gelebilir. Hamilelikte fast food tüketimi abartıldığında bebekte de aynı alışkanlığın geliş..
343 24 511
Astım İlaçlarını Kullanmak Hamilelikte Güvenli mi?

Hamilelikte ilaç kullanımı bilindiği gibi tehlikeli olabiliyor. Astım hastası olan hamile kadınlarda astım ilaçları kullanılabilir mi? Hamilelikte ..
935 19 136
Gebelikte İlaç Kullanımı Ne Kadar Zararlı?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, hangi durumlarda gebelikte ilaç kullanılabileceğini açıkladı. “Hamilelik döneminde gribe dikk..
321 18 829
Karaciğer Hastalıkları Gebelikte Görülür mü? Önlemleri Nelerdir?

Prof. Dr. Melih Özel, gebelik sırasında ortaya çıkabilecek karaciğer hastalıklarıyla ilgili sorularımızı yanıtlıyor.. Gebelikte görülen karaciğer ..
814 17 799
Hamilelikte Kırmızı Et Diyabet Riski Getiriyor

Adelaide Robinson Enstitüsü Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre hamile kalmayı planlayan kadınların ve hamile kalanların diyabet riskini azaltmak ..
651 11 119
Alerji Tedavisi Astım ve Saman Nezlesine Sebep Olabilir mi?

Mevsimsel alerjisi olanlar ağız yoluyla ilaç kullanırken yan etkilerinden genelde bihaber oluyor. Bu ilaçlar ve alerji tedavisi aslında nelere yol..
843 16 800
Gebelikte İstenmeyen Tüy Sorunu

Kadınlar istenmeyen tüyleri hiç sevmez doğal olarak. Hamilelik döneminde tüy artışı daha fazla yaşanır peki ne yapılabilir? Hamilelikte tüylenme so..
571 21 504
Saman Nezlesinin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Saman nezlesi ile nezle ve grip karıştırılmasın. Uzmanlar polene duyarlı olan kişilerin vakitlerini mümkün olduğu kadar evde geçirmesi gerektiğini söy..
585 6 651
En Çok Can Sıkan 7 Gebelik Sorunu

Gebelikte utanç veren can sıkan şeyler yaşanır. Bunlardan en huzursuz verici olan 7 maddeyi paylaşalım. 1. Aşırı gaz. Hemen hemen her hamilelikt..
930 13 468
Gebelikte İçilen Sigara Bebekte Kolik Yapıyor

Bebeklerde sürekli ağlamalar ardı arkası kesilmeyen kramplar ve sancılar varsa gebelikte sigara içilmiş olabilir. Gebelikte sigara içmek bebeğe zarar...
307 24 854
Gebelikte Grip Hayati Risk Taşıyabilir

Hamilelik döneminde gribe dikkat etmek gerekir. Halk arasında hamilelikte ilaç kullanılmaz hurafesi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir. ..
423 7 761
Kronik Kaşıntı Ağrı Nöronlarından Kaynaklanabilir

Kontrol edilemeyen kronik kaşıntı genelde egzama ve sedef belirtisidir. Sinek ısırığındaki hafif kaşıntı gibi değildir. Yoğundur ve kalıcıdır. Bil..
861 5 495
Hamilelikte Yaşanan Temel Problemler

Sağlıklı bir hamilelik süreci hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Peki bu süreçte anne adayları hangi rahatsızlıklarla karşılaşır? Hamile..
908 10 213
Az Pişmiş Yumurta Gebelikte Riskli

Az pişmiş her gıdada olduğu gibi yumurtada da bakteriler bulunur. Özellikle bebek bekleyen gebelerin buna dikkat etmeleri ve iyice pişirmeden yememele..
837 5 699