Hamilelikte Kaşıntı Gebelikte Akıntı Gelmesi

Hamilelikte Kaşıntı Gebelikte Akıntı Gelmesi
63 5 59

Hamilelikte Kaşıntı, Gebelikte Kaşınma

Gebelerde sık sık rastlanan şikâyetlerden biri de kaşıntıdır. Eğer bu kaşıntının bir alerjik nedeni varsa hemen doktorunuza başvurup antialerjik bir ilaç almanız doğru olur.

Ödemli vulva

Bazen gebe kadınlar vaginadaki kaşıntıdan da yakınırlar ve bu durum gebelik süresince devam eder. Trikomanas denilen bir parazit kadında vagina iltihabına yol açar. Bunun tedavisinde en önemli nokta, doktorunuzun kaşıntı nedenini bulmasına bağlıdır. Aksi halde kendi başınıza, rastgele alacağınız ilaçlar ve yapacağı­nız lavajlar hem sizin için, hem de çocuğunuz için zararlı olabilir.

Gebelikte Akıntı, Hamilelikte Akıntı Gelmesi

Gebeliğin her devrinde akıntı görülebilir. Bu akıntı rahim ağ­zındaki bezlerin yapmış olduğu açık sarımtırak renkte, ince, koku­suz bir akıntı ise normaldir. Rahmin ağzındaki dolaşım yavaşla­masından ileri gelen bu akıntıya karşı gebe kadının, dış genital or­ganlarını günde bir iki kere ılık suyla yıkaması ve koyduğu pamu­ğu (veya pet’i) da sık sık değiştirmesi iyi bir koruyucu önlem ola­bilir.

Eğer gebe kadındaki akıntı pis kokulu, yoğun, köpüklü ve sarı-yeşilimsi ise bu durumda yapılacak en doğru hareket, hiç vakit kaybetmeden hemen doktora başvurmaktır.

Doktorunuz çeşitli tahliller ve muayeneler sonucu bu akıntı­nın nedenini öğrenebilir. Son yıllarda bulunan yeni ilaçlarla bu hastalığın ortadan kaldırılması çok kolaylaşmıştır.

Hamilelikte Çatlaklar, Gebelikte Çatlak, Karın ve Göğüs Çatlakları

Gebelik süresince görülen bu tip çatlakların ortadan kalkması hemen hemen olanaksızdır. Bu çatlaklar önce pembe renkte gö­rülürler, daha sonra beyazlaşırlar. Çatlakları ortadan kaldırmak pek mümkün olmamakla birlikte, aşağıda sıralayacağımız önlem­leri almak yararlı olabilir.

• Kuvvetlendirici özellikte losyonlarla friksiyon yapılabilir.
• Fazla kilo alınmamalıdır.
• Karın adalelerini kuvvetlendirecek jimnastikler ihmal edil­meden yapılmalıdır.
• Cilde özel olarak hazırlanmış vitaminli ve yağlı maddeler sürerek yumuşak kalmasını sağlamaya çalışmalıdır.

Bütün bunların ötesinde yurdumuzda çok eskiden beri kulla­nılan bademyağı da size bu konuda oldukça yarar sağlayabilir. Ama şu noktayı da bilmekte yarar var. Eğer cildinizin çatlama eği­limi fazla ise bütün önlemlere rağmen istenilen sonuç alınmayabi­lir.

Tüy dökücü kremler gebelikte kullanılabilir mi hangi tür kremler tavsiye edilir? Normal dönemde kullandığınız her kozmetik ürününü hamilelikte kull..
649 4 168

Gebelikte yenilen besinler bebekte de alışkanlık haline gelebilir. Hamilelikte fast food tüketimi abartıldığında bebekte de aynı alışkanlığın geliş..
700 9 570

Bebek bekleyen özellikle de son günlerine yaklaşan anne adayları bazı soruları oldukça fazla merak ediyor. Bu soruların cevapları.. Bebek yoldaysa ..
504 4 475

Hamilelikte ilaç kullanımı bilindiği gibi tehlikeli olabiliyor. Astım hastası olan hamile kadınlarda astım ilaçları kullanılabilir mi? Hamilelikte ..
168 10 847

Prof. Dr. Melih Özel, gebelik sırasında ortaya çıkabilecek karaciğer hastalıklarıyla ilgili sorularımızı yanıtlıyor.. Gebelikte görülen karaciğer ..
675 15 749

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, hangi durumlarda gebelikte ilaç kullanılabileceğini açıkladı. “Hamilelik döneminde gribe dikkat e..
935 10 319

Konjonktivit gözde rahatsızlık ve kırmızı gözün çok yaygın bir nedenidir. Bakteri, virüs ve daha da önemlisi, alerji dahil konjonktivit nedenleri aras..
167 6 398

    Kaşıntı nedir?     Kaşıntı kaşınma arzusu uyaran bir duygudur. Kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Şiddetli ol..
475 16 286

Adelaide Robinson Enstitüsü Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre hamile kalmayı planlayan kadınların ve hamile kalanların diyabet riskini azaltmak ..
549 12 109

Cinsel sağlık gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konudur, egolarımızı tatminden ziyade sağlığımızı da düşünmemiz beden aktivitemiz için son derece ..
251 26 482

Mevsimsel alerjisi olanlar ağız yoluyla ilaç kullanırken yan etkilerinden genelde bihaber oluyor. Bu ilaçlar ve alerji tedavisi aslında nelere yol..
759 16 498

Kadınlar istenmeyen tüyleri hiç sevmez doğal olarak. Hamilelik döneminde tüy artışı daha fazla yaşanır peki ne yapılabilir? Hamilelikte tüylenme so..
839 8 701