Doktor Tv Banner

Hamilelikte Cinsel İlişki Sakıncalı Mı?

Hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mı?
46 9 78

Prof. Dr. Cihat Ünlü, aklınıza gelen tüm soruları bu mini yazı dizisiyle cevaplıyor…

Hamilelik döneminde pek çok çiftin cinsel yaşamı sona eriyor. Peki, dokuz ay boyunca cinsel yaşamdan uzak kalmak doğru mu? Bu konuda bize bilgi veren, Prof. Dr. Cihat Ünlü’nün anne-baba adaylarına önerileri var.

Hamilelik dönemindeki cinsel yaşama hem anne hem de baba adayının daha dikkatli yaklaşması gerekiyor.Prof. Dr. Cihat Ünlü, aklınıza gelen tüm soruları bu mini yazı dizisiyle cevaplıyor…

Hamilelik döneminde pek çok çiftin cinsel yaşamı sona eriyor. Peki, dokuz ay boyunca cinsel yaşamdan uzak kalmak doğru mu? Bu konuda bize bilgi veren, Prof. Dr. Cihat Ünlü’nün anne-baba adaylarına önerileri var.

Baba adaylarının bu dönemde cinsel ilişkiye yaklaşımları nasıl olmalı?

Hamileliğin tüm dönemlerinde baba adaylarında cinsel ilişki ihtiyacı normal bir şekilde varlığını sürdürür. Cinsel arzu değişiklikleri genellikle hafiftir ya da hiç değişiklik gözlenmez. Anne adayı kadınsal korkuları nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınıyorsa eşler, bu durumu anlayışla karşılamalı ve zorlamamalı. Eşlerin arasındaki iletişimin bu dönemde önemi çok büyük.

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki sayısında kısıtlama yoktur, ancak aşırıya kaçılmamalı. Hamilelikte haftada birden fazla ilişkiye girmenin rahim içi enfeksiyonları artırdığını gösteren çalışmalar bulunsa da kesinlik kazanmamıştır.

Cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Birçok çift hamileliğin ilk üç ayı içindeki cinsel ilişkinin düşüğe neden olabileceğini düşünür ancak düşüklerin bununla bir ilişkisi yoktur. Tamamen bebekteki genetik bozukluklarla ilişkilidir.

Sakıncalı olduğu durumlar neler?

Anne adayı, önceden düşük ya da erken doğum yapmışsa; rahim ağzı yetmezliği varsa cinsel ilişki sakıncalı olabilir. Ayrıca hamileliğinde düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, erken membran rüptürü, vajinal kanama ve genital bölge enfeksiyonu varsa ilişki yine sakıncalıdır. Çoğul hamileliklerin son üç ayında ve bazen tekil hamileliklerin son bir ayında cinsel ilişki sorun getirebilir.

Hamilelikte fizyolojik değişiklikler cinselliği nasıl etkiler?

Hamilelikte genital organlara kan akışı yoğunlaşır ve iyi kanlanan genital organlarda cinsel uyarı daha kolaylaşır. Vajinal salgılar daha fazla salgılanarak ilişkiyi kolaylaştırır. Hamilelerde cinsel istekte artış olabilir ve bazı kadınlar ilk orgazmlarını hamilelikte yaşarlar. Göğüslerde ve genital organlara giden kanın artması, bazı hamilelerde kendini sürekli cinsel ilişkiye hazır hissetmesine, cinselliğini yoğun yaşamasına neden olur. Sonuç olarak bir kadın hamilelikte cinsellikten korkmadığı sürece yaşamının en iyi orgazmlarını yaşar!

Cinsel ilişkiden kaçınmanın önerildiği belli bir dönem var mı?

Hamileliğin son haftalarında rahmin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son dört haftaya kadar cinsel hayatta hiçbir kısıtlama yoktur. Son dört haftadaysa erkeğin menisi içinde bulunan prostaglandin adlı maddelerin rahim kasılmalarını başlatabileceği düşüncesi ile ilişki pek önerilmez.

Cinsel İlişki Hamileliği ve Bebeği Etkilemez

Bu düşünceden korkanlar cinsel ilişkiye ara veriyor. Aslında seksin bebeğe bir zararı yok.. Korkularınız yersiz. Cinsel ilişki bebeğinizi rahatsız ..
918 16 489
Ertesi gün hapı kullanmayı gerektiren acil durumlar nelerdir?

Korunmasız cinsel ilişki; Cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılması / delinmesi / kayması; Cinsel ilişki sırasında spiralin (rahim içi ..
248 22 152
Cinsel İlişki Kadını Doğuma Hazırlıyor

Çift, hamilelik döneminde cinsel birleşme söz konusu olmadan birbirine yine de yaklaşabilir. Ama bu konudaki tek sözü düzenli kontrolleri yapan jineko..
976 7 625
Astım İlaçlarını Kullanmak Hamilelikte Güvenli mi?

Hamilelikte ilaç kullanımı bilindiği gibi tehlikeli olabiliyor. Astım hastası olan hamile kadınlarda astım ilaçları kullanılabilir mi? Hamilelikte ..
939 21 155
Cinsel Fanteziler Ne Kadar Önemli?

Cinsel hayatı renklendiren ve pekiştiren fanteziler ayıp değil. Cinsel hayatı renklendirmek için kurulan cinsel fanteziler ve kullanılan seks oyunc..
594 22 289
Cinsel İlişkinin Kriteri Süresi Değil

Hangi zamanlarda ne kadar süreyle seks yapılmalı? Uzmanlar sağlıklı bir cinsellik için önerilerde bulunuyor. İdeal seks süresinin uzun olduğunu düş..
761 26 876
Hamilelikte Tehlikeli Durumlardan Biri: Aspirin Kullanımı

Hamilelikte birtakım şeylerden kaçınmak bebek gelişiminin sağlıklı olması ve sağlıklı bir gebelik için gerekli.. Aspirin de kaçınılması gerekenlerden ..
785 24 423
Daha Geç Yaşayın Evlilikte Mutlu Olun

İlk cinsel deneyim ne kadar geç yaşanırsa evlilik hayatından partnerle o kadar fazla mutlu olunur. İşte ayrıntılar.. ABD'de yapılan bir araştırmaya..
616 15 237
Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Kimleri Etkiliyor?

Evi olmayan başkalarının yanında kalan gençler bilinçsiz cinsel ilişki yaşayan gençler ne yazık ki cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en çok risk..
964 10 881
Erkeklerde Penis Boyu Ne Kadar Önemli?

Cinsel performansı ne kadar etkiler ve psikolojik baskısı nasıl azaltılır? Penis boyu hakkında bilgiler.. Erkeklerin cinsellik konusunda en büyük t..
802 19 854
Cinsel İlişkide İdeal Süre...

Genel olarak cinsel ilişkinin uzun sürmesi gerektiği yönündeki genel kanı yıkıldı. Yapılan araştırmalar tatmin sağlayıcı cinsel ilişki süresinin sanıl..
696 17 476
Sistit Neden Olur? hakkında detaylı geniş bilgi

Sistit Neden Olur? Sistite neden olan risk faktörleri: " Kötü genital temizlik " İdrar akımının engellendiği durumlar (üriner sistemde taş, tümör ve..
270 19 336