Doktor Tv Banner

Hamilelikte Cinsel İlişki Sakıncalı Mı?

Hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mı?
39 0 75

Prof. Dr. Cihat Ünlü, aklınıza gelen tüm soruları bu mini yazı dizisiyle cevaplıyor…

Hamilelik döneminde pek çok çiftin cinsel yaşamı sona eriyor. Peki, dokuz ay boyunca cinsel yaşamdan uzak kalmak doğru mu? Bu konuda bize bilgi veren, Prof. Dr. Cihat Ünlü’nün anne-baba adaylarına önerileri var.

Hamilelik dönemindeki cinsel yaşama hem anne hem de baba adayının daha dikkatli yaklaşması gerekiyor.Prof. Dr. Cihat Ünlü, aklınıza gelen tüm soruları bu mini yazı dizisiyle cevaplıyor…

Hamilelik döneminde pek çok çiftin cinsel yaşamı sona eriyor. Peki, dokuz ay boyunca cinsel yaşamdan uzak kalmak doğru mu? Bu konuda bize bilgi veren, Prof. Dr. Cihat Ünlü’nün anne-baba adaylarına önerileri var.

Baba adaylarının bu dönemde cinsel ilişkiye yaklaşımları nasıl olmalı?

Hamileliğin tüm dönemlerinde baba adaylarında cinsel ilişki ihtiyacı normal bir şekilde varlığını sürdürür. Cinsel arzu değişiklikleri genellikle hafiftir ya da hiç değişiklik gözlenmez. Anne adayı kadınsal korkuları nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınıyorsa eşler, bu durumu anlayışla karşılamalı ve zorlamamalı. Eşlerin arasındaki iletişimin bu dönemde önemi çok büyük.

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki sayısında kısıtlama yoktur, ancak aşırıya kaçılmamalı. Hamilelikte haftada birden fazla ilişkiye girmenin rahim içi enfeksiyonları artırdığını gösteren çalışmalar bulunsa da kesinlik kazanmamıştır.

Cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Birçok çift hamileliğin ilk üç ayı içindeki cinsel ilişkinin düşüğe neden olabileceğini düşünür ancak düşüklerin bununla bir ilişkisi yoktur. Tamamen bebekteki genetik bozukluklarla ilişkilidir.

Sakıncalı olduğu durumlar neler?

Anne adayı, önceden düşük ya da erken doğum yapmışsa; rahim ağzı yetmezliği varsa cinsel ilişki sakıncalı olabilir. Ayrıca hamileliğinde düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, erken membran rüptürü, vajinal kanama ve genital bölge enfeksiyonu varsa ilişki yine sakıncalıdır. Çoğul hamileliklerin son üç ayında ve bazen tekil hamileliklerin son bir ayında cinsel ilişki sorun getirebilir.

Hamilelikte fizyolojik değişiklikler cinselliği nasıl etkiler?

Hamilelikte genital organlara kan akışı yoğunlaşır ve iyi kanlanan genital organlarda cinsel uyarı daha kolaylaşır. Vajinal salgılar daha fazla salgılanarak ilişkiyi kolaylaştırır. Hamilelerde cinsel istekte artış olabilir ve bazı kadınlar ilk orgazmlarını hamilelikte yaşarlar. Göğüslerde ve genital organlara giden kanın artması, bazı hamilelerde kendini sürekli cinsel ilişkiye hazır hissetmesine, cinselliğini yoğun yaşamasına neden olur. Sonuç olarak bir kadın hamilelikte cinsellikten korkmadığı sürece yaşamının en iyi orgazmlarını yaşar!

Cinsel ilişkiden kaçınmanın önerildiği belli bir dönem var mı?

Hamileliğin son haftalarında rahmin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son dört haftaya kadar cinsel hayatta hiçbir kısıtlama yoktur. Son dört haftadaysa erkeğin menisi içinde bulunan prostaglandin adlı maddelerin rahim kasılmalarını başlatabileceği düşüncesi ile ilişki pek önerilmez.

Cinsel İlişki Hamileliği ve Bebeği Etkilemez

Bu düşünceden korkanlar cinsel ilişkiye ara veriyor. Aslında seksin bebeğe bir zararı yok.. Korkularınız yersiz. Cinsel ilişki bebeğinizi rahatsız ..
504 11 427
Astım İlaçlarını Kullanmak Hamilelikte Güvenli mi?

Hamilelikte ilaç kullanımı bilindiği gibi tehlikeli olabiliyor. Astım hastası olan hamile kadınlarda astım ilaçları kullanılabilir mi? Hamilelikte ..
488 26 692
Cinsel Fanteziler Ne Kadar Önemli?

Cinsel hayatı renklendiren ve pekiştiren fanteziler ayıp değil. Cinsel hayatı renklendirmek için kurulan cinsel fanteziler ve kullanılan seks oyunc..
878 10 175
Cinsel İlişkinin Kriteri Süresi Değil

Hangi zamanlarda ne kadar süreyle seks yapılmalı? Uzmanlar sağlıklı bir cinsellik için önerilerde bulunuyor. İdeal seks süresinin uzun olduğunu düş..
310 13 250
Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Kimleri Etkiliyor?

Evi olmayan başkalarının yanında kalan gençler bilinçsiz cinsel ilişki yaşayan gençler ne yazık ki cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en çok risk..
395 19 659
Erkeklerde Penis Boyu Ne Kadar Önemli?

Cinsel performansı ne kadar etkiler ve psikolojik baskısı nasıl azaltılır? Penis boyu hakkında bilgiler.. Erkeklerin cinsellik konusunda en büyük t..
391 16 176
Çok Değişik Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan gebelikten korunma yöntemlerini anlattı. Kadın doğum uzmanları Türiye’de kadınların kullandığı, şaşkınlık..
699 22 107
Gebelik Süresince Cinsel İlişkiye Devam Edilmeli

Bu eskide kalan yanlış bir düşünce. Gebelik boyunca seks yapılabilir ve iyi de gelir. Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklik..
908 19 773
Güzel Bir Vücut, Daha İyi İlişkiler

Bedenlerine özen gösteren ve iyi görünen kadınlar daha mutlu bir ilişki sürebiliyor. Araştırmalara göre mevcut ilişkilerinden memnun ve mutlu o..
404 10 569
Anne ve Bebek Sağlığı İçin Kaçınılacak Gıdalar

Hamilelikte doğru beslenmek gebelik anne ve bebek sağlığı için önemli.. Hamilelikte beslenme en önemli noktalardan biridir. Günlük vitamin ihtiyacı..
858 11 799
Cinsellik, İlkbaharda Kötü, Sonbaharda İyi

İlkbahar aylarında cinsel yaşam dibe vurur. Halsizlik, isteksizlik hatta iktidarsızlık görülebilir. Sonbahar ise aksine zirve noktalarıdır.. Kışın ..
719 21 261
Cinsel İlişki Her Aşamasıyla İncelendi

MRI makinesine bağlı olarak mastürbasyon yapan bir kadın sayesinde cinsel ilişki sırasında neler yaşanıyor öğrenildi. İşte ayrıntılar.. MRI makines..
228 7 238
10 Gençten 1’i Cinsel Şiddete Maruz

Gençler ve genç yetişkinler maalesef yüksek bir oranda cinsel istismara ve şiddete maruz kalmakta.   Cinsel aktiviteye zorlanan hatta evliyk..
855 4 480
Düzenli Cinsel İlişkinin Avantajları

Fazla ara vermeden haftada en az birkaç kez girilen cinsel ilişki sağlığı olumlu etkiliyor. Ömrü uzatıyor, kanserden koruyor ve daha birçok artısı var..
943 8 800
Bebek Sağlığı İçin İyi Su Tüketin

Hamilelik sürecinde amniyotik sıvı ile korunan bebek sağlığı için iyi ve kaliteli su içilmeli.. Yapılan araştırmalar annelerdeki su kaybının cenini..
268 15 530