Doktor Tv Banner

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer
23 1 39

Baş ağrısı insanların hayatlarını kabus haline getiren istenmeyen bir durumdur. Baş ağrısı çeken insan eğer bir de hamile i se işte o za man baş ağrısı çekilmez olur. Hamile kadınlarda baş ağrısı bir çok sebepten olabilir ancak şiddeti ne olursa olsun büyük ihtimalle zararsızdır. Hamileliğin her esnasında baş ağrısı olabilri ancak özellikle birinci ve üçüncü üç aylık dönemde ortaya çıkan ve şiddeti giderek artan baş ağrıları doktorlar tarafından yakın incelemeye alınmaktadır. Hamilelikte ortaya çıkan baş ağrısı için genellike uzman görüşleri arasında bir birliktelik bulunmamaktadır .Yan i Hamilelikteki baş ağrısını sebebi nedir sorusuna kesin vereilebilecek bir cevap yoktur. Bu sebepler oldukça karmaşık ve çoktur.

Migrenin Sebep Olduğu Baş Ağrıları

Yapılanb araştırmalar migrenin cinsiyet hormonlarıyla doğru orantılı oarak arttığını göstermektedir Bu durumda da hamilelerde cinsiyet hormonu arttığına göre migren ağrısı çekme ihtimalleri oldukça yüksektir. Hamile kadınların yüzde 15 ile 20 si baş ağrısı çekmektedir. Ve bu baş ağrısı çeken kadınların en az yarısı migrenlerinden dolayı ağrı çekmektedirler. Ancak, migren doğumdan sonra, doğum sonrası dönemde daha da kötüye gidebilir. Her ne kadar migren baş ağrısı anne için şiddetli ağrıya neden olabilir, orada gelişmekte olan fetüs için tehlikelidir.

Hamilelikte baş ağrısı için alınacak ilaçlar

Acetaminophen hamilelikte baş ağrısına karşı alınabilecek bir ilaçtır. Ayrıca aspirin ve ibuprofen gibi reçeteyle satılan ilaçlar da hamilelikte baş ağrısını geçirmek için kullanılabilecek güvenli ilaçlardır. Eğer şiddetli migren ağrıları çekiyorsanız ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Eğer sık sık, zayıflatıcı baş ağrıları yaşıyorsanız, bazı ilaçların avantajları bebeğe, olası risklerden daha fazla olabilir. Bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer

*Bazı baş ağrısı düşük kan şekeri tarafından tetiklenir. Bu sebepten dolayı hamilelikte beslenirken çok fazla diyet yapmamaya dikkat edin. Vücudunuzun kalorilere ihtiyacı olacaktır.

* Bol bol su için vücudun susuz kalması dehisrasyona sebep olacaktır ve dehidrasyon da baş ve eklem ağrılarına sebep olmaktadır.

* Yüksek sesle müzik dinlemekten , gürültülü restoranlardan uzak durmak gerekir. yüksek ses kişinin baş ağrısını tetikler

* Çevresel şartların uygun olmasına dikkat edin. az işiklandırılmış bir ortm baş ağrınızı arttırabilir. Ya da dumanlı ya da tozlu bir ortam sizin ağrılarınızı

arttıracaktır.

* Dışarı çıkıp yürüyüş yapın şunu unutmayın ki yapılan kaliteli bir yürüyüş sizi daha iyi hissetdirecektir.

* Meditasyon ve yoga yaparak vücudunuzu dinlendirin.

*Hamileyken iyi bir fikir ilaçların her türlü alarak önlemek için's. Ancak, uygulayıcısı bunu önerir, bir paracetemol ama sizi sayısını sınırlayın.

Astım İlaçlarını Kullanmak Hamilelikte Güvenli mi?

Hamilelikte ilaç kullanımı bilindiği gibi tehlikeli olabiliyor. Astım hastası olan hamile kadınlarda astım ilaçları kullanılabilir mi? Hamilelikte ..
354 16 165
Ağrı Kesicileri Fazla Kullanmayın

Her başınız ağrıdığında ağrı kesici alıyor musunuz? Yaklaşık her 5 kişiden birinde görülen migrenin 50 yaş altında en sık karşılaşılan nörolojik hasta..
177 5 863
Öksürüğü Engellemenin Yolları Nelerdir?

Öksürük nasıl engellenir? Bu gerçekten ciddi bir sorundur. Çünkü öksürükle başa çıkmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Doktora gitmek ilk önce..
167 7 879
Hamilelikte Seyahat Nasıl Yapılmalıdır?

Uzmanlar hamileliğin 24’üncü haftasına kadar anne adaylarının durumunun iyi olması halinde seyahat edebileceklerini söylüyorlar. Ama doğurma zamanı ya..
221 21 147
Hamilelikte Rahat Kıyafetler Giyilmeli

Rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için rahat kıyafetler tercih edilmeli. Rahat pijama seçimi için nasıl olmalı? İdrar kesesine baskı yapan r..
341 6 857
Hamilelikte Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmeli?

Hamileler nasıl kıyafetler giymeli, ilk 3 aydan sonra vücut şekli değişir ve giyim tarzı da değişmelidir. İlk 3 aylık dönemin ardından, kilo alımı ..
319 5 830
Anne ve Bebek Sağlığı İçin Kaçınılacak Gıdalar

Hamilelikte doğru beslenmek gebelik anne ve bebek sağlığı için önemli.. Hamilelikte beslenme en önemli noktalardan biridir. Günlük vitamin ihtiyacı..
747 16 546
Bebek Sağlığı İçin İyi Su Tüketin

Hamilelik sürecinde amniyotik sıvı ile korunan bebek sağlığı için iyi ve kaliteli su içilmeli.. Yapılan araştırmalar annelerdeki su kaybının cenini..
409 22 187
Hamilelikte Görülen Ağır Sabah Bulantısı

Hamilelikte görülen ağır sabah bulantısı Hiperemezis gravidarum olarak biliniyor. Nedenleri, belirtileri, neye yol açtığı ve tedavisi nedir? Hamile..
743 15 751
Bel Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bel ağrısı çoğu kişide karşılaşılan bir rahatsızlık. Göğüs kafesi altından başlayan bel altına kadar olan bölgeyi kapsar.   Ağrı burada yoğu..
578 4 816
Hamilelikte Yaşanan Bazı Sorunlar

Isıya karşı hassasiyetin arttığı hamilelik döneminde, nefes darlığı, bayılma, şişkinlik görülebilir. Bu durumlarda ne yapılmalı? Hamilelik dönemind..
848 9 466
Hamilelikte Rahat Bir Uykunun Püf Noktaları

Doğal kumaştan giysiler seçilmeli, en rahat kıyafetler giyilmeli ve yatak rahat olmalı.. Odanın iyi havalandırılmış olması da önemli.. Doğal kumaşl..
925 10 516
Gebelikte Kullanılan Tüy Dökücü Kremler

Tüy dökücü kremler gebelikte kullanılabilir mi hangi tür kremler tavsiye edilir? Normal dönemde kullandığınız her kozmetik ürününü hamilelikte kull..
890 11 624
Gebelikte İstenmeyen Tüy Sorunu

Kadınlar istenmeyen tüyleri hiç sevmez doğal olarak. Hamilelik döneminde tüy artışı daha fazla yaşanır peki ne yapılabilir? Hamilelikte tüylenme so..
872 12 437
Gebelikte Grip Hayati Risk Taşıyabilir

Hamilelik döneminde gribe dikkat etmek gerekir. Halk arasında hamilelikte ilaç kullanılmaz hurafesi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir. ..
930 18 527