Doktor Tv Banner

Hamilelik Dönemi Diyabeti Nedir?

Hamilelik Dönemi Diyabeti Nedir?
19 0 19

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Diyabet dediğim anda hepinizin "Yoksa şeker hastası mı olacağım?" dediğinizi duyar gibiyim. Ancak diyabetli bir birey olmak birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu ay siz anne adayları için hamilelik şekeri olarak da bilinen gestasyonel diyabete değinmek ve aklınıza takılan soruları cevaplamak istedim.

Tüm hamilelerin yaklaşık % 3- 5'i hamileliklerinde gestasyonel diyabet oluşma durumuyla karşı karşıyadır. Gestasyonel diyabet, Tip 1 diyabet denilen vücudun hiç insülin üretemediği ve mutlaka dışardan insülin alınmasıyla kontrol altına alınan diyabetten farklı, Tip 2 diyabete daha benzer bir durumdur.

Tip 2 diyabeti olan hastalar kan glukoz değerlerini diyet ve egzersizle kontrol edebilir, gerekli olduğu durumlarda ilaç ve insülin alımına ihtiyaç duyabilirler.

Gestasyonel diyabet genelde hamileliğin ortasında 20 - 24. haftalarda, vücuttaki hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar. Hamilelik süresince plasentada üretilen ve hamilelik için önemli olan çok sayıda hormonun bazıları insülini bloke eder. Hatta plasentanın daha çok büyümesi, daha çok hormonun üretilmesine ve daha büyük bir insülin direnci meydana gelmesine neden olur.

Birçok kadında, insülin direncini ortadan kaldırmak için pankreas uygun miktarda insülin salgılar. Ancak pankreasın salgıladığı insülin yine de plasentaya yeterli gelmezse bu durum gestasyonel diyabet ile sonuçlanır.

Her kadın hamileliğinde gestasyonel diyabetle karşı karşıya kalabilir. Gestasyonel diyabet olma olasılığını artıran faktörlerden bazıları şunlardır:

  •  Obezite
  •  Aile hikayesinde diyabetli birey olma durumu
  •  Daha önce fazla kilolu bebek dünyaya getirmiş olmak (4 kg'dan fazla ağırlıkta)
  •  Doğumsal anomalisi olan bebek sahibi olmak
  •  Daha önceki hamileliğinde düşük gerçekleşmiş olması
  •  Amniyotik sıvının çok fazla olması

Ayrıca 35 yaşından sonra doğum yapacak anne adayları daha genç yaştaki anne adaylarına göre gestasyonel diyabet olma konusunda daha büyük risk altındadır.Kaynak: Hastane.com.tr

Hamile Yogası ile Doğuma Hazırlanın

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve doğuma hazır gitmek istiyorsanız hamile yogasını deneyin. Hamile Yogası; anne adayına bebekle doğum öncesi ilet..
538 4 761
Gebelikte İlaç Kullanımı Ne Kadar Zararlı?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, hangi durumlarda gebelikte ilaç kullanılabileceğini açıkladı. “Hamilelik döneminde gribe dikk..
332 10 109
Gebelikte Grip Hayati Risk Taşıyabilir

Hamilelik döneminde gribe dikkat etmek gerekir. Halk arasında hamilelikte ilaç kullanılmaz hurafesi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir. ..
469 4 359
Kan Şekeri Kontrolü ve İnsülin

Dengeli bir diyetle diyabetten kurtulmak mümkün. Tip 1 ve tip 2 diyabette glikoz seviyesini yönetebilmek sizin elinizde. Karbonhidratı kesmek y..
489 6 201
Hamilelik ve Doğum Sürecinde Ruh Hali

Anne olmaya yeterince hazır mısınız? Hisleriniz neler söylüyor, hazırlık için neler yaptınız? Bu telaşlı günlerin stresini azaltmak da ancak doğru ..
829 11 682
Hamileyken de En Şık Siz Olun

Kadınlar kilo alacağım elbiselerim bollaşacak güzel ve şık olmayacağım korkusuna kapılsa da, hamilelikte herkesten bile şık olmak mümkün.. Hamileli..
490 18 707
Gebelik Diyabeti Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Op. Dr. Aydın Ilgın gebelikte görülen diyabeti anlatıyor.. Neden olur, belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı? Diyabet gebeliği etkiler mi? Memorial..
473 14 126
Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında yapılması gereken testler

BSK Aydın Anka Hastanesi Kadın Sağlığı Uzmanı Dr. Özer Gül, gebelik öncesi ve gebelik süresince gerçekleştirilmesi gereken testler konusunda bilgi ver..
557 20 180
Bakteriyel Vajinozis Nedir, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Vajinal bölgede görülen bakteri dengesizliğine dayanan bu hastalığın belirti, neden ve tedavisi.. Bakteriyel vajinozis (BV), vajinal bölgede asit-b..
714 10 632
Gebelikte Grip ve İlaç Kullanımı

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Süleyman Tosun gebelik döneminde geçirilen grip ve hastalıklarda ilaç kullanımını anlattı. Halk arasında 'hamileli..
531 17 661
Gebelikte Adet Görülmesinin Olası Nedenleri

Gebelikte görülen adet her zaman korkutmamalı. Bunun 2 sebebi vardır ayrıca adet görmek bazen normaldir .. Hamilelik esnasında adet görülmesinin ik..
556 5 681
Gebelikte İstenmeyen Tüy Sorunu

Kadınlar istenmeyen tüyleri hiç sevmez doğal olarak. Hamilelik döneminde tüy artışı daha fazla yaşanır peki ne yapılabilir? Hamilelikte tüylenme so..
414 10 893
Hamilelikteki Depresyon Çocuğun Boyunu Kısaltıyor

Çocuklarının boyu kısa kalanlar genelde hamilelik sürecinde depresyona giren anneler. Hamilelik ve sonrasındaki depresyon çocuğu vuruyor.. Pediatri..
432 18 102
Beta Karoten İçeren Besinler Diyabetten Koruyor

Diyabete karşı kırmızı ve turuncu renkteli sebze ve meyveleri tüketin. Beta karoten içeren bu besinler şeker hastalığını önlüyor.. Stanford Ünivers..
711 5 185
Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Bu Testleri Yaptırın!

Sağlıklı bir hamilelik, hamilelik öncesi dönemde sağlığınızla ilgili testleri yaptırmakla başlar. Bu nedenle çocuk istediğinize karar verdiğinizde önc..
825 23 457