Hamilelik Dönemi Diyabeti Nedir?

Hamilelik Dönemi Diyabeti Nedir?
27 2 65

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Diyabet dediğim anda hepinizin "Yoksa şeker hastası mı olacağım?" dediğinizi duyar gibiyim. Ancak diyabetli bir birey olmak birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu ay siz anne adayları için hamilelik şekeri olarak da bilinen gestasyonel diyabete değinmek ve aklınıza takılan soruları cevaplamak istedim.

Tüm hamilelerin yaklaşık % 3- 5’i hamileliklerinde gestasyonel diyabet oluşma durumuyla karşı karşıyadır. Gestasyonel diyabet, Tip 1 diyabet denilen vücudun hiç insülin üretemediği ve mutlaka dışardan insülin alınmasıyla kontrol altına alınan diyabetten farklı, Tip 2 diyabete daha benzer bir durumdur.

Tip 2 diyabeti olan hastalar kan glukoz değerlerini diyet ve egzersizle kontrol edebilir, gerekli olduğu durumlarda ilaç ve insülin alımına ihtiyaç duyabilirler.

Gestasyonel diyabet genelde hamileliğin ortasında 20 – 24. haftalarda, vücuttaki hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar. Hamilelik süresince plasentada üretilen ve hamilelik için önemli olan çok sayıda hormonun bazıları insülini bloke eder. Hatta plasentanın daha çok büyümesi, daha çok hormonun üretilmesine ve daha büyük bir insülin direnci meydana gelmesine neden olur.

Birçok kadında, insülin direncini ortadan kaldırmak için pankreas uygun miktarda insülin salgılar. Ancak pankreasın salgıladığı insülin yine de plasentaya yeterli gelmezse bu durum gestasyonel diyabet ile sonuçlanır.

Her kadın hamileliğinde gestasyonel diyabetle karşı karşıya kalabilir. Gestasyonel diyabet olma olasılığını artıran faktörlerden bazıları şunlardır:

 Obezite  Aile hikayesinde diyabetli birey olma durumu  Daha önce fazla kilolu bebek dünyaya getirmiş olmak (4 kg’dan fazla ağırlıkta)  Doğumsal anomalisi olan bebek sahibi olmak  Daha önceki hamileliğinde düşük gerçekleşmiş olması  Amniyotik sıvının çok fazla olması

Ayrıca 35 yaşından sonra doğum yapacak anne adayları daha genç yaştaki anne adaylarına göre gestasyonel diyabet olma konusunda daha büyük risk altındadır.

Kaynak: Hastane.com.tr

11 mm beyincik sarkmam var 8 haftalık hamileyim bu hamilelik devam etmelimi doktorlar göre amelyat olmam gerekiyor beyincik sarkması olanlar sağlıklı ..
861 24 622

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve doğuma hazır gitmek istiyorsanız hamile yogasını deneyin. Hamile Yogası; anne adayına bebekle doğum öncesi ilet..
371 11 741

Hamilelik döneminde sadece fiziksel özellikle değişmez. Aynı zamanda ruhsal değişimler hatta huylar değişir. Bu dönemde nasıl mutlu olunur? Her kad..
839 16 359

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, hangi durumlarda gebelikte ilaç kullanılabileceğini açıkladı. “Hamilelik döneminde gribe dikkat e..
971 25 286

Döllenme Nedir? Bu aşamada alışılmışın dışında bir büyüklüğe sahip zigot, kendi genomunun aynısını taşıyan daha kücük hücreler üretmek amacıyla üstüs..
707 16 378

Antep fıstığının kalbi koruduğu, kötü kolesterolü düşürdüğü ve diyabeti önlediği tespit edildi. Gaziantep &Uum..
747 7 229

Kapitülasyon Nedir - Kapitülasyon Ne Demek Kapitülasyon, bir ülkenin vatandaşı olan ya da olmayan kişilere ülkenin hükümdarı tarafından verilen ayrıca..
959 12 752

Hamilelik döneminde gribe dikkat etmek gerekir. Halk arasında hamilelikte ilaç kullanılmaz hurafesi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir. ..
874 17 207

Anne olmaya yeterince hazır mısınız? Hisleriniz neler söylüyor, hazırlık için neler yaptınız? Bu telaşlı günlerin stresini azaltmak da ancak doğru ..
991 23 363

Dengeli bir diyetle diyabetten kurtulmak mümkün. Tip 1 ve tip 2 diyabette glikoz seviyesini yönetebilmek sizin elinizde. Karbonhidratı kesmek ya da..
256 26 435