Hamile Kalmak İçin Sperm Değerleri

Hamile Kalmak İçin Sperm Değerleri
64 8 49

Tüp Bebek

Hamile Kalmak İçin Gerekli Sperm Miktarı

Bu belirlenmiş değerler nedir?

Örneğin en az 1 litrelik menide 20 milyon sperm olma­sı gerekiyor. Bunun da en az yüzde 50’sinin (günümüzde bu rakam yüzde 30’a kadar indirildi), yüzde 30’unun ileri­ye doğru hareket ediyor olması gerekiyor. Bu ileriye doğru hareket etme dışında en az yüzde 5’inin de normal şekilde olması şart. Spermin klasik bir şekli var. Baş, boyun ve kuyruktan oluşuyor. Bunların normal sınırlarda olması o erkeğin üreme kabiliyetinin olduğunu kanıtlıyor. Spermin şekli de ayrı bir kriter. Bu konuda tüm dünyada kabul gö­ren 2 önemli parametre var. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kriteri ve Kruger Testi. Kruger Testi, sperm şekli­ne göre yapılan özel bir değerlendirmedir. Sonuçlar infertilite tedavisinin planlanmasında önemli. Şöyle ki: Yüzde 14 ve üzeri normal kabul ediliyor. Bu doğal ilişki veya aşıla­maya uygun olduğunun göstergesidir. Yüzde 5 ila 13 sınır­dır ki burada yıkama sonuçlarına ve diğer risk faktörleri­ne göre karar vermek gerekir. Yüzde 4 ve altındaki bir de­ğer ise mutlaka tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyulduğunu kanıtlar. Kruger kriteri azaldıkça spermin yumurtayı döl­leme yeteneği de azalmaktadır.

Sperm Üretimi herhangi bir ürünün imalatına benziyor mu?

Sperm, testis (en iyi karşılığı erkek yumurtalığı demek) içinde imal ediliyor. Bu imalat süreci, epididim adı verilen ince uzun bir yol boyunca gerçekleşiyor. Bunu televizyon ya da otomobil üreten bir fabrikanın üretim bandına ben­zetebiliriz. Bandın başında sadece karoserden ibaret olan araba bandın diğer ucundan kullanıma hazır olarak çıkar. İşte sperm de aynı şekilde yapılıyor. Epididim’m bir ucun­da yapılmaya başlanıyor ve öbür uçtan matür yani olgun­laşmış sperm olarak çıkıyor. Bütün bu maturasyon yakla­şık 2,5 ay sürüyor. Epididim’i bir yün yumağı gibi düşü­nün. Bu yumağı iki ucundan tutup açarsak toplam 2,5 metre olduğunu görürüz. Yani sperm testiste, yün yumağı gibi sarılmış epididim de toplam 72 günlük sürede yapılı­yor. Erkeği, kadınlardan ayıran temel özelliklerden bir ta­nesi işte budur. Erkekte bu sperm üretimi bütün ömrü bo­yunca devam ediyor. İlerleyen yaşlarda biraz daha azalıyor ama üretim hiç durmuyor. Erkek bu konuda kadına göre çok şanslı.

Hamile kalmak için en sağlıklı ve doğru tüyoları paylaştık. Ne zaman, ne sıklıkta ve nasıl cinsel ilişkiye girmek gerek? Ne zaman? Ovulasyondan ön..
701 22 301

Besinlerin Kalori Değerleri - Yiyeceklerin Kalori Değerleri İsim
467 18 268

Hamile kalmayı düşünen çiftler için ilginç bir bilgi paylaşıldı. Hamile kalmada vücut ısısı da önemli.. 36,7 derecenin üzerindeki vücut ısısı yumurtla..
432 18 683

Sık sık mesela haftada 2 kez saunaya giren erkeklerde sperm sayısı azalıyor. Aşırı sıcaklığa bağlı olarak sperm sayısı etkileniyor.. İtalya'daki Pa..
234 17 754

Gebe kalmak seksteki poziyonlara mı bağlı? Hamile kalma şansınız seks esnasındaki pozisyona bağlı olabilir mi? İşte en uygun pozisyon! Bir pozisyon..
379 16 262

Yiyeceklerin Kalori Değerleri - Besinlerin Kalori Değerleri Besinlerin kalori değerlerini hiç merak ettiniz mi? Yediğiniz bir adet domatesin yada bir ..
543 17 287

Çocuk sahibi olmak isteyip olamayan çiftlerin uzmana yönelttiği ilk soru: "Bütün tahliller normal, eşimin hamile kalmasında bir engel yok ama çocuğumu..
862 24 325

Bazı insanlar istese de çocuk sahibi olamıyor, ya da bir çocuktan sonra başka çocukları olmuyor. Peki buna sebep hangi taraf? Tedavide izlenecek yo..
407 23 342

Araştırmaya göre erkeklerde uykusuzluk sperm kalitesini de sayısını da düşürüyor. Telepgraph'ın haberine göre uyku sorunları erkeklerde sperm kalit..
546 8 242

Dr.Ender Saraç Hamile Kalmak İçin Şifalı BitkilerEnder saraç hamile kalmak için bayanlarımız yapması gerekenler hakkında yaptığı televizyon programınd..
629 22 886

Yağlı besinlerin erkeklerde sperm sayısını azalttığını biliyor muydunuz? Araştırmalara göre bazı besinler sperm kalitesini olumsuz etkiliyor.. Peyn..
178 14 735

Araştırmalara göre televizyon izleyen ve teknolojiyi sıkça kullanan erkeklerde sperm sayısı ve kalitesi düşüyor.. Harvard Üniversitesi tarafından y..
397 22 450