Doktor Tv Banner

Güne Zinde Başlamak İçin Ne Yapmalıyız

Güne Zinde Başlamak İçin Ne Yapmalıyız
45 0 64

Güne dinamik başlamak için spor yapmaya ne dersiniz? “Yine mi spor?” demeyin. Biliyorsunuz formunuzu ve sağlığınızı korumak için bu gerekli. Gerçi spor, oldukça yorucu bir etkinlik. Özellikle de sabah sporu... Zaten bir gün önce fazlasıyla yorucu bir gün geçirince sabah sabah kim spor yapmak ister ki, değil mi? “Hem tüm enerjimi spora harcamak gerektiği de nereden çıktı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama yanılıyorsunuz, çünkü güne zinde başlamak için en etkili yol, sabah sporu.

Geceleri tüketilen karbonhidrat depoları, varolan enerjinizi de harcıyor. Sabah kalktığınızda önce güzel ama hafif bir kahvaltı yapın. Enerjinizi tekrar kazanmak için önce sağlıklı bir şeyler yiyin. Aksi takdirde vücudunuz, yağ depolarına saldıracaktır. Dolayısıyla kahvaltı yapmadan egzersize başlayan, hele bir de işe gitmeye kalkışan kişiler bütün bir gün boyunca istediği başarıyı elde edemez. İşinize konsantre olmada zorlanmamak ve daha zinde bir gün geçirmek için güzel bir kahvaltıdan daha kolay ne olabilir ki?

Güne, uyuşuk başlamayın!

Sabahları yapacağınız egzersizler, kalp ve dolaşım sisteminizi aktive ederken metabolizmanızı da güçlendiriyor. Ayrıca egzersiz yapmak, günün zorluklarına karşı daha da hazırlıklı olmanızı sağlıyor. Özellikle uyuşukluktan ya da çok yatmaktan dolayı oluşan sırt ağrılarından şikayetçi olanlar, sabah jimnastiğiyle daha dinamik olacak ve şikayetlerinden kurtulacaklar. Çünkü sabah jimnastiği aynı zamanda kas ve eklemleri de harekete geçiriyor. Sabahları düşük bir moralle evden çıkarsanız, büyük ihtimalle bütün bir gün çatık kaşlarla etrafınızı süzeceksiniz. İş arkadaşlarınızı ya da eşinizin sizin bu halinize uzun süre dayanabileceğini sanmıyorsunuz herhalde, değil mi?

Özellikle kış mevsiminde sabahları spora vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Aslında bu soğuklarda kimse sıcak yatağını isteyerek terk etmiyor. Çünkü yazın getirdiği canlılık, bu mevsimde tam bir uyuşukluğa dönüşüyor. Ama siz biraz gayretle daha güler yüzle, aktif ve dinamik bir halde, günün getirdiklerinin peşinde koşabilirsiniz. Tabii güzel bir kahvaltı ve sporla. Bunun için 5 dakika ayırmanız bile yeter, tabii fazladan bir 20 dakikanız varsa çok daha iyi! Bu süreyi nasıl değerlendireceğiniz size bağlı. İster parkta koşun, isterseniz evde hafif egzersizler yapın. Biraz daha erken kalkarsanız bisiklet bile sürebilirsiniz. Yağmur altında bisiklete binmek inanın çok güzel bir terapi olacaktır sizin için. (Yağmurluğunuzu giymenizi hatırlatmaya gerek var mı kiç) Yalnız spor yaparken bunu bir yarışmaya dönüştürmeyin. Bütün enerjinizi spora harcamayın, unutmayın gün daha çok uzun!

Susuzluğunuzu dindirin!

En ideal kahvaltı, karbonhidrat açısından zengini olanıdır. Örneğin mısır gevreği, yulaf, meyve ya da kepek ekmeğiyle yapılmış bir sandviç yiyebilirsiniz. Bu arada yeterince sıvı tüketmeyi de unutmayın. Gerçi bilimsel olarak nedeni açıklanamasa da, sabahları su ihtiyacımız, günün diğer saatleri kadar fazla olmuyor. Ancak vücut, sabahları beyine, suya ihtiyaç duyduğu sinyalini göndermediği için yeterince sıvı tüketmiyoruz. “Sıvı”dan kastımız sadece kahve ya da çay değil. Ayılmak için bir bardak çaya ya da bir fincan kahveye hayır demeyiz, ama tüm sıvı ihtiyacınızı da bunlardan karşılamaya kalkmayın. Bu tür içecekler yerine meyve suları ya da soda için. Bitkisel çaylar da önerebileceğimiz içecekler arasında yer alıyor.

Ya uykuya çok düşkünseniz?

Peki uykunuzdan bir türlü vazgeçemiyor ve sabah aktivitelerine sıcak bakamıyorsanız? Önceleri davranış psikologları, uykuya düşkünlüğü kişisel bir davranış gelişimi ya da alışkanlık olarak yorumluyorlardı. Ama günümüzde, insanların genlerinde programlı olan belirli ritmlerin varlığını inkar etmiyorlar. Bunun anlamı şu; siz ya gece ya da sabah kuşu olarak doğdunuz. Ama bu yine de sizin sabah sporundan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Biraz çabayla her şeyi başarabilirsiniz. Sabahları spor yapmayı bile...

Sabahları Bu Besinlerle Dinamik Olun

Güne zinde başlamanın en kolay yolu bu 6 besinden geçiyor. Kaliteli bir uyku, sabah yorgunluğuna son vermek ve gün boyu konsantrasyonunuzu artırmak..
889 6 133
Yorgunluğu Yenen Dinamizm Veren Besinler

İnsanlar genelde sabahları yorgun kalkar. Buna son vermek için 6 muhteşem besin önerisi.. Kaliteli bir uyku, sabah yorgunluğuna son vermek ve gün b..
495 12 288
Her yaşta kahvaltı şart!

Yapılan birçok çalışma, güne iyi bir kahvaltıyla başlamanın, her yaş grubu bireyde önemli yararlarının olduğunu gösteriyor.Yapılan birçok çalışma, gün..
900 15 696
Şişkinlikten Kurtulun Çarpıcı Gözlere Sahip Olun

Göz altı şişlikleri, bazen morlukları canımızı sıkar. Güne pozitif başlamak için güzel ve zinde olmak gerekir. Bu şişliklerden kurtulabiliriz.. Düz..
419 13 138
Sabahları Ruh Halinizi Güzelleştiren 10 Şey

Bazen sabahları çok kötü uyanırız. Modumuz kötüdür, uykumuz kaçmıştır, güne yorgun ve enerjisiz başlarız. Peki bu muhteşem 10 mucize ile sabahlar ..
634 19 137
Sabah Yapılan Seks Enerji Veriyor

Uzmanlar sabah saatlerinde girilen cinsel ilişki sayesinde insanların gününün iyi geçtiğini vurguluyor. Cinsellik, hayatımızın önemli bir parçasını..
319 11 401
Rutin Düzeninizde Spora da Vakit Ayırın

Bu hafta biraz ekstra motivasyon mu gerekiyor? Sağlıklı ve zinde olmak için bu yedi ipucunu deneyin. Kilonuzu kontrol edin. Egzersiz yapmak içi..
527 22 517
Metabolizmayı Yavaşlatan En Büyük Hata

Kahvaltı altın öğündür ve bu öğünün atlanması zayıflamaya yardımcı olmadığı gibi kilo aldırır ve sağlığı bozmaya yeter.. Beslenme ve Diyetetik Uzma..
687 19 461
Protein Diyeti Nedir, Faydaları Nelerdir?

Protein diyetinde karbonhidrat düşük protein yüksektir. En popüler diyet planlarından biri olarak biliniyor. Zinde ve sağlıklı kalmanın güzel b..
452 23 570
Beslenmeye Önem Verin, Zinde Kalın

Şehir hayatı insanı oldukça yoruyor. Günlük rutin arasında kendinizi önemseyin. Düzenli ve sağlıklı beslenerek zinde kalın ve zorluklarla baş edin.. ..
599 19 859
Siyah Turp Nelere İyi Geliyor?

Hastalık mevsiminde mevsim geçişlerinde sağlıklı beslenmek çok faydalı.. Siyah turp da bapışıklığı güçlendiriyor ve bizi tehlikelerden koruyor.. Pe..
333 16 141
Kilo Vermeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Gallup firmasının yurtdışında yaptığı yeni bir araştırmaya göre, yetişkinlerin yüzde 51’i kilo vermeye başlamak için umut gerektiğini bildirmiştir. ..
377 25 421
Kayak Merkezi Terapisi Yapıldı

Erzurum Palandöken kayak merkezinde bir ilk yaşandı. Terapi amaçlı uygulana masaja Muhteşem Yüzyıl adı verildi, detaylar.. Erzurum'da Palandöken Ka..
582 23 821
Kahvaltı Setiyle Güne Mutlu Başlayın

Emsan’ın içinizi açacak renkli kahvaltı setleri, güne güzel bir başlangıç yapmak isteyenlerin tercihi oluyor.  Modern çizgileri ve renkli tasarı..
373 7 342
Güzellik İçin Maden Suyu İçin

Maden suyunun içeriğinde bulunan zengin mineralleri; içerek ya da olduğu gibi cilde uygulayarak daha sağlıklı bir görünüme kavuşmanız mümkün.. S po..
421 20 881