Doktor Tv Banner

Göz Tansiyonu Nedir. Belirtileri Nelerdir. Neden Olur ?

Göz tansiyonu nedir. Belirtileri nelerdir. Neden olur ?
80 0 72

Göz tansiyonu olarak bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmezse görme kayıplarına kadar gidebilen glokomun erken tespit edilirse görmenin korunabileceğini belirten Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener, "Glokom açısından gözlerin kontrol edilmesi ve erken tedavi girişimleri görmenin korunmasını sağlayacaktır" dedi.

Glokom nedir? Glokoma ne sebep olur?

Normalde göz içi oluşumların beslenmesi için göz içersinde sürekli olarak bir sıvı yapılır ve bu göz içi sıvısını aynı zamanda sürekli olarak da bazı kanallarla göz dışına atılır. Glokom, göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması nedeniyle sıvının yeterli boşalmaması ve buna bağlı olarak göz içi basıncının artması sonucu oluşur. Yükselen göz içi basıncı göz sinirlerine zarar verir ve sinir ölümüne neden olur. Göz siniri hücreleri öldüğü zaman da kalıcı görme kaybı oluşur.

Glokomu hastalığını dikkate almak gerekir mi?

Glokom, körlüğün sık olarak görülen nedenlerinden biridir. Glokom nedeniyle kaybedilen görme bir daha geri kazanılamaz. Fakat, glokom açısından gözlerin kontrol edilmesi ve erken tedavi girişimleri görmemizin korunmasını sağlayacaktır.

Kimler risk altındadır?

Belli bazı durumlar glokom riskini artırır. Yaşlanma, yakın akrabalarında glokom bulunanlar, ileri miyopi ya da ileri hipermetrop , diyabet, kalp hastalığı ya da hipertansiyon, uzun süreli kortizon ya da steroidlerin kullananlar, gözde tümür, hastalık bulunanlar ya da yaralananların glokom riski fazladır.

Neler yapılabilir?

Görmenizi korumak için, gözlerinizi her yıl ya da doktorunuzun önerdiği sıklıkla kontrol ettirin, glokom hakkında ve gözlerinizi nasıl etkilediği konusunda daha fazla bilgi sahibi olunmalıdır. Glokom saptanmışsa, doktorunuzla işbirliği içinde çalışarak tedavi planına mutlaka uyulması gerekir.

Glokom nasıl teşhis ediler?

Glokom dikkatli bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Teşhise yönelik göz muayenesinde göz içi basıncını ölçüyoruz. Gerekli görülen durumlarda, görme alanında kayıp olup almadığını anlamak için görme alanı testi yapılır. Ve ona göre tedavi uygulamaları seçilir..Glokom, göz damlaları ağızdan alınan ilaçlar, lazer girişimleri ve cerrahiyle tedavi edilebilir. Glokomun erken tedavi edilmesi görmenin korunmasında anahtar role sahiptir. Fakat, çoğu tıbbi tedavilerde olduğu gibi glokom tedavisinin de belli bazı riskleri ve muhtemel komplikasyonları bulanmaktadır.

Glokom hastalığının taç türü vardır?

Açık-açılı glokom; glokom en sık görülen tipidir. Çoğu kimse ileri derecede hasar oluşmadan olayın farkında değildir. Açık-açılı glokom yaşla birlikte yavaş yavaş daha da artabilir. Sıklıkla her iki gözü de etkiler. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, lazer girimleri ve cerrahi tedavi bulanmaktadır.

"Açık-Açılı" hangi anlama gelir?

"Açık-açı", gözün drenaj (dışa akım) açısının sıvının drenaj (dışa akım) deliklerine ulaşmasına olanak tanıyacak kadar geniş olması anlamına gelir. Fakat, deliklere tıkanabilmektedir. Sıvı, gözünü dışına akamadığı zaman gözdeki basınç yavaş yavaş yükselir. Bu da optik sinir hasarı ve görme kaybıyla sonuçlanır.

Belirtileri nelerdir?

Açık-açılı glokom nadiren ağrı ya da diğer semptomlara neden olur. Öncelikle görme alanının dış kısımlarında fonksiyon kaybı olur. Hastalar bu aşamada merkezi görme etkilenmediği için durumun farkına varamayabilirler. Düzenli göz muayeneleri, açık-açılı glokom, görme kaybına neden olmadan önce tespit edilebilecek tek yoldur.

Açık-açılı glokom tedavisi nedir?

İlaç tedavisi faydalı olmaz ya da çok fazla yan etkilere neden olursa lazer tedavisi yapılabilir. Lazer tedavisi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Bu aşamada göz anestetik damlalarla uyuşturulur.

Kapalı-açılı glokom nedir?

Kapalı-açılı glokomda iris (dışa akım) deliklerini bloke eder, drenaj (dışa akım açısını kapatabilir. Sıvı drenaj deliklerine ulaşamadığı için göz basıncı hızlı bir şekilde yükselir. Bu durum ağrılı bir nöbete neden olur. Bu türden ataklar sıklıkla ve sadece tek bir gözde olur. Bu göz kızarık görülür. Şiddetli baş ağrısı, bulantı, şiddetli göz ağrısı ya da bulanık görme olabilir. Bu bulgulardan herhangi birinin farkına varır varmaz hemen acil servise gidilmesi gerekir.

Dar-açılı glokom nedir?

Dar-açılı glokomda drenaj (dışa akım) açısı dardır, fakat kapalı değildirdir. Bu durum, basıncın yavaş yavaş yükselmesine neden olur ve kapalı-açılı glokom açısından kişiyi riske sokar. Sık olarak, her iki gözde dar drenaj açıları bulunabilir. Dar-açılı glokom semptomlara neden olmayabilir ve bu yüzden de göz muayeneleri mevcut değişikliklerin takibi açısından oldukça önemlidir.

Peki karma glokom nedir?

Mikst-mekanizmalı glokom, tıkanmış drenaj delikleri ile birlikte dar açılı glokom durumudur. Hastalık ya da yaralanma kaynaklı olabilir. Sıklıkla hem ilaç tedavisi hem de lazer tedavisi gerekmektedir.

Kapalı açılı glokom ataklarını tedavi etmek için göz basıncı hızlı bir şekilde düşürülmelidir ki sinir hasarı ve görme kaybı gelişmesin. İlaç ve lazer tedavisi bu amaçla kullanılabilir. Daha sonra da her gün kullanılacak olan göz damarları sıvı artışının kontrolüne yardımcı olacaktır.

Glokom'un tedavisi nedir?

Glokom, göz damlaları ağızdan alınan ilaçlar, lazer girişimleri ve cerrahiyle tedavi edilebilir. Glokomun erken tedavi edilmesi görmenin korunmasında anahtar role sahiptir. Fakat, çoğu tıbbi tedavilerde olduğu gibi glokom tedavisinin de belli bazı riskleri ve muhtemel komplikasyonları bulanmaktadır.

Göz basıncını hızla düşürmek için ilaç verilebilir. Göz damlaları, göz içi sıvısının üretimini azaltır veya drenajın artmasına yardımcı olur. Ağızdan alınan haplar ya da damar içi ilaçlar yardımıyla da aşırı miktardaki sıvının azaltılması sağlanabilir.

Glokom tedavisinde lazer uygulaması nasıl yapılır?

-Tedavi birkaç dakika kadar sürmektedir.

-Anestezik damlalar ile gözünüz uyuşturulur

-Lazerin önünde oturursunuz. Doktorunuz gözün tedavisi için lazer ışınını iris üzerine odaklar.

-Tedavi boyunca hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz.

-Tedaviden sonra bir gün ya da daha fazla bir süre için görmeniz bulanık olabilir.

-Günlük yaşantınıza ne zaman dönebileceğinizi doktorunuza sorun.

-Doktorunuz aynı gün ya da bir sonraki gün göz basıncınızı kontrol edecektir.

-Tedaviden sonra hangi olası sorunlar için hazırlıklı olmanız gerektiğini doktorunuza sorun.

Eklem Zarı Yangısı, Sinovit Nedir?

Sinovit nedir, kimlerde neden ortaya çıkar? Nedenleri, belli başlı belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Eklemlerde oluşan bu hastalık hakkında ayr..
292 6 215
Kalp Hastalıkları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp hastalığını çoğu insan kalp krizi olarak düşünür. Kalp çalışma yeteneğini zorlayan birçok durumda kalp hastalıkları düşünülebilir. Koroner ar..
941 5 737
Seks Bağımlılığı Nedir, Kimler Bağımlıdır?

Madde bağımlılığı gibi seks bağımlılığı da var. Hangi kişilerde görülür? Etkenleri ve belirtileri neler? Çaresi var mı? Eroin veya kokain gibi vücu..
333 23 391
Atriyal Fibrilasyon İle Yaşama Önerileri

Uyarıcı belirtileri göz ardı etmeyin. Atriyal fibrilasyon, düzensiz kalp atışıdır. Bazılarında büyük sorunlar meydana getirirken bazıları için sorun y..
932 24 147
Moebius Sendromu Hakkında Bilinmeyenler

Moebius Sendromu nedir, daha çok kimlerde görülür? Belirtileri var mıdır? Nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Yüzde görülen felç ile ilişkilen..
959 24 820
Tansiyonu Düşürmeye Yarayan 3 İçecek

Kan basıncını düşürmek için tuz, yağ ve kalori miktarı sınırlanmalıdır. Sebze, meyve ve yağsız protein ağırlıklı beslenilmelidir. Bu 3 içecek de k..
263 6 142
Corona Virüsü İnsanlık İçin Büyük Tehlike

Corona Virüsü son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz riskli bir virüs.. Peki bu virüs nereden çıktı, kimlerde görülebilir? Nasıl korunabiliriz, belirti..
953 14 205
Sinir Ağrısı Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Hissettirdikleri Nelerdir?

Sinir ağrısı herkeste farklı hissedilir. Bazıları gece yarısı bıçak ağrısı gibi hisseder. Bazıları kronik bir iğne batması hisseder. Gün boyu yanm..
649 8 404
Hamilelikte Görülen Ağır Sabah Bulantısı

Hamilelikte görülen ağır sabah bulantısı Hiperemezis gravidarum olarak biliniyor. Nedenleri, belirtileri, neye yol açtığı ve tedavisi nedir? Hamile..
702 16 161
Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri ve Tedavisi

Öksürük neden hangi sebeplerden oluşur, belirtileri nelerdir? Geçmeyen öksürüğün sebepleri ve tedavi şekli nasıldır? Öksürük, aslında boğaz ve sol..
213 12 800
Sarımsağın Cinsellikteki Afrodizyak Gücü Nedir?

Keskin kokulu olduğu için birçok kişinin uzak durduğu sarımsak, hem kadın hem de erkeklerde afrodizyak etkisi yaratıyor... Besin değerleri ve faydalar..
885 16 885
Fındığın Şifa Dağıtan Yararları Nelerdir?

Vücuda çok gerekli olan fındık meyvesinde bulunan besin değerleri enerji vermesinin yanında birçok hastalığa iyi geliyor ve bizi koruyor.. Fındık v..
173 14 149
Asılmış Adam Kırığı Nedir, Tedavisi Mümkün mü?

Yaşlılarda sıkça görülen asılmış adam kırığı nedir, teşhis ve tedavisinde nelere dikkat edilir? Tedavisi nasıldır? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? ..
847 19 826
Ülseratif Kolit Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ülseratif kolit iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır, ülsere benzer, Chorn hastalığı da denir. Hücrelerde kronik iltihaba neden olur rektum ve kolo..
319 18 732
Parkinson Hastalığı Nedir, Tedavisi Mümkün müdür?

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına neden olan bir beyin hastalığıdır. Parkinson belirtileri ilk başta hafif olma eğilimindedir ve bazen göz ..
376 17 658