Doktor Tv Banner

Göğüs Kanseri

GÖĞÜS KANSERİ
72 0 73

GÖĞÜS KANSERİNİN NEDENLERİ VE GÖRÜLME SIKLIĞI

-En sık görülen tipi süt kanallarında başlayan ductal carsinom dur.

-Diğer bir tipide lobuler carsinom dur.

-Göğüs kanserinin birçok tipi için sebep bilinmemektedir.

-Gögüs kanserinin ailevi tipinden yani genetik olabilmektedir

-Şişmanlık, erken menarş ve çocuk doğurmamış veya geç doğurmuş olmak riski arttırmaktadır.

-Erkeklerde de kadınlar kadar sık olmasa bile görülme olasılığı vardır.

-İstatistiklere göre her 8-9 kadından birinde hayatının herhangi bir döneminde göğüs kanseri gelişmektedir.

-30 yaşından sonra risk artmaktadır.

-Göğüs kanseri teşhis edilen kadınların ortalama yaşı 60 dır.

Risk faktörler:

*Annesinde veya kardeşinde göğüs kanseri olanlar

*Yumurtalık kanseri,kalın barsak kanseri,uterus kanserleri

*Erken Menarş (12 yaşından önce adet kanamasının başlaması)

*Geç Menapoz (55 yaşından sonra)

*30 yaşından sonra hamile kalmak veya hiç hamile kalmamak

*Radyasyona maruz kalmak

*Postmenapozal östrojen tedavisi ve doğum kontrol hapı kullanımı (Yapılan son çalışmalar böyle bir riski doğrulamamaktadır.)

*Bazı çalışmalar göğüs kanserinin bazı tiplerinde diyetin etkili olduğunu göstermiştir.Çok yağlı yiyen bayanlarda daha sık görülmektedir.Yaşlı ve şişmanlarda görülme olasılığı artmaktadır.Bazı bilim adamları az yağlı, dengeli ve sebze-meyve ağırlıklı diyetin ve kilonun korumasının riski azalttığını öne sürmektedirler.

*Alkol kullanmak ta riski arttırmaktadır.

BELİRTİLERİ VE TEŞHİS

- Kendi kendine göğüs muayenesi ile göğüste görülen kitle ve şekil değişikliği(genellikle ağrılı, sert ve sınırları belirsiz bir kitle)

-Koltuk altında kitle

-Anormal Meme başı akıntısı.Genellikle kanlı veya kirli sarı akıntı.İltihap benzeri akıntı. - Göğüste meme başı ve areola civarında renk değişikliği ve ciltte çekilmeler. -Meme başında şekil değişikliği, çekilmeler

-Sadece bir göğüste rahatsızlık

-Sadece bir göğüste büyüme

-Kemik Ağrıları - Kilo Kaybı -Kolda şişlik -Göğüs ağrısı

Belirtiler ve tetkikler: Doktor tarafından hastanın kendi kendine yaptığı meme muayenesindeki bulgular değerlendirilerek iyi huylu-kötü huylu kitle ayrımı için ön fikir alınır.

• Mammografi kitlenin tanımlanmasında yardımcıdır.

• Termografi kitlenin tanımlanmasında yardımcı olabilir.

• Meme başı aspirasyon materyali veya kitle biyopsisi kistik veya solid kitleyi, ayırt etmede yardımcı olabilir.

• Kitlenin bir kısmı alınarak yapılan cerrahi biopsi tanı da yaralıdır.

Evreleme:

1. Tümör çapı 2cm den az, nodül yok, uzak metastaz yok 2. Tümör çapı 5cm den az, nodül fixe değil, uzak metastaz yok 3. Tümör çapı 5cm den büyük, cilt veya göğüs duvarına yapışıktır.Supra klavikular nodüller vardır, uzak metastaz yok 4. Uzak metastaz oluşmuştur. Bunlardan başka CEA (carcinoembryonic antigen) testi ve göğüs rontgeni gibi araştırmalar gerekebilir.

Tedavi:

Lokal Tedavi:Lumpektomi.mastektomi parsiyel, total veya koltuk altı lenflerini de içeren radikal) ve radyasyon tedavisi direk olarak tümoer yönelik tedavilerdir.

Sistemik Tedavi:Kemoterapi ve Hormon tedavisi Hastaların çoğunda cerrahi tedavi, radyasyon tedavisi,kemoterapi ve/veya hormon tedavisi kombinasyonu uygulanır.Genellikle iyileşebilir meme kanserlerinde aksiller diseksiyon ile birlikte parsiyel mastektomi ve radyasyon tedavisi en çok önerilen tedavidir.

kaynak:bayan.us

Göğüs kanseri vakalarında artış

Yapılan araştırmalar, göğüs kanseri vakalarının dünya genelinde son 30 yılda iki kat artış kaydettiğini ortaya koydu. Uzmanlar, bu artışın ardında far..
790 22 442
Meme Kanseri Hakkında Bilinçlenmek Gerek

Meme kanseri çoğu zaman belirti vermez. Kadınlar kendi muayene ve kontrollerini kendileri yapmalıdır. En ufak bir şüphede tahlil yaptırmak gerekir..
486 15 444
Akciğer Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Akciğer kanseri kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve ölümle sonuçlanan kanser türlerinin başında gelir. Sigara içmek büyük öl..
796 8 770
Kolon Kanserinde Kan Testinin Önemi

Kolon kanseri taraması bir günlük kan testiyle bitiyor mu? Mir-21 düzeyleri için bir tarama kontrolü yapılması gerekir. mikroRNA olarak bilinen bi..
514 22 746
Birçok Kadın Meme Kanseri Riskini Bilmiyor

9000 den fazla kadının katıldığı bir ankette, meme kanserinin kendileri için bir risk oluşturmadığını düşünenlerin fazla olması şaşırtmıştır. Sade..
780 24 182
Ömrü Uzatan Düzenli Seks Gerçeği

Bilim adamları araştırmalarında düzenli seksin ömrü uzattığını kanıtlıyor işte ayrıntılar.. Kalp Krizi: ABD'li araştırma ekibi kalp hastalıkları ve..
914 25 173
Kadınlarda Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Habercisi Değil

Yeni bir araştırmaya göre kadınlarda görülen göğüs ağrısı, doktorların kalp krizi teşhisinde kullanamadıkları bir durum yani kalp krizi gibi durumları..
793 11 712
Sigarayı Bırakmak İçin Bir Neden Daha

Prof. Dr. Leyla Sağlam, özellikle kış mevsiminde içilen sigaranın kat kat daha fazla yıprattığını vurguluyor. Dışarıda içilen sigara daha çok işliyor!..
846 22 124
Akciğer Kanserinin Erken Teşhisi İçin Tomografi Gerekebilir

Vücudun diğer bölümlerine de uygulanan akciğer tarama testleri yani bilgisayarlı tomografi taramaları yıllık olarak uygulanırsa erken aşamalarda kanse..
261 26 821
Domates Tüketimi Meme Kanseri Riskini Azaltır mı?

Yeni bir araştırmaya göre menopoz dönemindeki kadınlarda meme kanseri riskini domates tüketimi azaltıyor. Vücut kitle indeksi yani kilo oranı v..
415 21 573
Sütyen Giyen Kadınlarda Özgüven Tam Oluyor

Sütyen kadınların hayatını kolaylaştıran ve güzelleştiren bir estetik kavram.. Sütyen takan kadınlar buna bağlı olarak özgüven sahibi oluyor. Göğüs..
258 16 406
Çin’de Kanser Hızla Yayılıyor

6 kişiden birinin kanser olduğu bir ülkede bunun nedenleri araştırılır. Çin’de kanser neden bu kadar hızla yayılıyor ardındaki nedenler neler.. Çin..
624 25 800
Kahve İçmek Göğüs Numarasını Küçültüyor

Araştırmalara göre günde birkaç fincan kahve içen kadınların göğüs numarası küçülüyor. 300'den fazla gönüllü üzerinde yapılan deneylerde bazı kadın..
152 19 142
Akciğer Kanserine Karşı İyi Gelen Besinler

Bazı besinler içerdikleri besin değerleriyle bazı kanser türlerine karşı kalkan oluştururlar. Brokoli, havuç, üzüm gibi besinler akciğer kanserinden k..
860 6 801
Soğuk Havada Sigara İçmek Öldürüyor

Sigara içmek zaten öldürüyor bir de bu havalarda sigara içmek sağlığıa iki kat daha zararlı. Isınmak için daha derin ve fazla sayıda sigara içiliyor....
703 23 704