Göğüs Kanseri

GÖĞÜS KANSERİ
29 2 70

GÖĞÜS KANSERİNİN NEDENLERİ VE GÖRÜLME SIKLIĞI
-En sık görülen tipi süt kanallarında başlayan ductal carsinom dur.
-Diğer bir tipide lobuler carsinom dur.
-Göğüs kanserinin birçok tipi için sebep bilinmemektedir.
-Gögüs kanserinin ailevi tipinden yani genetik olabilmektedir
-Şişmanlık, erken menarş ve çocuk doğurmamış veya geç doğurmuş olmak riski arttırmaktadır.
-Erkeklerde de kadınlar kadar sık olmasa bile görülme olasılığı vardır.
-İstatistiklere göre her 8-9 kadından birinde hayatının herhangi bir döneminde göğüs kanseri gelişmektedir.
-30 yaşından sonra risk artmaktadır.
-Göğüs kanseri teşhis edilen kadınların ortalama yaşı 60 dır.
Risk faktörler:
*Annesinde veya kardeşinde göğüs kanseri olanlar
*Yumurtalık kanseri,kalın barsak kanseri,uterus kanserleri
*Erken Menarş (12 yaşından önce adet kanamasının başlaması)
*Geç Menapoz (55 yaşından sonra)
*30 yaşından sonra hamile kalmak veya hiç hamile kalmamak
*Radyasyona maruz kalmak
*Postmenapozal östrojen tedavisi ve doğum kontrol hapı kullanımı (Yapılan son çalışmalar böyle bir riski doğrulamamaktadır.)
*Bazı çalışmalar göğüs kanserinin bazı tiplerinde diyetin etkili olduğunu göstermiştir.Çok yağlı yiyen bayanlarda daha sık görülmektedir.Yaşlı ve şişmanlarda görülme olasılığı artmaktadır.Bazı bilim adamları az yağlı, dengeli ve sebze-meyve ağırlıklı diyetin ve kilonun korumasının riski azalttığını öne sürmektedirler.
*Alkol kullanmak ta riski arttırmaktadır.
BELİRTİLERİ VE TEŞHİS
– Kendi kendine göğüs muayenesi ile göğüste görülen kitle ve şekil değişikliği(genellikle ağrılı, sert ve sınırları belirsiz bir kitle)
-Koltuk altında kitle
-Anormal Meme başı akıntısı.Genellikle kanlı veya kirli sarı akıntı.İltihap benzeri akıntı. – Göğüste meme başı ve areola civarında renk değişikliği ve ciltte çekilmeler. -Meme başında şekil değişikliği, çekilmeler
-Sadece bir göğüste rahatsızlık
-Sadece bir göğüste büyüme
-Kemik Ağrıları – Kilo Kaybı -Kolda şişlik -Göğüs ağrısı
Belirtiler ve tetkikler: Doktor tarafından hastanın kendi kendine yaptığı meme muayenesindeki bulgular değerlendirilerek iyi huylu-kötü huylu kitle ayrımı için ön fikir alınır.
• Mammografi kitlenin tanımlanmasında yardımcıdır.
• Termografi kitlenin tanımlanmasında yardımcı olabilir.
• Meme başı aspirasyon materyali veya kitle biyopsisi kistik veya solid kitleyi, ayırt etmede yardımcı olabilir.
• Kitlenin bir kısmı alınarak yapılan cerrahi biopsi tanı da yaralıdır.
Evreleme:
1. Tümör çapı 2cm den az, nodül yok, uzak metastaz yok 2. Tümör çapı 5cm den az, nodül fixe değil, uzak metastaz yok 3. Tümör çapı 5cm den büyük, cilt veya göğüs duvarına yapışıktır.Supra klavikular nodüller vardır, uzak metastaz yok 4. Uzak metastaz oluşmuştur. Bunlardan başka CEA (carcinoembryonic antigen) testi ve göğüs rontgeni gibi araştırmalar gerekebilir.
Tedavi:
Lokal Tedavi:Lumpektomi.mastektomi parsiyel, total veya koltuk altı lenflerini de içeren radikal) ve radyasyon tedavisi direk olarak tümoer yönelik tedavilerdir.
Sistemik Tedavi:Kemoterapi ve Hormon tedavisi Hastaların çoğunda cerrahi tedavi, radyasyon tedavisi,kemoterapi ve/veya hormon tedavisi kombinasyonu uygulanır.Genellikle iyileşebilir meme kanserlerinde aksiller diseksiyon ile birlikte parsiyel mastektomi ve radyasyon tedavisi en çok önerilen tedavidir.
kaynak:bayan.us

Yapılan araştırmalar, göğüs kanseri vakalarının dünya genelinde son 30 yılda iki kat artış kaydettiğini ortaya koydu. Uzmanlar, bu artışın ardında far..
224 18 562

RİSKİ EN AZ 4 KAT ARTTIRAN FAKTÖRLER 65 yaş üstü olmakBRCA1 ve/veya BRCA2 mutasyonu olması2 veya daha fazla birinci derece yakınında erken yaşta tanı..
491 23 775

Meme kanseri bir çok ülkede, kadınların en korkulu sağlık sorunu olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzde ABD’ de, sekiz kadından birisi meme kanserine..
237 26 839

Erken yaşlarda dahi kadınlar sürekli düzenli kontrollere gitmeli. Göğüs kanseri ve diğer kadınsal hastalıklar için erken tanı önemli. Bülent Ecevit..
272 10 411

Kadınlara kıyasla daha az görülmekle birlikte, erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Her 100 meme kanserinden birisi erkeklerde görülür. 1993-1997 y..
920 9 830

Cilt Kanseri - Cilt Kanseri Nedir (Kanser Çeşitleri - Kanser Türleri) Cilt kanseri veya deri kanseri, birçok nedenden dolayı ciltte oluşan kötücül (m..
382 13 705

Sızma zeytinyağında anti-kanser kimyasalları tespit eden İspanyalı araştırmacılar, bu kimyasalların göğüs kanseri riskini azalttığını belirt..
350 19 189

Pankreas Kanseri Nedir? Pankreas kanseri, yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin üretilmesi ve aralarında insülinin de bulunduğu..
429 10 819

Her yıl binlerce kişi sigara içmeye başlıyor ve aynı oranda ölümler yaşanıyor. Kadınların daha fazla risk altında olduğu kalp hastalıkları ve kansere ..
861 19 846

Meme kanseri çoğu zaman belirti vermez. Kadınlar kendi muayene ve kontrollerini kendileri yapmalıdır. En ufak bir şüphede tahlil yaptırmak gerekir..
767 22 128

COĞRAFİ KOŞULLAR VE KANSER: Belli kanserler, dünyanın belli bölgelerinde daha sık ortaya çıkmaktadır. Örneğin yemek borusu kanseri, îran’da sık görülü..
563 24 640

Göğüs hastalıkları ve kanser hastalığını ilgilendiren sigara tüketimi ile bazı kanser türlerinin artışı gözlemlendi.. Pamukkale Üniversitesi Hastan..
214 10 529