Doktor Tv Banner

Gebe Kalma Hamile Nasil Kalinir

Gebe Kalma Hamile Nasil Kalinir
47 2 17

Gebe Kalma Koşulları Nelerdir, Nasıl Hamile Kalınır

Kanımızca bir ailede çocuk olmaması problemini anlayabilmek için önce bir çocuk nasıl meydana gelir onu bilmek gereklidir. Gelin bu iş için önce ana ilkelere bir göz atalım:

1— Bir yavruyu oluşturmak için annede yumurtaya ve babada da erkek tohum hücrelerine ihtiyaç vardır.

2— İkinci önemli nokta bu hücreler sağlıklı ve döllenebilir olmalı­dırlar. Daha açıklarsak bu hücreler belli bir zaman içinde döllenirler ve üzerlerinde döllenmeyi sağlayacak ve döllendikten sonra da rahimde yerleşecek kimyasal birtakım maddelere de noksansız (enzimler, polipeptitler, proteinler v.b.) olarak sahip olmalıdır.

3— Kadının rahim ağzının anatomik yapısı ve "servikal mukus" adı verilen rahim ağzı salgısı, spermlerin rahim içine geçebilmeleri için uygun özelliklerde olmalıdır.

4— Yumurta ve erkek tohum hücresi (sperm) yollarda durdurulma­dan tubada (rahimle yumurtalık arasındaki 11-12 santimetre uzunluğun­da ve 1.5 milimetre kalınlığındaki boru) muhakkak karşılaşmalıdırlar.

5— Bu karşılaşma sırasında yumurta, 1 tanedir ama spermler yüz- lerce, binlerce olmalıdır.

6— Karşılaşma yeri tubanın ampulla(tubanın yumurtaya yakın kıs­mında, uzunluğu 5-6 santimetre ve kalınlığı 5 milimetre olan bölümü) kısmında olmalıdır.

7— Döllenmiş yumurta (ampulla tubada) hiçbir güçlüğe uğrama­dan rahim içine doğru ilerlemelidir.

8— Döllenmiş yumurta rahim boşluğunda yerleşebilecek enzim ve hormonal desteği sahip olmalıdır.

9— Rahim boşluğu çocuk büyütecek genişlikte olup rahim adale­si de bu büyümeye ayak uydurabilecek kapasitede olmalıdır.

10— Bu olayların meydana gelmesi sırasında sperm ve yumurta arasında bağışıklık maddeleri açısından hiçbir problem olmamalıdır.

Bir Çocuk Nasıl Doğar

Gelin şimdi bu kilometretaşı diyebileceğimiz ana noktaları tespit ettikten sonra çocuğun meydana gelişini izleyelim.

Spermler vagina (hazne)nın içine cinsi münasebet esnasında mil­yonlarca olarak atılırlar. Bu olayın gerçekleşmesi için erkeğin orgazm olması şarttır, ancak hemen kaydedelim kadının gebe kalması için or­gazm olması şart değildir. Hazne içine atılan 30-60 milyon kadar sperm kendi içinde bulundukları sıvılarında mevcut birçok koruyucu öğelere rağmen haznenin asit vasatında veya yollarını şaşırdıkları için rahim ağzından girmeden telef olurlar. Rahim ağzından ancak 500-1000 ci­varında sperm geçebilir. Bu spermler çok süratle hareket ederek yu­karı rahimin içine doğru ilerlemeye çalışırlar.

Ancak rahim ağzının gerek fiziki, gerek kimyasal ve gerekse ba­ğışıklık (immünolojik) açısından bu spermlere geçiş izni vermesi şart­tır. En müsait geçiş zamanı bugünkü bilgilerimize göre kadının âdet­lerinin ortasında yumurtlama zamanı civarındadır.

Spermler süratle rahimin içinden geçerek tubaya ulaşmaya çalı­şırlar. Ancak rahim içinde de birçoğu fiziksel ve kimyasal engelleme­lerle yok olurlar (spermlerin 1 dakikada 1-3 mm yol alabileceği cinsel münasebetten 30 dakika sonra tubalarda spermlere rastlandığı ileri sü­rülmüştür).

Spermler, en fazla 2 saat sonra tubanın rahim kısmını geçerek ampulla bölgesine gelmelidirler. Burada yumurta ile karşılaşacaklar­dır. O halde aynı saatlerde yumurtada kadının yumurtalığında hazır­lanmış olmalı ve tubanın içine atılmış bulunmalıdır.

Gene bugünkü tıp bilgilerimize göre, kadın yumurtalığı, normal âdet gören kadında ayda bir tane yumurta yapar. Bu yumurtanın belli bir süre döllenme ve yaşama kabiliyeti vardır. İnsanda yumurta için döl­lenme kabiliyeti 36 saat kabul edilmektedir. O halde spermle buluş­ma, bu 36 saat içinde tubanın ampulla kısmında olmalıdır. Erken veya geç olan bu karşılaşmada döllenme düşünülemez. Ayrıca spermin de dölleme kabiliyeti saatle sınırlıdır. Muhtemelen de bu süre 48 saat­tir.

Yüzlerce spermle, yumurta tubada karşılaşır ve spermler yumurta­ya hücum edip onun içine girmek isterler ancak yumurta bunlardan bir tanesine izin verir, o da içeri girer. Spermin başı yumurtaya girer kuyruğa atılır döllenme tamamlanmış olur.

Döllenme tuba (ampulla bölümü)'da meydana geldikten sonra döl­lenmiş yumurta 7 gün içinde rahim içine nakil olur. Döllenmede iki ya­rım hücre yani (22 tane normal bir cinsiyet kromozomu ihtiva eder, yu­murta ile 22 normal kromozom bir cinsiyet kromozomu ihtiva eden sperm ^bir araya gelir (22 + 1) = 23+ (22 + 1) = 23 = 46 kromozomlu tek hücre oluştururlar. İşte bu çocuktur ve bu tek hücre 7 gün içinde çoğalarak 25-30 hücrelik hale geldiği zaman rahim içine gelir yerleşir. Bu hücre­ler kümesini tubanın adale hareketleri içindeki tüycükler veya sıvı akım­ları rahime taşır. Rahim içinde bu hücre kümesi yerleşirse asıl gebelik başlamış demektir (nidasyon) günümüzde anlaşılmıştır ki, birçok kere normal âdet gören kadınlar, o bir ay içinde hamile kalmakta bir­çok aksaklıklara bağlı olarak o ayın içinde gebe kaldığının farkında ol­madan o hücre kümesini kaybetmektedirler.

işte çocuk, geri kalan günlerini sağlıkla 280 güne tamamlarsa, baş­ka bir deyişle normal gebelik süresini tamamlarsa doğabilecek hale gelmektedir.

Burada bu maceranın oluşunun anlatımına son verirken bir iki enteresan noktayı belirlemek istiyorum.

— Her gebelik demek ki bir dış gebelik olarak rahim dışında baş­lamaktadır.

— Çocuğun cinsiyetini ancak erkek hücre tayin eder. Zira kadının cinsiyet hücreleri yumurtasındaki de dahil kadiri cinsiyet hücresi özel­liği olan X kromozomu taşır. Erkekte ise hem X, hem de erkeklik kro­mozomu olan Y vardır dolayısıyla yumurtayı dölleyen sperm X taşıyorsa çocuk kız, Y taşıyorsa erkek olur.

Seks Pozisyonu Hamile Kalma Şansını Artırır mı?

Gebe kalmak seksteki poziyonlara mı bağlı? Hamile kalma şansınız seks esnasındaki pozisyona bağlı olabilir mi? İşte en uygun pozisyon! Bir pozisyon..
572 6 874
Nasıl Hamile Kalınır ? Gebe Kalmak Hakkında

Kadın ve erkeğin cinsel ilişkiye girmesiyle erkeğin penisi kadının vajinasına gidip gelmeye başlar bu süreçten sonra erkeğin penisi sperm salgılar. sp..
842 4 131
Planlanmamış Gebeliğin En Büyük Sebebi

İstenmeyen daha doğrusu beklenmeyen bir bebek haberi çiftleri nasıl etkiler, bunun sebebi ne olabilir? Hamile kalma riskini neler oluşturur, çi..
298 21 185
Hamile Kalmak İçin Yumurtlama Döneminizi Hesaplayın

Yumurtlama gününüzü hesaplayarak hamile kalmak için en uygun zamanı tespit edebilirsiniz. İşte gebelik şansını yükselten öneriler.. Kadın Hastalıkl..
518 18 534
Eğer kız bebek istiyorsanız…

Uzmanlar, çocuk yapmayı düşünen çiftlerin cinsel hayatlarını yeniden programlamasını tavsiye ediyor.Uzmanlara göre, hamile kalmak isteyen kadınlar içi..
202 12 623
Hamile Kalmak İçin İdeal Vücut Isısı

Hamile kalmayı düşünen çiftler için ilginç bir bilgi paylaşıldı. Hamile kalmada vücut ısısı da önemli.. 36,7 derecenin üzerindeki vücut ısısı yumurtla..
156 22 265
Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Seks Pozisyonları

Harika cinsel öğütlerle hamile kalmak kolaylaşacak kimsenin aklında soru işareti kalmayacak. Cinsel uyarılma ve zevkin devam ederek bir doruğa ulaş..
328 8 731
Hamile Yogası ile Doğuma Hazırlanın

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve doğuma hazır gitmek istiyorsanız hamile yogasını deneyin. Hamile Yogası; anne adayına bebekle doğum öncesi ilet..
609 6 545
Hamilelikte Diş Sorunları Nasıl Çözülür?

Genelde gebelikte görülen bazı sıkıntılar ortaktır. Bunlardan biri de diş çürümesi diş kaybı gibi diş sorunlarıdır. Peki bunlarla nasıl başa çıkılır? ..
431 21 129
Adet Düzensizliğinin Nedenlerinden Biri de Obezite

Kadında adet düzensizliği erkekte sperm kalitesi düşüklüğü nedeni obezite.. Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ‘Obezite ile Mücadele Eylem Planı’ bat..
228 18 435
Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yumurtlama Takibi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, yumurtlama takibini anlattı. Bebek sahibi olmak her kadının ortak arzusu. Peki, hamile kalm..
234 7 509
Hamile Kalmadan Önce Bu Hastalıkları Kontrol Ettirin

Hamile kalmayı düşünen kadınlar, öncelikle bu hastalıkların olup olmadığını kontrol ettirmeli.. Aksi halde gebelik de bebek de anne de riske girebilir..
211 26 529
Embriyonun Gebelik Şansına Etkisi Nedir?

Kadın doğumda her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkıyor. Embriyonun genetik yapısının hamile kalma şansına etkisi nedir? Kadın Hastalıkları ve Do..
252 7 326
Gebelik Hangi Durumlardan Etkilenir?

Gebelik bazı durumlardan olumsuz etkilenir ki hamile kalmak isteyenler bu ortamlardan kaçınmalıdır. Peki gebe kalmak için 7 şart nedir? Modern haya..
350 17 843
Gebelikte İçilen Sigara Kız Bebeğe Nasıl Yansır?

Hamilelikte sigara içen kadınların kız çocukları doğduklarında obezite ve diyabet riskiyle karşı karşıya gelir. Kız bebeğe hamile kadınlar sigara i..
812 18 330