Doktor Tv Banner

Fast Food,un Zararları

Fast food,un zararları
91 0 77

Fast Food Zararlı

Uzmanlar, fast food yaşam ve beslenme tarzının çocuklarda ve gençlerde şişmanlık, şeker hastalığı ve kemik erimesi gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu söylüyor

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, fast food yiyeceklerin çocuk ve gençlerin sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, fast food yaşam ve beslenme tarzının çocuklarda gençlerde şişmanlık, şeker hastalığı ve kemik erimesi gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu kaydetti. Fast food endüstrisinin hedef kitlesinin çocuklar olduğunu belirten Hatun, büyük şeçim bir hamburger

menünün yaklaşık 1000 kalori içererek, 10 yaşındaki bir çocuğun günlük kalori ihtiyacının yarısını karşıladığını söyledi. Hatun, yoğun kalori alımına televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen hareketsiz saatlerin eklenmesi ile birlikte şişmanlığın çocukları ve gençleri tehdit ettiğini ifade etti.

Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde 12-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 20'sinin fazla kilolu veya şişman grubuna girdiğini bildiren Şükrü Hatun, "Bu kadar olmasa bile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde de çocukluk çağında şişmanlığın arttığı gözlenmektedir" dedi.

Çocukluk çağındaki şişmanlığın, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi hastalıkların erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olduğunu kaydeden Hatun, "ABD'de yeni tanı konan şeker hastası çocukların yüzde 8-45'inde erişkin tip şeker hastalığı saptanması çocukları bekleyen tehlikenin büyüklüğünü göstermektedir" dedi. Karbonhidratlı içeceklerin çocuklardaki kemik sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin bilindiğini söyleyen Hatun, "Kola gibi karbonhidratlı içeceklerin vücuttaki kalsiyum dengesi üzerine olumsuz etkide bulunarak çocuklardaki kemik kırığı sıklığını arttırdığı bilinmektedir. Bunun yanında 'fast food' kültürüne eşlik eden hareketsizlik ise kemik kitlesi gelişimini olumsuz etkileyen en önemli faktörler arasında sayılmaktadır" diye konuştu.

Küresel sorunlardan biri olan şişmanlığın, İngiltere'de ölümlerin yüzde 6'sından sorumlu olduğunu belirten Hatun, "Son yıllarda şeker hastalığı ve şişmanlığın birlikte veya ayrı ayrı yeni bin yılın en önemli halk sağlığı sorunları olacakları konusundaki endişeler artmaktadır" uyarısında bulundu.

Fast Food Astım Sebebi mi?

Çocuklarda astım incelendi ve fast food un aşırı tüketildiği bu yaşlarda astımın da oluşabildiği ortaya çıktı. Daha birçok rahatsızlık fast food yiyec..
619 22 823
Gebelikte Fast Food Yiyecekten Uzak Durun

Gebelikte yenilen besinler bebekte de alışkanlık haline gelebilir. Hamilelikte fast food tüketimi abartıldığında bebekte de aynı alışkanlığın geliş..
384 21 181
Birçok Kişi Fast Food Menülerdeki Kaloriyi Göz Ardı Ediyor

Restoranlarda artık fast food yiyecekler olmazsa olmaz oldu. Fakat öğlen öğünleri araya dar vakitlere sıkıştığından insanlar açlığını kalori hesabı ya..
896 14 213
Fast Food Yiyecekler Karaciğeri Bitiriyor

Fast food beslenmenin birçok zararı olduğu gibi, karaciğeri de yavaş yavaş bitiriyor.. Hepatitten bile beter zararlarını bilen bir daha yanına yaklaşa..
359 7 583
İyi ve Kötü Fast Food Kahvaltı Seçenekleri

Yüksek yağlı, yüksek kalorili kahvaltı seçenekleri olan fast food restoranları revaçta. Sağlıksız seçimlerin başında gelen fast food kahvaltı seçi..
727 7 270
Fast Food Yiyeceğinizde Kaç Kalori Var?

Fast food restoranları ve tüm yiyecek mekanları insanları kendine çekiyor. Yemek yapmaktan üşenen hazır gıdaya yöneliyor. Vaktiniz yoksa daha sağlıklı..
722 23 302
Fast Food Gıdalar Mideye Zarar

Prof. Dr. Sinan Ersin midenin geri dönüşümsüz olarak kötü etkilenmesinin fast food yiyeceklerden kaynaklandığını bildiriyor. Hazır gıda tüketiminin..
290 6 458
Hem Besin Değeri Yok Hem de Astım Sebebi

Yediklerimizi iyi düşünmemiz gerek. Çünkü hem astıma sebep olan hem de sağlıksız olan bazı besinler tüketebiliyoruz.. Karadeniz Teknik Üniversitesi..
611 5 558
Uykucu Gençler Fast Fooda Yöneliyor

Yeni bir çalışmaya göre az uyuyan gençler fast food restoran ve yiyeceklere daha meyilli oluyor. Uykusunu alamayan ergenlik çağındaki ve daha büyü..
168 5 410
Hazır Gıdalar Kansere Kapı Açıyor

Prof. Dr. Sinan Ersin kanser nedenlerinden birinin de hazır gıda olduğunu belirtti. Son yıllarda hazır gıda tüketiminin artmasının ve beslenme alış..
307 26 355
Kadınlar Neden Bir Gün Obez Olacak?

Prof. Dr. Belgin Ünal kadınların %50 sinin bir gün obez olabileceğini bildirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)  Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana..
189 16 186
Çocuklarda Obeziteyi Engelleme Yolları Neler?

Doğru düzenli ve sağlıklı beslenme ile obezite çocukluktan beri engellenebilir. Bu aylardan sonra, özellikle de çocuklarının her türlü gıdadan çeşi..
953 22 787
Aşırı Tuz Bağışıklık Sistemini Çökertiyor

Tuzu yeterince tüketmek gerekir. Fazlası zarar biliyoruz.. Aşırı tuz tüketimi nelere yol açar? Bağışıklık sistemini ne yönde etkiler bağışıklığa nasıl..
206 20 356
Okul Çağı Çocukları Vejetaryen mı Oluyor?

Tavuk, köfte ve hamburgerin yerini erişte, pirinç ve fasulye mi alıyor? Dünya ülkelerinde yapılan genel bir araştırmaya göre okul çağındaki çocukla..
334 25 475
Fast Food Yiyecekler Diyabet Sebebi

Diyabetli hastaların kesinlikle fast food gıdalardan uzak durması gerekiyor. Diyabetten ve obezite gibi sorunlardan korunmak için fast fooddan uzak du..
847 18 586