Doktor Tv Banner

Fark Etmeden Diyet-Selahattin Dönmez

Fark etmeden diyet-Selahattin Dönmez
72 1 21

'Fark Etmeden Diyet' yaşamı kolaylaştırıp kişiye özel olarak geliştirilen bir sağlıklı yemek yeme sistemi olarak tanımlanabilir.

Türkiye’de veya dünyada nerede olursanız olun her yerde bulunabilen besinlerle hazırlayabileceğiniz bu sağlıklı beslenme eğitimi, kilolarınızı koruyabileceğiniz düzene alışmanızı sağlayacaktır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez'in geliştirdiği 'Fark Etmeden Diyet' sisteminde kişilerin fiziksel ve sosyal koşulları değerlendirilir. Fiziki muayeneleri yaptırılır. Şişmanlığın nedeni olan tüm faktörler gözardı edilemez, bilimsel verilerle desteklenip kişiye özel beslenme desteği planlanır.

'Fark Etmeden Diyet' sisteminde kişilerin diyetleri birbirine asla benzemez. Fark Etmeden Diyet ile haftada 0.5-1.0 kg kilo verme planlanır. Optimal başarı için süreklilik, devamlılık ve programı iyi anlayabilmek şarttır. Sistemin başarısı için kişinin sevdiği fiziksel aktivite seçilir ki bu yürüyüştür. Düzenli yapması hedeflenir, teşvik edilir.

Besinleri seçerken Fark Etmeden Diyet’in kuralları çok önemlidir. Bunun dışında sağlıklı beslenmede 10 adım kuralı bulunmaktadır.

Bu 10 altın kural hastalıklardan korunmada da oldukça önem kazanırken, kilo fazlalığı olan kişilerin kolay kilo vermesinde, kilo fazlalığı olmayanların kilo korumasında oldukça yol gösterici olmaktadır.

Beslenmede 10 altın kural:

• Her gün 4 temel besin grubundan en az bir tanesini beslenmenizde bulundurun. ( Süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu ve ekmek-tahıl grubu)

Burada belki dikkat edilmesi gereken bir konu da kolay tüketilebilecek besinleri sıklıkla tercih etmek olabilir.

Mesela çorbalar. Sebze yemeği yerine sebze çorbası, et yerine kuru baklagil veya yöresel bir çeşit çorba, ekmek yerine tahıl çorbasını kolaylıkla seçebilir ve dengeli beslenme olanağını hem ekonomik hem de pratik olarak sağlayabilirsiniz.

• 3 ana öğün yemek yemeğe özen gösterin. Öğünler arası ortalama 4–5 saat olsun.

• Sevdiğiniz fiziksel aktiviteyi düzenli olarak yapın.

• Sağlıklı yağları seçip kalp sağlığınızı koruyun.

• Taze, ucuz, mevsime uygun bol sebze ve meyve yiyin.

• Kemik sağlığınız için kalsiyumdan zengin beslenin.

• Kansızlığı önlemek beslenmeniz demir destekli olsun.

• Rafine tahıl ürünleri yerine kepekli olanlarını yiyin.

• Daha az tuz, şeker ve kahve tüketin.

• Sağlıklı hazırlama ve pişirme yöntemlerine uyun.
* Mucize İksirler *

Bu yazıyı RSS haricinde başka bir sitede okuyorsanız

http://7gunsaglik.com/ dan çalıntıdır.

Metabolizmayı Hızlandırma Diyeti - Selahattin Dönmez

Diyet uzmanı Selahattin Dönmez'in dört hafta süre ile uygulanacak metabolizma hızlandırıcı diyeti… 1. Hafta metabolizmayı düzenleyici diyet Kahval..
374 16 120
Kaplıca Tedavisi Ruhsal Sorunlara da Faydalı

Prof. Dr. Arif Dönmez eklem ağrıları ve benzeri durumlar için kaplıcaya gidildiğini aslında depresyona da iyi geldiğini bildirdi. Prof. Dr. Arif Dö..
536 21 761
Lezzetli ve Hafif Diyet Muhallebi

Muhallebiyi ve sütlü tatlıları sevenlere özel hafif ve diyet bir tarif.. Malzemeler 750 ml diyet süt 3 yemek kaşığı nişasta Diyet sıvı tatlan..
778 26 862
Her yaşta kahvaltı şart!

Yapılan birçok çalışma, güne iyi bir kahvaltıyla başlamanın, her yaş grubu bireyde önemli yararlarının olduğunu gösteriyor.Yapılan birçok çalışma, gün..
405 22 681
Diyet Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Her güne başlarken diyet yapan bir kişi olarak farklı uyanırız. Vücudumuz da kararlarımız da değişiyordur. Nature dergisinde yayınlanan bir ara..
446 4 872
Kimler Hepatit C Testi Yaptırmalı?

ABD’de bir döneme damgasını vuran, seks, alkol, uyuşturucu ve aşırı eğlence hayatıyla birlikte gelen hepatit C salgını için o dönemde doğan kişilerin ..
855 4 443
Diyet Sodadan Vazgeçmek İçin Sebepler

Diyet sodalarda yapay tatlandırıcılar bulunur. Şekerden daha yoğun bir tat alırsınız. Bu maddeler şekerin yaptığı etkilere sahiptir. Vücudun yağ d..
733 12 723
Sağlıklı Beslenme ve Diyetin Faydaları

Diyet sürecini sıkıntılı değil eğlenceli ve hayata bağlı olarak geçirin. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında hizmet veren Diyetkolik..
325 4 327
Güzellik Salonlarına Neden Gidiyoruz?

Kadınlar sadece güzelleşmek ve bakımlı olmak için güzellik salonlarına gitmiyor. Araştırmalara göre bu bir medya ve toplum baskısı olabilir.. Çalış..
346 11 625
Düşük Kalorili İçecekler Diyabet Sebebi

Diyet içecekler sanıldığı gibi sağlıklı değil.. Hem aksine kilo almaya yarar hem de diyabete sebep olur. Diyet içeceklerin diğer zararları neler.. ..
591 13 375
Beslenme Şeklini Değiştirerek Zayıflayın

Kilo vermeyi gerçekten istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Bu önerilerle sağlıklı kilo vereceksiniz. “Sağlıklı beslenme olarak tan..
646 19 819
Bir Rulo Suşide Bile Yüksek Kalori Var

Özellikle beslenmesine dikkat edenler diyet yapanlar suşiden kaçınmalı. Oldukça kalorili bir yiyecek. Bir adedinde 350 kalori var. İngiliz diyet uz..
675 6 632
Zinde ve Forma Tutan Bahar Detoksu

Detoksun faydalarını ve etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Bahar detoksu ile yenilenin, gençleşin ve form tutun.. Kış aylarının üzerinizde bıraktı..
534 23 613
Eşinizi Diyet Yapmaya Teşvik Edin

Diyet ortak bir evde yapılıyorsa partnerlerin ve insanların birbirini desteklemesi önemlidir. Sağlıksız diyet seçimlerinden uzak durmaya da yardım..
498 7 470
Diyet Soda Dişler İçin Zararlı

Diyet sodanın fazla miktarda tüketimi tıpkı gazlı ve şekerli çok soğuk ve çok sıcak içecekler gibi dişlere kötü etki yapar. Normal mineralli su ta..
273 15 483