Doktor Tv Banner

Erken Boşalmaya Karşı Çare

Erken Boşalmaya Karşı Çare
70 2 33

Erken Boşalmaya Çare ve Tıp Çözümleri

Erken boşalmanın psikolojik mi, yoksa fizyolojik mi, olduğu hep tartışılmıştır. Yapılan çalışmalar, erken boşal­manın hem psikolojik hem de fizyolojik olduğunu göster­miştir.

İktidarsızlığa Viagra ile çözüm bulunmasının ardın­dan, erkeklerin bir diğer kabusu olan erken boşalmaya da çare bulmak için çalışmalar yapılıyor. ABD'de denemeleri başarıyla sürdürülen, Amerikan Üroloji Vakfı'nm yıllık genel kurulunda tanıtılan "Dapoxetin" adlı ilaç, Johnson and Johnson (J&J) firması tarafından geliştirildi. Dapoxetin'in klinik etkilerini inceleyen bilim adamların­dan Minnesota Üniversitesi ürologu Dr. Jon Pryor, şimdi­ye dek %100 tedavisi olmayan ve çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen erken boşalma sorununa bu ilacın çare olabileceğini kaydetti.

ABD'deki 121 sağlık merkezinde, rastgele seçilen erkek­lere farklı dozlarda "dapoxetin" verildi. Deneyin sonucunda ilaçtan 30 miligram verilen erkeklerin boşalma sürelerinde 2.78; 60 miligram verilen erkeklerin boşalma süresinde ise 3.32 dakika uzama kaydedildi.

Dapoxetin, daha piyasaya sürülmemiştir. Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) ilacın onayı için gerekli incele­melerini sürdürmektedir.

Hormonal ve Psikolojik Bir Sorun

Yapılan bir deneyden bahsedelim: deney, erken boşal­ma sorunu olan ve ortalama 55 saniye içinde boşalan, 2 bin 614 erkek üzerinde yapıldı. Erkeklere, gruplar halinde, 12 hafta boyunca 30 ve 60 miligramlık gerçek ilaç ve psikolojik etkiyi ölçmek için de taklit ilaç verildi. Taklit ilaç verilen gruptaki erkekler, daha iyi performans göstereceğini dü­şünerek boşalma sürelerini 1,75 dakikaya çıkardılar. Ancak 30 miligram gerçek ilaç verilen deneklerde bu süre 2,78 dakikaya çıktı. 60 miligram gerçek ilaç verilen deneklerde, boşalma süresi ise 3,32 dakikaya çıktı. Deney sonuçları, uzun yıllardır uzmanlar arasında süregelen 'Erken boşalma daha çok psikolojik mi, yoksa hormonal bir olay mı? tartış­masında hormonal etkinin daha fazla olduğunu savunan tıp adamlarını sevindirdi.

Medikal ilaçların iki temel fonksiyonu

1- Penise, fazla kan akışı sağlayarak daha iyi sertleş­meyi sağlar, (bazı erken boşalma durumları, sertleşememe endişesi sebebiyle meydana çıkmaktadır)

2- Kişilerde stresi azaltır.

Yapılan gözlemlerde, bir çok depresyon ilacı, yan etki olarak boşalmayı geciktirmektedir. Bunlar, Bazı selektif serotonin gerialım inhibitörleridir. SSGİ diye adlandırılırlar. SSGİ ilaçları, beyindeki serotin miktarını artırır. Bu da sinir sistemini rahatlatarak boşalmayı erteler. Ancak bu, boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmaz ve ilaç kesildiğinde boşalma süresi yeniden kısalır. Bu ilaçların, cinsel isteği azaltıcı yan etkileri de vardır.

Erken boşalmada kullanacağınız herhangi bir ilacın doktorunuzun tavsiye ve reçetesiyle kullanılması doğru olandır. Unutulmamalıdır ki, kullanacağınız bu ilaçların yan etkileri vardır.

Sprey ve Kremler, Erken Boşalmayı Engellemek

Boşalmayı geciktirmede kullanılan, özel olarak hazır­lanmış sprey ve kremler mevcuttur. İnternette ve sağlık ürünleri satan bir çok mağazada satışa sunulmaktadır. Bu sprey ve kremler, penisin dış kısmındaki deriyi uyuştura­rak boşalmayı geciktirir. Boşalma tüm sinir sistemini ilgi­lendiği için, lokal olarak yazınızca sinirleri uyuşturarak boşalmayı geciktir, fakat tedavi sağlamaz. Bu ilaçlar lokal uyuşturucu etkisiyle cinsel hazzı azaltmakla birlikte, eğer vajina duvarına temas ederse bölgeyi uyuşturacağından kadının orgazm olmasını zorlaştırır. Bu sprey ve kremleri penise sürdükten sonra prezervatif kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sprey ve kremleri prezarvatifin içine de süre­rek kullanabilirsiniz.

Cinsel Hayatın Düşmanlarından Biri de Stres

Kaygı ve depresyon, yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik erken boşalmaya sebep verebilir. Endişelerin giderilmesi ve psikolojik destek en iy..
352 22 125
Boşalma Sorunu Evlilikleri Bitirecek Düzeyde

Boşanma vakalarının %40’ı erken boşalma gibi boşalma sorunlarından kaynaklanabiliyor. Evliliklerde, büyük hayal kırıklığına ve mutsuzluğa neden ola..
200 10 816
Erken Boşalma Kontrolü Sizin Elinizde

Uzman Psikolojik Danışman Cem Keçe boşalma kontrolünün sizin elinizde olduğunu erken boşalmanın önlenebileceğini bildirdi. Ruhsal ve bedensel bütün..
635 6 219
Kemik İliği Nakli Fıstık Alerjisine Çare mi?

Yeni bir çalışmaya göre kemik iliği nakli ile fıstık alerjisi durumu ortadan kaldırılabiliyor. Lösemi olan 10 yaşındaki bir çocuğun aynı zamand..
803 10 478
Erken boşalma nasıl tedavi edilir?

Birçok erkeğin korkulu rüyası erken boşalma sorununa çözüm yolları… Seks terapileriyle tedavi edilir. Tedavide boşalmayı belli bir süreye uzatmayı değ..
493 26 535
Ergenlik Döneminde HIV Testinin Önemi

HIV, AIDS virüsüdür ve özellikle lise dönemlerinde korunmadan girilen bilinçsiz ve güvensiz cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır.Genç yetişkinleri..
645 19 659
Çocuklardaki Görme Problemleri ve Öneriler

Çocuğunuzun gözlerinde bir problem belirtisi gördüğünüzde hemen bir göz doktoruna götürün. Gözlerin güçlenmesi ve işlevini yerine getirmesi için uygun..
558 11 839
İsteğe Bağlı Erken Doğumda Oluşabilecek Riskler

Anne ve bebek açısından bu tür doğumlarda bazı riskler meydana gelebilir.Son zamanlarda yaygınlaşan isteğe bağlı erken doğum ve doğum tarihinin aile v..
398 4 591
Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Hemen hemen bütün kadınlar hayatlarının bir döneminde vajina kokususorunu ile karşı karşıya kalabilirler ve bu durum bazen çok utaç verici olabil..
185 25 537
Limonun Bilinmeyen 5 Faydası Nedir?

Bazı kişiler limonun adını bile duymak istemezken bazıları yiyebiliyor da. Peki limon hangi rahatsızlıklara çare? Limon yemeklerde, salatalarda, ci..
865 20 266
Egzersiz, Yaşlanmaya Karşı Etkili Bir Silah Olabilir

Aktif kalmak bedeni ve aklı koruduğu gibi yaşlanmayı geciktiriyor. Kanada McMaster Üniversitesi araştırmacıları bu durumu fareler üzerinde denemiş..
217 25 99
Karaciğer Yağlanmasının Sebebi Şeker Tüketimi

Karaciğer yağlanması ve hastalıklarının baş düşmanı şeker.. Bunun dışında bazı rahatsızlıklara karşı neler yapabiliriz doktor Nafiz Karagözoğlu anlatt..
253 4 335
Meditasyon Yaparak Genç Kalmanın Yolları

Bilimsel araştırmalar meditasyonun fiziksel ve ruhsal sağlığa olan faydalarını kanıtlıyor. Erken yaşlanmayı önlüyor genç kalmayı sağlıyor. Bilimsel..
169 17 418
Karpuzun Besin Değerleri ve Yararları

Karpuz hem doyurucu hem iyi bir serinletici hem de sağlıklı bir meyve.. Yaz aylarında sofraların vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun bilinmeyen fayda..
303 12 637
Meditasyon Terapisi Erken Yaşlanmayı da Önlüyor

Ruhsal sorunlara iyi gelen ve beden ile zihni disipline koyan meditasyon ile birçok sorunumuzdan kurtulabiliriz. Ayrıca erken yaşlanma karşıtı.. Bi..
706 21 632