Doktor Tv Banner

Erkeklerde Makat Fistülü Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Erkeklerde Makat Fistülü Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
46 0 81

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü; bel soğukluğu hastalığı ile karışabiliyor. Bu sorun, fibrin yapıştırıcıların kullanıldığı minik bir operasyonla çözüme ulaşıyor..

Doktorlar Merkezi'nden Genel Cerrahi Profesörü Korhan Taviloğlu; özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü hastalığıyla ilgili bilgiler verdi:
İki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken bir kanalın veya tünelin oluşmasına fistül denir.
Makat fistülü sorununu ilk olarak, modern tıbbın atası olarak kabul edilen Hipokrat tanımlamıştır. Bu hastalığa erkeklerde kadınlara oranla yedi kat daha fazla rastlanır. Sorun en çok 20-60 yaş aralığında görülür.

İLTİHAPLI AKINTI
Hastalarda, sıklıkla kanlı cerahat akıntısı gibi yakınmalar olur. Hastalar genellikle doktora ateş, halsizlik ve ağrı gibi şikayetlerle gelmez. Ayrıca kişisel hijyenin de konuyla bir ilgisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu arada, hastalarda kabızlık veya ishal olabilir.
Hastalık, çok uzun yıllar, yaklaşık 8-10 yıldan fazla devam ederse, devamlı fistül olan bölgedeki tahribat sonucu, yüzde 20-45 oranında kanser gelişebilir. Bundan dolayı oluşan şikayetler, öncelikle bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
Fistüle dönüşme riski bulunan makat apsesi sorununa ise yüzde 10 oranında kalın bağırsak iltihapları ve aşırı ishal gibi durumlar neden olabilir.

ANTİBİYOTİK YETMEZ
Antibiyotiklerin makat apsesi boşluğuna ulaşmadığı bilinmektedir. Bu nedenle makat apsesinin tedavisinde tek başına antibiyotik tedavisi yeterli değildir.
Makat apsesinin tedavisinde; eğer cerrahi boşaltma (drenaj) yapılırsa, rutin olarak antibiyotik kullanılmaz. Ancak makat derisinde ödem oluşması durumunda, hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.
Ayrıca şeker hastası olanlar, kemoterapi alanlar ve bağışıklık düzeyi düşük olan hastalar da hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi görürler.

ÜÇ-BEŞ HAFTADA TAMAMEN İYİLEŞİR
Makat apsesi tam olarak ne kadar sürede iyileşir?
Apsenin boşaltılması ile birlikte en geç 24 saat içinde yakınmalar neredeyse tamamen kaybolur. Ancak apse boşluğunun tam olarak iyileşmesi üç-beş haftayı alabilir.

APSELERİN YÜZDE 50'Sİ FİSTÜLE DÖNÜŞÜR!
Apselerin sonunda mutlaka makat fistülü gelişir mi?
Hayır, makat apseleri her zaman fistüle dönüşmez. Bunların yaklaşık yüzde 40-50'sinde fistül gelişir ve eğer oluşacaksa zaten bunu engellemenin imkanı yoktur. Ayrıca hangi apsenin fistülleşeceği konusunda tahminde bulunmak da mümkün değil. Akıntı iki-üç ay devam ederse, makat fistülü tanısı konulur.
Kadınlarda mı, erkekler de mi daha çok görülür?
Erkeklerde, kadınlara oranla beş kat daha fazla görülür. Apselerin büyük çoğunluğunda daha önce geçirilmiş apse öyküsü vardır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
AMELİYATSIZ TEKNİKLER
Fibrin yapıştırıcı tekniği: Bu yöntem; 'fibrin yapıştırıcı' adlı, geri dönüşümlü yapışkan bir maddenin, fistülün içine verilmesi prensibine dayanır.
Tıkaç tekniği: Bu teknikte kullanılan tıkaç; domuzların ince bağırsağından yapılan, steril ve geri dönüşümlü bir maddedir. Tıkaç tekniği ile başarı oranı yüzde 50'dir. Bu tekniğin seton tekniği ile birlikte uygulanması durumunda başarı oranı artar.
Açığa bırakılma tekniği: Fistülün bağırsaktaki ve derideki ağızları bulunur, aradaki dokular kesilir ve fistül kazınır.
Seton tekniği: Bu teknikte; ip veya lastiğin fistül boyunu birkaç hafta ile altı ay arasında kesmesi beklenir.
Fistülün dikilmesi: Fistül yolu kazınarak fistül ağızları dikiş ile kapatılır. Ancak fistül yolunda kan birikebilir ve sorun tekrarlayabilir.
Lift tekniği: Dışkı tutma kasları arasındaki fistül yolunun bağlanması anlamına gelir.
Vaaft tekniği: Video yardımlı bu teknik; son iki yıldır kullanılıyor ve başarılı sonuçlar veriyor.

Erkeklerde Makat Fistülü Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü; bel soğukluğu hastalığı ile karışabiliyor. Bu sorun, fibrin yapıştırıcıların kullanıldığı mini..
521 21 502
Erkeklerde Düşük Testosteron ve Cinsel Dürtü

Testosteron bir erkeğin cinsel dürtü ve performansını etkileyen hormondur. Düşük testosteron düzeyi cinsel tatmin ediciliği azaltır. Cinsel sorunl..
542 17 165
Öksürüğünüzü Şıp Diye Kesecek

Çikolata sevmek için bir sebep daha. Öksürük krizlerine tutuluyorsanız ve ardı arkası kesilmiyorsa çikolata etkili olabilir. ABD’li bilim adamları ..
604 5 623
Süt Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız?

Süt ve süt ürünleri bekletildiğinde zehirleyici etkiye sahip olur. Bozulmadan tüketmek hatta günlük tüketim en doğrusudur. Süt ve ürünleri insan ya..
384 21 543
Saç Büyümesi İle İlgili Gelişmeler

Kel ya da saçı az olanlar için yeni bir umut ışığı doğdu. Araştırmacılar klonlama ile saç hücrelerini hedefledi kafa derisine saç hücreleri aktarılabi..
769 22 392
Sarımsağın Cinsellikteki Afrodizyak Gücü Nedir?

Keskin kokulu olduğu için birçok kişinin uzak durduğu sarımsak, hem kadın hem de erkeklerde afrodizyak etkisi yaratıyor... Besin değerleri ve faydalar..
519 4 481
Makat Fistülü Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Makat fistülü ameliyatları nasıl ve neden yapılır? Makat fistülü nedir ne zaman ortaya çıkar, belirtileri ve nedenleri nelerdir? Ameliyatsız teknik..
161 13 648
Kahve İçmek Göğüs Numarasını Küçültüyor

Araştırmalara göre günde birkaç fincan kahve içen kadınların göğüs numarası küçülüyor. 300'den fazla gönüllü üzerinde yapılan deneylerde bazı kadın..
838 11 339
Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri ve Tedavisi

Öksürük neden hangi sebeplerden oluşur, belirtileri nelerdir? Geçmeyen öksürüğün sebepleri ve tedavi şekli nasıldır? Öksürük, aslında boğaz ve sol..
863 24 652
Karanfil Cinsel Gücü Nasıl Etkiler?

Cinsellikten mutsuz olanlar alternatif tıbba yöneliyor. Karanfil bitkisi cinsel gücü nasıl etkiliyor? Karanfilin ilişkiniz üzerindeki etkisi.. Tadı..
277 20 140
Osteoporozda Kemik Yoğunluğu Ölçümünün Önemi

Kemiklerde bulunan mineral yoğunluğu ölçümü için özel bir X-ışını tarama testi veya bilgisayarlı tomografi (BT) testi uygulanır. Kemiklerdeki kals..
207 7 762
4-Saat Süren Ereksiyon İçin Yeni Kür

4 saatten fazla süren ereksiyon penise zarar verir ve ağrı yapar.   Bu hasar sonucunda cinsel yetmezlik görülmeye başlar. Balon çocuk tedavi..
636 17 418
Taze ve Genç Görünümlü Bir Cilt İçin Bakım Önerileri-1

Evde kullanılan taze meyvelerle doğal bir cilde kavuşun. Meyve ve sebzelerle harikalar yaratın. Anti aging vitamini olan C vitamini içerenler reva..
712 7 479
Göğüs Sarkması İçin Sürekli Sütyen Takılmamalı

Araştırmaya göre sürekli sütyenle dolaşmak aksine göğüslerin sarkmasına neden olur. Yapılan yeni bir araştırma, sürekli sütyen kullanımının memeler..
427 13 281
Nasıl ve Neden Rüya Görürüz?

Rüya analizi yapılır mı? Bazı hastalar rüya analizi yöntemiyle tedavi ediliyor. Nasıl ve neden rüya görürüz Dr. Kaya anlatıyor.. Doç. Dr. Nusret Ka..
898 7 121