Erkeklerde Makat Fistülü Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Erkeklerde Makat Fistülü Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
23 3 77

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü; bel soğukluğu hastalığı ile karışabiliyor. Bu sorun, fibrin yapıştırıcıların kullanıldığı minik bir operasyonla çözüme ulaşıyor..

Doktorlar Merkezi’nden Genel Cerrahi Profesörü Korhan Taviloğlu; özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü hastalığıyla ilgili bilgiler verdi:
İki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken bir kanalın veya tünelin oluşmasına fistül denir.
Makat fistülü sorununu ilk olarak, modern tıbbın atası olarak kabul edilen Hipokrat tanımlamıştır. Bu hastalığa erkeklerde kadınlara oranla yedi kat daha fazla rastlanır. Sorun en çok 20-60 yaş aralığında görülür.

İLTİHAPLI AKINTI
Hastalarda, sıklıkla kanlı cerahat akıntısı gibi yakınmalar olur. Hastalar genellikle doktora ateş, halsizlik ve ağrı gibi şikayetlerle gelmez. Ayrıca kişisel hijyenin de konuyla bir ilgisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu arada, hastalarda kabızlık veya ishal olabilir.
Hastalık, çok uzun yıllar, yaklaşık 8-10 yıldan fazla devam ederse, devamlı fistül olan bölgedeki tahribat sonucu, yüzde 20-45 oranında kanser gelişebilir. Bundan dolayı oluşan şikayetler, öncelikle bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
Fistüle dönüşme riski bulunan makat apsesi sorununa ise yüzde 10 oranında kalın bağırsak iltihapları ve aşırı ishal gibi durumlar neden olabilir.

ANTİBİYOTİK YETMEZ
Antibiyotiklerin makat apsesi boşluğuna ulaşmadığı bilinmektedir. Bu nedenle makat apsesinin tedavisinde tek başına antibiyotik tedavisi yeterli değildir.
Makat apsesinin tedavisinde; eğer cerrahi boşaltma (drenaj) yapılırsa, rutin olarak antibiyotik kullanılmaz. Ancak makat derisinde ödem oluşması durumunda, hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.
Ayrıca şeker hastası olanlar, kemoterapi alanlar ve bağışıklık düzeyi düşük olan hastalar da hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi görürler.

ÜÇ-BEŞ HAFTADA TAMAMEN İYİLEŞİR
Makat apsesi tam olarak ne kadar sürede iyileşir?
Apsenin boşaltılması ile birlikte en geç 24 saat içinde yakınmalar neredeyse tamamen kaybolur. Ancak apse boşluğunun tam olarak iyileşmesi üç-beş haftayı alabilir.

APSELERİN YÜZDE 50’Sİ FİSTÜLE DÖNÜŞÜR!
Apselerin sonunda mutlaka makat fistülü gelişir mi?
Hayır, makat apseleri her zaman fistüle dönüşmez. Bunların yaklaşık yüzde 40-50’sinde fistül gelişir ve eğer oluşacaksa zaten bunu engellemenin imkanı yoktur. Ayrıca hangi apsenin fistülleşeceği konusunda tahminde bulunmak da mümkün değil. Akıntı iki-üç ay devam ederse, makat fistülü tanısı konulur.
Kadınlarda mı, erkekler de mi daha çok görülür?
Erkeklerde, kadınlara oranla beş kat daha fazla görülür. Apselerin büyük çoğunluğunda daha önce geçirilmiş apse öyküsü vardır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
AMELİYATSIZ TEKNİKLER
Fibrin yapıştırıcı tekniği: Bu yöntem; ‘fibrin yapıştırıcı’ adlı, geri dönüşümlü yapışkan bir maddenin, fistülün içine verilmesi prensibine dayanır.
Tıkaç tekniği: Bu teknikte kullanılan tıkaç; domuzların ince bağırsağından yapılan, steril ve geri dönüşümlü bir maddedir. Tıkaç tekniği ile başarı oranı yüzde 50’dir. Bu tekniğin seton tekniği ile birlikte uygulanması durumunda başarı oranı artar.
Açığa bırakılma tekniği: Fistülün bağırsaktaki ve derideki ağızları bulunur, aradaki dokular kesilir ve fistül kazınır.
Seton tekniği: Bu teknikte; ip veya lastiğin fistül boyunu birkaç hafta ile altı ay arasında kesmesi beklenir.
Fistülün dikilmesi: Fistül yolu kazınarak fistül ağızları dikiş ile kapatılır. Ancak fistül yolunda kan birikebilir ve sorun tekrarlayabilir.
Lift tekniği: Dışkı tutma kasları arasındaki fistül yolunun bağlanması anlamına gelir.
Vaaft tekniği: Video yardımlı bu teknik; son iki yıldır kullanılıyor ve başarılı sonuçlar veriyor.

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü; bel soğukluğu hastalığı ile karışabiliyor. Bu sorun, fibrin yapıştırıcıların kullanıldığı mini..
988 25 145

Makat fistülü ameliyatları nasıl ve neden yapılır? Makat fistülü nedir ne zaman ortaya çıkar, belirtileri ve nedenleri nelerdir? Ameliyatsız teknik..
344 25 656

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid veya diğer adıyla basur, makat veya anüsteki varisleşen toplardamar yumağının şişmesidir. Başlıca nedeni kabızlıktır..
805 14 131

Elma sirkesinin faydaları Elma sirkesinin yararları Elma sirkesinin saça yararları Elma sirkesi saça nasıl uygulanır Elma sirkesi saçlarınızı kepekle..
341 13 194

Fil Hastalığının Tedavisini Nasıl Yapılmaktadır? Tedavide hijyen büyük önem taşır. Fazla derinin cerrahi yolla alınmasının yanı sıra, ilaç tedavisi (..
669 25 595

Kadınlara kıyasla daha az görülmekle birlikte, erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Her 100 meme kanserinden birisi erkeklerde görülür. 1993-1997 y..
496 16 821

BADEMCİK AMELİYATLARININ GEREKTİĞİ DURUMLAR – TONSİLEKTOMİ ENDİKASYONLARI: Bademciklerin büyümesi ve/veya iltihaplanması çok yaygın olarak karşılaşıla..
342 5 543

Sülük Nerelere Uygulanır? Yumuşak cilt bölgeleri (Göz kapağı ve çevresi gibi) Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi) Önemli Damarların Üzer..
615 15 116

Benler Nasıl Yok Edilir - Ben Nasıl Yok Edilir Et benleri tıbbi olarak zararsız oluşumlar olmakla birlikte, estetik açıdan ciddi kaygılar uyandırıyor..
693 20 121

KORONER BAYPAS AMELİYATI: Son yıllarda kalp cerrahisi elde ettiği başarılara bir yenisini eklemiş ve “Koroner baypas” ameliyatlarım gerçekleştirmiştir..
194 22 273

Kıl kurdu hastalığı, özellikle çocuklarda rastlanan bir parazit türüdür. Dişileri 10, erkekleri 3 mm boyunda olan ve Enterobius vermicularis adı veril..
919 22 210

Kapalı yöntemle mide ameliyatı nedir? Hangi durumlarda kimlere nasıl uygulanır? Uzmanlar anlatıyor. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi (BAH)'nde kapalı..
974 4 141